Aile Planlaması Kızlar hapla korunan var mı ?

Aile Planması nedir ? Doğum kontrol yöntemleri, gebeliği sonlandırma, kürtaj konularının işlendiği bölüm.

Tuansk

Geçici Olarak Hesap Pasiftir !
tek ayak cezası
Kayıtlı Üye
13 Mayıs 2017
93
85
32
Biz prezervatif yada dışarı boşalma yoluyla korunuyorduk ..ama eşim artık içime boşalmak istiyor .nasıl başlanıyor hapa bilen varmı ?hiç kullanmadim

Hapi kullanmadim ama bildigim kadariyla gun gun ayni saate kullman lazim bir gun aksatsan hamile kalma olasiligin olabilir.ilac yerine spral taktirsaniz daha iyi degil mi.
Dogum kotrol hapi tüylenmede yapiyor .

Son düzenleme:
Ben kullanıyorum ismi yasmin. Adet gününün birinci günü ilaca başlıyorsun. 21 gün günleri takip ederek içiyorsun sonra ilaç bitiyor . 2 veya 3 gün sonra hasta oluyorsun o arada ilaç içmiyorsun ama koruması devam ediyor. İlacı bıraktıktan 8 gün sonra başka kutuya başlıyorsun o arada hastalığın devam ediyor yada etmiyor önemli değil. Ben çok memnunum hiç bir yan etkisini görmedim. Doktor tavsiyesi ile başladım ben. Onun dışında ben ilaç aldığım halde eşim geri çekıliyor. Çünkü hiç bir yönetimin tamamen koruması yok .

Ben kullandim ama yan etkilerinden dolayi biraktim. Tavsiye etmiyorum ama kullanacaksaniz da regl doneminizin ilk gunu baslayacaksiniz. Hergun ayni saatlerde bir hap iceceksiniz 3 hafta boyunca. Hapi 3 hafta kullaniyorsunuz 1 hafta mola. Bu boyle devam ediyor. Mola haftasinda regl oluyorsunuz.

Hap olabilir tabi ki ama bence çocuk yapma dışında şu boşalma olayı iyi olmuyor gibi geliyor kadın açısından. Duş alsanız bile afedersiniz tüm gün ıslak nemli kalıyorsunuz bu da mantar enfeksiyon hastalıklarını tetikliyor gibi geliyor bana. Açıkcası çok hijyenik gelmiyor bir ben mi böyle çıkıntıyım bilmiyorum ama :KK53::-)

6 yil kullandim ben de, 21 hap adetin ilk gunu baslayip 21 gun kullanip 7 gun ara verip tekrar basliyorsun (genelde bu aralikta adet olmus oluyorsun, ama ne olursa olsun tam ve sadece 7 gun ara verilmeli)
Doktora gidip bir muayene olursaniz hem hap kullanimi hakkinda bilgilendirir hem de herhangi bir engeli olup olmadigini soyler.
Bu arada geri cekilme bir korunma yontemi degildir, erkegin iliski esnasinda salgiladigi sivilarda da canli sperm hucreleri bulunur ve hamile kalmaniz icin yeterlidir.

jinekoloğa görünün öncelikle.
kafamıza göre ilaç kullanmamız doğru değil.
diye düşünüyorum.

Evliliğimin başında 2-3 ay kadar yasmin kullanmıştım ama yan etkilerinden dolayı bıraktım. Bende isteksizlik ve buna bağlı olarak vajinada kuruluk yapmıştı bıraktım rahatladım :)

Hap olabilir tabi ki ama bence çocuk yapma dışında şu boşalma olayı iyi olmuyor gibi geliyor kadın açısından. Duş alsanız bile afedersiniz tüm gün ıslak nemli kalıyorsunuz bu da mantar enfeksiyon hastalıklarını tetikliyor gibi geliyor bana. Açıkcası çok hijyenik gelmiyor bir ben mi böyle çıkıntıyım bilmiyorum ama :KK53::-)

Ben de sizin gibiyim, hiç hoşuma gitmiyor o durum. Ki zaten antibiyotik kullanımları sebebiyle fazlaca mantar geçirdiğim için artık çok dikkat ediyorum. :))

Konu sahibi, ben de microgynon ile korunuyordum. Doktor önerisi ile başladım. Fakat kilo yaptığı için yaklaşık 1 ay önce bıraktım. Tabii herkeste aynı durum olacak diye bir şey yok. Bence bir kadın doğum uzmanı ile görüşün.

Yasmin kullanıyorum. Adet olduğun gün ilaca başlıyorsun,hergün aynı saatte içmeye özen gösteriyorsun. 21 tane hap var kutuda,21 gün boyunca içiyorsun. Hap bitince 1 hafta ara veriyorsun o arada regl olıyorsun,hapı bıraktığının tam 7. Gününde tekrar yeni kutuya başlıyorsun. 21 gün iç,7 gün içme döngü böyle..

Ay bunları hic bilmiyodum ne igrenc bi durum of of kadin olmak neden zor

Yaklasik 8 sene hapla korundum.
Adetin 1.gunu baslanir her gun ayni saatte alinir.
Ilk ay tam koruma saglamaybilecegi icin prezervatife devam edilir sonra birakilir.
Ayrica disari bosalma bir korunma yontemi degildir.

Biz prezervatif yada dışarı boşalma yoluyla korunuyorduk ..ama eşim artık içime boşalmak istiyor .nasıl başlanıyor hapa bilen varmı ?hiç kullanmadim

Doktora danışmadan kullanmayın, sizin metabolizmanıza göre farklı farklı haplardan biri verebilir. Mesela ben Yazz kullanıyorum, doktorumun önerisiyle hormonel düzenleyici olarak da. Yan etkisi yok diyebilirim. Reglin ilk günü başlanıyor, Yazz'da 24 dolu hap var, sonra 4 gün ara için 4 etkisiz beyaz hap var. İlk iki ay lekelenme yapabiliyor içindeki hormonlardan dolayı.

Fakat dediğim gibi çeşit çeşit doğum kontrol hapı var, doktor önerisiyle başlamak daha doğru.

2 yıldır kullanıyorum kilo aldim ama hormon değişikliği veya evlilik hayatından dolayı da olabilir. Onun haricinde bir sorun yaşamadım. Doktora danış önce bir muayene etsin herşey normalse başlatır zaten

Doktorumun tavsiyesiyle kullanmıştım tam 9 yıl boyunca. İki yılda bir iki ay ara veriyordum. Kilo alma tüylenme yapmadı bende. Biraz gerginlik oluyordu adet öncesi. Antibiyotik kullanırken dikkatli olmam gerektiğini söylemişti doktorum. Ek bir yöntem kullanmak gerekiyormuş. 9 yılın sonunda bırakıp 3 ay içinde hamile kaldım.Hani kısırlık yapar filan derler ya söyleyim dedim.

X