Kurban Bayramı Tweeti Nedeniyle Leman Sam Hakkında 'Zorla Duruşmaya Getirilme' Kararı

Chess

Nirvana
Kayıtlı Üye
14 Ağustos 2009
53.299
42.836
Şarkıcı Leman Sam'ın, geçen yıl Kurban Bayramı'nda kesilen hayvanlar için attığı bir tweet nedeniyle ''Halkın bir kesiminin benimsediği dini değerleri alenen aşağılamak'' suçundan yargılandığı davada, bir sonraki duruşmaya zorla getirilmesine hükmedildi.

İstanbul 24. Asliye Ceza Mahkemesinde görülen duruşmada, şikayetçi Buğra Ayan ile katılma talebinde bulunan Barbaros Kocaman hazır bulundu. Duruşmaya sanık Leman Sam ise gelmedi.

Duruşmada söz alan şikayetçi Buğra Ayan, sanık Sam’ın attığı tweet ile dini vecibelerine hakaret ettiğini ifade ederek, “Sanık devletin terör örgütü saydığı örgütün eylemleri ile kurban kesmenin aynı olduğunu belirtmiştir. Ben dini vecibelerimi yerine getiriyorum. Terörist değilim. Dini vecibemi yerine getirmem terör gibi gösterilmiştir. Şikayetçiyim” dedi.

Leman Sam'ın avukatı ise katılma taleplerinin reddine karar verilmesini isteyerek, müvekkili Sam’ın planlı bir şehir dışı programında olduğunu bir dahaki duruşmaya katılacağını kaydetti.

Capture.JPG

Mahkeme, şikayetçilerin katılma talebini reddetti. Duruşmaya mazeretsiz olarak katılmayan Sam'ın bir sonraki celseye zorla getirilmesine karar veren mahkeme, duruşmayı erteledi.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede, geçen yıl Kurban Bayramı'nda kesilen hayvanlar için attığı bir tweet nedeniyle Leman Sam'ın "Halkın bir kesiminin benimsediği dini değerleri alenen aşağılama" suçundan 6 aydan 1 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılması talep ediliyor.

AA

https://o nedio.com/haber/leman-sam-hakkinda-zorla-getirilme-karari-634111

bu kadın demekkı hıc balık tavuk et urunlerı yemıyor
bunlardan olan yumurta sut hatta yogurt bıle yemıyor
bu arada vahşice gırtlak kesmekle
kurban bayramını aynı kefeye koymak zeka ötesı benım beynım yandı
resmen kurban bayramını kutlayanlara işid dıyor hanım
a be supersonık zeka
sen once çinlılerın kopeklerı eglencesıne katletmesıne gel
masum canlıların vahsı ınsanlar tarafından tekmelenerek öldurulmesıne gel konus
öncelıgın olsun kafa bosa efor sarfetmesın

bu kadın demekkı hıc balık tavuk et urunlerı yemıyor
bunlardan olan yumurta sut hatta yogurt bıle yemıyor
bu arada vahşice gırtlak kesmekle
kurban bayramını aynı kefeye koymak zeka ötesı benım beynım yandı
resmen kurban bayramını kutlayanlara işid dıyor hanım
a be supersonık zeka
sen once çinlılerın kopeklerı eglencesıne katletmesıne gel
masum canlıların vahsı ınsanlar tarafından tekmelenerek öldurulmesıne gel konus
öncelıgın olsun kafa bosa efor sarfetmesın

Evet yemiyor kendisi vegan.

Evet yemiyor kendisi vegan.
cocukken aılesının yedırdıklerı yanına kar kaldı ozaman :)
kendınden olmayana ;kendı gıbı dusunmeyene bukadar keskın cumleler kurmak...
bıtek bıcak kesmez sıddet bıtek fızıksel degıldır ;resmen kurban bayramı kutlayana işid dıyor yahu...
bu ne perhız bu ne lahana tursusu.
akıllı olsa; yumusak dılle bazı seylerı aktarsa ,sevımlı gorunse baska turlu olur halbukı
boyle yandas degıl ancak karsıt gorus toplar ...
cok kızdım cok...:63:

cocukken aılesının yedırdıklerı yanına kar kaldı ozaman :)
kendınden olmayana ;kendı gıbı dusunmeyene bukadar keskın cumleler kurmak...
bıtek bıcak kesmez sıddet bıtek fızıksel degıldır ;resmen kurban bayramı kutlayana işid dıyor yahu...
bu ne perhız bu ne lahana tursusu.
akıllı olsa; yumusak dılle bazı seylerı aktarsa ,sevımlı gorunse baska turlu olur halbukı
boyle yandas degıl ancak karsıt gorus toplar ...
cok kızdım cok...:63:

Evet malesef yanlış bir tavır sergilemiş.

Sevgili Leman Sam hamamböceklerine bile doğanın bir parçası diye zarar vermeyen bir hanım.
Onun kafa yapısına göre doğadaki hiçbir canlının diğerine üstünlüğü yoktur.
Kafa kesen Işid ile kurban kesen insan da aynı yapıda ona göre.
Amacının hakaret olduğunu hiç sanmıyorum.İnsansever bir bayandır.
Noelde hindi kesmek de aynı şey .
Celallenmeyin hemen

Sevgili Leman Sam hamamböceklerine bile doğanın bir parçası diye zarar vermeyen bir hanım.
Onun kafa yapısına göre doğadaki hiçbir canlının diğerine üstünlüğü yoktur.
Kafa kesen Işid ile kurban kesen insan da aynı yapıda ona göre.
Amacının hakaret olduğunu hiç sanmıyorum.İnsansever bir bayandır.
Noelde hindi kesmek de aynı şey .
Celallenmeyin hemen
Noelde hindi kesmek bir gelenek ama kurban farz yani ayni şey değil .. Ayrıca kimse ben farz ibadetimi yapıyorum diye keyfi insan kesen bir vahşi örgütle beni bir tutamaz ..

zorla getirilmek nasıl oluyo polisle aldırıyorlar herhalde, leman hanımda bu çene varken hakim karşısında işi zor

zorla getirilmek nasıl oluyo polisle aldırıyorlar herhalde, leman hanımda bu çene varken hakim karşısında işi zor
tebligata rağmen gelmeyenler için emniyete yazı yazılır
duruşma gün ve saatinde polis eşliğinde getirilir
yok yine bulunamazsa adreste bu kez hakkında yakalama kararı çıkartılır

Noelde hindi kesmek bir gelenek ama kurban farz yani ayni şey değil .. Ayrıca kimse ben farz ibadetimi yapıyorum diye keyfi insan kesen bir vahşi örgütle beni bir tutamaz ..

sonuçta onlar da manevi bir anlam yükleyerek yapıyor bunu
Ritüel olması değiştirmiyor

Neden insanlar bunu üstlerine alınıyorlar? Siz kurban keserken mesela, hayvana işkence ederek mi kesiyorsunuz yoksa hayvanın acı çekmesine fırsat vermeden mümkün olduğunca dikkatli mi kesiyorsunuz? İşkence ediyorsanız evet, ışidden farkınız yok. İşkence etmiyorsanız olay başka. İşkence ederek kesmiyorsanız lafı neden üzerinize alınıyorsunuz? Eminim ki kurbanları işkence ederek kesen insanlara yönelik söylediği bir söz bu. Farz mı, sünnet mi, gelenek mi, ibadet mi her ne ise kurban kesmek, hayvana acı vermeden gerçekleştirin. Sokaklar halen daha kan gölüne dönüyor. Kesimhaneler var, bunların tercih edilmesi lazım. Bana göre kurban kesmek yerine ona harcanacak parayı bağışlamak, ne bileyim ihtiyaç sahibi insanlara vermek falan daha uygundur ama imkanı olmayanların da et yemesini isteyenler kurban kesmeyi tercih ediyorlar.

Neden insanlar bunu üstlerine alınıyorlar? Siz kurban keserken mesela, hayvana işkence ederek mi kesiyorsunuz yoksa hayvanın acı çekmesine fırsat vermeden mümkün olduğunca dikkatli mi kesiyorsunuz? İşkence ediyorsanız evet, ışidden farkınız yok. İşkence etmiyorsanız olay başka. İşkence ederek kesmiyorsanız lafı neden üzerinize alınıyorsunuz? Eminim ki kurbanları işkence ederek kesen insanlara yönelik söylediği bir söz bu. Farz mı, sünnet mi, gelenek mi, ibadet mi her ne ise kurban kesmek, hayvana acı vermeden gerçekleştirin. Sokaklar halen daha kan gölüne dönüyor. Kesimhaneler var, bunların tercih edilmesi lazım. Bana göre kurban kesmek yerine ona harcanacak parayı bağışlamak, ne bileyim ihtiyaç sahibi insanlara vermek falan daha uygundur ama imkanı olmayanların da et yemesini isteyenler kurban kesmeyi tercih ediyorlar.
Din kişilerin uygunluğuna göre sekil almıyor malesef bağış yapınca bu farz düşmüyor görev olmaktan .. Ayrıca mesajında kurbanda hayvanlari işkence ile kesenler ibaresi kullansa sorun yok zaten ama kadın kasıtlı ve kışkırtma amaçlı yapıyor bunu kaldı ki kendi kızı bile söylemin sert olduğunu söyledi ..

sonuçta onlar da manevi bir anlam yükleyerek yapıyor bunu
Ritüel olması değiştirmiyor
Onlar manevi değer biçerek yapıyor olabilir ama yapmadıklarinda ceza almıyor yada günaha girmiyorlar fark burda yani .. Herkes istediği zaman istediği geleneği yasasın ama eğer hayvan kesecekse aci çektirmeden ve başkalarının özgürlük alanını kısıtlamadan ..

Din kişilerin uygunluğuna göre sekil almıyor malesef bağış yapınca bu farz düşmüyor görev olmaktan .. Ayrıca mesajında kurbanda hayvanlari işkence ile kesenler ibaresi kullansa sorun yok zaten ama kadın kasıtlı ve kışkırtma amaçlı yapıyor bunu kaldı ki kendi kızı bile söylemin sert olduğunu söyledi ..
Ben zaten bana göre uygun olanı söyledim, dine göre uygun olanı değil. Dine göre neyin uygun olduğu beni ilgilendirmiyor ama uygun olmadığı kesin olan şey şu ki kesinlikle o hayvanlara işkence yapılmamalı. Sadece bayram için değil normal zamanlarda da hayvanları keserken eziyet etmeden kesmek gerektiğini düşünüyorum. Bağış olayı benim şahsi görüşüm, tartışmaya açık birşey değil. Leman Sam kurban kesenleri ışidle bir tuttu diye kurban kesen herkes ışıd'ten farksız mı demektir? Bu lafı üzerine alınmak çok boş bir iş bence.

Ben zaten bana göre uygun olanı söyledim, dine göre uygun olanı değil. Dine göre neyin uygun olduğu beni ilgilendirmiyor ama uygun olmadığı kesin olan şey şu ki kesinlikle o hayvanlara işkence yapılmamalı. Sadece bayram için değil normal zamanlarda da hayvanları keserken eziyet etmeden kesmek gerektiğini düşünüyorum. Bağış olayı benim şahsi görüşüm, tartışmaya açık birşey değil. Leman Sam kurban kesenleri ışidle bir tuttu diye kurban kesen herkes ışıd'ten farksız mı demektir? Bu lafı üzerine alınmak çok boş bir iş bence.
Kurban kesenler isidle ile birdir derse kesen herkes elbetteki alınır üzerine kadın işkence ile kesen vs demiyor kurban kesenler diyor ..

Kurban kesenler isidle ile birdir derse kesen herkes elbetteki alınır üzerine kadın işkence ile kesen vs demiyor kurban kesenler diyor ..
Tamam da o onun düşüncesi, doğru ya da yanlış olabilir, bunun bir önemi yok. Bir kişinin düşüncesiyle kurban kesen herkes ışid mi oluyor yani? Bu lafı Türkiye nüfusunun yarısı söylememiş ki, bir kişi söylemiş. Hoş bir laf değil o ayrı konu ama insanların üzerine alınması da ayrı bi garip. Bu ülkede devletin başında olan insanlar, milletvekilleri falan neler neler söylüyor, ne laflar ediyor mesela zaman zaman. Herkesin söyleyeceği lafa alınacaksa bu insanlar, işleri zor. Demek istediğim şu ki, insanlar üzerine alınmamalı.

Tamam da o onun düşüncesi, doğru ya da yanlış olabilir, bunun bir önemi yok. Bir kişinin düşüncesiyle kurban kesen herkes ışid mi oluyor yani? Bu lafı Türkiye nüfusunun yarısı söylememiş ki, bir kişi söylemiş. Hoş bir laf değil o ayrı konu ama insanların üzerine alınması da ayrı bi garip. Bu ülkede devletin başında olan insanlar, milletvekilleri falan neler neler söylüyor, ne laflar ediyor mesela zaman zaman. Herkesin söyleyeceği lafa alınacaksa bu insanlar, işleri zor. Demek istediğim şu ki, insanlar üzerine alınmamalı.
Zaten ben isid oldum demiyorum ama söylediği lafın hoş olmadığını vurgulamak istiyorum bende ..

üstünüze neden alınıyorsunuz diyenler olmuş

bu kadın üstüne alınsınlar diye bilinçli yazmış zaten

ben mi ?

ainesi iştir kişinin umrumda bile değil
:-)

X