kızlar bebek sayısı 3ten 2ye indirilenler var mı yardım lütfen!!!

arkadaşlar benim 4 kesem göündü.bu bebeği çok istiyordum bissürü tedaviden geçtim .şimdide böle olunca içim tuhaf oldu ne yapmalıyım sizce onlArı kaybetmeyi göze alamam

arkadaşlar benim 4 kesem göündü.bu bebeği çok istiyordum bissürü tedaviden geçtim .şimdide böle olunca içim tuhaf oldu ne yapmalıyım sizce onlArı kaybetmeyi göze alamam

bazen kese fazla olabiliyor hepsinin kalbi atacak diye birşey yok gonlune gore olsun bence bu çok onemli bir durum çok güvendiğin bir dr a git ve onunla karar ver sonuçta her turlu riskler içindeyiz bu riskleri sıfıra indirme yada azaltma şansımız yokki malesef

bu konuda en iyi bilgiyi verebilirim sanıyorum
25.haftadayım.üçüz gebeydim.eşim ve ben üçünüde doğurmak için elimizden geleni yaptık ama bütün doktorlar bana risklerini anlattı.evet düşük tehlikesi çok fazla.15.haftada falan yok ediyolar biz yaptırmak zorunda kaldık.bu önemli bir işlemdir.kaldıki ankarada çok iyi bir doktor bu konuda son noktayı koydu.ben hatırladıkça çok hüzünleniyorum hala. Allah yardımcın olsun. ben hep Allah affetsin onun ömrünü diğer iki evladıma versin diye dua ettiim.sende merak etme korkularla yaşıyorsun ama herşey yoluna giriyor.şu an bebişlerim 25.haftada onları çooooooooooookkkkkkkkk seviyorum....

umudumsun ben kaybetmeyi göze alamadım ama 4 olunca çok riskli oluyor iyi düşünün derim en önce senin sağlığın için

evet kızlar daha önce yazmıştım gelinimizde sizin yaşadılarınızı yaşayor diye 20 gün oldu erken doğum yaptı bebekler küvezde şimdi ilk başlarda biraz sorunları vardı ama şimdilik iyiler biz çok mutluyuz allah sizleride mutluluğa ulaştırsın sağlıklı bir şekilde

Benim bir tanıdığımın tüp bebekleri üçüz tutmuştu.Doktorları minyon tipli olduğunu ve rahminin üçüz taşıyamıyacağını söylemiş ıstanbula gidip birini aldırdılar detayları bilmiyorum ama öbür iki tanesine zararı olmadı işlemin

merhaba arkadaşlar.mikro enjeksiyon ile gebe kaldım bende.2 embriyo yerleştirildi,ve şu an üçüz bekliyorum.embriyolar yerleştirildikten sonra bölünmüş.bir kesede iki tane kalp atışı var,bir de tek kese de kalp atışı var.doktorum,iki tane olan kesede ki gebeliği sonlandırmak istiyor.benim 12.gün değerim 1300 dü,14.gün.2200..ne yapacağımı bilmiyorum.henüz 5 haftalık falan.bekleyeceğiz dedi,belki kendiliğinden sonlanabilirmiş.bu zor bir karar ama,riskleri var devam ederse.teke düşürüldüğünde de kalan keseye bir zararı olur mu,korkuyorum.ve nasıl vazgeçeceğim:çok üzgünüm:

merhaba benim 2 embriyo transfer eildi ikiside tuttu kalp atışlarına gittigimizde embriyonunu biri bölünmüş 2 olmuş bebekler 3 taneydi yani dok riskli dedi ya 2 ya tek dedi 2 sini indirgediler çok kötüydü
ağlaya ağlaya oldu
rabbim isteyerek olmdı yıllar sonra kalıyosun ve böyle bi durumla karşılaşıyosun günahımız varsa ALLAH affetsin kararı çok zor ben dursun dedim eşim riskinden korktu hayırlısı zor karar
ALLAH yardımcınız olsun

aynı durum bendede yaşandı 12 haftaya kadar beklicez dedi belki kendiliğinden sonlanır dedi 12 haftada gittik hapside sağlıkla duruyolardı dok ya tek kalsın ya iki dedi ama tek en iyisi dedi o kadar çok ağladımkı ALLAHIMbana yardım et bdiye
ben dursun dedim
eşim kortu tek yumurta ikizlerini aldılar kolay degğil ALLAH yardım etsin

Arkadaşlar bu konuda nacizane fikrimi belirtmek isterim kimseyi asla yargılamıyorum olan olmuş olanlara söylenecek birşey yok ama yeni tüp bebek yaptıracak olan arkadaşlar bence sadece iki tane embriyo yerleştirtsin 2 tane yerleştirip bölünüp 3 olanlarınki zaten kader ama bile bile 3 embriyo yerleştirmek bence yanlış tutmasını garantilemek için sonuçda sapasağlam bir tane bebeği gözden çıkartmak kötü birşey ne diyeyim allah kimseyi ikilemde bırakmasın çok zor bir karar gerçekden

fetva vermek anlamında söylemiyorum yalnız..

tamamen kendi görüşüm;
kürtaj dinen haramdır-günahtır-çok günahtır vs...
ama hangi kürtaj?
rızkından korkuyorum ben bunlara bakamam para yetiştiremem değilki sizin derdiniz..
yada gayrımeşru bir ilişkinin meyvesi değilki.. utanıp aldırmak isteyesiniz..
hepiniz için çok zor bir karar RABBıM kimseyi sınamasın bu durumla ama..
sizin endişeleriniz,doktorların endişeleri=anne ve çocuk sağlığı.. bebeğin gelişememesi vs... bu bilerek yapılmak istenen bir eylem değilki..
dualarım sizlerle.. sizde eksik etmeyin dilinizden dualarınızı ama bu denli üzmeyin kendinizi ve bebeklerinizi.. vicdan muhasebesi yapılacak bir durumunuz yok bence..ALLAH herşeyi en iyi işiten,gören,bilendir..
RABBıM en sağlıklı en doğru yolu nasip etsin taşıyabileceğimiz yükleri yüklesin inş.. sabır güç versin...

halısna canım evt çok haklısın....................rabbım herkese kolaylık versın..............bu durumda kımse kalmaz ınş çok zor.......bu çok farklı ve zor bı durummmmmmmmm...........

merhaba arkadaşlar ben yasemin
maalesef bende aranıza katılıyorum. bu zor durum ile 1 hafta önce karşı karşıya kaldım. ve şuan ne yapacağımı ne düşüneceğimi bilemiyorum. kafamız karışık çünkü şuan karşımızda iki grup var. rabbim vermiş devam edin diyenler ve ya hepsi giderse mantıklı düşünün diyenler. her iki düşünce de insana mantıklı geliyor. üçüz sorunsuz doğanlar da var. ama biri veya ikisi özürlü doğanlar ki bunların %80 i erken doğum ve kuvez de yaşamaktan kaynaklanıyormuş. 10 gün sonra kontrole gidicez ve doktorlarımızla konuşucaz. o zaman karar vericez. eşim düşünmeyi yasakladı. artık uyku uyuyamaz oldum çünkü son gün karar vericez. rabbim herkese hayırlı kararlar vermeyi nasip etsin.

fetva vermek anlamında söylemiyorum yalnız..

tamamen kendi görüşüm;
kürtaj dinen haramdır-günahtır-çok günahtır vs...
ama hangi kürtaj?
rızkından korkuyorum ben bunlara bakamam para yetiştiremem değilki sizin derdiniz..
yada gayrımeşru bir ilişkinin meyvesi değilki.. utanıp aldırmak isteyesiniz..
hepiniz için çok zor bir karar RABBİM kimseyi sınamasın bu durumla ama..
sizin endişeleriniz,doktorların endişeleri=anne ve çocuk sağlığı.. bebeğin gelişememesi vs... bu bilerek yapılmak istenen bir eylem değilki..
dualarım sizlerle.. sizde eksik etmeyin dilinizden dualarınızı ama bu denli üzmeyin kendinizi ve bebeklerinizi.. vicdan muhasebesi yapılacak bir durumunuz yok bence..ALLAH herşeyi en iyi işiten,gören,bilendir..
RABBİM en sağlıklı en doğru yolu nasip etsin taşıyabileceğimiz yükleri yüklesin inş.. sabır güç versin...

alkisalkisalkisalkisalkisalkisalkisalkisalkis canım sana aynen katılıyorum. insanın bünyesi elverse bile bence hayata getirdikten sonra maddi-manevi hakkıyla bakamayacaksa, vatana millete hayırlı ve iyi yetişmiş evlatlar olarak yetiştiremeyecekse, çocuklar dünyaya geldiklerine bin pişman olacaklarsa bence en doğru seçim redüksiyon... malesef her doğanın rızkını allah vermiyor... öyle olsaydı dünyada açlıktan ve bakımsızlıktan ölen ya da sürünen milyonlarca çocuk olmazdı. önemli olan mantıklı düşünebilmek. açıkçası benim de üçüz gebelik gibi görünüyor,gerçi 1 tanesinin henüz kalp atışını gördük. şu an 7+1 im. diğer ikisi daha küçük. haftaya perşembe tekrar kontrole gittiğimizde belli olabilir dedi doktorum. ben ne maddi ne de manevi olarak 3 tane çocuğa bakabileceğimi düşünmüyorum. hayatta başka zevklerimin de olması gerekiyor,kendime ve eşime de zaman ayırabilmem gerekiyor ki sağlıklıbir yuvanın devamını sağlayabileyim. saçlarını süpürge eden anne modeli hiç bana göre değil... eğer 3 tanem de tutarsa allahın izniyle redüksiyonda kararlıyım...

alkisalkisalkisalkisalkisalkisalkisalkisalkis canım sana aynen katılıyorum. insanın bünyesi elverse bile bence hayata getirdikten sonra maddi-manevi hakkıyla bakamayacaksa, vatana millete hayırlı ve iyi yetişmiş evlatlar olarak yetiştiremeyecekse, çocuklar dünyaya geldiklerine bin pişman olacaklarsa bence en doğru seçim redüksiyon... malesef her doğanın rızkını allah vermiyor... öyle olsaydı dünyada açlıktan ve bakımsızlıktan ölen ya da sürünen milyonlarca çocuk olmazdı. önemli olan mantıklı düşünebilmek. açıkçası benim de üçüz gebelik gibi görünüyor,gerçi 1 tanesinin henüz kalp atışını gördük. şu an 7+1 im. diğer ikisi daha küçük. haftaya perşembe tekrar kontrole gittiğimizde belli olabilir dedi doktorum. ben ne maddi ne de manevi olarak 3 tane çocuğa bakabileceğimi düşünmüyorum. hayatta başka zevklerimin de olması gerekiyor,kendime ve eşime de zaman ayırabilmem gerekiyor ki sağlıklıbir yuvanın devamını sağlayabileyim. saçlarını süpürge eden anne modeli hiç bana göre değil... eğer 3 tanem de tutarsa allahın izniyle redüksiyonda kararlıyım.
Malesef her doğanı rızkını Allahvermiyor demen çok üzücü Bu dünyaya imtihan için gönderildik.Şu an Rabbim'in sana bahşedeceği bu evlatlar da birer imtihan.Burada çekilen her sıkıntının mutlaka mükafatı olacaktır.Ve ahiret nimetleri,dünya nimetleriyle kıyaslanamaz bile.Bu inananlar için böyledir...Cümlenin sonunda Allah'ın izniyle demeni anlayarak,rızık konusunda Kur'an-ı Kerim'in ayetlerini okumanı çok isterim.Allah sağlıkla yavrularını kucağına almayı nasip etsin.Hakkında hayırlı olanı versin..

Malesef her doğanı rızkını Allahvermiyor demen çok üzücü Bu dünyaya imtihan için gönderildik.Şu an Rabbim'in sana bahşedeceği bu evlatlar da birer imtihan.Burada çekilen her sıkıntının mutlaka mükafatı olacaktır.Ve ahiret nimetleri,dünya nimetleriyle kıyaslanamaz bile.Bu inananlar için böyledir...Cümlenin sonunda Allah'ın izniyle demeni anlayarak,rızık konusunda Kur'an-ı Kerim'in ayetlerini okumanı çok isterim.Allah sağlıkla yavrularını kucağına almayı nasip etsin.Hakkında hayırlı olanı versin..

ben biliyodum bu yazdıklarımı böyle anlayacakların olacağını. açıklayayım da anlaşılsın madem: allaha inanıyorum ve güvenim sonsuz. ancak, allah rızkını verir diyerek hiç o çocuğa bakıp bakamayacağını bile tahlil etmeden habire doğurmak bence günah. allah istedi oldu bahanesine sığınıp mantıksız davranmak da günah. çocuk dünyaya geldiğine bin pişman olacaksa kimin hakkı var bencillik yapmaya? ayrıca allahım benim iyi niyetimi bilmiyor mu ki beni sınasın? lütfen biraz bilinçli olalım. kadercilik nedeniyle zaten şu hallerdeyiz ya... allah bize düşünüp karar verelim diye beyin vermiş, yoksa herşeye teslim olalım diye değil. ayrıca çeşitli imalarda bulunarak da kimsenin inancını yargılamak size düşmez... mantık istiyorum, aptalca duygusallık değil....

ayrıca kur-an'ı kerim'i okumadığımı da nereden çıkarttın?kendince bu konuda yorumlarda bulunma.önemli olan iyi tahlil edebilmek.sen bir kere daha oku...

ben biliyodum bu yazdıklarımı böyle anlayacakların olacağını. açıklayayım da anlaşılsın madem: allaha inanıyorum ve güvenim sonsuz. ancak, allah rızkını verir diyerek hiç o çocuğa bakıp bakamayacağını bile tahlil etmeden habire doğurmak bence günah. allah istedi oldu bahanesine sığınıp mantıksız davranmak da günah. çocuk dünyaya geldiğine bin pişman olacaksa kimin hakkı var bencillik yapmaya? ayrıca allahım benim iyi niyetimi bilmiyor mu ki beni sınasın? lütfen biraz bilinçli olalım. kadercilik nedeniyle zaten şu hallerdeyiz ya... allah bize düşünüp karar verelim diye beyin vermiş, yoksa herşeye teslim olalım diye değil. ayrıca çeşitli imalarda bulunarak da kimsenin inancını yargılamak size düşmez... mantık istiyorum, aptalca duygusallık değil....

ayrıca kur-an'ı kerim'i okumadığımı da nereden çıkarttın?kendince bu konuda yorumlarda bulunma.önemli olan iyi tahlil edebilmek.sen bir kere daha oku...

Senin Allah her doğanın rızkını vermiyor cümlenden başka hiç bir fikrini eleştirdim mi ben?Bu arada seni kesinlikle yargılamadım.Ateistte olabilirsin,budistte ...Bu sadece seni ilgilendirir.Bu arada son derece bilinçli ve eğitimli bir bayanım o konuda endişen olmasın.Yazdılarımın ne kadercilikle,ne mantıksızlıkla,,,ne de aptallıkla ilgisi yok.
Sonra asıl sen nereden çıkarttın ki,benim senin Kur-an'ı Kerim okumadığımı düşündüğümü...Ayrıca okumayabilirsin de...Sen konunun sonunu Allah kelimesi yazarak sonlandırdığın içi, ben inançlı olduğunu düşünerek okumanı diledim.Ben değil bir kez tekrar tekrar okurum.Keşke anlamaya gücümüz yetebilse..
Sadece rızıkla ilgili düşüncenin yanlışlığını belirttim..Onun dışında dediğin her konuda haklısın...Bu kadar sinirlenecek bir şey yok...relax,relax,relax..

bu konuyu daha fazla uzatmayacağım. dünyanın en iyi yürekli insanlarındanız eşim de ben de... o nedenle hakkımızda herşeyin hayırlı olacağına ve doğru karar vereceğimize inanıyorum. gerektiği kadar rahatım (relax değil ingilizce çünkü). kimseyi yanlış anlamaman dileklerimle...

X