Küçük birikimlerden büyük yatırımlara

Uykusuzluk vücudun psikosomatik sisteminin verdiği bir tepki olarak biliyorum. Yani vücut aşırı stres, baskı yada zihinsel aktivite durumunda uyku (rahatlama) durumuna geçmekte zorlanıyor.
Biz ne kadar ya kafaya takmıyoruz desekte bilinçaltı öyle bir çalışıyor ki.. gecenin dördünde üçünde bilinçaltını bastırmak isteyen hipotalamus vücudu aktivite yapmaya zorluyor..
Mesela internette gezinecek izleyecek videolar bulmak, ansızın kafamızda canlanan konular hakkında birşeyler izlemek.. Temizlik yapmak bıraksalar gece olmasa süpürge açarız o derece yanii..
Bu mesela şöylede çıkar sınav öncesi stresi şeklinde, sınava 1 gece kalmış tam hazırlanacaksın odan gözüne dağınık gelir ve odanı toplamaya başlarsın, yada ne bileyim dolaplarını düzenlersin..
Bilinçaltı yapılacaklar listesinde duran ama önem olarak daha geride olan bir işi çok önemliymiş gibi öne çıkar ve diğer stresli durumu bastırmak için onu yapmaya o kadar hevesli bulursun ki kendini.. yaptığının ve saatler geçirdiğinin farkına varmazsın..

Uyku problemi yaşayan kişilerin ilaçtan önce uykusuzluk yapan şeyi bulması gerekir. Sonrada o düşünceyi yenmesi ve aşması gerekir. Bunun içinde psikologa gitmek gerekiyorsa gidilmelidir.

Bir arkadaşım var genel itibari ile uyuyamaz.. Normalde de nemrut bir insandır. Gülmez sultan da denebilir. Konuşunca sanırsın kafaya hiçbişeyi takmaz.. Ama içini biliyorum a dan zye herşeyi kafasına takıyor. Kafasına taka taka kendisini hasta etti.. yemeden içmeden kesildi. Tanısı konamayan hastalığa yakalandı.. İş koliktir. İş ile duygularını bastırmaya çalışır. Bir kaç defa konuşmaya çalıştım mesela konuşurken kabul etmez.. Ama kabul etmedikleri o kadar bağırıyor ki dışarıdan bariz görünüyor..
Aynen dediğin gibi oldu.Kendimi temizliğe verdim bazende internette takılıyorum.
Benimki tamamen psikolojik .Beyin düşünmemek için başka uğraşlar ediniyor .Dua etmekte iyi geliyor.

Arkadaşına üzüldüm keşke oda psikoloğa gitseydi.İnsan bazen şey düşünüyor ben anlatsam da karşımdaki beni anlamaz. Çünkü aynı acıyı yaşamamış ya da anlatsamda nereye kadar.
Bir süre sonra dertlerimle karşımdaki de bıkacak onu üzmeye sıkmaya ne gerek var diyorsun.
Bende kolay kolay anlatmam.Daha çok eşimin kafasını şişiririm birde psikoloğumun.İki üç tanede çok yakın gördüğüm akrabam var onlara anlatırım.
İş arkadaşlarıma çok özel şeylerimi anlatmam mesela.

Son düzenleme:
Aynen dediğin gibi oldu.Kendimi temizliğe verdim bazende internette takılıyorum.
Benimki tamamen psikolojik .Beyin düşünmemek için başka uğraşlar ediniyor .Dua etmekte iyi geliyor.

Arkadaşına üzüldüm keşke oda psikoloğa gitseydi.İnsan bazen şey düşünüyor ben anlatsam da karşımdaki beni anlamaz. Çünkü aynı acıyı yaşamamış ya da anlatsamda nereye kadar.
Bir süre sonra dertlerimle karşımdaki de bıkacak onu üzmeye sıkmaya ne gerek var diyorsun.
Bende kolay kolay anlatmam.Daha çok eşimin kafasını şişiririm birde psikoloğumun.İki üç tanede çok yakın gördüğüm akrabam var onlara anlatırım.
İş arkadaşlarıma çok özel şeylerimi anlatmam mesela.
İş arkadaşlarına can ciğer de olunsa kesinlikle özel şeylerin anlatılmaması gerektiğini düşünüyorum bende, Zira yarın çıkarlar çatışır ters düşülür insan oğlu çiğ süt emmiştir.. kimin ne yapacağı bilinmez..

Ama insanı yoran bir mesele varsa evet anlattıkça dertlerin acısı bi nebze azalır ama insanoğlu sorunun temelini bulup o sorunu çözmedikçe, istediği kadar anlatsın beyin meseleyi kapatmıyor.. geçici olarak örtbas ediyor..
Temelde sorun ne ise onun çözülmesi şart. Çözülemiyorsa bile kabullenip üzerine sünger çekmekte şart..

dün pazara gidip sebze aldım anneme kendime
anneme hamsi misafire levrek aldım
sebzeli levreği fırına attım yanına salata çeşitleri turşu ve yoğurtlu patlıcan yaptım
900 küsür tl marketten anneme alışveriş yaptım
balıklara 750 tl
pazara 600 tl bayıldım

dün mutfak, giyinme odası, banyo, hol süpürdüm, eşim sildi eline sağlık, bir kaç halıyı daha serdik kış dönemine hazırız
sadece yün yorganlardan çıkaracağım.

sebzeli levreği fırına attım yanına salata çeşitleri turşu ve yoğurtlu patlıcan yaptım
balıklara 750 tl
pazara 600 tl bayıldım

dün mutfak, giyinme odası, banyo, hol süpürdüm, eşim sildi eline sağlık, bir kaç halıyı daha serdik kış dönemine hazırız
Ablacım aldıkların bereketli olsun 😘

Uyuyamıyorum yok gece 160895677 kere döndüm durdum sanırım psikiyatriye gideceğim artık 🥺
Canım benim
inan bende çok uğraştım bu uykusuzluk ile
hala tam düzene girmiş değil

uykusuzluğa sebep olan konu ne onu biliyorsundur
bir veya bir kaç konu da olabilir bu
ilk yapabileceğin uyandığında düşünmemek
düşündükçe kafanda çözmeye çalıştıkça daha çözülemez hal alıyor ve beynin yorgun şekilde pes ediyor.

gülümseyerek en sevdiğin en mutlu olduğun bir anı düşün o an
kendini en huzurlu hissettiğin bir yerde hayal et
köy dağ deniz çimen çiçek avm sinema tiyatro konser iş ev
her neresi ise seni mutlu eden o yerde düşün
ve o anı gülümseyerek orada gibi hissetmeye çalış

benim en huzurlu olduğum yer köyde gece yarısı yağmur yağarken uzaktan köpeklerin havlamaları ( güven duygusu verir bana ) ya da ineklerin boyunlarındaki çanlarının çın çın sesleri ile kuş sesleri
köydeki evin üst katındaki küçük pencere nünde bulunan divana uzanır şekilde hayal ederim kendimi

Varyemez Varyemez canımın dediği gibi tasavvuf ile ilgilenmek en huzur vericilerden biridir ayrıca.

tabii bir psikoloğa psikiyatr a gidebilirsin ama inan nihayetinde kendinle çözüyorsun sorununu

ben karşımda çok güçlü bir insan görüyorum
aynanın karşısına geç ve önce kendine naaber bacım de benim yerime arada :KK19:

Varyemez Varyemez canım planladığın yatırım çok güzel
evet bende dolar milyoneri dolar milyoneri gibi çekinirim güvenemem bu durumlarda
fakat hatırladığım sen buna benzer bir çok işi bu şekilde çözdün başardın
gözün kara bu tarafına hayranım o ayrı
ve iyice araştırmadan hiç bir yatırıma girmeyeceğini biliyorum

İş arkadaşlarına can ciğer de olunsa kesinlikle özel şeylerin anlatılmaması gerektiğini düşünüyorum bende, Zira yarın çıkarlar çatışır ters düşülür insan oğlu çiğ süt emmiştir.. kimin ne yapacağı bilinmez..

Ama insanı yoran bir mesele varsa evet anlattıkça dertlerin acısı bi nebze azalır ama insanoğlu sorunun temelini bulup o sorunu çözmedikçe, istediği kadar anlatsın beyin meseleyi kapatmıyor.. geçici olarak örtbas ediyor..
Temelde sorun ne ise onun çözülmesi şart. Çözülemiyorsa bile kabullenip üzerine sünger çekmekte şart..
Yapıyla alakalı galiba.Benim zor gerçekten ciddi manada zor günler geçirdiğim zamanlarda hem iş arkadaşlarımdan hemde akrabalarımdan samimi bir şekilde destek gördüm.

İş hayatı konusunda kadın oda arkadaşlarım elinden geleni yaptılar.Yaptıkları iyilikleri asla unutamam gerçekten iyi insanlar halada elinden geleni yapıyorlar ama benim insanlara karşı bir mesafem var onu kıramıyorum.Yine konuşurum ederim ama herşeyi anlatmam.Bilmesi gerektiği kadarını bilirler.

Son düzenleme:
M Meyraa- canım evet yurtdışında kızım bu yıl üniversiteye başladı, evliyim ,yaklaşık 95 yılından 2023 yılı başına kadar özel şirkette çalıştım ve istifa ettim, emekliyim,52 yaşındayım yani Cumhuriyet öncesi dönemden kalmayım:KK70:

Varyemez Varyemez canım planladığın yatırım çok güzel
evet bende dolar milyoneri dolar milyoneri gibi çekinirim güvenemem bu durumlarda
fakat hatırladığım sen buna benzer bir çok işi bu şekilde çözdün başardın
gözün kara bu tarafına hayranım o ayrı
ve iyice araştırmadan hiç bir yatırıma girmeyeceğini biliyorum
Ablacım bugün inşaat sahibini aradım konuştum
Önce ilanı vermiş talep toplamak için
Tamam, beni de listeye yazın
Ara kat için aradım ve de pazarlık sünnettir 1.4 milyon olmaz ona göre dedim
Hayırlısı neyse o olsun artık

misala
balıklara 750 tl
pazara 600 tl bayıldım

aldıkların bereketli olsun

havalar soğudu iyice

doğalgaz yanıyor ama yerler soğuk

yazın halı yıkamacı ile uğraşmamak için eve makinada yıkanan halılardan sermiştim yün halılara geçiş yapacağım

Birde yazlık kışlık kıyafetleri ayıracağım kışlıkları çıkartmanın zamanı geldi

X