Küçük Düşün Büyük Olsun!

canım başınız sağ olsun
bende aynı durumda kaldım
2018 eylül de sabah uçakla Bursa'ya geldim
indim annemi aradım ben geldim diye
annem dayını acile kaldırmışlar dedi

hiç bir rahatsızlığı yok evin en küçüğü
en son aklımıza gelecek kişi

ertesi gün akşam saat 17.00 de
eşim aradı ağlayarak dayıyı kaybettik diye
yeğenim yeni doğum yapmıştı
lohusa başına ben gitmiştim
sıra ile bakacaktık
önce ablam gitti sıra bendeydi
annemi aradım ama hemen arayamadım tabi
çünkü babam dedi kendinde değil
sürekli ağlıyordu,
anne ben gelsem tekrar dönsem
ne dersin dedim yok kal gelme dedi
teyzelerim biraz küstü gibi oldular
sonrasında açıklama yaptım
ve peşine küçük teyzemin gelini doğum yaptı
bak bırakabildin mi? dedim
e haklısın
sonra annem bir daha toparlanamadı
hep saçları sarı gezerdi, açık renkler severdi.
o günden sonra hepsi beyazladı ve boyatmadı
aşırı güçlü bir kadın yanımızda bile ağlamadı hep gece ağlamış
çok sonra içini dökerken dedi

bende geçmişi hatırladım canım kusura bakma

Ahh ah canım sana da hatırlattım kusura bakma. Ben de anneme hastanede morgun orada beklerken sordum konuştum. Siz çocuklarınızın başına gidin şimdi geldiniz ya iyi oldu dedi. Birkaç defa bunu konuştuk.
Sonra bizim gelin dedi akşam yola çıkacağı zaman çok ağladı diye. O da beni etkiledi.
Sonra annemle konuşurken de ertesi gün dönenler olmuş. Aslınsa siz de gelseniz olurmuş dönüleceğini hiç akıl etmedim dedi.
Tabi çocukla başkasının arabasıyla uzun yol bence çok zor. Neyse en son duydum anneme sormuşlar niye gelmedi kızlar diye. O da ayrı bir konu zaten. Annem demiş çocuklarla zor eşleri yanlarında değildi diye söylemiş. Diğer kardeşimin de eşi zaten hastayken uzak şehregitti. 1 ay önce.
En son karar verdim annemin dönüşünü göre biraz daha burada kalacağım. En azından bir iki gün kötü gününde yanında olsam yeter. Çünkü dönmem de gerekiyor haftaya cumaya tatil için yola çıkacağız. Sonuçta evet dayımı kaybettik ama hayat devam ediyor. Annem babam ailemden biri olsa tabiki tatilimi iptal ederdim.
Bugün de eşimle konuştum. O da sağolsun tamam kal hatta mevlüt yapın annen gelince dedi de. Ben mevlüt falan bilmem.orada zaten dualar okunuyor mevlüt yapılıyor.
Bakma beş vakit namaz kılarım ama cenaze evinde telaşı çok da doğru bulmuyorum.

Ahh ah canım sana da hatırlattım kusura bakma. Ben de anneme hastanede morgun orada beklerken sordum konuştum. Siz çocuklarınızın başına gidin şimdi geldiniz ya iyi oldu dedi. Birkaç defa bunu konuştuk.
Sonra bizim gelin dedi akşam yola çıkacağı zaman çok ağladı diye. O da beni etkiledi.
Sonra annemle konuşurken de ertesi gün dönenler olmuş. Aslınsa siz de gelseniz olurmuş dönüleceğini hiç akıl etmedim dedi.
Tabi çocukla başkasının arabasıyla uzun yol bence çok zor. Neyse en son duydum anneme sormuşlar niye gelmedi kızlar diye. O da ayrı bir konu zaten. Annem demiş çocuklarla zor eşleri yanlarında değildi diye söylemiş. Diğer kardeşimin de eşi zaten hastayken uzak şehregitti. 1 ay önce.
En son karar verdim annemin dönüşünü göre biraz daha burada kalacağım. En azından bir iki gün kötü gününde yanında olsam yeter. Çünkü dönmem de gerekiyor haftaya cumaya tatil için yola çıkacağız. Sonuçta evet dayımı kaybettik ama hayat devam ediyor. Annem babam ailemden biri olsa tabiki tatilimi iptal ederdim.
Bugün de eşimle konuştum. O da sağolsun tamam kal hatta mevlüt yapın annen gelince dedi de. Ben mevlüt falan bilmem.orada zaten dualar okunuyor mevlüt yapılıyor.
Başınız sağolsun Yedirengim Allah anneciğine sabırlar versin.

selam kızlar iç açıcı şeyler yazmak isterdim
cuma gece iş yerinden bir arkadaş
eşi ve bebeği ile kaza yaptı
eşini olay yerinde kaybettik :KK43:
,kendi yoğun bakımda ağır
bebek çok şükür iyi
ama hepimiz çok üzgünüz
sağlık en büyük varlık
kıymet bilene
Allah bebegine bağışlasın arkadaşınızı
Çok üzüldüm😢

Nereye götürdü memleketiniz neresi
Çocukla zor oluyor
Eşlerde olmayınca
Birde acılı gününde açıklama yapmak zorunda kalıyorsun

Nereye götürdü memleketiniz neresi
Çocukla zor oluyor
Eşlerde olmayınca
Birde acılı gününde açıklama yapmak zorunda kalıyorsun
Benim annem maraşlı canım.yengem de oralı.yengem oraya gömmek istemiş.ilerde oraya dönmek istiyormuş.
Annem Bursa inegölde yaşıyor.
Tabi canım eş olmayınca kime bırakayım. Kardeşlerim kime bıraksın.
Ben şimdiye kadar Elayı gece kalmaya kimseye bırakmadım sayılır.kendi de kalmak istemedi. Bir defa kardeşimde kaldı o da annemin evin arkası oldukça yakın.
Uzak olarak da bir defa ameliyat olduğumda yoğun bakımdayken beni görmeden uyudu. O gün bile demiş annemi çok özledim diye.
Sonraki günlerde hastaneye geldiler konuştuk vs öyle bensiz uyudu.
Daha birkaç gün önce ayrı koltuklarda yattık. Uyanmış odadan çıkmış annne diye mırıldanıyordu.
Bir de deprem beni çok etkilemişti. Ondan dolayı da bırakmaya tedirgin oluyorum

selam kızlar iç açıcı şeyler yazmak isterdim
cuma gece iş yerinden bir arkadaş
eşi ve bebeği ile kaza yaptı
eşini olay yerinde kaybettik :KK43:
,kendi yoğun bakımda ağır
bebek çok şükür iyi
ama hepimiz çok üzgünüz
sağlık en büyük varlık
kıymet bilene
Canım benim ya nasıl üzüldüm anlatamam. İnşallah rabbim annesini çocuğuna bağışlar.dualarım onunla.
Kesinlikle sağlık en büyük varlık.
Ben dayımın son halini görünce çok üzülmüştüm. Yıllarca hastalık yedi bitirdi. İyi huyluydu kanser yıllarca tedavi gördü toparladı. Sonra yeniden nüksetti. Beynine pıltı attı vs. Morgda gördüğümde de dedim, beden taştan heykel gibi. Nasıl anlatılır bilmiyorum.
Ne kadar da güçsüzüz daha dün konuşan insan konuşamıyor hareket edemiyor nefes alamıyor.karşımda kas katıydı.
Hiç birşey geri gelmiyor diyedüşündüm.
Zaten böyle düşünürsek hayatın anlamını anlayabiliriz.her günümüzün anlamı farklı aslında.

Buralar yanıyor, klima klima olalı böyle zulüm görmemiştir. Hiç kapatmıyoruz resmen, sabah bahçede kahvaltı keyfimiz bile olmuyor sıcaklık çok fazla. Eşimle bugün dünden yemekleri yaptığımız için denize gidelim dedik gittik kalabalık neyse keyfimizi de yaptık iki saat kadar durduk geldik eve. Eşim arabayı yarın vize için götürecek arabada uzun zamandır bir koku vardı ama hiç birşey de bulamamıştık eşim bu gün arabayı boşaltınca aldığımız ve arabada unuttuğumuz peyniri buldu attık 300 tlyi çöpe eşimde bende konu ile ilgili hiç konuşmadık ikimizde çok üzüldük. Neyse duş aldık bir makina çamaşır attık eşim çiğ köfte ve haydari yaparmısın dedi tamam dedim önce çiğ köfteyi hazırladım sonra da haydariyi yaparım dedim çiğ çigköfteyi blendırdan geçiriyorum kolay ve çok güzel oluyor neyse ben yapıyorum eşim ben devam edeyim dedi aldı elimden nasıl düğmesine bastırdı ise düğme içine girdi ve blendır sustu yine ikimiz de sesimizi çıkarmadık hemen bilgisayarı açtım mart ayında almışız yarın servise bırakıcaz bu gün eşimle tıp oynadık ama içimden çok saydırdım Allah biliyor Ağzımı açmak benim elimde ama içimden geçenleri onada duyurmadan söylenmek elimde böyle birgün oldu zararla dolu.
Çiğ köfteyi hızlı yapmak istiyorsanız bulguru biraz ıslatın. Eşim öyle yapıyordu :) bekletip yoğuruyor

İyi geceler kızlar.
Valla annemin yokluğunu çok iyi farkediyorum bu günlerde. Allah onsuz bırakmasın bizi. Şuan tek duam o.
Kardeşimde kaldım iki gün. Bir sıkıntım yoktu tabiki. Ama çok kalmak istemiyorum. Annemin evinde günlerce kalırım.
Ama kardeşlerimin evinde aralıklarla ikişer gün yetiyor. Bu günlerde evime dönesim de geldi. Annem olmadan boşluk hissettim.
Bugün kardeşimle geç uyandık.
Kahvaltı yaptık. Annemin eve gittik toparladık
Babam orada kalıyor.
Birlikte kardeşimin evinde kahvaltı yaptık.
Sonra terziye gittik
Eve geldik yemek yapmaya giriştik. Yemek yedik. Annemi aradım. Söyledim kalacağımı. Kendini zorlama dedi. Sıkıntı yok, yeterki bir gün de olsa böyle gününde yanında olayım dedim.
Eskiden bunu çok yapmıyordum. Arkadaş annesini kaybedince çok defa dedi erteleme ne zaman yanında olmak istiyorsan yap git. İçimde uhdeler kaldı annemle ilgili o sebeple çok pişmanım yanında olamadığıma yapmadıklarıma demişti.
O sözünü hep hatırlıyorum
Neyse bu akşam kuzenimde kalıyorum.
Kardeşimle eşi bıraktı beni.
Gelirken dondurma yedik.
Sonra geldim kuzenim de maraştan dondurma getirmiş.
Sabah burada kahvaltı yapacağız. Kardeşim de gelecek.
Sonra da özdilek'e gider Elaya plaj havlusu bakarım.çarşıdan tütü eteğin altına astar için kumaş alırım.
Kuzenim de Elaya küçük gelen kıyafetlerden verdi.
Ben de onun küçük kızına küçük gelen birkaç parça kıyafet bıraktım.
En son da burada giydirdiğim 5-6 yaşları giderken bırakırım.
Dönüşümlü kullanıyoruz işte. Eskimiyor

Bu arada yazmayı unutmuşum.
Geçen gün denize gidince kendi öz babam da geldi. Geçen yaz size anlatmıştım.
Bu defa geldiğimi görünce de kardeşime demiş biryerlere gidelim birlikte
Onun da karavanı var.
Biz hastanedeyken gelmiş.
Bizim çocuklarla denize girmiş.
Gelirken bir sürü yiyecek almış.
Çocuklara mangal yapmış.
Belki de bizim çocukluğumuzda yapmadıklarını torunlarına yaparak telafi etmeye çalışıyor.bilmiyorum hislerini.
Kahvaltıda Ela benden çikolatalı ekmek istiyor. Hemen alıp o sürüyor.
Belki çok basit bir şey ama işte dikkatimi çekiyor.
Oysa Ela ona dede demiyor.
Çünkü çocuk onumu dede olarak gördü😅
Malesef hiç birşey eskisi gibi olamaz

Havalar o kadar sıcak ki duş almaktan yıldım, her yer açık ve evin içi hep tozlu günde bazen iki kez toz alıyorum. İki haftadır 10 tlden domates alıyorum az az salça yapmaya başladım çok alıp yapmak bana göre değil modum düşüyor çabuk bitmeyince ara da hafta sonu eşimle denize gidiyoruz. Ayvalıka gidiyoruz yakın yerlere gidiyoruz sıcakta zor oluyor üzerim terden hiç kurumuyor. Öğleden sonra asla klimasız durulmuyor. Bu akşam yaşadığımız yerde ki bir tanıdığımızın oğlu evleniyor eşim gitmemiz gerekli dedi tamam dedim ne takıcaksın diye sordum para yeterli dedi altın zaten zorda ama eşimin sevdiği biri olunca altın düşündüm. Eşim haftaya daha çalışacak sonra yıllık izne çıkacak ve biz ilk defa ikimiz tatile gideceğiz eşim bu gün rezervasyonu yaptıracak neresi olsun dedi Bodrum olsun dedim ama sadece kahvaltı olan bir otel olsun dedim herşey dahil olunca otelden çıkamıyoruz ben gittiğim yerde gezmek istiyorum eşim pek istemez genelde otelde takılır o da beni sıkıyor. Yemek olayını sabahtan hallediyorum sıcaktan dolayı yemeğim var akşam için sabahları bahçede çay içmeyi seviyorum sadece sabah içebiliyorum sonrası su ve madensuyu birikim eşimle birlikte az da olsa oluyor euro alıyoruz her ay düzenli olması bana huzur veriyor benim kendi zulamda var Eylül gibi alım yaparım burda şehrin dışındayız tanıdığım kuyumcu da da yok artık dönünce alım yaparım.
Abla maasallah esinle ne güzel ikilisiniz🧿🧿🧿 ben kız büyüsün ayrı takılırız herhlade diyorum😝
Suan tek ortak noktamız cocuk.
Valla o olmasa evde mi degil mi haberim bile olmaz.
Olurdu yada söylencek biseyler bulurdu yine🙂↔️

Günaydınnn
Gelemeyrum kosturmaktan
Sıcaklardan kafam yrrinde degil zaten☹️
Cmrtsi calıstım pazar sadece kahve icmeye cıktık evdem,onda da görümcemler aradı geliyorz diye 1 saat durduk durmadık.
Kücük görümcem ev hediyesi para vermis kociye saolsun.
Koci de bahausda öglen 2li bank demir sandalye bi tane de tekli görmüs fiyatları cok uygundu.Beyaz bide tam istediğimden balkona.
Koci alırız dedi 😎
Resmen üstüne geldi iyi oldu.
Baska da bisey yapmıyorm valla 😒

Benim annem maraşlı canım.yengem de oralı.yengem oraya gömmek istemiş.ilerde oraya dönmek istiyormuş.
Annem Bursa inegölde yaşıyor.
Tabi canım eş olmayınca kime bırakayım. Kardeşlerim kime bıraksın.
Ben şimdiye kadar Elayı gece kalmaya kimseye bırakmadım sayılır.kendi de kalmak istemedi. Bir defa kardeşimde kaldı o da annemin evin arkası oldukça yakın.
Uzak olarak da bir defa ameliyat olduğumda yoğun bakımdayken beni görmeden uyudu. O gün bile demiş annemi çok özledim diye.
Sonraki günlerde hastaneye geldiler konuştuk vs öyle bensiz uyudu.
Daha birkaç gün önce ayrı koltuklarda yattık. Uyanmış odadan çıkmış annne diye mırıldanıyordu.
Bir de deprem beni çok etkilemişti. Ondan dolayı da bırakmaya tedirgin oluyorum
zaten Maraş çok uzak
yakın bir yer değilmiş ki
çocuklar anne bağımlısı
benim ki de kalmayı sevmiyor

Canım benim ya nasıl üzüldüm anlatamam. İnşallah rabbim annesini çocuğuna bağışlar.dualarım onunla.
Kesinlikle sağlık en büyük varlık.
Ben dayımın son halini görünce çok üzülmüştüm. Yıllarca hastalık yedi bitirdi. İyi huyluydu kanser yıllarca tedavi gördü toparladı. Sonra yeniden nüksetti. Beynine pıltı attı vs. Morgda gördüğümde de dedim, beden taştan heykel gibi. Nasıl anlatılır bilmiyorum.
Ne kadar da güçsüzüz daha dün konuşan insan konuşamıyor hareket edemiyor nefes alamıyor.karşımda kas katıydı.
Hiç birşey geri gelmiyor diyedüşündüm.
Zaten böyle düşünürsek hayatın anlamını anlayabiliriz.her günümüzün anlamı farklı aslında.
keşke annesi kalsaydı
babası iş arkadaşımız
bebek anneyi kaybetti
annesi sürüyormuş arabayı
baba ile bebek arkada uyuyormuş
ben işte bundan gece yolculuğunu sevmiyorum
uzak ile taşınıyorlardı
nakliyeciler çabuk gelin hava sıcak deyince
son gaz gitmiş kızcağız
eşi de uykusu gelince arabayı ona bırakmış

keşke annesi kalsaydı
babası iş arkadaşımız
bebek anneyi kaybetti
annesi sürüyormuş arabayı
baba ile bebek arkada uyuyormuş
ben işte bundan gece yolculuğunu sevmiyorum
uzak ile taşınıyorlardı
nakliyeciler çabuk gelin hava sıcak deyince
son gaz gitmiş kızcağız
eşi de uykusu gelince arabayı ona bırakmış
Dimplem çok üzücü bir hayat hikayesi o çocuk travmayı çok küçük yaşta yaşamış Allahım sabırlar versin tüm hayallerini bırakıp gitti. Rabbim rahmeti ile muamele eylesin.

Lellim sana bir soru mesela hamburgeri nasıl sıcak tutuyorsun, ben de bazen yapsam mı diyorum dışarı parka çıkarken ama soğuyor. O yüzden soğuk sandaviç yapıyorum ancak.
Yakin yere gidiyorsak ılık oluyor
Uzak bir yere gideceksek evet bizde soguk yiyoruz Mesela 12 dk mesafede bi ormanimiz var sık gittigimiz
Tam evden cikmadan kofteleri kizartip hemen vakumlu kaba koyuyorum
Tursu,mayonez, ketcap, marul vs ne koycaksam hazirliyorum
Yakına gittigimizden köfte hala ılık oluyor.
Aslinda kamp tüpü almak istiyordum orada hemen kizartirdim hatta sosisli falanda yapardim diye (sosisi evden haslayip salcali suyuyla isitirdim 5dk tüpde diye) bu sene nasip olmadi ugrasamadim piknik icin cok eksigim var.
Babamın hal durum böyle olunca hic bisi bakmadim.

O kamp tüpleri gayet iyi.
Birinde bi ocak gördüm soramadim sarjli biseylemi calisiyordu anlayamadim ama tek göz bir ocakti
O da güzeldi.
Olsa öyle küçük bi ısıtma cihazım ben kuymak falanda yaparım

Arabayı yanımıza kadar cekebildigimiz yerlerde mesela aküden ısıtabildigimiz bir isiticimiz var
Onunda su isitip kahve, cay falan yapıyoruz hemen.

Dün dondurma yemeye çıktık yedik ama çok esmiyordu
Eşim dedi eve yakın bir park var ormanın içinde büyük oraya gidelim
Akşam parka pikniğe geliyorlar
Çıktık oraya gittik püfür püfür esiyor
Niye buraya gelmiyoruz dedik.
Azıcık şehir dışında olunca ondan sanırım
Gerçi geçen yıl orada üşüdüğümü biliyorum
İnsanın iştahı da yok
Bir şey de yapılmıyor
Çok bunaltıcı
Allah korusun deprem havası gbi
Bu benimde aklıma geliyor deprem falan mi olcak diyorum

İyi geceler kızlar,
Bu saate kadar oturan ben. Kardeşimdeyim gece kahve fasıllarımız.
Yazamadım.
Birkaç gün önce çocukları denize götürne planı yaptık. Kardeşimin karavanı var orada.
Neyse üç kardeş ve kardeşimin eşi çıktık yola.Tam indik hastaneden haber geldi. Dayım yıllardır kanser ama iyi huylu tedavi görüyordu yıllar oldu.geçen mide kanseri çıkmış. Ameliyat yapılacak derken birden beynine pıltı attı.öyle olunca ameliyat riskinden bahsedildi. En son da hastaneye kaldırıldı.son gördüğüm hali çokkötüydü.
Kuzenim bildirdi isteyen gelsin görsün diye.Biz de tam çocukları denize soktuk o an haber geldi. Ne yapacağımızı bilemedik.çocukları o an ikna etmek zor.çocuklarla gitmek zor. Biz öylece düşünürken ölüm haberi geldi.
Kardeşim ben ve kardeşimin eşi çocukları diğer kardeşime bırakıp tatil yerinden çıktık Bursaya hastaneye gittik.
Annemin yanında olmak istedik.
Sonra yengem cenazeyi memlekete götürmeye karar vermiş.bundan dolayı gitmemiz mümkün değildi.çünkü çocukları gidip ikna edip alıp sonra yıka doyur eşya hazırla yola çık. Giden arabalara yetişemezdik.
Öyle de istedim annemin yanında olmayı.ama çok zordu.diğer akrabalar ve annem gitti.
Hastaneden çıkmadan önce son kez görmek isteyenler dediler. Ben görmek istedim.İlk defa ölü birini gördüm.
Dayımla çok samimi bağımız yoktu. Ama bayramlarda ve geldiğimde uğrardım.
Morgda gördüğüm an kendi kendime dedim, Giden canı getirmek ne kadar da imkansızmış. Taş heykelden farkı yoktu😞
Neyse onları uğurladık.Evlerine gidip hazırlandılat yola çıktılar
Biz de çocukların yanına döndük.
Mecbur o gece orada kaldık.
Eve dönsek de yapabileceğimiz hiçbirşey yoktu.
Ertesi gün eve döndük.
Annemin yokluğunu her dakika hissettim. Allah yokluğunu göstermesin ama gitmedik diye çok üzüldümü diye kaç gündür içim içimi yiyor.oysa dedim gelsekmi, o da dedi çocuklarınızla ilgilenin.olsun kısmet böyleymiş falan. Gelmemizi isteyip içine attıysa diye düşünüp durdum.
Annembir hafta orada kalacak.
Eve de dönmek istiyorum ama zor gününde bir gün yanında olsam yeterdi.
Neyse bu kadar yazdığım yeter.
Çok uykum var.
Sonra devam ederim canlarım.
Allah rahmet eylesin.Mekanı cennet olsun
Başınız sağ olsun canım.

X