Korena Virüs Online Alışveriş Ne Kadar Güvenli?

Bende internetten sipariş vermiştim gelen kargo paketini eldivenle açıp hemen çöpe attım ürünüde kolonyalı mendille sildim ellerimi yıkadım allahın izniyle birşey olucağını sanmıyorum.

Bilmiyorum ki, peynir kutusunu çamaşır suyuyla yıkamak sağlıklı olur mu? Buharlı makinemiz var, onu kullanacağım ilk sonra yıayacağım.
Ben dün peynir paketini bile çamaşır suyu ile sildim. Ne yapayım, içime sinmiyor diğer türlü... Elimden gelse direk tepeye dikip içeceğim çamaşır suyunu..

Bilmiyorum ki, peynir kutusunu çamaşır suyuyla yıkamak sağlıklı olur mu? Buharlı makinemiz var, onu kullanacağım ilk sonra yıayacağım.
Çamaşır suyuna gerek bile yok. Bulaşık deterjanı ve su ya da beyaz sabunla yıkamak bile yeterli. Dünya sağlık örgütü bile sabunlu suya dayanıksız olduğunu söylüyor. Zaten öyle olmasa ellerimizi de çamaşır suyu ile yıkamamız gerekirdi. Çamaşır suyu çok ağır bir kimyasal gıda ile temas ettirmemek gerektiğini düşünüyorum.

Doğru hocam. Yıkadık her şeyi. Unlar balkonda bekliyor, bundan sonra alacaklarımızı da öyle yapacağız. Allah kolaylık versin hepimize.

Ben herşeyi bulaşık deterjanı yada sabunlu suyla yıkıyorum, baya kaynar suyla ama.
Sonra da yıkadığım süngeri çöpe atıyorum.
Meyve sebzeleri de sirkeli suda bekletip dolaba öyle koyuyorum.

Meyve sebzeyi sabunlu yada çamaşır sulu suda yıkamak sağlıklı değil bence, kimyasal yemeyelim virüsten korkarken.

Ben dün peynir paketini bile çamaşır suyu ile sildim. Ne yapayım, içime sinmiyor diğer türlü... Elimden gelse direk tepeye dikip içeceğim çamaşır suyunu..
Günün birinde peynir kutusunu yıkayacağım aklımdan geçmezdi ama bunu da yaşadık... Ben deterjanlı suyla yıkadım. Bir şey olmaz herhalde. Siz de haklısınız, ölümleri görüdükçe hop oturup hop kalkıyoruz.

Bir beze dezenfektan döküp paketlerin üzerini siliyorum. Turşu gibi şeyleri paketinden çıkaıtp saklama kabına koyup paketi çöpe atıyorum

dayanabilecek şeyleri birkaç saat elleşmeden dışarda bekletmek, diğerlerini de normal bir şekilde yerine/buzdolabına koyduktan sonra elleri yıkamak yeterli benim takip ettiklerimden anladığım kadarıyla. annem tabi çok daha abartılı yöntemler uyguluyor ama, eve gelen kargodan virüs kapmak için kargoyu getiren eleman hasta olacak, ürünlere hapşuracak, ben o ürünü elleyip ağzıma yüzüme sürüp öyle hasta olacağım da falan da filan. ürünler virüslüyse bile dokunur dokunmaz elimi yüzümü yıkamayı daha mantıklı buluyorum. benim siparişlerim geldiğinde hızlıca kutusundan çıkartıp, belki bir alkollü mendille silip, ellerimi de yıkadıktan sonra kullanmaya başlarım.

sebzeleri sirkeyle yıkamanın virüse etkisi yok, bakteriye var. aynı şekilde tuzlu su gargarasının da.

Bir beze dezenfektan döküp paketlerin üzerini siliyorum. Turşu gibi şeyleri paketinden çıkaıtp saklama kabına koyup paketi çöpe atıyorum
Sormayın, o dezenfaktandan hiçbir yerde bulamadım. Olanda çok pahalı, millet fırsatçılık yapıp litresini yüz lirraya satıyor. Bulaşık deterjanı ya da sabun kullanıyorum.

2 kez markete gittim,oğlumun bez ,ıslak mendil ve devam sütünü de internet üzerinden siparişle aldım.
Aldıklarımı,koliden çıkarıp çamaşır suyu eklediğim suyla sildim,balkona attım.
Alışveriş yaptığımda da aynı şekilde,bozulmayacak tarzdakileri balkonda bırakıyorum,soğuk zincir ürünleri silip dolaba kaldırıyorum. Meyve ,sebze karbonatlı suda bekletip,yıkayıp kurulayıp kaldırıyorum. Dün aldiğım muz,patates,karnıbahar,havuç vb şeyler hala balkonda. Almadım içeri, lazım oldukça yıkayıp kullanıyorum.
Yapacak başka birşey yok ki. Kendimiz de alsak marketten risk var,kargo ile de gelse var. Değişen birşey olmuyor yani. Dezenfekte edip kullanacağız.

Biri kargonuzun uzerine bilincli olarak defalarca tukurmedigi surece hicbir sey olmaz. Virusler, bakteriler gibi canli degiller. Yasamak icin konak organizmaya ihtiyac duyarlar. Bu yuzden normal gunluk sartlarda sicaklik, gunesten gelen uv isinlari gibi sebeplerden dolayi gunluk hayatta viruslerin birinin dokunmasindan o urune bulasmasi ve oradan sizi enfekte etmesi olasiligi yok gibi bir sey. Ayrica sizi enfekte etmesi icin bir adet virus olmasi yeterli degil, virusler belirli bir sayiya ulasmadan etkinlik kazanamazlar. O yuzden psikolojinizi saglam tutmaniz gereken zamanda surekli bir seyleri silmeye ugrasarak kendinizi yipratmayin. Bu plastikte su kadar yasar, gibi yapilan aciklamalar laboratuvar ortaminda yapilan deneylerden olusuyor. Cogunlukla temel bilime, yani virusu anlamaya yonelik yapilan calismalar bunlar. Ya da hastane ortaminin sterilizasyonu icin arastiriliyor. Gunluk hayata aplikasyonu cok kolay seyler degil.
Bu arada hep okuyorum sirkeli suyla silmeyi ama sirke antibakteriyel ve antifungaldir. Virusler uzerinde etkisi yoktur. Virusler dis yapinin bozulmasi gereken yapilar, o yuzden deterjan kullanilmasi gerekiyor.

Dip not: Ben yapay zeka ile ilac ve asi gelistiren ve doktora yapiyor olan bir muhendisim, esim ilac sektorunda calisiyor ve immunoloji doktorasi var. Bilgilere neden guvenelim diyen olursa belki diye:)

Sormayın, o dezenfaktandan hiçbir yerde bulamadım. Olanda çok pahalı, millet fırsatçılık yapıp litresini yüz lirraya satıyor. Bulaşık deterjanı ya da sabun kullanıyorum.
Evin içinde dezenfektana pek ihtiyaç olmuyor zaten, bizde küçük boyu var, günlerdir ancak yarıya geldi.
Sabun, camasir suyu yetiyor zaten.
Kokusu da tıkıyor insanı, üzülmeyin bulamadık diye

Her zaman napiyorsam yine aynisini yapiyorum. Markete maskeyle gitmek disinda. Aldigim her seyin paketini eve gelince cikarip atiyorum. Kargoyla almis olsam da yine yapacaklarim ayni.Buzdolabina girecek her Paketli urunu sabunla yikayip kuruluyorum. Sebze ve meyveleri de yikayip kurutup oyle koyuyorum.
Kilerimdeki her seyin kavanozu veya kutusu var. Marketten gelen her seyi uygun yere bosaltip kutusunu posetini atiyorum elbette.

Maşallah, pek titizmişsiniz. İnanmazsınız ama ben böyle şeylere hiç dikkat etmezdim. Hele yalnız yaşadığım zamanlarda, öyle koyardım dolaba ne aldıysam, işsiz kaldıktan sonra ailemin yanına geçtim mecbur. Onların düzenine uydum. Şimdi ise çok zor geliyor, dikkat etmek.

Yazılanları okudukça bi kotu hissettim simdi. Ben diş ambalajı çöpe atıp ürünlerin dışını kolonyali mendille siliyorym ve direk kullanmaya basliyorum. Balkonda vs bırakmıyorum hic

Migros için siparişlerinizi oluşturun, gece 12’yi geçince tamamlayın siparişinizi, o zaman açık oluyor teslimat zamanı(tabi 4 gün sonrası için:/

Verdim bile...aniden açıldı ve ertesi günü boştu..ben de gece yarısı bakayım diodum ama aksam bi baktım açılmış yeni eleman aldılar sanırım

Çooook teşekkürler.
İnsanların yıkamadığı bir aldığı nefes kaldı.
Birileri topluca delirmemizi istiyor gibi.
Bu salgın bitince bıraktığı psikolojik etkilerden nasıl kurtulacak toplumlar merak ediyorum.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…