Kreş, anaokulu ( herkesin fikrine ihtiyacım var )

kaynımın bir anaokulu ve kreşi mevcut.
Belirttiğiniz rakamın çok yetersiz kalacağını düşünüyorum. Sadece bunu söyleyebilirim.

Benim oglum Suadiyede yani gayet lüks bir semtte köklü bir kurumun anaokuluna gidiyor, kurucusu alaninda en ünlü proflardan ve yıllık ücret 50 binden baya düsük. Dilerseniz özelden yazayim.

Siz bu hesabi bastan yapin. Sevkinizi kirmak istemem ama evdeki hesap carsiya uymayacak gibi. Gecen sene yine ayni semtte basit bi kreşe aylik 1300 ödüyorduk.

Bence İstanbul’da plazaların olduğu yerde kreş çok mantıklı iş. Bizim burda birkaç tane var.

Dediğiniz gibi hepsi birer villa şeklinde. Sabah 8 da başlıyor akşam 19-19:30 a kadar çocuklara bakabiliyor. İnsanlar işe gelirken bırakıyor çocuğunu, çıkarken alıyor. Ortalama ücret de 5000 TL. Hepsi de full.

Finansmanınızı iyi ayarladıktan sonra, uzun vadede zarar etmenizin mümkün olmadığını düşünüyorum.
Plazalardan ziyade daha site alanları dahilinde bir semt . ☺️ Aslında illa bulunduğum semt olacak diye düşünmedim ama iyi bı yer olacaksa potansiyel bı yerde olmalı tercihim bu yönde ☺️

ben hem veli hemde eğitimci biri olarak saydığınız şeylerde herhangi bir okuldan farklı, sizi öne çıkaracak, tercih ettirecek birşey göremedim. bir konsept bulmanız lazım, çünkü başka okullarla yarışacaksınız. orada okul yok o yüzden açıyorum deseniz ok, ama zaten oturmuş, bildikleri kurumlar varken niye sizi tercih etsinler, bir fark koymalısınız ortaya. villa kiralayacağım diyorsanız fiziki bir fark koyamayacaksınız ortaya demek oluyor, farkı nerede yaratmayı düşünüyorsunuz.

birde yeni bir şey yapınca da tutacak, herkes sizi seçecek diye bir durum yok. kızımı kreşe yazdırırken montessori okulu tercih etmiştik, okulda hiç sıkıntı yoktu. herkesin pamuk gibi sakin olduğu bir sınıfları vardı ama devam etmedi kızım. montessori bireyselliğin daha ön planda olduğu bir sistem, kızım sevmedi bunu. sırf bu yüzden okul değiştirdik mesela. kayıt yaptınız çocuk geldi, devam edeceğinin bile garantisi yok. ben eğitimci olarak çocukla ilgili herhangi bir iş kurmayı hiç düşünmem, çok çok zor.
Fiziki fark zaten koyabilmem ne yazikki mümkün değil ennfazla dış rengi ve bahçe düzenlemesi yaptırılır zaten . Hiç bir sektörün garantisi ne yazikki yok . Ve kesinlikle söz konusu çocuklarsa çok hassas davranılmalı . Her birey ve her çocuk farklıdır . Montessori yi bende düşündüm burada yok mesela . Ama talepten emin olamadim denemeye değer mi ?
Zaten eğitim alanında iddilari farklilarim olur demedim ancak kaliteli ve nezih bir okul hayal ediyorum.
Çocukların bakımevi gibi değil eğlenerek gelmek isteyebilecekleri bı yer. Tarif edemiyorum aslında ama araştıracağım

Kreşte çok fazla şey var düşünmeniz gereken. Yemeğin malzemesi, menü (diyetisyen çalıştıran kreşler var) , uyku saatiydi, öğretmenlerdi... oyun grubu tarzı bir şey açıp piyasaya giriş yapabilirsiniz. Hem gelir olur hem ortamı yoklamış olursunuz, hem de daha basit olacağından sizi yormaz. Kimler geliyor ne bekliyor az çok fikriniz olur.
Bunu burda genelde kurumsallaşış isimler yaptığı için çok fazla talep görmüyor 😔

Merhaba , bu konumda bir adım atmaya karar verdim ve bilgisi olan kişilerden bilgi , siz annelerden de fikir almak istiyorum.

Potansiyeli yüksek lüks bir semtte anaokulu açmak istiyorum .
Birikimim 100 000 TL .
Müşteri portföyü olarak düşündüğüm kesim ise gerçekten durumu iyi ve devamlılık gösterebilecek aileler. Hani derseniz garantisi var mı kesinlikle yok ancak , en uygun aylık en kotu kreş çocuk göndersem 2500 TL . Ve yıllık ücretler klasmana göre 50.000 TL ye çıkıyor öğrenci başı .

Bu dışarıdan şatafatlı görünen kısım .
Gel gelelim müstakil ve hoş bir villa kiralamak istiyorum. 30.000 TL ortalama ücreti .

Bunun dayamasi döşemesi , tadilati ruhsatı ve bilmediğim bir çok masrafı olacak.
Kredi çeksem 2 yıl sonra ödemeler başlayacak .
Ama öyle bir yerki durumu iyi kötü herkes çalışıyor ve herkes çocuğunu artık pandemi dolayısıyla sosyalleşmesi açısından ana okuluna gönderiyor.

Eşim kıyısından köşesinden 5 6 yıldır bu işin içinde sayılır .

Belirlediğim kafamdaki imkanlar ise öğrenciler açısından şöyle ;
Anaokulu öğretmenleri
Yabancı dil eğitimi,
Jimnastik ve hareket eğitimi ,
Müzik resim atölye gibi eğlenceli vakit geçirebilecekleri öğrenirken eğlenceli hi hale gelebilecek gerçek anlamda kaliteli bir anaokulu.
Durumumu ilerletebilirsem haftalık yüzme havuzu ile anlaşıp böyle birşey gerçekleştirebilirim diye düşündüm. gündüz bakımevi gibi düşünmüyorum öyle belirteyim .
Öğretmenlerin prezantable , kurumsallaşma yolunda bir okul :)

Çok heyecanlıyım ve istekliyim ama aynı zamanda müthiş korkuyorum .
Üstesinden gelebilir miyim ?
Siz çocuğunuzu böyle bir yere göndererek eğitim almasını ister misiniz ?
Beklentileriniz ne olur ?
Böyle bir yatırıma kalkissam bu işi yapan arkadaşlar beni neler bekler fikirlerinize aydın dusuncelerinize ihtiyacım var.

Not belirtmek isterim ki pandemi de anaokulları kapanmadı tercihe bağlı bırakıldı böyle bir durumda kapanmaktan ziyade eğitime devam etmeyi düşünürüm .

Kıymetli yorumlarınızı bekliyorum
2008 senesinden beri özel eğitim sektörünün içindeyim. Birikiminiz yetersiz, başka bir geliriniz yoksa hiç kalkışmayın derim.

Bu sizin için bir artı. Ayrıca müdür ücreti vermeyeceksiniz. Diğerleri eğitimci olmadığı için müdür çalıştırmak zorunda.
Bunun dışında da branş öğretmenleri önemli. Bazı spor ve ingilizce öğretmenleri part time çalışıyor. Haftada bir gün geliyorlar. Böylelikle sınıf başı bir sigortalı öğretmen ve bir aşçı-temizlikçi çalıştırarak orayı döndürebilirsiniz.
Tabi ki ilk 6 ay kâr beklentiniz olmazsa ve kredi de çekerseniz altından kalkabilirsiniz bence.
Umut dolu yorumlarınız için teşekkür ederim belki bu şekilde baslayabilirim öğrenci sayısına göre eğitmenler çoğaltılabilir ☺️

İsim yapmış bir kurumun şubesi olmayı düşünebilirsiniz.
O zaman reklam anlamında çok uğraşmazsınız.
Artık çalışan anne sayısı o kadar çok ki, kreş/anaokulu masrafları her evin bütçesinde yer alıyor.
Hatta çalışmayan anneler bile çocuğun sosyalleşmesi için gönderiyor.
Eğitimin bir parçası oldu anlayacağınız.
Yabancı dil, dans, resim, enstrüman, çocuk pilates ve yogası gibi etkinlikleri haftaya yayarak göze çarpar bir etkinlik takvimi oluşturabilirsiniz.
Bu etkinliklerin hocaları haftada bir gün gelecek kuruma sonuçta tüm maaş olarak düşünmeyin.
Yemekleri dışarıdan değil edineceğiniz bir aşçı ile orada yaptırmanızı tavsiye ederim.

Benim oglum Suadiyede yani gayet lüks bir semtte köklü bir kurumun anaokuluna gidiyor, kurucusu alaninda en ünlü proflardan ve yıllık ücret 50 binden baya düsük. Dilerseniz özelden yazayim.

Siz bu hesabi bastan yapin. Sevkinizi kirmak istemem ama evdeki hesap carsiya uymayacak gibi. Gecen sene yine ayni semtte basit bi kreşe aylik 1300 ödüyorduk.
Özelden yazıyorum size ☺️

Anaokulu öğretmeniyim. Kardeşimde eğitimci birlikte açmayı planlıyorun
Peki bu konuda deneyimin var mı ? Yani ticaret hangisi olursa olsun,eğitimin bile olsa deneyim olmadan tutması çok zor ,benim fikrim önce bir yere gir çalış iyice öğren işleyişi falan , şuanda birikim de çok az zaten...ayrıca öyle lüks bir semtte aileler çocuğunu kreşe verecekse çok iyi bir kreş isterler bence

Merhaba , bu konumda bir adım atmaya karar verdim ve bilgisi olan kişilerden bilgi , siz annelerden de fikir almak istiyorum.

Birikimim 100 000 TL .
Müşteri portföyü olarak düşündüğüm kesim ise gerçekten durumu iyi ve devamlılık gösterebilecek aileler. Hani derseniz garantisi var mı kesinlikle yok ancak , en uygun aylık en kotu kreş çocuk göndersem 2500 TL . Ve yıllık ücretler klasmana göre 50.000 TL ye çıkıyor öğrenci başı .

Gel gelelim müstakil ve hoş bir villa kiralamak istiyorum. 30.000 TL ortalama ücreti .

Bunun dayamasi döşemesi , tadilati ruhsatı ve bilmediğim bir çok masrafı olacak.
Ama öyle bir yerki durumu iyi kötü herkes çalışıyor ve herkes çocuğunu artık pandemi dolayısıyla sosyalleşmesi açısından ana okuluna gönderiyor.

Anaokulu öğretmenleri
Yabancı dil eğitimi,
Müzik resim atölye gibi eğlenceli vakit geçirebilecekleri öğrenirken eğlenceli hi hale gelebilecek gerçek anlamda kaliteli bir anaokulu.
Durumumu ilerletebilirsem haftalık yüzme havuzu ile anlaşıp böyle birşey gerçekleştirebilirim diye düşündüm. gündüz bakımevi gibi düşünmüyorum öyle belirteyim .

Böyle bir yatırıma kalkissam bu işi yapan arkadaşlar beni neler bekler fikirlerinize aydın dusuncelerinize ihtiyacım var.

Not belirtmek isterim ki pandemi de anaokulları kapanmadı tercihe bağlı bırakıldı böyle bir durumda kapanmaktan ziyade eğitime devam etmeyi düşünürüm .

Açıkçası 100 bin bana az geldi. Tabi yaşadığınız Şehire de bağlı.

Onun dışında tavsiyem, yapacağınız işe Ticari bakmamanız. Eğitim artı çocukların güvenliği ve sağlığı odaklı olun. Kalite Şatafattan değil bunlardan belli olur.

Onun için öncelikle Öğretmen seçiminiz önemli.. Sınıf yönetiminde kesinlikle Lisans mezunu Okul Öncesi Öğretmenleriniz olmalı bir çok yerin yaptığı gibi Lise mezunu Çocuk gelişimcilere Okulunuzu, Sınıfınızı , Çocukları emanet etmeyin.

Birikimim 100 000 TL .

Anaokulu öğretmenleri
Yabancı dil eğitimi,

Yani bahsettiğiniz kalitede bir işi 100.000 değil 1.000.000 gibi bir rakama anca normal sayılacak bir şekilde yaparsınız. Öğretmen maaş+ sigortalar, yardımcı abla maaş+ sigortalar. Elektrik, gıda, su, vergi giderleri vs. Ayrıca anaokul malzemeleri + kamera sistemi. Ayrıca villada tadilat yapmak zorundasınız. Kreş ve anaokulları için çocuklara uygun tuvalet ve lavabolar olmak zorunda. Ve daha niceleri. Ben olsam aylık 2.500’den fazla vereceksem villadan bozma değil iyi standartlarda tamamen kreş için dizayn edilmiş bir yere vermek isterim çocuğumu. Zaten kurumsal okulların anaokulları/ kurumsal kreşler bu standarttalar fiyatlar da aynı olacaksa büyük bir fark olmadıkça butik yeni bir anaokuluna vermem. Size tavsiyem devlet destekli şeyleri araştırmanız. Ya da bebek bakım evi açmanız. 0-2 yaş için velinin sürekli izleyebileceği (kamera ile) bir yere çok talep olabilir. Burada da konunuzla alakalı bilgiler var

Plazalardan ziyade daha site alanları dahilinde bir semt . ☺️ Aslında illa bulunduğum semt olacak diye düşünmedim ama iyi bı yer olacaksa potansiyel bı yerde olmalı tercihim bu yönde ☺️

Site alanı diyince aklıma Ataşehir geldi. Mesela burda insanların bakıcıları var. Ve çocukları site bahçesinde sosyalleştirebiliyorlar. O yüzden kreş ihtiyacı ne kadardır bilemedim.

Ya ben bir türlü anlam veremiyorum bir kadın yardım istediğinde ilk verilen öğüt iş bul çalış kendi ayakları üzerinde dur. Burada bir kadın iş kurmak istiyor zor çok zor gibi yorumlar var. Hangi bir iş kolay. İş veren olmakta zor çalışan olmakta ona bakarsanız. Ben sizin fikrinizi destekliyorum kurumunuz hemen oturmaz zamanla çocukların velilerin isteklerine göre şekillenir. Sadece velillerle çocuklarla sorun yaşamayacaksınız çalışanlarda önemli sizin için. Kurmaylarınızı iyi seçmeye çalışın.

Yani bahsettiğiniz kalitede bir işi 100.000 değil 1.000.000 gibi bir rakama anca normal sayılacak bir şekilde yaparsınız. Öğretmen maaş+ sigortalar, yardımcı abla maaş+ sigortalar. Elektrik, gıda, su, vergi giderleri vs. Ayrıca anaokul malzemeleri + kamera sistemi. Ayrıca villada tadilat yapmak zorundasınız. Kreş ve anaokulları için çocuklara uygun tuvalet ve lavabolar olmak zorunda. Ve daha niceleri. Ben olsam aylık 2.500’den fazla vereceksem villadan bozma değil iyi standartlarda tamamen kreş için dizayn edilmiş bir yere vermek isterim çocuğumu. Zaten kurumsal okulların anaokulları/ kurumsal kreşler bu standarttalar fiyatlar da aynı olacaksa büyük bir fark olmadıkça butik yeni bir anaokuluna vermem. Size tavsiyem devlet destekli şeyleri araştırmanız. Ya da bebek bakım evi açmanız. 0-2 yaş için velinin sürekli izleyebileceği (kamera ile) bir yere çok talep olabilir. Burada da konunuzla alakalı bilgiler var
Çok teşekkür ederim inceliyorum

Ya ben bir türlü anlam veremiyorum bir kadın yardım istediğinde ilk verilen öğüt iş bul çalış kendi ayakları üzerinde dur. Burada bir kadın iş kurmak istiyor zor çok zor gibi yorumlar var. Hangi bir iş kolay. İş veren olmakta zor çalışan olmakta ona bakarsanız. Ben sizin fikrinizi destekliyorum kurumunuz hemen oturmaz zamanla çocukların velilerin isteklerine göre şekillenir. Sadece velillerle çocuklarla sorun yaşamayacaksınız çalışanlarda önemli sizin için. Kurmaylarınızı iyi seçmeye çalışın.
Kötü taraftan bakmam da istendi sanırım hayalperest yaklaşmamak için , evet hevesim biraz azaldı ancak biraz daha dikkatli adım atabileceğim bir şeyler yapma düşüncesine evrildim

Birikimim 100 000 TL .

Anaokulu öğretmenleri
Yabancı dil eğitimi,

Ticaret zaten başlı başına bi risk. Destekçiniz varsa bi deneyin bence. Ama kadronuzu güzel kurun. Ve bazı anneler çok detaycı pimpirikli oluyo uğraşması zordur.

X