Kurbanlik et sorunu...

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Kac kilo keci de kemik Vs cikiyor dagitiyorsunuz kv ye gidiyor hala sorun yapacak et kaliyor yapmayin Allah askina kimseyi yormayin bastan dagitsaydiniz basiniza bela olmazdi
Madem niyetiniz bu farkli zamanlarda yapin kasap parcalasin ne dograrken hasta olun ne kv duysun

Siz kurban kesmemişsiniz ki. Evinizde et olsun diye hayvan kesmişsiniz. Benim bildiğim kurban kesilip dağıtılır, dolaba basılmaz. 3te 1i kurban kesmeyenlere, ihtiyaç sahiplerine dağıtılır. 3te 1i pişirilip gelen giden misafir, akraba, komşuya sofra kurulur. 3te 1i de kesen aileye kalır.

Kurban kestik demeyin de evde et olsun diye hayvan kestik kaynanam yedi sinir oldum deyin.

Haklısın kardeşim kimseye açıklama yapıp durma,kendimize ayırdım biraz diye söyle verme.
Dağıtılır tabi ki et ama ev ahalisine de ayrılır.Bizim çevrede kesmeyen dahi yoktu, başka ile gönderdim.Dağıtsaydın hepsini diyenler kurbanla ilgisi olmayanlar emin ol.

Ki o 1/3lük kısım bile öneri, kesin kural değil.
Çok biliyor herkes.
Kaldı ki ibadetin amaçlarından biri kan dökmek hangimiz bu aşamada varız, yokuz.
Tek amaç paylaşmak bile değil.
Ben de maksadın Allah için kurban kanı dökmek olduğunu hiç dağıtılmasa dahi kabul olabileceğini öğrendiğimde çok şaşırmıştım. Kesinlikle 1/3 dağıtılmalı sanıyordum o bile tavsiyeymiş dindeki kesin kural değil

Kurban etiniz kac kg cikti kac kgsunu dagittiniz beni irgalamaz herkesin ibadeti kendine
Onu sormamissiniz zaten kv et cikar diyip duruyor diye sikayetlenmissiniz
"Anne sizde kestiniz ya kendi etinden cikar, bendekiler bize ve dogumdan sonraya anca yetecek cunku" de gec
Yemekler ortak mi yeniyor?
Eger oyleyse kadin salca ister gibi et cikar diyebilir gayette
Eti pisirince eltiler gelince sizde yemege cikiyorsaniz bunun lafini yapmaniz yanlis olur
Ama eti alip onlari agirliyorsa kv hatalidir
Kisacasi yemekler ortak yeniyorsa dolabi da ortak sayiyor ve ondan et istiyor olabilir

Sizinki kurban değil et stoklamak önce onu düzeltin. Keçiden ne et çıkacakta dağıtacaksınız dolaba koyacaksınız üstüne kv habire isteyecek bitmeyecek. Geçin bu işleri yani dağıttım dediğinizde kemik yağ içinde olan paylardır, görüyoruz insanlar pay diye nasıl verir bunları dediklerimizi sizin gibi ete kıyamayan cimriler veriyor sanırım. Doğum için kasaptan et alır stok yapabilirdiniz kurban adı altında dilinize oyuncak etmeyin. Hamilesiniz bide bu kadar yeme içme sakınmak normal değil. Aldığınız değil verdiğiniz sizindir unutmayın.

Her sene kurbanımı bağışlıyorum, eşimde memleketinde kesiyor pek et getirmiyoruz ama ayırdığım ete bu şekilde karişilsa bozulurum.

Ben gelinin yaptığını cimrilik olarak görmedim. Kurbanından kendince kendi ve misafirleri için ayırmış, durumu yoksa hepsini evine de bırakabilirdi(bildiğim kadarı ile dinende caiz)
3 günde bir gelen kayınailesi için et vermek zorunda değil yani. Ayrıca küçükbas hayvanın doğru düzgün eti bile çıkmıyor, dağıtıldıktan sonra fazla bişey kalmamıştır ki.

Aile binasında oturanların mantığı böyle değil ki genelde. Kayınvalidesi iki kurban etinin de planını yapmış baştan, şöyle yaparız böyle yaparız diye. Birlikte yaşama kafası işte. Gelini de buna itiraz etmiyorsa, ne alaka demiyorsa bu düzeni kabul etmiş demektir. Dolayısıyla o misafir tüm evin misafiri. Aynı şekilde doğuma üyenin ailesi gelecekmiş, onlar için de yemek yapılırken kayınvalideden istenebilir. Belli ki anlayış böyle. Baştan kabul etmemesi lazım, sadece bunu değil, birlikte yaşamayla ilgili her şeyi.

Biz dolaptaki eti dagittipnihtiyac sahibine verdik kalmadi de geç ozaman .Kurbanida amacina hore yapin bir zahmet dondurucunuz icin degil .Eyrfata ihtiyac sahibi yoksa olan yere gidip dağıtacaksiniz.

Bunu sen mi soyluyorsun Sourlife önce gorumcenin ayagini kes .kadinin 4 cocugana kocasina 1 ay hizmet ediyorsun yillardir .

Kurbanlık et üçe bölünür;

1. Kesemeyen yoksullara dağıtılır
2. Gelen misafire, akrabaya ikram edilir
3. Kendi ailenize ayırırsınız isterseniz

Bu kadar sinirlenmek yerine kayınvalidenize "anne doğumdan sonra gelen misafirlere ikram etmek istiyorum" diyebilirsiniz. Insanlar konuşa konuşa anlaşırlar.

Adaktan ev halki hic alamaz oldugu gibi dagitilir.

Kadin dini yorumu sormamis ama yorumlar hep dini... konu sahibi haklisiniz bende olsam sinir olurum konu kurban yada et degil evinize mudahale edilmesi... siz ibadetinizi yerinize getirmissiniz gerisi kimseyi ilgilendirmez sonrasini Allah bilir...

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…