Kurbanlik et sorunu...

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

zehracaner

Kullanıcı üyeliğini pasifleştirmiştir.
Üyelik İptali
Kayıtlı Üye
1 Temmuz 2024
69
9
30
Arkadaşlar merhaba. Aslında bu konuyu açmaya utanıyorum bile. Ama fikirlerinizi almak istedim. Acaba ben mi bencillik ediyorum lütfen görüşleriniz benim için çok önemli. Konuya gelirsek biz eşimle bu kurban bayramında kurbanlık almayı düşünmüyorduk biraz maddiyat olarak sıkıstık. Sonra eşim canım senin için kestirelim hem senin kurbanligini kesmiş oluruz hem de dolabında et olur doğumuna yakın ailen gelir hem sende tüketirsin doğumdan önce ve sonra dedi. Bide ona göre karar verdik bir tane keçi aldık. Kp ve kv de bizim üst katta oturuyorlar onlar da koyun kestirdiler. Bayram sabahı kestirdik etleri doğradik eşimle. Ben hamile halimle kaç saat boyunca o etle uğraştım yorgunluktan az daha hastanelik oluyordum. Neyse etimi dolaba yerleştirdik. Onlarınkini de yukaridaki dolaba yerlestirdik. Kaynanam dedi ki köyünün etinden kebaplik yaparız kecininkinden de haşlama ve kavurma dedi. Neyse biz sesimizi çıkartmadik. Asıl konuya gelirsek kaynim ve eltim 2 çocuğu ile hemen hemen her 3 gün de bir atlarlar buraya gelirler. Kaynanam üst kattan arar kızım şu eti çıkar haşlama yapalım. Neyse tm dedim. Baktm sürekli yapıyor her gelislernde kızım şu eti çıkart kavurma yapalım. Kendi kendime dedim ben bunu onlar için mi kestirdim. Daha ben ağzıma alamadım. Kaldı ki ailem gelecek doğumda gelenm gidenim olacak ben ne olcm dedm. Gercektn kaç gündür sürekli bunu yapıyorlar ve bu defa isterlerse yok dicm. Benim zoruma giden kendileri de kestirdi kendi evlerinden getirsnler etlerini ya da ay da Bi gelseler falan tm yine anlicam ama artık sürekli sürekli. Gercektn o et azaldı bile. Yani ben etinde değilim sadece bu dusuncesizlik çok zoruma gidiyor
Enayi yerine koyuyorlar insanı. Arkadaşlar siz söyleyin ben ne yapayım haksizsam lütfen söyleyin ben ona göre hareket edeceğim.

hazır konu açılmışken bir sorum olacak benim de
keçi sütünden neler yapılabilir kefirden başka? kokusu ağır olduğu için ilk defa aldım hala koku ağır geliyor bu kokuyu yok edecek tarifler var mı🙃

Sorun keçi mi Allah aşkına. Kendileri kaç tane koyun kestiren insanlar.
Haaa o zaman işler değişir. Kv'ye siz de kestiniz kendi etinizi kullanın diyebilirsiniz.

Onlar hepsini dağıttı mı ki niye senden istiyor

Biz eşimle ihtiyacı olanlara dağıttık tabikide. Geri kalanını da dolaba koydum.

Benim bildiğim kurbanından yersin biraz da ayırır geri kalanını dağıtırsın. Siz de ya nasip demeden doğumda gelen gidene vereceğiniz etin stoğunu yapmışsınız, eleştirim bu yönde kusura bakmayın. konuyla ilgili yorumum yok…

Sorun keçi mi Allah aşkına. Kendileri kaç tane koyun kestiren insanlar.
Sorun keçi evet, kac tane kestirirseler kestirsinler, siz cimrisiniz, misafir geliyorlar ve etlerini yanlarinda getirsinler diyorsunuz, normal mi simdi bu?
Zaten kurbanla da alakasi yok bu durumun, o yuzden bayrami beklemeden elinizde oara varsa kesip atin buzlugunuza yiyin bogaziniza kadar:)

Benim bildiğim kurbanından yersin biraz da ayırır geri kalanını dağıtırsın. Siz de ya nasip demeden doğumda gelen gidene vereceğiniz etin stoğumu yapmışsınız, eleştirim bu yönde kusura bakmayın. konuyla ilgili yorumum yok…
Çevremde istisnasız bir çoğu stokluyor. Kesmeyene kızıp söyleniyorlarmış. Bu nasıl mantık anlamış değilim.

O et çok kurban gibi olmamış sanki. Kurban mantığından o kadar uzaklaştık ki ben bizimkilere de bu hususta çok kızıyorum.

Diğer konuya gelecek olursak bir iki seferden ne olacak ver gitsin.
Off sormayın bende çok kizdim inanın. Yinede dagitabildigimi dağıttım. Üst kattakiler hiç dağıtmadilar en çok ona şaşırdım. Bizim oralarda dağıtılır çünkü. Ben burda 10 aylık gelinim böyle yaptıklarını bilmiyordum mesela. Diğer konuya gelirsek de emin olun 2 3 defadan bir şey olmaz. Ben etinde değilim. Fakat artık alışkanlık haline getirdiler

Sürekli gelen insanlarsa az verin doğumda misafirlsre vereceğim deyin.ama arada sırada gelen insanlarsa gözünüz görmesin

Çevremde istisnasız bir çoğu stokluyor. Kesmeyene kızıp söyleniyorlarmış. Bu nasıl mantık anlamış değilim.
Sana yemin ederim kuşbaşı biraz ve yarım kilo kıyma dışında hepsini dağıttık.

Sadece bu arkadaş değil çoğu kişi böyle yapıyor, maalesef ki maalesef herkes stokçu. Günaha giriyorlar, kestikleri kurbanın anlamı yok…

Ben de bu kurbanlık işinin bir senelik et yeme işine dönmesine şaşırıyorum açıkçası.
Eskiden bu kurban etleri bir sabahına kavurma olurdu o kadar. Kalanı da dağıtılırdı. Artık dağıtan da yok herkes et yeme peşinde.
Biz eskiden kavurma bile yapamiyorduk hepsini dagitirdik. Buraya gelin geldim gerçekten çok şaşırdım. Yinede eşimle konuştum madem kurbanlık benim adıma kesiliyor benimkini dağıtın dedim. Mahallede inanır mısınız kurban kesmeyen tek tük insan vardı. Herkes kesiyormus öyle dediler

Arkadaşlar merhaba. Aslında bu konuyu açmaya utanıyorum bile. Ama fikirlerinizi almak istedim. Acaba ben mi bencillik ediyorum lütfen görüşleriniz benim için çok önemli. Konuya gelirsek biz eşimle bu kurban bayramında kurbanlık almayı düşünmüyorduk biraz maddiyat olarak sıkıstık. Sonra eşim canım senin için kestirelim hem senin kurbanligini kesmiş oluruz hem de dolabında et olur doğumuna yakın ailen gelir hem sende tüketirsin doğumdan önce ve sonra dedi. Bide ona göre karar verdik bir tane keçi aldık. Kp ve kv de bizim üst katta oturuyorlar onlar da koyun kestirdiler. Bayram sabahı kestirdik etleri doğradik eşimle. Ben hamile halimle kaç saat boyunca o etle uğraştım yorgunluktan az daha hastanelik oluyordum. Neyse etimi dolaba yerleştirdik. Onlarınkini de yukaridaki dolaba yerlestirdik. Kaynanam dedi ki köyünün etinden kebaplik yaparız kecininkinden de haşlama ve kavurma dedi. Neyse biz sesimizi çıkartmadik. Asıl konuya gelirsek kaynim ve eltim 2 çocuğu ile hemen hemen her 3 gün de bir atlarlar buraya gelirler. Kaynanam üst kattan arar kızım şu eti çıkar haşlama yapalım. Neyse tm dedim. Baktm sürekli yapıyor her gelislernde kızım şu eti çıkart kavurma yapalım. Kendi kendime dedim ben bunu onlar için mi kestirdim. Daha ben ağzıma alamadım. Kaldı ki ailem gelecek doğumda gelenm gidenim olacak ben ne olcm dedm. Gercektn kaç gündür sürekli bunu yapıyorlar ve bu defa isterlerse yok dicm. Benim zoruma giden kendileri de kestirdi kendi evlerinden getirsnler etlerini ya da ay da Bi gelseler falan tm yine anlicam ama artık sürekli sürekli. Gercektn o et azaldı bile. Yani ben etinde değilim sadece bu dusuncesizlik çok zoruma gidiyor
Enayi yerine koyuyorlar insanı. Arkadaşlar siz söyleyin ben ne yapayım haksizsam lütfen söyleyin ben ona göre hareket edeceğim.
Kurbanlık et dediğiniz dağıtmak için değil mi ya ? E siz bayramda kestiğiniz kurbanı nasıl dolaba attınız ki?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
X