Kütük masa

Chocolita

Nirvana
Pro Üye
30 Ocak 2017
12.237
191.755
Selam kızlar :) daha önce de masalarla ilgili bir konu açmıştım. Sonra sizin de yardımlarınızla seçimimi yaptım ama bu sefer maddiyat el vermedi. Tam o sıralarda aksilikler yaşandı. Şuan da çok şükür atlattık ama, daha uygun fiyat kütük masalara bakmaya karar verdik. Sanırım bu sefer alıyoruz.. Ama benim şöyle bir sıkıntım var, şuan ki masamı kullanırken hiç örtü kullanmamıştım. Lake beyaz yüzeyi var masamın. Her koyduğum iz yapmıştı. Bu birazda lakenin özelliğinden olsa gerek bilemiyorum. Yumuşak bir dokusu var. Üzerine koyduğum her şey çizdi, birazcık ağır şeyler iz yaptı. Su falan dökmedik, dökersek hemen sildik. Dikkat ettik o tarz şeylere. Ama günlük olarak bu masayı kullandık hep. Bende her seferinde örtü örtmek masamı kapatmak istemedim.

Şimdi bu kütük masayı alırsam aynı şeyleri yaşamak istemiyorum. Ama yine aynı şekilde masam görünsün istiyorum. Zaten kütük masanın özelliği doğal ağaçtan yapılıyor olması. Kenarları kıvrımlı eğimli doğal bir görünümü var. Onlar görünsün istiyorum. O yüzden örtü örtmek dışında herhangi bir öneriniz var mı bu konuda?

Kullanan arkadaşlar, bu masa dayanıklı mıdır? Üst yüzeyini olduğu gibi kullananlarınız var mı? Tabak çanak yüzünden kolayca çizilebiliyor mu? Siz nasıl koruyorsunuz? Ya da korumuyor musunuz..

Cam görünümlü kalın şeffaf silikon örtüler var. Aynı cam gibi duruyor. Daha önce beyaz masam için kullanmak istemiştim memnun kalmamıştım. Çünkü hava kabarcıkları oluşuyordu. Gri bir görüntü veriyordu. Ahşap da nasıl olur bilmiyorum tabi..

Bir diğer seçenek cam kestirmek. Ama kıvrımlı kısımlar olacak, yani nasıl durur bilemiyorum. Kıvrımlı köşeler dışarıda kalacak şekilde cam kestirsek olur mu ki.. Aslında çıplak masamı kullanmak istiyorum ama bu masalarda durum nedir bilemiyorum.

Fikirleriniz iyi gelecek şimdiden teşekkürler :)

Screenshot_2018-06-19-23-33-19_1.jpg

Örnek resim :)

Benim masam doğal ahşap cila var sadece
taşınırken çizildi ama diğer türlü sıcak ve soğuktan etkilenmedi.
kullanımı çok rahat

Benim masam doğal ahşap cila var sadece
taşınırken çizildi ama diğer türlü sıcak ve soğuktan etkilenmedi.
kullanımı çok rahat
Teşekkür ederim cevap için ♡ Günlük kullanımda yemek yerken masanın üstüne bir şey örtmeden kullanıyorsun?

Olmadı sadece taşınırken çizildi. özel ahşap bakım yağı varmış. Onu kullanıcam inş geçer o çizgilerde :)
Hmmm o yağıda ilk kez duyuyorum :) ben bu masaların üzerindeki verniği kolay çizilebilir bir vernik olarak düşündüm. Pek alakası yok ama benim bildiğim tek vernik, ahşap boyamada kullandığım mat vernikler :) onlarında yumuşak bir dokusu var. Aynı yere birkaç sefer bir şeye sürtünse orada iz kalır. Şimdi masalarda kullanılan verniği de zarar görebilecek hassas bir şey olarak düşündüm. Farklı olabilir tabi :)

Hmmm o yağıda ilk kez duyuyorum :) ben bu masaların üzerindeki verniği kolay çizilebilir bir vernik olarak düşündüm. Pek alakası yok ama benim bildiğim tek vernik, ahşap boyamada kullandığım mat vernikler :) onlarında yumuşak bir dokusu var. Aynı yere birkaç sefer bir şeye sürtünse orada iz kalır. Şimdi masalarda kullanılan verniği de zarar görebilecek hassas bir şey olarak düşündüm. Farklı olabilir tabi :)

Yok öyle yıpranacak tarzda değiller
hatta ahşap tezgahlar oluyor ya mesela yıllık bakımları oluyor öyle düşün

Yine de bir mobilyacıya danışarak hareket etmeni tavsiye ederim.
Ancak "yat verniği" denilen bir vernik var, ahşap mobilyalar için de kullanılıyor.
Bu vernik suya ve çizilmelere dayanıklı bir vernik.
Bu şekilde masanın üstüne vernik geçebilirsin, hem canlı, hem doğal hem de dayanıklılık kazandırır.

Bunun haricinde de artık bir çok alternatif var, ahşap yüzeyler için.
Araştırmanı tavsiye ederim.

Yine de bir mobilyacıya danışarak hareket etmeni tavsiye ederim.
Ancak "yat verniği" denilen bir vernik var, ahşap mobilyalar için de kullanılıyor.
Bu vernik suya ve çizilmelere dayanıklı bir vernik.
Bu şekilde masanın üstüne vernik geçebilirsin, hem canlı, hem doğal hem de dayanıklılık kazandırır.

Bunun haricinde de artık bir çok alternatif var, ahşap yüzeyler için.
Araştırmanı tavsiye ederim.
Evet çok teşekkür ederim :) aldıgım yere de danışıcam bununla ilgili

Sanirim bu masalarda vernik degil tik yagi dedigimiz yatlarda kullanilan ozel yaglar kullaniliyor. Banyo zeminimde ahsaplar vardi bizde onlari zaman zaman tik yagi ile yagliyoruz

Selamlar. Benim masa, sehpalar, TV ünitesi falan hepsi sedir ağacından yapıldı. Yeterli miktarda tik yağı sürmen vernikten daha iyi bence. Ağaç tik yağını emiyor ve bu sayede suya dayanıklı oluyor, içine çekmiyor. Yine de ıslak bırakmamakta fayda var tabi. Ben amerikan servis veya runner kullanıyorum. Komple masa örtüsü kullanmıyorum. Sakın cam veya o plastik şeylerden koyma üstüne çok yazık olur o doğal görüntüye :) Çizik olursa da dert değil hemen bir zımpara ve tekrar yağ ile çizik kalmaz. Sıcak bir fincan ya da soğuk içeceği masaya direkt koyma. Çok şık bardak altlıkları var onlardan kullanabilirsin.

Selamlar. Benim masa, sehpalar, TV ünitesi falan hepsi sedir ağacından yapıldı. Yeterli miktarda tik yağı sürmen vernikten daha iyi bence. Ağaç tik yağını emiyor ve bu sayede suya dayanıklı oluyor, içine çekmiyor. Yine de ıslak bırakmamakta fayda var tabi. Ben amerikan servis veya runner kullanıyorum. Komple masa örtüsü kullanmıyorum. Sakın cam veya o plastik şeylerden koyma üstüne çok yazık olur o doğal görüntüye :) Çizik olursa da dert değil hemen bir zımpara ve tekrar yağ ile çizik kalmaz. Sıcak bir fincan ya da soğuk içeceği masaya direkt koyma. Çok şık bardak altlıkları var onlardan kullanabilirsin.
Teşekkür ederim ilgilendiğiniz için :) çizik olursa bu bildiğiniz zımparayla zımparalamam mı gerekiyor? Masaya zarar vermez miyim peki? Sonrada tik yagı süreceğim. Tik yağını nerden bulurum peki?

Birde Ladin ağacı hakkında bilginiz var mı?

Son düzenleme:
Milyoncularda kolayca bulabilecegin seffaf örtüler var fotografta görünmesi icin kaldirdim. Normalde masamin tam ebatina göre kestirdim ve gayet düzgün duruyor. Hem üstünde örtü varmis gibi degil hem de cok kolay temizlenip siliniyor. Bence aradigin sey bu olabilir :)
WhatsApp Image 2018-07-06 at 14.15.05.jpeg

Teşekkür ederim ilgilendiğiniz için :) çizik olursa bu bildiğiniz zımparayla zımparalamam mı gerekiyor? Masaya zarar vermez miyim peki? Sonrada tik yagı süreceğim. Tik yağını nerden bulurum peki?

Birde Ladin ağacı hakkında bilginiz var mı?
Tik yagi tüm yapı marketlerde bulunur. Zimparayi bilen biri yaparsa daha iyi olur. Zararı yok ama zimpara olan yerin cok belli olmamasi icin dikkatli yapılması lazım. Ladin agaciyla ilgili pek bilgim yok ama mümkünse sedir bulmaya çalışın. Saglam ağaçtır.

ben kütük masa aldım. farklı modeller var. fiyatları uygun.

Son düzenleyen: Moderatör:
X