Pınar Labne ile ... Kumpir

Kukrim

En Sevdiği Renk Mor Olan Kadın💜
Pro Üye
24 Haziran 2015
39.812
154.370
Herkese Merhaba
Eski kumpircilerden kim kaldı ,tabi ki ben .
Okul yillarim da kumpirci olarak da part time çalışmış biri olarak sizlere bu tarifi yapmaktan zevk duydum .
Öncelikli olarak içine koyduğum mezelerin,salataların kısa kısa tariflerini yazayım.

Mor lahana salatası için,

Orta boy lahananın yarisini doğrayıp ,biraz tuz ve sirke ile rengi hafif açıklanan kadar oluşturuyoruz.Daha sonra iki kaşık yoğurt ve yarım su bardağı kadar mayonezimizi ekleyip karıştırıp soğumaya alıyoruz.

Havuç tarator için,

İki büyük havucu rendeleyip tavamiza koyduğumuz birniki kaşık yağı kizdirdiktan sonra kavuruyoruz rengi değişene kadar.Kavurdugumuz havuçları soğuduktan sonra yine yaklaşık iki kaşık yoğurt burda Pınar labne de ekleyebilirz ve yarım su bardağı kadar mayonez ve tuz ile karıştırıp yine soğumaya alıyoruz.

Kısır için,

Bir bardak ince bulguru tencerimize alıp ,birer yemek kaşığı domates ve biber salçası ile karıştırıp ,bir buçuk su bardağı sıcak su ekleyip şişmesi için biraz bekletiyoruz.Bulgurumuz hazır hale gelince dogradigimiz beş altı yaprak kivircigi ,kornişon tursumuzu,tuz,pul biber ,limon ,nar ekşisi,bir adet rendelenmiş havuç ve yagimizi ekliyoruz ve kisirimiz da hazır.

Salça soslu sosis için,

Tencerimize biraz sıvı yağ koyup kızdırıp dogradigimiz sosisleri atıp bir iki kere karıştırıp kızartıyoruz daha sonra yarım yemek kaşığı kadar salça ekleyip biraz daha karıştırıp üstüne sıcak su ekleyip bir taşım kaynatıyoruz.Sosimiz de hazır.

Labneli garnitür salata için,

Tencerimize biraz su koyup kaynatıyoruz ,kaynayan suya garnitürlerimizi koyup biraz haşlıyoruz.Haslanan garnitürü soğuduktan sonra iki kaşık labne,iki kasik yoğurt ve yarım su bardağı kadar mayonez ve tuz ile karıştırıp soğumaya alıyoruz.

Labneli taze soğan salatası için ,

Yaklaşık 100 Gr labneyi ve yarım bardaktan biraz fazla mayinezi karıştırıp krema haline getiriyoruz.İcine biraz karabiber biraz tuz ekleyip 4,5 dal yeşil soğan in yesil kısımları doğrayıp ekliyoruz.Salatamizi da soğumaya alıyoruz.
Hazırladığım salatalar bunlar.

Aldigimiz iri kumpirlik patatesleri önce biraz haşlıyoruz.Haskanan patatesleri daha sonra önceden ısıtılmış 200 derece fırında alüminyum kaplarda yaklaşık 1saat pisiyoruz .

Pişen patatesimize boydan bir kesi atıp açıyoruz.Bicagimizla kenar kısımdaki patatesleri ortaya topluyoruz.
Patatesimize ince bir tatlı kaşığı labne bir tatlı kaşığı tereyağı ekleyip bicagimiz ile güzelce karistiyoruz.
Daha sonra rendeledigimiz kasar peynirinden ve damak zevkine gire tuzu ekleyip tekrar karıştırıyoruz kaşar iyice patatesle ozdesip uzayana kadar.
Güzelce karışan patatesimizi düzleyip,en zevkli kısım olan hazırladıgimiz salataları arzuya göre ekleyip servise hazır hale getiriyoruz.

İşte bu kadar .Deneyeceklere afiyet olsun .

Son düzenleyen: Moderatör:
Ellerine sağlık canim başarılar diliyorum

Tarifimi yaptığım günü aklima geldi,baktim büyük patates yoktu vazgeçtim olsada nevoş vermeyecekmis çok severim ellerine sağlık canım cekti ama ya

Eline sağlık canım harıka olmuş bol şans diliyorum

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…