La İlahe İllallah (Allah'tan başka İlah yoktur) zikrini çekenler gelsin :)

Şimdi burada şu kadar tespih çektim falan diye yazan herkesin müslüman olduğunu düşünerek bir hatırlatmada bulunmak istedim:

“Vay o namaz kılanların hallerine ki, kıldıkları namazdan gafildirler. Onlar gösteriş yaparlar.” (Maun 4-6)

“Rabb’ine kavuşmayı uman kimse, salih ameller işlesin ve Rabb’ine kullukta hiç bir ortak koşmasın.” (Kehf 110)

Demek ki neymiş, şu kadar kelime-i tevhid okudum, şu kadar tespih şu kadar zikir çektim demek, bir övünme meslesiymiş ve bunu yapanların haline vay vay vay! mış.

Bu benim fikrim mi? Ben mi söylüyorum?

Hayır! Kuran-ı Kerim.

Hatırlatayım dedim. Şimdi devam edebilirsiniz. :KK28:

Şimdi burada şu kadar tespih çektim falan diye yazan herkesin müslüman olduğunu düşünerek bir hatırlatmada bulunmak istedim:

“Vay o namaz kılanların hallerine ki, kıldıkları namazdan gafildirler. Onlar gösteriş yaparlar.” (Maun 4-6)

“Rabb’ine kavuşmayı uman kimse, salih ameller işlesin ve Rabb’ine kullukta hiç bir ortak koşmasın.” (Kehf 110)

Demek ki neymiş, şu kadar kelime-i tevhid okudum, şu kadar tespih şu kadar zikir çektim demek, bir övünme meslesiymiş ve bunu yapanların haline vay vay vay! mış.

Hayır! Kuran-ı Kerim.

burası bir forum sayfası... yaptıgımız ıbadetlerle biribirimize hava atacak değiliz.. zira birbirimizi tanımıyoruz bile :) Birlikte ibadet edip, hiiç tanımadığımız insanlara dua ediyoruz... biraz da birbirimizi motive ediyoruz...

burası bir forum sayfası... yaptıgımız ıbadetlerle biribirimize hava atacak değiliz.. zira birbirimizi tanımıyoruz bile :) Birlikte ibadet edip, hiiç tanımadığımız insanlara dua ediyoruz... biraz da birbirimizi motive ediyoruz...

Niyetinizin iyi olabilir ama biraz neyi niye yaptığımızı sorgulamak lazım. Yani, ben bir dua edeceksem, intenette "hiç tanımadığım" biri beni motive ediyorsa, o dua nasıl bir duadır?

Açıklamanız biraz tuhaf geldi bana, Allah ve kul ilişkisi özel kalmalıdır. Dua dediğiniz, kilo vermek mi, spor mu, motivasyona ihtiyaç olsun?

Niyetinizin iyi olabilir ama biraz neyi niye yaptığımızı sorgulamak lazım. Yani, ben bir dua edeceksem, intenette "hiç tanımadığım" biri beni motive ediyorsa, o dua nasıl bir duadır?

Açıklamanız biraz tuhaf geldi bana, Allah ve kul ilişkisi özel kalmalıdır. Dua dediğiniz, kilo vermek mi, spor mu, motivasyona ihtiyaç olsun?

motivasyon evet belki uygun olmadı....niyetimiz tabiki son derece iyi... boyle bir topikde ne tür bir niyet bozuklugu olabilir ki? Burada benim ya da diğer yazanların su kadar sunu okudum demesin de hiç bir sakınca ve art niyet yok. net. mesela kuran hatimleri yapılıyor ve insanlar cüz ler alıyor okuyor ve hatime bir katkısı oluyor...ve burada yazıyor...bu göstererk ibadet yapmak mi? yoksa işin bir ucundan tutup, sevabına nail olmak mı? .... Burada da bir zikir ibadeti var ve toplanarak gidiyor... x,y,z kim yazıyorsa yazıyor bizler birbirimizi tanımıyoruz ve birbirimize de hava atmıyoruz....

Ayrıca acıklamam tuhaf gelmesin size. Size acıklama yapmak gibi bir misyonum yok... Kendı dusuncemı yazdım sadece.

Son düzenleme:

Hayır! Kuran-ı Kerim.

haklısın candan
sağol hatırlattığın için
benim de aklıma geliyor bu söylediklerin.
zikirleri başkalarına söylemek, acaba yapılan ibadetin sevabını eksiltir mi gibi şeyler düşünüyorum
ama bir yandan da diyorum ki bu topikler sayesinde birçok kişi -en azından ben kendi adıma konuşayım- tesbihleri veya cüzleri okumaya başladık ya da artırdık, yani biraz daha arttı
ya da niyetlenip okuyamayan kişilere de fırsat oldu
bu yönden de güzel
inşallah Rabbim gösteriş niyetinden uzak tutar kalbimizi
çünkü kalpler Allah'ın elinde, istediğini çevirebilir, inşallah daima salih niyetli oluruz
ama bunu fetva veren yerlere danışacağım inşallah, hayırlısı artık

x,y,z kim yazıyorsa yazıyor bizler birbirimizi tanımıyoruz ve birbirimize de hava atmıyoruz....

Kişisel olarak siz bu söylediğinize kendinizi ikna etmiş olabilirsiniz, kimileri için burası yegane sosyal hayat olmuş görebildiğim kadarıyla.

Facebookta kurduğu sofraların yediği yemeklerin fotolarını paylaşmakla, ben şu kadar tespih çektim ilanı arasında bir fark görmüyorum, hiç tanımadığım kişilerle bir şeyleri paylaşmanın gösteriş olup olmadığı, neyi paylaştığınızla ilgilidir.

Burada fikir paylaşmıyorsunuz ki, doğrudan kaç tespih çektiniz onu paylaşıyorsunuz.

Gösterişin kelime anlamı şudur:

Başkalarını aldatmak, şaşırtmak, korkutmak veya kendini beğendirmek için birinin yaptığı yapay davranış, çalım, alım çalım, kurum
"Eski hayat baştan başa bir nümayiş ve gösteriş hayatı idi." - A. Haşim

Duanın anlamı ise:
Tanrı'ya yalvarma, yakarış için söylenen dinî metin
"Pazartesi, perşembe geceleri yatağında gizli gizli Arapça dua okurdu."

Tespih çekmek:
Allah'ın adını zikrederek ibadet etmek.

Şimdi bir insan duasını (Allah'a yakarışını) veya tespihini (Allah'ın adını zikrederek ibadetini) neden birbirine söyler? Amaç nedir?

Niyetiniz gösteriş değil, tamam. O zaman ne? Bunu anlamak istiyorum.

Bu, yani dua, sizin özeliniz değil mi? Allah'la aranızda özel bir bağ değil mi o anlar?

Birbirinizin ne kadar tespih çektiğini öğrenince nasıl bir duygu oluşuyor?

Aaaa, şu şu kadar çekmiş hemen onun önüne geçmeliyim mi? Aaa, bak şu şu kadar çekmiş ben o kadar çekemedim tühh, gibi bir günah veya eziklik duygusu mu?

Nedir?

Bunu birbirinize söyleyerek ne yapmış oluyorsunuz, bunu bilmek istiyorum.

Kişisel olarak siz bu söylediğinize kendinizi ikna etmiş olabilirsiniz, kimileri için burası yegane sosyal hayat olmuş görebildiğim kadarıyla.

Facebookta kurduğu sofraların yediği yemeklerin fotolarını paylaşmakla, ben şu kadar tespih çektim ilanı arasında bir fark görmüyorum, hiç tanımadığım kişilerle bir şeyleri paylaşmanın gösteriş olup olmadığı, neyi paylaştığınızla ilgilidir.

Burada fikir paylaşmıyorsunuz ki, doğrudan kaç tespih çektiniz onu paylaşıyorsunuz.

Gösterişin kelime anlamı şudur:

Başkalarını aldatmak, şaşırtmak, korkutmak veya kendini beğendirmek için birinin yaptığı yapay davranış, çalım, alım çalım, kurum
"Eski hayat baştan başa bir nümayiş ve gösteriş hayatı idi." - A. Haşim

Duanın anlamı ise:
Tanrı'ya yalvarma, yakarış için söylenen dinî metin
"Pazartesi, perşembe geceleri yatağında gizli gizli Arapça dua okurdu."

Tespih çekmek:
Allah'ın adını zikrederek ibadet etmek.

Şimdi bir insan duasını (Allah'a yakarışını) veya tespihini (Allah'ın adını zikrederek ibadetini) neden birbirine söyler? Amaç nedir?

Niyetiniz gösteriş değil, tamam. O zaman ne? Bunu anlamak istiyorum.

Bu, yani dua, sizin özeliniz değil mi? Allah'la aranızda özel bir bağ değil mi o anlar?

Birbirinizin ne kadar tespih çektiğini öğrenince nasıl bir duygu oluşuyor?

Aaaa, şu şu kadar çekmiş hemen onun önüne geçmeliyim mi? Aaa, bak şu şu kadar çekmiş ben o kadar çekemedim tühh, gibi bir günah veya eziklik duygusu mu?

Nedir?

Bunu birbirinize söyleyerek ne yapmış oluyorsunuz, bunu bilmek istiyorum.

hımmm... buna bu kadar takıldıysanız yeni bir konu acın ve orada tartısın neyi bilmek istiyorsanız bu topiğin amacı bu değil... burada bir zikir zinciri var konu baslıgından da anlaşılacagı üzere...

haklısın candan
sağol hatırlattığın için
benim de aklıma geliyor bu söylediklerin.
zikirleri başkalarına söylemek, acaba yapılan ibadetin sevabını eksiltir mi gibi şeyler düşünüyorum
ama bir yandan da diyorum ki bu topikler sayesinde birçok kişi -en azından ben kendi adıma konuşayım- tesbihleri veya cüzleri okumaya başladık ya da artırdık, yani biraz daha arttı
ya da niyetlenip okuyamayan kişilere de fırsat oldu
bu yönden de güzel
inşallah Rabbim gösteriş niyetinden uzak tutar kalbimizi
çünkü kalpler Allah'ın elinde, istediğini çevirebilir, inşallah daima salih niyetli oluruz
ama bunu fetva veren yerlere danışacağım inşallah, hayırlısı artık

bu ve bunun gibi topikler sayesin de ben de farklı dualar ve zikirler ogrendım ve bunu alıskanlık halıne getirdim... Allah razı olsun...
Gösterişi ise aklımın ucundan bile geçirmemiştim....
askitomsu cevabı merak ediyorum...

Son düzenleme:
cok dogru soluyorsun lutfen baska konu acın orya ne bilmek ıstıyorsunuz solersınız.

hımmm... buna bu kadar takıldıysanız yeni bir konu acın ve orada tartısın neyi bilmek istiyorsanız bu topiğin amacı bu değil... burada bir zikir zinciri var konu baslıgından da anlaşılacagı üzere...

bu ve bunun gibi topikler sayesin de ben de farklı dualar ve zikirler ogrendım ve bunu alıskanlık halıne getirdim... Allah razı olsun...
Gösterişi ise aklımın ucundan bile geçirmemiştim....
askitomsu cevabı merak ediyorum...

canım öğrenirsem inşallah yazarım buraya cevabı
inşallah candanın söylediği gibi değildir, çünkü niyet güzel, Allah gösteriş için yaptırmasın, mübarek etsin inşallah
ve kusurumuz varsa hayırlı şekilde doğru olana yöneltsin inşallah

canım öğrenirsem inşallah yazarım buraya cevabı
inşallah candanın söylediği gibi değildir, çünkü niyet güzel, Allah gösteriş için yaptırmasın, mübarek etsin inşallah
ve kusurumuz varsa hayırlı şekilde doğru olana yöneltsin inşallah

Amin inşallah askitotomsu...

57420+580=58000 Allah kabul etsin

58.000+950=58.950...oldu..:KK66:
yukarıdaki tartışmaları gereksiz buluyorum...:KK66:çünkü burada yaptığımız Allah rızası için ......:KK66:birbirimize destek veriyoruz...
kimseyi zorlamıyoruz ve isteyen okuyup yazıyor...:KK66:ama illa bir amaç olsun diyorsak .....her ay bağışlarız... olur biter...:KK66:

Hayır! Kuran-ı Kerim.

ayetleri kendi başına tefsir edemezsin .kendin yorumlayamazsın.ayetler üzerinden kendi mantığını üretemezsin.zira senin şuan yaptığında çok büyük hata.umarım farkındasındır.büyük tefsircilerden örnekler versen amenna.ama bu ayetlerin indiriliş sebebi olayları efendimizin hadisleriyle örnek vermen lazım.kimse istediği gibi çıkıpta iyi bişeyler yapmak için toplanmış birkaç insanı bu şekilde ayetlerle vuramaz.kendinize geliniz.

58.000+950=58.950...oldu..:KK66:
yukarıdaki tartışmaları gereksiz buluyorum...:KK66:çünkü burada yaptığımız Allah rızası için ......:KK66:birbirimize destek veriyoruz...
kimseyi zorlamıyoruz ve isteyen okuyup yazıyor...:KK66:ama illa bir amaç olsun diyorsak .....her ay bağışlarız... olur biter...:KK66:

58.950+50=59.000

ayetleri kendi başına tefsir edemezsin .kendin yorumlayamazsın.ayetler üzerinden kendi mantığını üretemezsin.zira senin şuan yaptığında çok büyük hata.umarım farkındasındır.büyük tefsircilerden örnekler versen amenna.ama bu ayetlerin indiriliş sebebi olayları efendimizin hadisleriyle örnek vermen lazım.kimse istediği gibi çıkıpta iyi bişeyler yapmak için toplanmış birkaç insanı bu şekilde ayetlerle vuramaz.kendinize geliniz.

Yani siz büyük tefsircilere baktınız ayetleri hadislere göre yorumladınız ve "La İlahe İllallah (Allah'tan başka İlah yoktur) zikrini çekenler gelsin :)" şeklinde bir başlık açıp "ben bugün bu kadar tespih çektim sen ne kadar çektin?" diye sohbet etmenin Kuran'la ilgili olduğuna karar verdiniz, öyle mi?

Tamam. Hangi yorum, hangi hadise göre bunu yaptığınızı açıklayın o halde. Ben de burada yapılanın gösteriş değil, söylediğiniz gibi "Allah rızası" için olduğunu anlayayım.

Çünkü "Allah rızası" için yapılan bir şeyin sağa sola anons edildiğini ilk defa sizden duydum.

Elinizin altında internet var açın okuyun:

Bence sizin için Mesîh-i Deccâl’dan daha korkunç olan şeyi size haber vermeyeyim mi? Buyurdu. Ebû Saîd demiştir ki: Biz de: Buyur (haber ver), dedik. Bunun üzerine: (Sizin için daha korkunç şey) gizli şirk (tir) ki: Adamın namaza durup da gördüğü bir başka adamın (kendisine) bakmasından dolayı namazını güzelleştirmesidir.” buyurdu. (Sünen-i İbni Mâce Tercemesi ve Şerhi, Kahraman Yayınları: 10/475-477.)
(Bu hadis sened-i hasen olarak kabul edilir. Ravilerden Kesir bin Zeyd hakkında çeşitli ihtilaflar olsada, kabul edilmiş bir hadistir...)

Son düzenleme:
Yani siz büyük tefsircilere baktınız ayetleri hadislere göre yorumladınız ve "La İlahe İllallah (Allah'tan başka İlah yoktur) zikrini çekenler gelsin :)" şeklinde bir başlık açıp "ben bugün bu kadar tespih çektim sen ne kadar çektin?" diye sohbet etmenin Kuran'la ilgili olduğuna karar verdiniz, öyle mi?

Tamam. Hangi yorum, hangi hadise göre bunu yaptığınızı açıklayın o halde. Ben de burada yapılanın gösteriş değil, söylediğiniz gibi "Allah rızası" için olduğunu anlayayım.

Çünkü "Allah rızası" için yapılan bir şeyin sağa sola anons edildiğini ilk defa sizden duydum.

Bence sizin için Mesîh-i Deccâl’dan daha korkunç olan şeyi size haber vermeyeyim mi? Buyurdu. Ebû Saîd demiştir ki: Biz de: Buyur (haber ver), dedik. Bunun üzerine: (Sizin için daha korkunç şey) gizli şirk (tir) ki: Adamın namaza durup da gördüğü bir başka adamın (kendisine) bakmasından dolayı namazını güzelleştirmesidir.” buyurdu. (Sünen-i İbni Mâce Tercemesi ve Şerhi, Kahraman Yayınları: 10/475-477.)
(Bu hadis sened-i hasen olarak kabul edilir. Ravilerden Kesir bin Zeyd hakkında çeşitli ihtilaflar olsada, kabul edilmiş bir hadistir...)

allah rızası için yapmaya çalıştığımız şeyi bırakın rabbim karar versin gösteriş mi yapılıyor yoksa yapılmıyormu.bir kul olarak allahın rızasını kazanıp kazanmadığımıza siz karar veremessiniz.ayrıca dahada bişey yazmıcam.dua edilen güzel bi topik .tartışmaya açık değil.ceza alabilirsiniz yönetim tarfından.biz böyle çekiyoruz siz gösterişten uzak bi şekilde çekin.(ısrarla namazla ilgili ayetler ve hadisler sunuyorsunuz.insanlara engel olmayın.kimse kimseyi tanımadığı için bi menfaat gütmediği için gösterişe girmiyor.kör ebem yine bilir bunu)

Son düzenleme:

Hayır! Kuran-ı Kerim.

Saol arkadaşım ya , ben , bu ve benzeri topikler sayesinde hemen hemen hergün tespih çekip , dua okur oldum . Vesvese icinde boguldugumuz , dogru dini bilgiye ulasmanin cok zor oldugu gunumuzde sende karistirdin aklimi .
Kimin kime , neyin neye sebep olacağı bilinmez . Beni teşvik ediyor , icimi benden iyi Rabbim biliyor. Burda söylememe gerek yok. Belki benim dinime yönelmeme vesile olacak , nerden bilebiliriz .

Simdi ben topigi birakir , bir sure sonra da tespihleri de birakirsam vebalini tasiyabilecek misin ? Her aklımıza geleni yazar , sonucları ne olabilir diye dusunmezsek ne günahlar işleriz de haberimiz olmaz .

İyi niyetle yazmis olsan dahi üslubun cok kötü.

cok guzel bir hadis ornek vermissiniz . Dışardan belli olmaz ama asıl niyeti Rabbim bilir hadisten de anlaşılacağı üzere . Siz nasıl o kadar emin olabiliyorsunuz gösteriş icin yaptığımiza onu da ben anlayamıyorum . Aksi soz konusu ise , ahirette bu ithamlarınız için sizden hak talep edeceğimizi de biliyorsunuzdur .

X