Kreş, anaokulu ( herkesin fikrine ihtiyacım var )

Bu iş ancak aşkla yapılabilecek bir iş.
Ticari getiri listenin en son maddesi olmalı.

Eğer kreş olursa bezli çocukları da alıp yaş aralığını düşürürsünüz ama bunlar hep ekstra sorumluluk.
Şöyle söyleyeyim, çok çok cüzi bir kiranız olmalı ki kara geçebilin.
Öğrenci taksitinden gelen aynı ay neredeyse gidecek.
50 öğrenci kapasiteli bir kreşiniz olsa en az bu 7 sınıf demek, 7 ana öğretmen 3 yardımcı öğretmenle 10 öğretmen, 2 temizlik, 2 mutfak görevlisi olsa bir de güvenlik, muhasebeciye de ihtiyacınız var.
13 çalışan baz alın, şuan kabaca 5 binden hesaplasak zaten aylık 65 bin maaş ödemeniz var.
Ekstra ders öğretmenlerini saymadım.

50 öğrenci, 2300 den aldığınızda 115 bin sabit gelir, bu düzenli ödenirse bir de.
E her gün kahvaltı, öğle yemeği, ikindi kahvaltısı, elektrik su, maliye, sigorta kira bakım onarım ve saymakla bitmeyecek bir kalem listesi var.

Her şeyden önemlisi manyak veliler var😂
Ben ki çocuklarımın arkadaşlarının velilerini gördüğümde nutkum tutuldu, kimse benim gibi değil, kılı kırk yarıyorlar ve insanı hayattan soğuturlar.

Allah güç kuvvet ve bolca sabır versin okul öncesi her türlü çalışanına.
Evet minimum rakam bu aslında, ben daha çok gider çıkardım kendi adıma 200,000 TL gider gibi .
Allah güç kuvvet versin ☺️
Bezli çocuklarda gelecek aynen zaten saat aralığı bakarsanız çok uzun.
Yani kabataslak bir tablo hazırladım kafamda söylediğim gibi ancak işin içine girince değişeceğinin bende bilincindeyim 🤭 bakalım neler olacak neler yapabileceğim

Benim sektörüm çook başka ama finansal açıdan krediye çok güvenerek yapmayın derim sadece. Bir de sakın çok tanımadığınız ortakla işe girmeyin. Çok zor ortakli isler. Kardeşle bile zor.
Evet tabiki ama kardeşimle bu konuda hemfikiriz o sebeple birlikte açmak istiyorum

Merhaba ,

Benim arkadaşım 150 bin sermaye ile kurdu . Okulun içi çok kötüydü tadilat , bakım vs yaptırdı . İlk başladığında kirası 5 bin idi. 1 sene kendine hiç para kalmıyordu yani baya 1 kuruş ayıramadı kendine, çünkü 2 senedir okulun eksiklikleri bitmiyordu hep bir sıkıntı yaşandı. bir şekilde idare etti. Şuan 45-50 öğrenci var , yüzme havuzu bile var .
Şimdi zengin değil ama bir araba sahibi oldu :)
Yakında ev almaya bakacağım dedi en son :)
3 4 ay önce gelirim 5 bin oldu demişti. Yavaş yavaş artıyor . sanırım 3 yıl oldu okul açalı . Çok masraflı , insanlarla uğraşmak aşırı zor ama işimi çok seviyorum dedi. Çok mutlu Allah bozmasın .

Denemek lazım . şans meselesi bence . Birden hepsini yapmaya çalışmayın . Ufaktan başlayın , baktınız her şey yolunda büyütürsünüz :) Hakkınızda hayırlısı olsun .

Son düzenleme:
benim gönderdiğim kreste
çift yabancı dil var

sınıflarda lisans mezunu çift öğretmen var
kurucu müdür klinik çocuk psikoloğu

bi tane eleman psikolog var

yardımcı bayan sayısı 3 biri temizliğe orta işlerine bakiyo diğer ikisi mutfakta

okul beyaz bayraklı

müdür sürekli aktif ve çocuklarla birlikte. Her çocuktan haberleri var.

orff ritm dersi var

drama dersi var

jimnastik, bale ve sanat tasarımı seçmeli dersleri var.

seçmeli dersler için atölye ve sınıflar ayrı

ben yıllık 27 bine anlaştım bu yıl.
bu işi gerçekten sevmeden yapmak çok zor. yıllık 50 bin isterseniz nasıl hizmet vereceksiniz ekstra. ben yazdıklarınıza ekstra bisey göremedim. ekol olarak neyi tercih etceksiniz kuracağınız okulda mesela. Bu da önemli benim için
Gönderdiğiniz kreş gibi bir okul hedefim
Beyaz bayrak almak 3 4 yılı bulan bir durumki işini hakkıyla ve güzel yerine getiren okullarda mevcut .
Sadece Müdür olarak değil sürekli aktif insanlarla oluşturmak isteğim egitimci portföyü. Müdür kardeşim olacak kendisi çocuk alanında kendisini çok geliştirmiş bir eğitimci . Keza bende öyleyim.

Bahsettiğiniz dersler atölyeler zaten planlarıma dahil . Öncü olmak değil hedefim fakat normalin önüne geçebilmek.
27tl ye anlastim bu yıl dediğiniz sizin adınıza mutlu olduğumu bilmenizi isterim .
Çünkü oturduğum semtte Devlete bağlı anaokulları yıllık tutar 12.000 TL .

Oğlum için araştırdığım kreşlerde ise müzik drama kültür sanat diye belirttikleri şey org çalan birini getiriyorlar ve şarkı söylüyor adam bu .
Ekstra jimnastik vs yok . Öğretmen sayısı okulun toplam 3 kişi 2 öğretmen yardımcılaro var. Çocuklara eğitim alanında ekstra yabancı dil saglamiyorlar aylık ücretleri 3000 TL den başlıyor tam gün bu en minimum rakam en kötü okul daireden bozma okullar.

Söz ettiğiniz semt ve kira farklarıyla oluşan bir tabaka ne yazık ki

Evet minimum rakam bu aslında, ben daha çok gider çıkardım kendi adıma 200,000 TL gider gibi .
Allah güç kuvvet versin ☺️
Bezli çocuklarda gelecek aynen zaten saat aralığı bakarsanız çok uzun.
Yani kabataslak bir tablo hazırladım kafamda söylediğim gibi ancak işin içine girince değişeceğinin bende bilincindeyim 🤭 bakalım neler olacak neler yapabileceğim
Ben sizin yerinizde olsaydım, ekolojik bahçe yapardım.
Çocukların düzenli olarak ders programına eklerdim.
Çocuklarımın gittiği kreş, konumunu çok güzel değerlendiren bir yerdi.
Haftalık olarak binicilik, yüzme, futbol ve jimnastik dersleri vardı, bunlar ek ücretli ve sadece isteyen veliler gönderiyordu.
Jimnastik, bale, robotik kodlama vs öğretmenleri okula gelse de diğerleri için servisle öğrencile götürüyordu.
Yine aynı şekilde her hafta mutlaka bir tiyatro oyunuyla anlaşma yapardı, okulda cuma günleri gösteri günü olurdu.
Ya da bir aletin virtüözünü getirip, çocukların tanımasını sağlardı, isteyen kişiye yine özel ders seçeneceği açıktı.

Montessori kreşleri şuan çok yaygın olsa da bunu her alanda uygulayamadıktan sonra saçma olduğunu düşünüyorum.

Öncelikle küçük bir oyun grubu açarak başlayabilirsiniz. İnsanlar bu işin icinde yıllarca pişip okul açıyor ayrics sermayesi yetersiz olanlarin çoğu battı. Hep iyiyi düşünüp ona göre iyimser olmayın. Kötüyü düşünün. Okullar tekrar kapansa herkes çocuğunu okuldsn alsa siz kredileri ödeyebilecek misiniz?

Öncelikle küçük bir oyun grubu açarak başlayabilirsiniz. İnsanlar bu işin icinde yıllarca pişip okul açıyor ayrics sermayesi yetersiz olanlarin çoğu battı. Hep iyiyi düşünüp ona göre iyimser olmayın. Kötüyü düşünün. Okullar tekrar kapansa herkes çocuğunu okuldsn alsa siz kredileri ödeyebilecek misiniz?
Kreşler kapanmıyor.
Eğitim kurumları kapanıyor sadece.

Çok zor bir iş. Açıkçası oğlumu okula her götürdüğümde aynı şeyi düşünüyorum. Kurum içindeki herkesin işi çok zor. Birikiminiz bu iş için az görünüyor.

100.000 sermaye ile bu saydığınız şeyleri yapmanız pek mümkün görünmüyor. Saydığınız atölyelerin de diğer kreşlerde bulunandan hiçbir farkı yok, biraz daha albeniyi artıracak farklı alanlara yönelmeniz gerekiyor. Okulöncesi öğretmeni olup atanmayan lisans mezunu güvenilir kişileri de bulmak zor olacaktır, çoğu kreş bu sebeple ön lisans mezunu kişileri öğretmen diye sınıfın başına koyuyor, sınıf ablası dediği de kız meslek çocuk gelişimi mezunu oluyor. Alanınızda iyi olmak istiyorsanız eğitimcileri çok iyi seçmeniz gerekiyor, çünkü annelerin genelde dikkat ettikleri ilk şey bu oluyor. Oğlumun kreşinde her şey organik doğal, kreşte yapılıyor dışarıdan gelmiyor, bu da bir artı tabi yapabilirseniz. Riskli ama tuttuğu zaman da alıp başını gidecek bir sektör umarım siz tutturursunuz:)

Ufaktan mi başlayın dersiniz? Yani ben çalışmıyorum evet . Haklısınız 50.000 görünen kısım bile değil inanın . Küçük bir yerle başlayıp müşteri portföyü oluşturarak ilerlemek mi daha mantıklı olan sizce
Çocuk kulübü tarzı bir yer açıp tanındıktan sonra kreşe dönebilirsiniz.

Benim burdan cikarimim şu oldu
Zengin kesime hitap etmek için geliriniZ yetersiz orta kesim de sizin ihtiyacinizi karşılayamaz gibi geldi.
Çok zengin kesim daha isim yapmış yere gider orta kesime de sizin kreş fazla gelir.
İnşallah güzel şeyler olur hakkınızda.

Zengin kesime hitap etmek için geliriniZ yetersiz orta kesim de sizin ihtiyacinizi karşılayamaz gibi geldi.
Çok zengin kesim daha isim yapmış yere gider orta kesime de sizin kreş fazla gelir.
Aynen öyle. Ben mesela oğlum için araştırırken hatırı sayılır isim yapmış yerleri araştırdım ve müdürlerin eğitim ve deneyim durumuna da baktım. Bakkal dükkanı gibi kreş açmış kişiye güvenmem , adam/kadın yılların tecrübesi varsa anlattığı şeylerin içini doldurabiliyorsa güven veriyorsa değerlendiririm. Sektörle hiç ilgiisi olmayan biri iki tane öğretmen tutup bir yer kiralayıp kreş açacak bende dünyadaki en değerli varligimi ona emanet edicem. bir de isim yapmış olmak çok önemli herkes birbirinden duyup veriyor çünkü böyle yerlere. Öğretmenler çok önemli , kalburüstü bir yer olacaksa ingilizce spor vs gibi özel branş öğretmenleri olmalı , onların da maaşı yüksek olacaktır. Çok seçici olmayan uygun fiyatlı yerlere vermek isteyen kişiler için açılabilir, onun da fiyat maliyet analizlerini çok iyi yapmak lazım. Her yerde olduğu gibi burda da rekabet çok arttı

O kadar kafam karıştı ki , yani biraz heves düzeyim azaldı ☺️ herkese çok teşekkür ederim gerçekten , bu yıl için değil ancak seneye düşünüyordum . Sanırım sıfırdan başlamak benim için yorucu ve bir hayli masraflı olacak . Devreden uyguna alabileceğim ve ayağı kaldırabileceğm bı yer bulabilirsem o şekilde girişmek . Bahsettiğim birikimimin heba olması beni çok üzer üstelik borçlanarak saçmalamakta istemem . Daha mantıklı ilerleyip hevesten ziyade işin içine iyice girip arastirma yapmalıyım üstün körü bir hevesle , isteğim dahil herşeyimi kaybedebilirim maddi manevi.
Herkesin yapısı farklıdır. Mesela eşim benden habersiz çocuğu annesine goturemez.

Eşiniz çocuğu ailesine verip başka yere gidiyorsa çocuğu göndermeyeceksiniz!

Zaten eşiniz size hicbir şeyi de danışma gereği duymuyor
Guzel bir ağzına s.cacaksın ki anlayacak

İnsanlarla uğraşmak çok zor hele hele ‘anneler’ ile uğraşmak daha zor :) bir anne olarak söylüyorum bunu.
Amacım asla heves kırmak değil ama bana 100 bin lira getirecek deseler yine yapabileceğim bir iş değil. Çünkü o para sadede bir ay gelir, sonra batarım ‘beğenmiyorsan kendin bak çocuğuna’ filan derim elin kadınlarına 🤭

Emanet çocuk çok zor. Hele hele ‘eğitim’ için çok daha zor.
İnsanlar olarak bizler, kendimiz herşeyi yapamayız ama karşı taraftan ‘herşeyi’ dört dörtlük bekleriz. çok iyi düşünün, hakkınızda hayırlısı olsun inşallah🍀

Problem eşinizde. Sanki o ailesi ile evli,siz yok gibisiniz. Eşinizle iletişiminizde zayıf gibi. Karşınıza alıp düzgünce konuşun derim

Merhaba ,

Benim arkadaşım 150 bin sermaye ile kurdu . Okulun içi çok kötüydü tadilat , bakım vs yaptırdı . İlk başladığında kirası 5 bin idi. 1 sene kendine hiç para kalmıyordu yani baya 1 kuruş ayıramadı kendine, çünkü 2 senedir okulun eksiklikleri bitmiyordu hep bir sıkıntı yaşandı. bir şekilde idare etti. Şuan 45-50 öğrenci var , yüzme havuzu bile var .
Şimdi zengin değil ama bir araba sahibi oldu :)
Yakında ev almaya bakacağım dedi en son :)
3 4 ay önce gelirim 5 bin oldu demişti. Yavaş yavaş artıyor . sanırım 3 yıl oldu okul açalı . Çok masraflı , insanlarla uğraşmak aşırı zor ama işimi çok seviyorum dedi. Çok mutlu Allah bozmasın .

Denemek lazım . şans meselesi bence . Birden hepsini yapmaya çalışmayın . Ufaktan başlayın , baktınız her şey yolunda büyütürsünüz :) Hakkınızda hayırlısı olsun .

100.000 tl bu isin ruhsatına yetmez gibi duruyor burdan bakınca ya:KK43:

Ben sizin yerinizde olsaydım, ekolojik bahçe yapardım.
Çocukların düzenli olarak ders programına eklerdim.
Çocuklarımın gittiği kreş, konumunu çok güzel değerlendiren bir yerdi.
Haftalık olarak binicilik, yüzme, futbol ve jimnastik dersleri vardı, bunlar ek ücretli ve sadece isteyen veliler gönderiyordu.
Jimnastik, bale, robotik kodlama vs öğretmenleri okula gelse de diğerleri için servisle öğrencile götürüyordu.
Yine aynı şekilde her hafta mutlaka bir tiyatro oyunuyla anlaşma yapardı, okulda cuma günleri gösteri günü olurdu.
Ya da bir aletin virtüözünü getirip, çocukların tanımasını sağlardı, isteyen kişiye yine özel ders seçeneceği açıktı.

Montessori kreşleri şuan çok yaygın olsa da bunu her alanda uygulayamadıktan sonra saçma olduğunu düşünüyorum.

Çok zor bir iş. Açıkçası oğlumu okula her götürdüğümde aynı şeyi düşünüyorum. Kurum içindeki herkesin işi çok zor. Birikiminiz bu iş için az görünüyor.

100.000 sermaye ile bu saydığınız şeyleri yapmanız pek mümkün görünmüyor. Saydığınız atölyelerin de diğer kreşlerde bulunandan hiçbir farkı yok, biraz daha albeniyi artıracak farklı alanlara yönelmeniz gerekiyor. Okulöncesi öğretmeni olup atanmayan lisans mezunu güvenilir kişileri de bulmak zor olacaktır, çoğu kreş bu sebeple ön lisans mezunu kişileri öğretmen diye sınıfın başına koyuyor, sınıf ablası dediği de kız meslek çocuk gelişimi mezunu oluyor. Alanınızda iyi olmak istiyorsanız eğitimcileri çok iyi seçmeniz gerekiyor, çünkü annelerin genelde dikkat ettikleri ilk şey bu oluyor. Oğlumun kreşinde her şey organik doğal, kreşte yapılıyor dışarıdan gelmiyor, bu da bir artı tabi yapabilirseniz. Riskli ama tuttuğu zaman da alıp başını gidecek bir sektör umarım siz tutturursunuz:)

Çocuk kulübü tarzı bir yer açıp tanındıktan sonra kreşe dönebilirsiniz.

Aynen öyle. Ben mesela oğlum için araştırırken hatırı sayılır isim yapmış yerleri araştırdım ve müdürlerin eğitim ve deneyim durumuna da baktım. Bakkal dükkanı gibi kreş açmış kişiye güvenmem , adam/kadın yılların tecrübesi varsa anlattığı şeylerin içini doldurabiliyorsa güven veriyorsa değerlendiririm. Sektörle hiç ilgiisi olmayan biri iki tane öğretmen tutup bir yer kiralayıp kreş açacak bende dünyadaki en değerli varligimi ona emanet edicem. bir de isim yapmış olmak çok önemli herkes birbirinden duyup veriyor çünkü böyle yerlere. Öğretmenler çok önemli , kalburüstü bir yer olacaksa ingilizce spor vs gibi özel branş öğretmenleri olmalı , onların da maaşı yüksek olacaktır. Çok seçici olmayan uygun fiyatlı yerlere vermek isteyen kişiler için açılabilir, onun da fiyat maliyet analizlerini çok iyi yapmak lazım. Her yerde olduğu gibi burda da rekabet çok arttı

Bence İstanbul’da plazaların olduğu yerde kreş çok mantıklı iş. Bizim burda birkaç tane var.

Dediğiniz gibi hepsi birer villa şeklinde. Sabah 8 da başlıyor akşam 19-19:30 a kadar çocuklara bakabiliyor. İnsanlar işe gelirken bırakıyor çocuğunu, çıkarken alıyor. Ortalama ücret de 5000 TL. Hepsi de full.

Finansmanınızı iyi ayarladıktan sonra, uzun vadede zarar etmenizin mümkün olmadığını düşünüyorum.

ben hem veli hemde eğitimci biri olarak saydığınız şeylerde herhangi bir okuldan farklı, sizi öne çıkaracak, tercih ettirecek birşey göremedim. bir konsept bulmanız lazım, çünkü başka okullarla yarışacaksınız. orada okul yok o yüzden açıyorum deseniz ok, ama zaten oturmuş, bildikleri kurumlar varken niye sizi tercih etsinler, bir fark koymalısınız ortaya. villa kiralayacağım diyorsanız fiziki bir fark koyamayacaksınız ortaya demek oluyor, farkı nerede yaratmayı düşünüyorsunuz.

birde yeni bir şey yapınca da tutacak, herkes sizi seçecek diye bir durum yok. kızımı kreşe yazdırırken montessori okulu tercih etmiştik, okulda hiç sıkıntı yoktu. herkesin pamuk gibi sakin olduğu bir sınıfları vardı ama devam etmedi kızım. montessori bireyselliğin daha ön planda olduğu bir sistem, kızım sevmedi bunu. sırf bu yüzden okul değiştirdik mesela. kayıt yaptınız çocuk geldi, devam edeceğinin bile garantisi yok. ben eğitimci olarak çocukla ilgili herhangi bir iş kurmayı hiç düşünmem, çok çok zor.

Kreşte çok fazla şey var düşünmeniz gereken. Yemeğin malzemesi, menü (diyetisyen çalıştıran kreşler var) , uyku saatiydi, öğretmenlerdi... oyun grubu tarzı bir şey açıp piyasaya giriş yapabilirsiniz. Hem gelir olur hem ortamı yoklamış olursunuz, hem de daha basit olacağından sizi yormaz. Kimler geliyor ne bekliyor az çok fikriniz olur.

Anaokulu öğretmeniyim. Kardeşimde eğitimci birlikte açmayı planlıyorun
Bu sizin için bir artı. Ayrıca müdür ücreti vermeyeceksiniz. Diğerleri eğitimci olmadığı için müdür çalıştırmak zorunda.
Bunun dışında da branş öğretmenleri önemli. Bazı spor ve ingilizce öğretmenleri part time çalışıyor. Haftada bir gün geliyorlar. Böylelikle sınıf başı bir sigortalı öğretmen ve bir aşçı-temizlikçi çalıştırarak orayı döndürebilirsiniz.
Tabi ki ilk 6 ay kâr beklentiniz olmazsa ve kredi de çekerseniz altından kalkabilirsiniz bence.

X