Krese girmeden yasananlar

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Benim.oğlumda vu sene başladı anaokuluna .. bende almanyada yaşıyorum.. kızlarım da aynı anaokuluna gitmişti ve ikisini aynı gruba almıyorlar kardeşleri malasef .. çünkü iki kardeş sürekli beraber oynuyor ve diğer çocuklarla iletişim kurmuyorlar diye .. illa o anaokuluna yazdırmak zorunda değilsin bize bi kaç yere yazdırdık ve isteğimiz okulu seçtik. Ama hangi gruba gideceğini sen seçemiyorsun.. bence stres yapma oluruna bırak..

Iste bize de kardes aslinda ayni gripta olmasin diye tavsiyede bulunmuslar ama yasak degil bu durum
Kizimin son sezonu bu okula baslayacak cok kalmayacak yani alisirken yaninda kalir diye düsündük
Bir de zaten kizimin grubunda bir arkadasinin oglumla ayni ay dogan kardesini eylül de kabul etmisler
Yani onlari görmesem zaten icim rahat olur
ama bu öncelik nasil oluyor, ben bekledigim halde bile gruba alinmiyorum
Onlar kardesiyla durabiliyor bize gelince bahaneler
Yoksa umurumda olmazdi cifte standart bu

Iste bize de kardes aslinda ayni gripta olmasin diye tavsiyede bulunmuslar ama yasak degil bu durum
Kizimin son sezonu bu okula baslayacak cok kalmayacak yani alisirken yaninda kalir diye düsündük
Bir de zaten kizimin grubunda bir arkadasinin oglumla ayni ay dogan kardesini eylül de kabul etmisler
Yani onlari görmesem zaten icim rahat olur
ama bu öncelik nasil oluyor, ben bekledigim halde bile gruba alinmiyorum
Onlar kardesiyla durabiliyor bize gelince bahaneler
Yoksa umurumda olmazdi cifte standart bu
Bizim.cocuklarda dil problemi var ve oğlun çok ablasına bağlı bir duruş sergiledi ise ikisi beraber olursa oğlum dil.konusunda kendini geliştiremez diye düşünmüşlerdir belki .. benim yazdirdigım okul çok anlayışlı yani alman çocuklar var kardes onlarda hep farklı grupta sadece ikiz olursa ayırmiyorlar ..onun için siz yaşadınız olayı pek bise demek istemiyorum..

Esinizede kızmaya başladım yavaştan. Yahu neden anlamak istemiyor o insanların işlerinin bu olduğunu. Buraya yazdığınız gibi anlatın. Endiselerinizden korkularınizdan hatta biraz da haksızlık yapıldığını düşündüğünüzden fikir ve öneri almaya geldik diye anlatın. O bakanlık bu işler için kuruldu. Görevleri anneler babalara rehberlik etmek.

Esimin yetistirilis tarzi bu olunca kolay kolay acamiyorum
Kaynanam esim hakli dahi olsa sen özür dile diyen bir insan, cok ezdirmis esimi
simdi esim icin de sesini cikarmak kötü birseymis gibi geliyor hissediyorum
Onun da cocuklugu yara bere icinde
Ama cocuklarimizi kurtarmak istiyorum, cok hassasim bu konuda
Beyenmedikleri oglum kresin rahat yüzde 90 nindan cok daha becerikli ve sosyal bir cocuk
girdigi ortami neselendiren konusamasa bile iletisim halinde olan, kalem tutmayi bilen bir cocuk
Bu reva degildir
anne hassasiyeti var üzerimde diye abartiyor muyum diyorum ama bu kacinci yaptiklari, danismakta fayda var
Sadece bizi daha da üzmelerinden endise ediyorum
Önyargiliyiz biz de, yardim etmeyecekler nasilsa önyargisi
Alismisiz bu duruma resmen, benim sucum bu
Daha cok ilgilenmeliydim

Bizim.cocuklarda dil problemi var ve oğlun çok ablasına bağlı bir duruş sergiledi ise ikisi beraber olursa oğlum dil.konusunda kendini geliştiremez diye düşünmüşlerdir belki .. benim yazdirdigım okul çok anlayışlı yani alman çocuklar var kardes onlarda hep farklı grupta sadece ikiz olursa ayırmiyorlar ..onun için siz yaşadınız olayı pek bise demek istemiyorum..

Kizim zaten kreste sadece almanca konusur beni bile uyarir, ona cok güvenirim
simdi kücüklere bakma görevi zaten büyüklerde, sorumluluk veriyorlar dogal olarak, e bari bu kardesi olsun dedik sinifta kardesli örnek var dedigimiz gibi
Kiuimin arkasindan konusan o kadina vermekte israr ediyor yönetim
bu da bizi kizdiriyor
Baska grup olsun o olmasin diyoruz yer yok diyor illa o grup olacak
Kadin yasli ve sert, resmen ehlilestirmek icin o gruba aliyorlar bu cok kolay anlasiliyor
Yine konusacagiz zaten bakalim ne olacak
Madem baska gruba alacaktin üc ay niye beklettin o zaman
Bastan versemis baska gruba
Iyice savsakladilar yani

Esimin yetistirilis tarzi bu olunca kolay kolay acamiyorum
Kaynanam esim hakli dahi olsa sen özür dile diyen bir insan, cok ezdirmis esimi
simdi esim icin de sesini cikarmak kötü birseymis gibi geliyor hissediyorum
Onun da cocuklugu yara bere icinde
Ama cocuklarimizi kurtarmak istiyorum, cok hassasim bu konuda
Beyenmedikleri oglum kresin rahat yüzde 90 nindan cok daha becerikli ve sosyal bir cocuk
girdigi ortami neselendiren konusamasa bile iletisim halinde olan, kalem tutmayi bilen bir cocuk
Bu reva degildir
anne hassasiyeti var üzerimde diye abartiyor muyum diyorum ama bu kacinci yaptiklari, danismakta fayda var
Sadece bizi daha da üzmelerinden endise ediyorum
Önyargiliyiz biz de, yardim etmeyecekler nasilsa önyargisi
Alismisiz bu duruma resmen, benim sucum bu
Daha cok ilgilenmeliydim
Yardım edebilecekleri birsey olmasa bile en azından denemiş olacaksınız. Ve büyük ihtimal oradan rahatlamış birsekilde çıkarsınız bence. Eli kolu bağlı değilsiniz. Almanya da yardım talebi geri çevrilmez. Şu an karşımda bu o konularda deneyimi olmayan bir ebeveyn görüyorum oradaki çalışan memur olsaydım sizin için yapabileceğim herseyi yapar hiç birsey yapamazsam bile en azından derdinizi paylaşıp kaygılarınızi yatistirirdim. Gönüllü çalıştığım grupta herkes için açık bir kulağımız var. Jugendamt sadece bunu maaşlla yapıyor ☺️

Eeeee simdi sizin cocugu kardesiyle ayni sinifa koyucaz koyucaz diyip oyalamislar, bizi 3 ay beklettiler ustune para cezasi odedik diyorsunuz

Cozum bence dimdirekt sacmaliga daha fazla katlanmayacaginizi belirtmek. 1 hafta icinde cozum olmazsa dava edeceginizi telefon edip soyleyin. 1 haftadan sonra yine iyk miyk cekiyorlarsa gidin bir avukata, verin 150euro, damgali bir mektup yazdirin. Diger cocuklarin kardesleriyle olma hakki var ama sizin cocugunuzunki elinizden aliniyor. Jugendamt falan bahane onlar da mektup yazin diyip yollarlar bir care bulmazlar. Cocugum evde durdu durdu, egitim hakki elinden alindi, simdi ayrimciliga ugruyor yazdircaksiniz. Daha da iyisi cocugum irk/milliyet ustunden ayrimciliga ugradigindan supheleniyorum, bu isi davaya tasirsak irkcilik da arastirilicak yazdirin. irkcilik cok cok buyuk bir suc, o sekil bir sorusturma acilirsa hepsi isinden olur.

Sizin yerinizde olsam orayi duman etmistim. Mektubu gonderince k.clari tutusur merak etmeyin. Ben de bir kere Auslanderbehordeyi darma duman ettim. Calisma iznimi yokusa surduler. mail attim derdimi anlattim ama karsi taraf gerizekali yani ne yasalardan haberdar ne yonetmelikten. Elimde is kontrati bekliyorum stres icinde. Sonra ne ugrasicam dedim, yardirdim avukata benim problemim olmaktan cikti onlarin problemi oldu:KK48: Calisma iznini 3 gunde aldim

Kizim zaten kreste sadece almanca konusur beni bile uyarir, ona cok güvenirim
simdi kücüklere bakma görevi zaten büyüklerde, sorumluluk veriyorlar dogal olarak, e bari bu kardesi olsun dedik sinifta kardesli örnek var dedigimiz gibi
Kiuimin arkasindan konusan o kadina vermekte israr ediyor yönetim
bu da bizi kizdiriyor
Baska grup olsun o olmasin diyoruz yer yok diyor illa o grup olacak
Kadin yasli ve sert, resmen ehlilestirmek icin o gruba aliyorlar bu cok kolay anlasiliyor
Yine konusacagiz zaten bakalim ne olacak
Madem baska gruba alacaktin üc ay niye beklettin o zaman
Bastan versemis baska gruba
Iyice savsakladilar yani

Siz bunlarin hepsini duman edin bence
Ne kendi hakkinizi cignetin ne cocugunuzunkini. Cocugunuzun egitim hakki elinden aliniyor resmen. Yedirmeyin

Eeeee simdi sizin cocugu kardesiyle ayni sinifa koyucaz koyucaz diyip oyalamislar, bizi 3 ay beklettiler ustune para cezasi odedik diyorsunuz

Ceza geldi krest müdürüne dedik halledecegim dedi ama ben aciklama bekliyordum gecistirdiler, sonucta ödemedik ama cezadan daha önemli birsey cocugumu almalari gerektigiydi
Cünkü bu demek ki cocugumun orada olmasi gerekiyordu ki kayitliymis gibi ödenmemis birsey icin ceza geldi
Bu onlarin benim cocugumu zamaninda almadigini gösteriyor
Esim iyi gecinelim ne de olsa cocuklari emanet edecegiz kötü davranmasinlar diye cok titizleniyor
arkamizi döndügümüzde iki evlat vermis olacagiz onlara cünkü emanet
O yüzden de sakin olalim derken simdi de bu olay cikiyor, bana en cok koyan da oglumun adini ona ayrilan yerden sökmeleri oldu, aylardir o kagida bakip seviniyordum
iste esimle konusuyoruz diyor ki grup veriyorlar ama istedigmiz degil diyor
Bu durumda nasil suclayalim diyor yer veriyorlar diye
Cok arada kaldi ne yapcagiz bilemiyorum
Ne ise yarar bilemiyorum
Avukata danissak bir yaptirimi olur mu sozce yoksa önemsiz birsey mi bu ?

Siz bunlarin hepsini duman edin bence
Ne kendi hakkinizi cignetin ne cocugunuzunkini. Cocugunuzun egitim hakki elinden aliniyor resmen. Yedirmeyin

iste kendimizce cok sebebimiz var ama ne diyecegiz diyorum oglumu almiyorlar desem aliyorlar
Ama üc ay bekletip sonrasinda da grubunu kafalarina göre degistiriyorlar
Bunu kimse ciddiye almaz diye geriliyorum
Benim icin uzun bir sürec ama konusunca e almislar iste ne var bunda derler diye geriliyorum
Zaten üzüldüm yeterince
Gidip en zalim görevliye oglumu teslim edemem
Göz göre göre yapamam
Oglum hala benimle yatiyor, iki sene emzirdim , bütün gün sarilip öpen bir cocuk beni, enerjik diye cok üstüne binecekler bütün bunlari ayarlamislar icim hic rahatlamiyor
Kadin bugün esime demis iste oglun biraz hareketli o grup ona bakamaz diye

Cok emin olmamakla birlikte kardeslerin ayni sinifta olmasi pek onerilmiyor diye biliyorum ben, boylesi daha iyi olmus.

Göndermek istedikleri grubun bakicilarindan biri kizimi disarda baska bir veliye elestirmis biri, kulagima geldi, ikincisi cok sert gözümle gördüm
Bir de kizim mezun oluyor yaza, birkac ay beraber kalacaklar o arada da daha kolay alisir oglum diye düsündük hep

Ceza geldi krest müdürüne dedik halledecegim dedi ama ben aciklama bekliyordum gecistirdiler, sonucta ödemedik ama cezadan daha önemli birsey cocugumu almalari gerektigiydi
Cünkü bu demek ki cocugumun orada olmasi gerekiyordu ki kayitliymis gibi ödenmemis birsey icin ceza geldi
Bu onlarin benim cocugumu zamaninda almadigini gösteriyor
Esim iyi gecinelim ne de olsa cocuklari emanet edecegiz kötü davranmasinlar diye cok titizleniyor
arkamizi döndügümüzde iki evlat vermis olacagiz onlara cünkü emanet
O yüzden de sakin olalim derken simdi de bu olay cikiyor, bana en cok koyan da oglumun adini ona ayrilan yerden sökmeleri oldu, aylardir o kagida bakip seviniyordum
iste esimle konusuyoruz diyor ki grup veriyorlar ama istedigmiz degil diyor
Bu durumda nasil suclayalim diyor yer veriyorlar diye
Cok arada kaldi ne yapcagiz bilemiyorum
Ne ise yarar bilemiyorum
Avukata danissak bir yaptirimi olur mu sozce yoksa önemsiz birsey mi bu ?

2 onceki mesajimda yazdim, siz avukata gidin o bir mektup yollarsa hizaya gelirler. Damgali avukat mektubu kim var kim yoksa k.icini tutusturuyor merak etmeyin

Sizce bu konu buna deger mi, yani kast ettigim yer veriyorlar ama oyaladilar bu dava sebebi olabilir mi yoksa önemsiz mi kurumlar icin?

Cik, simdi ablacim cidden dava acma niyetinde oldugunuz icin degil, karsi tarafin gozunu korkutmak ve hizaya sokmak icin mektup gonderceksiniz. Mektuptan sonra tutusuyorlar merak etme, daha fazla bir sey yapmaniza gerek kalmaz cocugu istediginiz sinifa koyarlar:KK19: Size kendi mektup macerami yazdim yukarda, oyle tepeden tepeden bakan, nutuk atan Auslanderbehorde abisi mektubu alinca yusufa kapilip buyrun calisma izniniz diyiverdi isi yokusa surmeyi birakti. Mektup cidden dava icin degil, karsi tarafin zirvayi kesmesi icin. Ikincisi, diger cocuklari aldilar sadece benim cocuk kaldi diyorsunuz. Tek yaramaz cocuk sizinki degil ya? Benim cocugumu sevmedikleri icin ya da irkciliga sebep ayrimciliga ugradim yazarsaniz, bu cidden dava sebebi. Ayrimcilik, irkcilik cok buyuk bir suc hele ki devlet kurumunda hele ki kucuk bir cocuga karsi, dava cidden acarsaniz bile kazanirsiniz. Ortada gercekten bir ihmal var, ve sikayetci olursaniz bu suc kategorisinde. Ortada sizin dediginiz kadar onemsiz bir durum yok asla, egitim hakinin ayrimcilik ustunden tecavuze ugramasi var.

Cik, simdi ablacim cidden dava acma niyetinde oldugunuz icin degil, karsi tarafin gozunu korkutmak ve hizaya sokmak icin mektup gonderceksiniz. Mektuptan sonra tutusuyorlar merak etme, daha fazla bir sey yapmaniza gerek kalmaz cocugu istediginiz sinifa koyarlar:KK19: Size kendi mektup macerami yazdim yukarda, oyle tepeden tepeden bakan, nutuk atan Auslanderbehorde abisi mektubu alinca yusufa kapilip buyrun calisma izniniz diyiverdi isi yokusa surmeyi birakti. Mektup cidden dava icin degil, karsi tarafin zirvayi kesmesi icin.

Ne ablasi ayol kac yasindasin sen ben 28 yasindayim ayip oluyor :KK69:
Hmm avukata danissak o buna uygun evrak hazirlar, ama sizin ki gayet cok gecerli bir sebepken benim cocugumu istedigim sinifa almadilar diye mektup göndertmek benim aklimi kurcaliyor
Ocaga kadar halletmem lazim bu isi bir de
ama arastirip sirf geciktirdikleri icin bile avukata basvurabilirim
Cekingemiz cocuklara bu olaylardan sonra davranislarinin degismesi
esim bundan cok cekiniyor o yüzden idare ettik hep
Kendisi zamaninda aralarinda büyümüs bir insan olarak cok ikiyüzlü davrandiklarindan emin herhalde

Ne ablasi ayol kac yasindasin sen ben 28 yasindayim ayip oluyor :KK69:
Hmm avukata danissak o buna uygun evrak hazirlar, ama sizin ki gayet cok gecerli bir sebepken benim cocugumu istedigim sinifa almadilar diye mektup göndertmek benim aklimi kurcaliyor
Ocaga kadar halletmem lazim bu isi bir de
ama arastirip sirf geciktirdikleri icin bile avukata basvurabilirim
Cekingemiz cocuklara bu olaylardan sonra davranislarinin degismesi
esim bundan cok cekiniyor o yüzden idare ettik hep
Kendisi zamaninda aralarinda büyümüs bir insan olarak cok ikiyüzlü davrandiklarindan emin herhalde

Ahh pardon :KK19:
Cik, cocugumu istedigim sinifa almadilar demiceksiniz, diger cocuklara sinif bulunurken benim cocugumu 3 ay beklettiler hem de soz verdikleri duzenlemeyi yapmadilar diceksiniz. Eee tum diger cocuklara bir ayarlama yaptilar, sadece benim cocugumu ayirdilar, cocugumu/beni sevmedikleri icin/irkciliga sebep ayrimciliga ugradim diceksiniz. Yani mektubun ana konusu "istedigim sinif olmadi" degil,. cocugum ayrimciliga ugradi, egitim hakki elinden alindi ustune de para odedim olacak. Krestekiler beceriksiz, istedigim sinif olmadi vb dava sebebi degil ama ayrimcilik cok cok buyuk bir dava sebebi. Kisacasi ayrimcilik davasiyla tehdit ediceksiniz.
Siz iyi bir avukata gidin onlar yaziyor:KK48:

Ahh pardon :KK19:
Cik, cocugumu istedigim sinifa almadilar demiceksiniz, diger cocuklara sinif bulunurken benim cocugumu 3 ay beklettiler hem de soz verdikleri duzenlemeyi yapmadilar diceksiniz. Eee tum diger cocuklara bir ayarlama yaptilar, sadece benim cocugumu ayirdilar, cocugumu/beni sevmedikleri icin/irkciliga sebep ayrimciliga ugradim diceksiniz. Yani mektubun ana konusu "istedigim sinif olmadi" degil,. cocugum ayrimciliga ugradi, egitim hakki elinden alindi ustune de para odedim olacak. Krestekiler beceriksiz, istedigim sinif olmadi vb dava sebebi degil ama ayrimcilik cok cok buyuk bir dava sebebi. Kisacasi ayrimcilik davasiyla tehdit ediceksiniz.
Siz iyi bir avukata gidin onlar yaziyor:KK48:

Para ödemedik onu müdür halletti, cünkü kayit olmayan cocugun ne ödemesi, muhtemelen arayip halletti dedigim gibi kücük yer oldugu icin kurumlar birbirini taniyor, baska kagit gelmedi demek ki iptal edildi
ama dediginiz gibi ertelendi, bir benimkine yer yok
esime dmisti sirada birkac cocuk daha var bekleyen diye ama o bizi yaglama cümleleri, gram inanmiyorum
Baslamasina iki hafta kala da grubunu degistirdiler
Dedigin gibi ayarlamayi yapar
cuma günü görüsmeden sonra avukata basvururuz
Bakalim bize neler diyecek

Para ödemedik onu müdür halletti, cünkü kayit olmayan cocugun ne ödemesi, muhtemelen arayip halletti dedigim gibi kücük yer oldugu icin kurumlar birbirini taniyor, baska kagit gelmedi demek ki iptal edildi
ama dediginiz gibi ertelendi, bir benimkine yer yok
esime dmisti sirada birkac cocuk daha var bekleyen diye ama o bizi yaglama cümleleri, gram inanmiyorum
Baslamasina iki hafta kala da grubunu degistirdiler
Dedigin gibi ayarlamayi yapar
cuma günü görüsmeden sonra avukata basvururuz
Bakalim bize neler diyecek

Hadi bakalım
Avukatı da varsa çakal olanlarından seçin varsa Türk olsun onlar uyanık oluyor
Almanya avukat açısından çok kötü gerçekten, benim tanıdığım Alman olanlar aşırı uyuz ve uyuşuk hiö avukat gibi değil. Bir tane yaman avukat tanıyorum o da yarı İspanyol

Oradaki sistemi bilmem de naçizane tavsiyem farklı sınıfta olsunlar

Hem bireysel arkadaş vs edinirler hem dilleri gelişir yoksa kendi aralarında konuşurlar oynarlar vs

Oğlumun gittiği anaokulu da ilkokul da ikizleri farklı sınıfa veriyor

Sizinkilerin yaşı da farklı herkesin kendi sınıfı kendi arkadaşı olsun

Çok duygusal davranıyorsunuz.bu kadar üzüntü yaşasam şimdiye gidip bir avukata veya ilgili kuruma danışırdım en azından haklarınızı öğrenin ona göre yola çıkın.hakkını bilen insan daha güçlü durur.varsayım üzerinden hareket etmeyin.eşiniz gibi babam var ne yazıkki kardeşimin başına gelmeyen kalmadı 1.sınıfta.buarada kardeşler neden aynı sınıfta olacak diye ısrar ediyorsunuz onu anlamadım şimdi ikizleri bile aynı sınıfa koymak istemiyor veliler birbirlerini baskılamasınlar diye.keşke zamanında başlatsaydınız o zaman çocukta huysuzluk etmezdi eğitim hakkıda sekteye uğramazdı.daha fazla beklemeyin harekete geçin ilkokul hayatı çok etkiliyor çocukları.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
X