KIZLAR YARDIM EDİN(dul olmak)

çok haklısın ama ayrı eve çıkma fikrini bende çok düşünüyorum ama bu durumda herhalde ailemin vereceği tepki onları unutmam olacaktır.kapana sıkıştım kızlar.bazen diyorum ki keşke ayrılmasaydım eşim olacak insan ne isterse yapsın bende kendime bakardım ama
ne yazıkki oda olamaz

ya guzelim haklisinda sence anne baba olarak onlarin yaptigi dogrumu bu zor gunlerinde onlar seni baslarindan atmak icin evlen bile diyosa senin onlara bunu yapman pek kotu olmaz bence.:teselli:
yani onlar sirf sen evlen diye senin kotude olsa bir adamla evlenmene razi.....
kardesin filan varsa yanina al yada aileninde guvenicegi herhangi biri yada gercekten icine sinen hoslandigin seni mutlu edebilecek biri varsa evlen gitsin:içelim:
allah korusun benim basima ole bisey gelse ben annemin evine gitmeyi asla dusunmuyorum annem den babamdan degil ama cevreden ayni baskiyi bende gorurumŞeniza.s.

Ayrılalı ne kadar oldu bilmiyorum ama, şimdilik boşanmayı sindirmeleri için ve korkularının yersiz olduğunu anlamaları için ailene fırsat tanı.Bir süre sonra da ayrı ev tutarsın kendine.Annem hep pişman olmuştur, keşke daha güçlü olsaydım ve ayrı evde yaşasaydım der hep.Tabi bizimki 20 yıllık bir öykü.Sen daha şanslısın bak bu iyi haber işte:)Herhalde 20 yılda değişiklik olmuştur toplumda değil mi:))

Ayrılalı ne kadar oldu bilmiyorum ama, şimdilik boşanmayı sindirmeleri için ve korkularının yersiz olduğunu anlamaları için ailene fırsat tanı.Bir süre sonra da ayrı ev tutarsın kendine.Annem hep pişman olmuştur, keşke daha güçlü olsaydım ve ayrı evde yaşasaydım der hep.Tabi bizimki 20 yıllık bir öykü.Sen daha şanslısın bak bu iyi haber işte:)Herhalde 20 yılda değişiklik olmuştur toplumda değil mi:))

canım ayrılalı 10 ay az bir zaman değil bence.ilk zamanlar dışarıya adım bile atmıyordum içimden gelmiyordu ama 2-3 aydır iyiyim kendimi toparladım.aslında onlarda benim boşanmamı kabullendiler kabullenemedikleri kısmı benim yapmak istediklerim.yani dışarıya çıkıp arkadaşlarımla vakit geçirmek istemem.onlara kalsa ben tek başıma dışarıya çıkmamalıyım sadece onlarla beraber onların istediği yerlere gitmeliyim.zoruma giden şey aslında bir zamanlar kendi evimin kadınıyken şimdi çocuk muamelesi görmek

Yaşadıgımız bu toplumda dul olanlara bakılan bakış açısı degişmedigi için annende onlar gibi düşünüyor...:sm_confused:
Kimseyi kafana takma hayatının akışına devam et cnm

ya guzelim haklisinda sence anne baba olarak onlarin yaptigi dogrumu bu zor gunlerinde onlar seni baslarindan atmak icin evlen bile diyosa senin onlara bunu yapman pek kotu olmaz bence.:teselli:
yani onlar sirf sen evlen diye senin kotude olsa bir adamla evlenmene razi.....
kardesin filan varsa yanina al yada aileninde guvenicegi herhangi biri yada gercekten icine sinen hoslandigin seni mutlu edebilecek biri varsa evlen gitsin:içelim:
allah korusun benim basima ole bisey gelse ben annemin evine gitmeyi asla dusunmuyorum annem den babamdan degil ama cevreden ayni baskiyi bende gorurumŞeniza.s.

ah ah emin ol canım elimde olsa değil aynı şehirde olmak kimsenin beni tanımadığı bir şehirde hayata yeniden başlamak isterdim.ama ben hala onları düşünüyorum işte ne kadar salağım.

bence bir annenin bu kadar acımasız davranması çok saçma..Belki dışardaki insanlar böyle konuşabilir bunu takmazsın ama evinin içindeki insan böyle konuşuca işler daha çok kötüye gider eminim.Kendi kararlarını kendin ver arkadaşım..Mutsuz evliliğe devam etmek yerine sen mutluluğu seçmişsin huzura kavuşmak istemişsin.Bunun hiç bir tarafı suç değil.Sen topla kendini ve hiç kimseye aldırmadan yaşa hayatını..

canım ayrılalı 10 ay az bir zaman değil bence.ilk zamanlar dışarıya adım bile atmıyordum içimden gelmiyordu ama 2-3 aydır iyiyim kendimi toparladım.aslında onlarda benim boşanmamı kabullendiler kabullenemedikleri kısmı benim yapmak istediklerim.yani dışarıya çıkıp arkadaşlarımla vakit geçirmek istemem.onlara kalsa ben tek başıma dışarıya çıkmamalıyım sadece onlarla beraber onların istediği yerlere gitmeliyim.zoruma giden şey aslında bir zamanlar kendi evimin kadınıyken şimdi çocuk muamelesi görmek

Annem çocuk muamelesi gördüğünde 32 yaşındaydı :roflol: hem ailen, çevreden sana zarar gelecek diye korkuyor, sabırlı olmalısın.Yavaş yavaş,adım adım gideceksin.Mesela önce, arkadaşlarını davet et evine.Ailen arkadaşlarını tanısın.Adım adım sana güvenmelerini, başının çaresine bakabileceğini anlamalarını sağlayacaksın.Tabiki artık hiçbirşey eskisi gibi olmayacak.Sabırlı davranırsan, yavaş yavaş üzerindeki baskıyı azaltacağını düşünüyor ve ümit ediyorum.Kolay gelsin. :içelim:

bak özgürce ne güzel anlatmış....
sabır ve zaman ilaçtır herşeye...
biraz sabret bekle...biraz ailenin gönlünü yap daha iyi olur cnaım inşallah...

burası türkiye sinekciğimm. ben çok doğal karşıladım daha doğrusu hiç şaşırmadım diyebilirim duyduklarıma.. insanlar kendilerini ne yazıkkı geliştirmiyolar.. ve bu böyle olduğu sürece birileri her zaman üzülücek. emin ol ki senin yaşadığın sorunları yaşayan 1 değil 2 değil milyonlarca insan var canımm. insanlar neden dul dendiği zaman aaaa felan oluyolar. bi gün bu durumun başlarına gelebiliceklerini hiç mi düşünmüyolar acaba... sana söylicek tek şeyim takma kafana olucak.. jayat senin hayatın kim ne derse desin arkadaşım sen dalgana bak.

İslamda böyle bir yargısız infaza yer yok..Evlilik sadece kadının üstünde dönen bir çark değil ki,kadın sabır taşıda değil herşeyi alttan alabilsin..Evliliğini yürütebilsin..evet eskiler hep katlanırmış ama o zaman bu dul olma damgası daha fazla abartılmış demekki..Ve ne ekonomik özgürlük ne bişi varmış ellerinde..Kim ister ki evlenip boşanmayı sen bilseydin baştan evlenmezdin zaten öyle değil mi...Yani yanımda bi koca olsunda isterse ağaç kütüğü olsun bu mudur yani dinimizde erkeğin kadını ne dövmeye ne de aldatmaya hakkı vardır buna yüce rabbim bile izin vermiyorda Biz kullara ne oluyor?İnşallah eğer düşünürsen bundan sonra evliliği,hayatında öyle biri çıkarki karşına sana tüm acılarını unutturur canım..Sana bi olay anlatayım..Benim rahmetli anneannemde böyle biriyle evlenmiş dayak küfür ne ararsan..adamın bütün karıları veremden ölmüş düşün artık anneannem 3.eşiymiş.Ama o bile eski toprak olmasına rağmen düşün evlatlarını bırakarak kaçmış o evden öyle zulüm yanii..Gidip hep gizli gizli gözetlermiş yavrularını..Sonra bi akrabasının yanına sığıntı olarak yerleşmiş hep surat asmışlar falan sonra dedem çıkmış karşısına ama dünya iyisi evlenmişler.bir gün olsun ona öf bile dememiş inşallah sanada böyle olur allah her acının arkasından bir mutluluk verir emin ol sen annene karşı gelme evdende kaçma sabret mükafatını göreceksin canım::

bencede zamanla yavas yavas herkes alisacaktir vede daha duzenli bir hayatin olacaktir...
insanlarimiz gelistirmediler kendilerini. yurtdisinda bile (daha çok bizim oturdugumuz) yerde ne çesit cahil insanlar kirici ve "geri kafa" dedigimiz insanlar bir bilsen...burada nisanlisindan ayrilan kiza bile iyi gozle bakmiyorlar, bekar bir erkek dul bir kizi istediginde savas çikartiyorlar, o kadar olaylar oluyor ki sasirmadim pek dogrusu...
diger arkadaslar bazi onerilerde bulunmuslar, mesela arkadaslarin evine gelmelerinden gibi, çok guzel bir fikir bence. dene bence vede fazla takma kafana herseyi, guzellikle anlat annene...oda çogu insan gibi "elalem ne der" korkusuyla yasayanlardan sanirim...
ne yazikki bunlar gerçek, insanlarimiz oyle...
Allah sana sabir versin arkadasim,

anneni anlamaya çalış önce
onun bildiği o kadar.yani dul kadın çok gezmez
hatta gezen ayak b...k getirir
dul kadın şöyle giyinmez.böyle oturmaz.yüksek sesle gülmez
daha neler var neler
ailenin tedirginiğini normal karşılıyorum
ama şükret ki büyük şehirde yaşıyorsun
kendini damgalanmış olarak görme
sen boşanarak tüm bunları göğüsleyecek olduğunu ispatlamışsın bi kere
sen güçlü ve BEKAR bi kadınsın
henüz 10 ay olmuş.sabret
taşlar zamanla yerine oturur.ailenin bu baskıları bi müddet sonra azalır
toplumdaki önyargıları yıkmaya gücümüz yetmiyor maalesef
ve bu toplumun bir bireyiysek.kendimizi kurallardan ve önyargılardan soyutlayamıyoruz
amaaannn banane herkesin ne düşünüdüğünden, diyemiyoruz
ama bu demek değil ki hakkın olanlardan mahrum kalacaksın
sen doğru bildiklerinden şaşma.bu kuralların seni sindirmesine izin verme
ilkelerinden tavizde bulunma.isteklerini mantık süzgecinden geçirmeden hareket etme
zor gibi görünüyor bunlar ama değil
sana o kadar çok şey katacak ki
18 yıllık tecrübemi bikaç satıra sığdırmaya çalıştım
umarım faydalanırsın.

canııııııım....annene çok görme oda seni korumak için yapıyor.biliyorum çocuk değilsin ama annelik iç güdüsü işte.boşanmış bile olsan karşı tarafa koz verecek en ufak hareketlerden seni korumak,temiz tutmak istiyor.onu anla ne olur.hiç bir anne evladının mutsuz olmasını istemez,sana karşı tutumu,dışardan gelebilecek hareketlere karşı seni savunabilmek içindir.
mesleğinde varmış eğerki yapıyorsan zaten yapmalısınki,bu durumu daha kolay atlata bilirsin.dul olmak özür değildir,her an herkezin başına gelebilir.ben boşanma işini aynen bir kazaya benzetiyorum,kınanacak,bir durum değildir.insan hayatını kısıtlamak hele hiç değildir.
sen sineğin lafına bak bi değişiklik iyi gelir,
misafir ol git ona
börekler acsın sana
canım benim allah yardımcın olsun.
haa bak sakın bi hata yapıpda hemen evlenmeye kalkma.allah korusun,yağmurdan kacarken doluya tutulmakta var.ona göre iyi düşün bebeğim.

ay canım benim
durumunu anlıyorum
inan çok üzüldüm özgürcenin dediği gibi
toplumumuz böyle
üzüleceksin.
sabır sabır diliyorum sana.

keşek çalışsaydın bu kadar sıkılmazdın
artı kendi hayatını kurman için ilk aşama olurdu.

sineğin kankası özgürcemin dediği gibi sabır gerekli
annenide anla ne yapsın kadın ne görmüşse onu diyo..
sabret canım inşallah herşeyin üstesinden gelirsin.....

Benim arkadaşım da sırf adım dul olmasın diye öyle saçma sapan şeylere katlandı ki....
Ama sonuç malesef :sıfır.
Şimdi evet dul ama çok mutlu, kendinden daha emin (psikopat eşi yüzünden kendine
olan güvenini bile yitirmişti.)
Bence bir yerde duymazdan gelmeyi öğrenmeli insan her şeyi duysak, herşeyi görsek
ne kadar zor olur yaşamak?

dul olanlarin gezemez,eglenemez,gülemez vs vs diye yasa mi var ve bunlari yapmasi icinde illaki evli mi olmasi gerek :1no2: güzelce giyinip kusansan bile hiii bak bu niye bu kadar süslü kime süslenmis gibi laflarida duyuyoruz.almanya gibi yerde bile duyuyoruz malesef cevremde bosanmis bir kac arkadas var ayni sorunlari onlarda yasiyor malesef.

X