Çorbalar Köfteli,Nohutlu Yoğurt Çorbası

isabel

Kuzey Ege
Yönetici
Super Moderator
Anneler Kulübü
6 Mart 2012
17.733
27.592
48

Bu çorbaya sadece çorba demek haksızlık olur. Çünkü kendisi bir ana yemek kadar doyurucu ve dolu dolu bir çorba..Benimde en sevdiklerimden.İçine ben köfte,haşlanmış nohut koyuyorum.Başka versiyonlarında bazen köftenin içine bazen haşlanmış olarak içine pirinçte pirinçte konuluyor.Yada bazı yerlerde köftesi kızartılıp ekleniyor..Birçok değişik şekillerde yapabilirsiniz.Ben kendi yaptığım halini ekliyorum..

Buzlukta her daim köfte ve haşlanmış nohut bulundurmaya çalışırım.Canımız köfteli çorba istediğinde hazırlaması yarım saat gibi kısa bir zamanda oluyor..

Malzemeler :

-1 su bardağı haşlanmış nohut
-3-4 bardak su

Köftesi için:

-150 gram kıyma
-1 adet kuru soğan
-1 çay kaşığı tuz
-1 çay kaşığı karabiber

Terbiyesi için:

-350 gr yoğurt
-2 yemek kaşığıun
-1 adetyumurta sarısı

Üzeri için:

-2 kaşık tereyağı
-1 yemek kaşığı zeytinyağı
-1 yemek kaşığı kuru nane

Öncelikle köfteleri hazırlamakla başlıyoruz.Bunun için soğanı rendeleyip ,baharatları ekleyip ,kıymayı yoğuruyoruz..Misket büyüklüğünde köfteler yuvarlıyoruz.Köfteleri kendini toparlaması için dolaba kaldırıyoruz.

Bir tencereye suyu alıyoruz ve kaynatıyoruz.Kaynayan suya köfteleri atıyoruz ve yaklaşık 5-10 dakika kadar haşlıyoruz.

Bir kasede yumurta sarısı,unu ve yoğurdu güzelce çırpıyoruz.Köfteleri haşladığımız sudan bir kepçe alıp ekleyerek karıştırıyoruz ..Sonra elimizdeki terbiyeyi yavaş yavaş kaynamakta olan köftelere ekliyoruz.Haşlanmış nohutuda ilave edip güzelce karıştırıyoruz.Çorbanızın kıvamını ayarlamak size kalmış.Ben koyu kıvamlı sevdiğim için su oranlarını bu şekilde ayarladım.Siz daha sulu tercih ederseniz su miktarını artırabilirsiniz.

Küçük bir tavada tereyağ ve sıvıyağı eritip naneyi ekleyip kavuruyoruz..

Naneli yağı çorba tenceresine aktarıp karıştırıyoruz...Tuzunuda ekleyince çorbamız hazır...

Afiyet Olsun..

Son düzenleme:
Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…