Korunma yöntemiyle ilgili yardım eder misiniz?

zeytinagaci

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
2 Temmuz 2013
15.805
18.334
SON GELİŞME:
Bugün kadın doğum uzmanına gittim.
Bana şöyle bir baktı, evli misin dedi.
Evet dedim.
Korunma yöntemi önerir misiniz bana dedim.

Hap iç dedi.
Dedim ki eşim burada yok, belki ayda bir görüşeceğiz o yüzden hap kullanmak istemiyorum sürekli dedim.
Hem de kuruluk ve isteksizlik yapıyor dedim.

O zaman prezervatif kullan dedi.
Ona alerjim var dedim.

Ve ne dedi biliyor musunuz??? ERTESİ GÜN HAPI İÇ.
Her ilişkiden sonra iç dedi ya.
O kadar tehlikeli bir hapı ki, yılda 2 kereden fazla kullanmayın yazıyor içinde.
Nasıl yani dedim?
Bir şey olmaz içersin her defasında ama adet düzensizliği yapar dedi.

Ben uzun süreli bir koruma istiyorum dedim. çocuk istemiyoruz 3-4 sene dedim.
O zaman hap iç dedi gene.

Spiral takamam doğum yapmamışsın dedi.
Nuvaring diye bişey varmış dedim.
Hıı var öyle bişey al kullan dedi.

Hap kullanırsam hangisini kullanayım dedim.
Hangisini istersen dedi.

Bir doktor nasıl ERTESİ GÜN hapını normal bir doğum kontrol yöntemi olarak önerebilir ya????
Ben doğum kontrolü hakkında hiçbir şey bilmeden giden biri olsaydım belki de onun yanlış yönlendirmesiyle hormonal düzenimi mahvedecektim.
Şikayet edesim geldi. Of çok kızgınım.

Herkese iyi akşamlar,
Benim derdim "gebelikten korunmak"

Eşim askerde, haliyle doğum kontrol hapını bıraktım o gidince.
Yakında izine gelecek, lateks alerjim yüzünden prezervatif kullanmak imkansız.
Tekrar doğum kontrol hapına başlasam o yokken 1 ay boşuna hormon almak istemiyorum.
Korumasız ilişki ile risk alamam, kendimi hiç güvende hissetmiyorum.

En az 3 sene daha çocuk sahibi olmak da istemiyorum.
Rahim içi araç (Spiral) uygularlar mı bana?

(Daha önce hamilelik yaşamadım.)

Evlenmeden önce 1 kere jinekologa smear testi için gittim, duymadığım laf kalmadı, psikolojimi bozdukları için tekrar gidip bunları sormaya çekiniyorum açıkçası. Fobi oluştu bende.

Son düzenleme:
Eskiden doğum yapmamış olanlara spiral takmıyorlardı ancak şimdi uygulanıyor. Normal ya da hormonlu olabiliyor, iyi bir doktor bulup danışmak en iyisi.

meryem uzerli ve eski sevgilisi geri cekme yöntemini kullanmislar sonuc 6 ay sonra bebis gelecekmis

yani geri cekilme mi geri cekme mi adi herneyse o yöntem var ama oda korunma yöntemi sayilmaz gerci...

kadinlar icin kullanilan kondomlar var, ben hic kullanmadim birsey diyemicem bir sor istersen???

ya konu disi ama eskiler nasil korunuyolardi cok merak ettim simdi...

haplar yoktu, Kondom yoktu.. geri cekme mi yapiyolardi acaba..?? yada hani adetden hemen sonra yada adetden hemen önce hamile kalinmiyordu öylemi yapiyolardi..

Eskiden doğum yapmamış olanlara spiral takmıyorlardı ancak şimdi uygulanıyor. Normal ya da hormonlu olabiliyor, iyi bir doktor bulup danışmak en iyisi.

ben de takılmıyor diye okudum,
bir de yok yeri değişti, yok yerinden kaymış gibi sıkıntıları da var sanırım.

doğum kontrol hapından çok memnundum aslında.
ama onunla da ilgili bir belgesel izledim, yan etkileri her ne kadar azaltılmış olsa da fazla.

ayda 1 eşimle görüşsek, ben 1 gün için 30 gün hap mı içeceğim? mantıksız geliyor.

Canım hapın hiçbir zararı yok aksine yararı var ben nerdeyse 1 yıldır kullanıyorum cinsel ilişki yeni yaşamaya başladığım halde ve aksine faydasını gördüm. Sancılarım azaldı, hormonlarım düzene girdi. Doktor da hurafe bunlar dedi inanma dedi. Aksine kanser riskini azaltıyor tabi sigara içiyorsan sıkıntı varmış bir tek. Ben de içiyorum ama bakalım kan pıhtıları nereye kadar götürecek beni

En temizi doğum kontrol hapı. Yoksa aşı vs. işlerine gireceksin ki doktora danıştığımda aksine hormonlarını onlar bozar dedi

ya konu disi ama eskiler nasil korunuyolardi cok merak ettim simdi...

haplar yoktu, Kondom yoktu.. geri cekme mi yapiyolardi acaba..?? yada hani adetden hemen sonra yada adetden hemen önce hamile kalinmiyordu öylemi yapiyolardi..

anneannem,deden korunuyordu dedi
detayını utandım sormadım.
hap kullandığım için de çocuğun olmaz diye bi güzel azarladı

evet onu da araştırdım lateks ile temas ettiğimde ertesi gün çok ağır sistit geçiriyorum, tedavim 1 haftadan uzun sürüyor.
lateks içermeyen kondomları da araştırdım, onlarda da yırtılma durumu daha fazlaymış.

çıldırcam ya, en iyisi toptan bırakayım, en güzel korunma yöntemi hiç bişey yapmamak galiba

aşı, iğne düşünmüyorum. adet kanamasının miktarını, zamanını falan çok etkiliyormuş.
doğum kontrol hapını da 2 sebepten istemiyorum. birincisi korunma gerektirecek bir aktivitede bulunmadığım halde sürekli içmek, ikincisi de bende cinsel isteksizliğe sebep olması.

yoksa regl düzeni olsun, ağrı sancıdan, sivilcelerden, yağlı ciltten kurtulmak olsun doğum kontrol hapı bir mucize

Allah Allah bende mi bir terslik var bende aksine arttırıyo sanki
Şaka bir yana da psikolojik olarak etkiliyo olabilir mi ki seni yazılanları görmüşsündür çünkü bende isteksizlik namına bir etkisi olmadı hiç tabi bunsuz denemediğim için de bilmiyorum bir de ayda 1 de bir istek gelir artık be canım
Ama o hap boş yere değil canım şimdi düşünsene 1 kerede de olsa olacaksa olur hamile kalırsan istemiyormuşsun
Ben de çok korkuyorum daha yüksek lisansım var valla bakamam:18:

Son düzenleme:
bende hap kullanmiyorum 5 aydir evliyim zararli diye hic kullanmadim..ve ben cok sigara icen biriyim kendimden igrenmeme ragmen birakamiyorum.. akla bakarmisiniz sanki sigara zararli degil sanki cok düsünüyorumda sagligimi nyse.. demek zararli degilmis hap..

yine konu disi ama Marioda Kondom kullanmak istemiyor ama cocuk istemiyoruz, ben hap kullanmiyorum diye mecbur o korunuyor .. gerci onada cok dikkat etmen lazim.. bizim is yerinden birisi Kondom yirtilmis diye hamile kalmis..onunda bebis geliyor bu senenin sonunda

reçetesine bak kullandığın hapın
yan etkileri arasında hem libidoyu arttırmak hem de azaltmak var.
bana azalması denk geldi heralde :)

eşim bendeki bu isteksizliği görünce "Hımmm demek haplar böyle koruyormuş, aramızda bişey olmasını önleyerek" demeye başlamıştı
benim de yüksek lisansım var, hem de çocuk sahibi olabilecek bir insan değilim aslında.
o olgunluğa ulaşmama daha çok var.
eşim her telefonda gelince bebek yapıcaz diye kendini motive ederken beni streslere sokuyor.

daha önce benim de başıma geldi bu yırtılma. hem de 2 kere.
gecenin bi yarısı eczane aramaktan mahvolduk. :18:
erkekler de biraz bencilce davranıyor bu konuda, alerjim olmasa mutaka kullandırırım o poşeti ben ona ama yine kendime zarar.
en son kanamalı sistit oldum, tövbe ettim o naylonlara

Senin eşinin yorumları beni benden alıyor zaten
Esprinizi kullandım bugün eşime
Yok bacım mümkün değil ne çocuğu ne çoluğu yok
Ben severim de aslında daha olmaz
Farklı bir hap dene istersen ne kullanıyordun?
Benimkini tavsiye ederim tek ilk iki gün mide bulantısı dışında hiçbir yan etkisi olmadı doktorum da piyasada en iyisi diye vermişti

Nuvaring'i (doğum kontrol halkası) bir araştırmanı öneririm. Doktoruna sorabilirsin.. Haplara oranla çok düşük oranda hormon içeriyor. Adeti düzenliyor (ben bundan dolayı kullanıyorum)
Hem her gün ilaç almak zorunda kalmazsın, hem vücuduna fazla hormon yüklemezsin, ayrıca hissetmiyorsun.
İlk kullanmaya başladığında adetinin ilk üç gününde(ya da beşti hatırlamıyorum) vajinaya yerleştiriyorsun. üç hafta sonunda aynı gün aynı saatte çıkarıyorsun. adet oluyorsun. bir hafta sonra yine aynı gün yeni bir halka koyuyorsun.
Diyelim cumartesi günü halkayı koydun, üç hafta sonra cumartesi günü çıkarıyorsun. bir hafta sonraki cumartesi yeni halka koyuyorsun. Bu döngüde devam ediyor.

canım benim gözümün önünde iki tane tekne kazıntısı çocuk var,spiralden kaçan :)
biri 9una girdi,biri daha bebek...
yani ben pek güvenmezdim senin yerinde olsam spirale...
O şeklinde bişi var diye okumuştum geçen sene dergide,yani yuvarlak bişi,kadınlara özel..Hatta reklamı vardı eczane camlarında korunmaya 0dan(sıfırdan) başlayın diye...
nedir ne değildir bilmiyorum ama belki derdine bi çare olur.
Aslında googledan aklımdaki kelimelerle aratır bulurdum adını sana ama başkasının laptopunda giriyorum,arama çubuğunda görünür mörünür korunma yöntemleri diye,gece gece..yanlış anlaşılmasın ^^

o ordan düşmüyo mu :26: yukarı filan kaçarsa geri nasıl çıkarıyosun peki :44:

Bunu ilk kez duyuyorum.
Hemen araştırıp uygun zamanda da bir doktora gideceğim.
Güzel bi şeye benziyor. çok teşekkürler

Herhalde Marjinaly nin bahsettiği şey bu da.
Spiralden vazgeçtim o zaman, ya hapa devam edicem ya da şu Nuvaring'i araştırıcam kullanabilirsem.
doğum kontrol hapı da yazz 24+4 kullanıyordum, belki doktor daha az yan etkilisini önerir.

Marjinaly şimdi videosunu izledim de Nuvaring'i nasıl yerleştiriyorsun oraya???
Kendi başına takabiliyor musun?
Bir de orada olduğunu hissetmiyor musun?

Marjinaly şimdi videosunu izledim de Nuvaring'i nasıl yerleştiriyorsun oraya???
Kendi başına takabiliyor musun?
Bir de orada olduğunu hissetmiyor musun?

Evet kendim takabiliyorum. Sıkıntı yaratacak bir durum değil. Videosunda da anlattığı gibi takmak çok kolay.
Vajinaya itiyorsun, bırakıyorsun o kadar :) Kesinlikle hissedilmiyor.

Düşer mi diye sorulmuş. Hayır düşmez.
Çıkarırken de çok kolay çıkıyor.
Yalnız her eczanede bulunmuyor. Bazı eczacıların bu halkadan haberi bile yok.
Bu sebeple almak için son günü beklemeyin. Depodan getirtiyorlar.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…