Kızlarrrr köpek bakımııııı bilgi verin nolurrr

revindell

SatanistKesenPsikopatCat
Üyelik İptali
Kayıtlı Üye
8 Ekim 2009
2.428
20
Kızlar yardımlarınız ve eleştirileriniz için hepinize çok teşekkür ederim.. Çok iyi düşünücem köpek işini ve şu an ki kararım bir shar pie almak labradordan vazgeçtim.. ama dediğim gibi çok iyi düşünmem lazım.. Ve kesinlikle evde bakıcam köpeğime alırsam.. Tekrar teşekkürler..

Son düzenleme:
http://www.kadinlarkulubu.com/dostlarimizin-kosesi/217753-labrador-kizim-siyam-oglum.html

linktede göreceğiniz gibi beim de bir labradorum var üstelik kalabalık bir aileyiz ve hep beraber mutlu mesut yaşıyoruz opuyorumnanaktan

bakımı hakkında çok fazla bilgi veremem bunu iyice araştırıp bilgi sahibi olmalısınız gerek internet gerek kitaplar ve veterinerlerden bilgi alabilirsiniz, sorumluluğu çok büyük olduğu için de iyice araştırmadan bu işe kalkışmayın diyebilirim sadece eyvahedigeldismile

fakat kokudan bahsetmişsiniz, benim köpeğim bahçemiz olmasına rağmen evde yaşıyor yani istediği an bahçede istediği an ev içinde, bahçe temizliğini de onun sürekli içeri girip çıkması durumunu göz önüne alarak kendimizce geliştirdik, aynı yatakta yattığımız anlar dahi oluyor ama bu güne dek evde koku meydana gelmedi bu hayvanlarım temizliği ve bakımıyla ilgili bir konu olmalı sanırım başıma gelmediği için bilemiyeceğim, köpeğin yanında bir de kedi besliyorum.... siz kendinize baktığınız gibi evcilinizede titizlikle bakarsanız hiç özel şampuana kokuya gerek olmadığını göreceksiniz...opuyorumnanaktan

Ben çok uzun zamandır araştırıyorum aslında bu konuyu bu yüzden labrador seçtim.. Düzenli yürüyüşüne çıkarmam gerekiyor aşıları maması felan hafife alınacak şeyler değil biliyorum hatta şöyle söylemeliyim bir çocuk sahibi olmak gibi geliyor bana sonucunda 15-20 sene sizinle yaşıyor :) tek korktuğum yeterince ilgilenemezsem üzülürse diye.. Çalışıcam çünkü evde sadece akşamları ve hafta sonları ilgilenebilicem.. yani akşama kadar bahçede kalması hırçınlaştırırmı?.. yada ne bileyim farklı sorunlarla karşılaşırmıyız?.. Koku konusunda sevindim içimi rahatlattın aslında temiz bir hayvan neden koksun ki? mantık olarak ta doğru..

Sizin köpeğinizin videosunu izlemiştim çok tatlı :)

Sormak istediğim birşey var tuvalet alışkanlığını nasıl kazandırdınız ? ınternette okuduğum yöntemler var ama birinci ağızdan dinlemek daha iyi sanırım..

Tuvalet alışkanlığı nasıl kazandırdık :))
ilk geldiği andan itibaren evin bir çok yerine gazete kağıdı koyduk kaza filan olmasın diye ve bu kazalar bir kaç kez oldu tabiki ama kısa sürdü zaten size ilk geldiği andan başlıyor tuvaleti geldiği anda bunu belirtiyor yani huzursuz oluyor veya hareketleri değişiyor o an yakaladınız mı tamamdır, ben mesela evde üzerien tuvaletini yaptığı gazete kağıtlarını bahçede bir köşeye çıkardım ve üzerine temiz gazete kağıtları koydum o zaten kokuyu her türlü alıyor hissediyor, sonuçta temiz hayvanlar bunlar ve fazla uğraşmanız gerekmiyor...tamamıyla öğrenmesi 5 aylıkken oldu diyebilirim ...

anladım canım :) teşekkür ederim bilgilerin için içimi rahatlattın :)

9 yıldır oğlum benimle birlikte ........evde bakıyorum heryerede girer çıkar ......benimki maltese terrier cinsi küçük ....kokuda olmadı başka bir sorunda eve gelenlere özellikle sorardım kimse koku almadığını söyler...ama seninki büyük cins bilmiyorum ama bir sürü şampuanları parfümleri var kokucanı sanmam...

bence arkdasım sen bu sevdadan waz geç kopeği haps edemezsın 10 m lık bı bahceye gunah eve sokamk ıstemıyorum dıyosun bunun karı var kışı war cok sıcagı var yağmuru var soğugu var we labrador bahce köpeği değıl ev kopeği bıldıgım kadarı ıle bence hıc alıp o hayvanın gunahına girme eğer onu aldıysan o ev nasıl senınse sen nasıl ıstedıgın gıbı o evı kullanıyosan aynı haklara o da sahıp olmalı ortalama 15 yıl ömürleri war 15 yıl bırgun bıle ondan sıkayet etmeden kalbını kırmadan inciltmeden bakabılirim gerekırse ben aç kalırım ona yedırırım dıyosan al cunku ben aç kalsam da oğlumun tok uyuması benım ıcın çok önemlıdir bence bır sefer daha düşün evını paylasamayacaksan hıç alma her zaman mevsım yaz olmuyo we senı 10 m lık bı balkona tıkasalar ne yaparsın bana bunun cewabını werebılırmısın bence sen bakamazsın gunahına gırme boşuna gunahkar olma bı hayvanı üzüp incıltıp ahını alma

Sevgili revindell, yillarca kopek bakmis, hala da cok tatli bir tanesiyle 7. yilini doldurmus bir hayvansever olarak umarim yazdiklarimi dikkate alirsiniz; kopeginize evin disinda bakmayi planliyorsaniz, 10-15 metrekarelik bahce hic uygun degil , evde bakmayi goze aliyorsaniz ise daha kucuk bir cinsi tercih etmeniz en dogrusu,lutfen onlara gercekten en iyi kosullari saglayamayacaksaniz bu sevdadan vazgecin .....

Kızlar yukarıda yazdığım mesajımı okumamış olabilirsiniz....

Birincisi istisna durumlar haricinde eve sokmak istemiyorum dedim yani çok soğuk çok sıcak ta yada hasta olduğunda da bahçede bırakacak kadar insafsız değilim !

Sonra ikinci mesajımda ''Ben çok uzun zamandır araştırıyorum aslında bu konuyu bu yüzden labrador seçtim.. Düzenli yürüyüşüne çıkarmam gerekiyor aşıları maması felan hafife alınacak şeyler değil biliyorum hatta şöyle söylemeliyim bir çocuk sahibi olmak gibi geliyor bana sonucunda 15-20 sene sizinle yaşıyor :) tek korktuğum yeterince ilgilenemezsem üzülürse diye.. Çalışıcam çünkü evde sadece akşamları ve hafta sonları ilgilenebilicem.. yani akşama kadar bahçede kalması hırçınlaştırırmı?.. '' diye belirtmiştim.. ınanın bu konuda tahmininizden daha hassasım zaten olmasam buraya konu açmazdım..

Sanki muhabbet kuşu alıcakmışım gibi değerlendirmeyin beni lütfen çıkışlarınız çok sert.. ki iki tanede muhabbet kuşum var onları bile kafese kapatmadım aldığım günden beri sürekli evin içinde serbest sürekli uçuyorlar.. Vitaminlerinden , yemine, banyosuna kadar herşeyiyle ilgileniyorum.. Sorumluluk sahibi olmayan bir insan değilim yani..

bahce gercekten 10-15 m2 mi yoksa yanlis mi yazdiniz ?

eger dogruysa bu cok kücük. yani orta halli bir balkon büyüklügünde. yazik olur. anladigim kadariyla calisiyorsunuz da yani gün icinde cikarip gezdirme sansiniz da yok. bunalir orada . en kötü evde yasasaydi bile daha cok yeri olurdu kipirdamaya...

bizim 1000 m2 bahce olmasina ragmen minik danam evde yasiyor.. bahce keyif ve oynamak icin ... hatta normalde yari fiyatina kendimize uygun evde oturabilecegimiz halde sirf kizimiz icin aradik ve bulduk bu evi. kisacasi köpek sahibi olmak her anlamda onu düsünüp ihtiyaclarina cevap verebilmek demek. gerekirse oturdugun evi bile ona göre secmek demek :)

bence siz köpek sahibi olmayın kızacaksınız ama öyle...

dedğiniz alan bir balkon büyüklüğünde istediğiniz köpek ise çok enerjik bir av köpeği .. iç güdüsel olarak kazmak koşmak isteyecek. o alan ona yetmez... nasıl koşsun ki... ve saatlerce yalnız zaten çalışıyorsunuz işten gelip max. 1 saat 2 saat ilgilenip evinize gireceksiniz hele kış aylarında daha kısa ilgileniceksiniz.
3 tane köpeğim ve golden rot tve minyatür pincher. gündüz ve gece günde 2 kez geziyolar evde yaşıyolar. ve rott daha önce terasta ve bahçede yaşadı ama bu kadar mutlu ve rahat değildi.
köpek kokar elbette ama biz insanlar gibi kendine has bir kokusu var o şekilde kokar.
buram buram leş gibi kokmaz eğer doğru şekilde bakılırsa.
kuru mama ile besler 2-3 ayda bir banyo yaparsa koku sorunu olmaz. ama sık yıkanırsa dermatit egzama ve mantar olacağından koku yapabilir.
labradorlarda hassas ırktır eğer köpeğiniz alerjik sorunu olursa her ay 150 lira gibi bir masraf yapabilir misinz?
çevremde iki tane labradorun ve benim goldenimin ciddi alerjik sıkıntıları var her köpete olmuyor ama golden ve labradorda sık görülüyor.
ben her zaman köpeklerin evde yaşaması taraftarıyım.
bahçede zehirli et atılma olasılığı her zaman var.
ayrıca bir gün bebek düşünürseniz onu kapının önüne koyar mısınız?
apartman dairesine taşınırsanız ve onu istemezlerse onu hayatınızdan kolayca çıkarır mısınız?
tüm olumsuz şartlar da en fazla annemde kalır yada şurada kalabilir gibi bir alternatifiniz var mı?
yeni bir yuva köpekler için öyle üzücü öyle zor ki... alışsalar bile her zaman ilk sahiplerini özlüyolar.

Er_ca teşekkür ederim aslında tam olarak istediğim bilgileri vermişsin bana herkes keyifli yönlerinden bahsediyor sen zor ve sıkıntılı yönlerinden bahsetmişsin.. Biraz daha netleşti kafamda bazı sorular.. Kızlar bu arada bahçe o kadar küçük değil ben yanlış yazdım sanırım orta halli bir balkon kadar felan değil nasıl anlatsam bilemiyorum ki ...

bir köpek küçük bir alanda kapalı kaldıkça depresyona girer garip huyları oluşur hasta olur.
o yüzden bakacaksan çok büyük bir bahçe ve eğlenip etrafı izleyebilsin. yada evde bak...
ayrıca sadece bahçeyle balkonla bitse bu işler...
köpeği korkunca hasta olunca içeriye alırım demişsin. bu çok zararlı.. köpek içeriye girmek için hasta numaraı yapar yada stresten daha çok hastalanır.
bence iyi bir düzen oturtuncaya kadar geçici yuvaol köpeklere yardımcı ol.. ama bir köpeğin ortalama ömrü 13 yıldır. bunu göze alıp garantidir dersen köpeğe sahip ol.. lütfen.

er-ca ya sonuna kadar katiliyorum...

birkac farkli konudan da ben bahsedeyim böylece sizi nelerin bekledigini, bunu kaldirip kaldiramayacaginizi da düsünürsünüz...

mesela köpeginiz varsa hic bir yere gidemezsiniz.. cocuktan daha zordur yani. cocugu alip gidersiniz ama köpegi alip gitmek o kadar degildir... sehir disina yatiya hemen hemen cikamazsiniz cünkü gideceginiz evdekiler ya korkar ya istemez evde köpek. otel deseniz kabul etmez, tatile cikamazsiniz... hadi diyelim bakicak birini bulup evde biraktiniz... geri döndügünüzde psikolojisini alt üst bulursunuz. gece gezmelerini azaltmak zorunda kalirsiniz cünkü gündüzleri calistiginiz icin o yalnizdir. geceleri onunla ilgilenmenizi ister.. giderseniz de kizar, havlayarak ortaligi ayaga kaldirir siz yokken :) bizde olmadi pek ama bir arkadasim köpegi kücükken her gece gezmesinden döndüklerinde bir ayakkabisini cignenmis buluyordu.. dolap kapali olsa bile bir yolunu bulup acip intikam aliyordu :KK70:

biz mesela tatile giderken bile kizimizin bizimle gelebilecegi yerleri seciyoruz. mesela sadece köpek kabul eden otelleri. ayrica 2 yildir tr ye gidemedik onu yalniz birakmamak icin. ucakta perisan oluyor diye de ucamiyoruz. denedik kendine gelemedi 2-3 gün. bu yüzden de ucak fiyatinin 2 katini harcamayi ve 2-3 gün süren yorucu kara yolculugunu yapmayi tercih edicez bu yil...

son konu da cocuk konusu. bu cok önemli... bebegi oldugunda köpeklerini oraya buraya veren, terkeden o kadar cok ki... bir tanidik bebek olduktan sonra o zamana kadar evde icerde yasayan köpegini bahceye koydu :KK43: bu da bir köpek icin cok zor.. ve tabi ilgisizlikten zamanla saldirganlasti eskinin lokum gibi köpegi :KK43:

köpek sahibi olmak dünyanin en büyük zevklerinden biri. ama bir o kadar da sorumluluk isteyen bir is... köpegi olmayanlar bu lafa cok kizar ama inanin köpek ve cocugun sorumluluk acisindan farki yok..

gelelim diger yüzüne ... diger yüzünde sizi asla terketmeyecek, sizi cikarsiz ve umarsizca seven, hayattaki en güclü dostunuz var. büyüyüp laf anlamaya baslayinca hele degmeyin keyfine. bebegim olursa hayatimda bulabilecegim en iyi bebek bakicisindan uzak kalmayi düsünemem bile :)

Son düzenleme:
er-ca ya sonuna kadar katiliyorum...

birkac farkli konudan da ben bahsedeyim böylece sizi nelerin bekledigini, bunu kaldirip kaldiramayacaginizi da düsünürsünüz...

mesela köpeginiz varsa hic bir yere gidemezsiniz.. cocuktan daha zordur yani. cocugu alip gidersiniz ama köpegi alip gitmek o kadar degildir... sehir disina yatiya hemen hemen cikamazsiniz cünkü gideceginiz evdekiler ya korkar ya istemez evde köpek. otel deseniz kabul etmez, tatile cikamazsiniz... hadi diyelim bakicak birini bulup evde biraktiniz... geri döndügünüzde psikolojisini alt üst bulursunuz. gece gezmelerini azaltmak zorunda kalirsiniz cünkü gündüzleri calistiginiz icin o yalnizdir. geceleri onunla ilgilenmenizi ister.. giderseniz de kizar, havlayarak ortaligi ayaga kaldirir siz yokken :) bizde olmadi pek ama bir arkadasim köpegi kücükken her gece gezmesinden döndüklerinde bir ayakkabisini cignenmis buluyordu.. dolap kapali olsa bile bir yolunu bulup acip intikam aliyordu :KK70:

biz mesela tatile giderken bile kizimizin bizimle gelebilecegi yerleri seciyoruz. mesela sadece köpek kabul eden otelleri. ayrica 2 yildir tr ye gidemedik onu yalniz birakmamak icin. ucakta perisan oluyor diye de ucamiyoruz. denedik kendine gelemedi 2-3 gün. bu yüzden de ucak fiyatinin 2 katini harcamayi ve 2-3 gün süren yorucu kara yolculugunu yapmayi tercih edicez bu yil...

son konu da cocuk konusu. bu cok önemli... bebegi oldugunda köpeklerini oraya buraya veren, terkeden o kadar cok ki... bir tanidik bebek olduktan sonra o zamana kadar evde icerde yasayan köpegini bahceye koydu :KK43: bu da bir köpek icin cok zor.. ve tabi ilgisizlikten zamanla saldirganlasti eskinin lokum gibi köpegi :KK43:

köpek sahibi olmak dünyanin en büyük zevklerinden biri. ama bir o kadar da sorumluluk isteyen bir is... köpegi olmayanlar bu lafa cok kizar ama inanin köpek ve cocugun sorumluluk acisindan farki yok..

gelelim diger yüzüne ... diger yüzünde sizi asla terketmeyecek, sizi cikarsiz ve umarsizca seven, hayattaki en güclü dostunuz var. büyüyüp laf anlamaya baslayinca hele degmeyin keyfine. bebegim olursa hayatimda bulabilecegim en iyi bebek bakicisindan uzak kalmayi düsünemem bile :) [/QUOTE]

Çok hakılısın, özellikle renkli belirttiğim lafına bayıldım, gerçekten süper bebek bakıcısıdırlar :lepi:
Benim de 4 ayaklı bir oğlum var, henüz 2 senedir bizimle..
Kısaca özetlemek gerekirse;
Sabah işe giderken 1 saat erken kalkıp tuvalet ihtiyacını gidermenin bedeli uykusuzluk,
Ne kadar yorgun olursam olayım, topunu o yumuşuk ağzına alıp getirdiğinde 40 dakika oynamanın bedeli extra yorgunluk,
Ama tüm bunlara rağmen O'nun beni kapıda sevinçle karşılamasının değeri paha biçilemez :asigim:

kesinlikle bonibon ben de sana katılıyorum...:) bilinçli bir köpek sahibi örneği... vereliniortak

kapının öne kulube yap zinciri tak bağlı yaşasın koy kuru ekmeği yesin... bu köy mantığı yada eski zaman mantığıyla bakılan köpekler ne kadar yaşıyor ve sağlığı nasıldır tartışılır. ama bir kangal yada çoban köpeğinin bünyesi çok kuvvetlidir kara çamura dayanır. seçtiğiniz ırk biraz daha hassas.
ilk günkü hevesler düşünceler gibi olmuyor. her sabah mama koyarım her akşam iki saat bakarım.
akşama yemek pişicek misafir gelicek köpek öyleece kalır...
evinizde beslerseniz (örnek ben) halılarınızı unutun zaten sürekli silerim süpürürm demiyorsanız kaldırın. evinizi günde iki kere silmeye alışın. arada kızınca protesto amaçlı çiş ve kakalardan tiksinmeyin. yada uçusan yemekten dolaptan kıyafetlerinize hatta çamaşır makinenizin içine işlemiş tüylere kıllara alışın... konu komşudan laf duymaya gereksiz polemiklere hazır olun.
çok sevdiğiniz insanlar yavaş yaavaş ayağını kesiyorsa şaşırmayın. mikrop kapmamak adına gelmezler.. malüm siz evde imha kostümüyle gezdiğinizden mikrop kapmıyorsunuz yoksa kapılır.
eviniz kokmasa bileee mmmm.. kokmuş evde köpeğe kokuyor denir:)
3 köpeğimiz var. biri benim kızım fıstık golden retriever. öyle cazgır nazlı bir köpektir ki.. misafir çocuk geldiği an şımarır saklanır. salona antreye illa ki çiş yapar. oyuncaklarını saklar kıpır kıpırdır. çocukları hiç sevmez... çok alerjiktir ona bağırdığınızda geyirir kusar. titrer inanılmaz sinirli bir yapısı vardır. artık veteriner bile bakmıyor:) 3 vet.i ısırdık. krize girdik...
hera...rottweiller 8 yaşında 2 yıldır evde yaşıyor.eşimin köpeği. daha önce çatıda falan kalmış yemek artığıyla beslenmiş kronikleşmiş sorunları var. tavuk kemiği yemekten bağırsaklar yırtılmış büyük wc sini yaparken 1 cm. kadar bağırsağ görünüyor. kol dirsekleri yara olmuş nasır gibi olmuş taşta yatmaktan. çok usludur misafir gelince odaya girmez hiçbirşeye tepki vermez. ye demeden yemez bile..
sadece çocuklarla biz çok ilgilenirsek kıskanır ve çocuğa ters ters bakar. bizden ayrı odada bile yatmaz.
suzi..minyatür pincher 3 yaşında bu da eşimin köpeği hera gibi... çatıda ve bahçede kalmış bronsit olmuş yağmurlu havalarda hıyyklıyor göğsü. çok titriyor çabuk üşüyor şimdi evde bizimle yaşıyor hala çişini öğretemedim rastgele yapıyor.
hera ve suzi benimle yaşıyor. sırf daha iyi bir hayatları olsun diye eve alıştırdım. bir çok sorun yaşasakta sesimi bile yükseltmeden bakıyorum. biz tatile giderken hera ve suziyi anneme bırakıyorum ama hera ne yemek yiyor ne su içiyor birkaç gün küsüyor. ki biz annemde ara ara kalırız orada fıstıkta var beraber eğlenirler. ona rağmen bizsiz duramıyor.
ben bu köpüşlerin kurulu düzenini bozmamak adına çocuk yapamıyorum. eşim 33 yaşında bende 25...
ama köpek demek bizler için evlat demek. herşeyde onlar öncelikli.. önce onların mamsı alınır. sabah kahvaltı bile yapmadan onlar gezdirilir. akşa yine onlar gezdirilir. yattıkları yerler silinir. ota çöğe girince kene pire gelmiş mi diye üzerleri kontrol edilir aman sosyaleşsin derken kavga etmesin mantar olmasın uyuz bulaşmasın aklınız gider.
birde biz gibi apartman yaşıyor iseniz aman havlamasın diye gözünnü içine bakarsınız.
çok iyi düşünülüp verilmesi gereken bir karar.
herkesin hayvan sahibi olmasını çok istiyorum. toplum bilinçlensin sokak köpeği diye birşey kalmasın. barınaklar bizlerin sorumsuzluğundan atılmış köpeklerle dolu. bunların yanına bir tanede ben eklemem derseniz alın...
öyle çok sevilip bağlanılıyor ki anlatamam.. köpeklerim herşeyden önce gelir. eşimden bile... eşim onlara kızacak yada ben kızacam diye eşimin de benim de akılımız çıkar.
evde her olası felakete karşı hep derim önce köpekleri al ben çıkarım diye. arabada kaza anında ilk köpekleri kollarız. gece ağlayıp inleyip hasta olduklarında yatağımızda yatırırız. yemeğimizi paylaşırız. onlar bizim gözbebeğimiz. onları çok seviyoruz. siz de her koşul sağlıklı ve net hale geldiğinde mutlaka köpek sahibi olun. çünkü araştıran düşünen bilgi edinmeye açık güzel yapınız var. ama şuan değil.. iyi düşünün. bir süre barınaklara gönüllü geçici yuva olabilirsiniz. sahiplendirmeye yardım edin yada evdn atılmış bir köpeğin yeni hayatı olun.. herşeyi her boyutuyla düşünün.

Son düzenleme:
Revindell, koşullarına bakarak, ırk seçiminin yanlış olduğunu düşünüyorum..

Ben de bir labrador sahibiyim daha önce de şimdi gökyüzü meleği olmuş olan bir Rottweiler ım vardı.. Hayatımın son 10 yılını bu muhteşem canlılarla geçirdim, geçiriyorum..

ercave bonibon çok güzel paylaşımda bulunmuşlar.. Yazdıklarına tamamen katılıyorum..

ıletilen bütün zorlukları terazinin bir kefesine koyduğunuzda eğer diğer kefeye ağır basacağı kadar sevgi, ilgi ve sorumluluk koyabiliyorsanız bir köpek edinebilirsiniz ancak.. Böyle bir konu açtığınıza ve bizlerin fikrine ihtiyaç duyduğunuzu belirttiğinize göre, konuya son derece duyarlı yaklaştığınızı düşünüyorum.. Bunun için de tebrik ediyorum sizi..

Şimdi.. diyelim ki kesin köpek evlat edinmek istiyorsunuz. Razısınız bu hiç bir zaman büyümeyecek olan bebeği aileniz yapmaya..

O halde doğru ırk seçmeniz gerekiyor.

Küçük alanlarda ve özellikle de sahibinin fazla zaman ayıramadığı zamanlarda hayatını sürdürecek olan köpek ırkı için tercih, bekçi köpekleri yönünde olmalıdır. Bekçi köpekleri içinde de ev ortamına uyum sağlayabilecek olan köpekler Rottweiler, Alman Kurt Köpeği ve Dobermandır.

Ancak.. her üç ırkta da istenmeyen olayları engellemek adına çok iyi eğitim aldırılması zorunludur. Çünkü siz buna yeterince zaman ayıramayacaksınız. ıyi eğitimin ücretleri de son bilgilerime göre 1500 $ civarında..

X