Kızımızın ismine herkes tepki veriyor

Anlatmak istediğim kötü de olsa anne babanın tercihi kimseyi ilgilendirmez. Fikirleri sorulmadikca insanları böyle sikitiya sokacak kadar yorum yapmak kimsenin haddine değil.
Neden saygı duymak ve duracağı yeri bilmek bu kadar zor ve anlaşılmaz bazıları için acaba.
kimseyi ilgilendirmiyorsa bile çocuğun kendisini ilgilendiriyor
çocuk hayatı boyunca ismini açıklamaya çalışacak devamlı yabancı mısın annen baban yabancı mı rus mu amerikalı mı vs diye soracaklar
belki ismi yüzünden zorbalanacak
tamam elalemi düşünmeyelim ama isim koyarken o ismi hayatı boyunca taşımak zorunda bıraktığımız çocuğumuzun karşılaşabileceği zorlukları düşünelim bi zahmet
biz büyük insanlar başkalarına had bildirebiliriz çenesini kapatabiliriz tamam ama o çocuk kimseye had de bildiremeyecek
zorbalandığı ve zorlandığı ile kalacak

ben soyadımdan dolayı çok zorbalandım çok alay edildim mesela ilkokulda
anormal bi soyadım yok ama o dönem çocuklara garip gelmişti. akran zorbalığı
ki soyadı bu, babamın da kendi tercihi değildi
ama benim anneme ağlayarak gidip anne soyadımla dalga geçiyorlar keşke babamla evlenmeseydin demişliğim bile var
psikolojim bozulmuştu :KK70: annem de garibim açıklıyordu kendince ama bu arkadaşlarımın benimle dalga geçmesine çare olmuyordu
ilkokulda oldu tabii bunlar da soyadı gibi tercih olmayan bişeyde bile zorbalanıyor çocuk, isim gibi gayet tercih edilen bişeyde zorbalanması daha kötü

Selam Kızlar,

Hem benim hem de eşimin bekarken sevdiğimiz isim vardı Maria evlenince böyle olduğunu öğrendiğimizde çok sevinmiştik. Bizde doğacak olan kızımıza Maria Neva ismini vermek istiyoruz. Fakat hem aileler hem arkadaş ve toplum demediğini bırakmadı. Yabancı ismi siz yabancı mısınız vs vs.
Bu konulara çok takılmıyoruz ama ileride kızımız için sorun olma endişesi var içimizde.

Sizin düşünceniz nedir?
Yine isim konusu yine ben. Ben çok takılıyorum. Benim vereceğim cevap sizi üzebilir. Kızınız umarım ismi için üzülmez. Maria= Meryem.

Adı Arapça olanların yabancı isme laf etmesi komikliği 🤣🤣🤣
İnsanlar müdahale edebildikleri yerde olaya el atıyor işte. Demode deği belki benim ismim ama öldürseler arapça isim koysunlar istemezdim ben mesela. Ha şu an gidip değiştirmek için mahkemeyle falan uğraşmakta artık kimliğim haline gelen isim için değmez.

Ben isim verilirken etraflıca düşünülmesi taraftarıyım. Babam bana vefat eden ablasının adını vermiş, isim güya uniseks ama daha çok erkeklerde görüyoruz. Ay hâlâ bu isim yüzünden zorluk çekiyorum, küçükken çektiklerim de cabası. İsmime kanımın ısınması bakın sevmek demiyorum, sadece kanımın ısınması 30 senemi aldı.
Milletin ne dediği değil yani, çocuğun ne hissedeceği önemli. Ben eski ve klasik isim çok severim, kızımın adını Güzide koydum. Herkes "Güzide Hanımefendi" diyor doktorlar falan, belki biraz ağır bir isim ama sürekli açıklama gerektirecek bir isim değil en azından. Bir daha düşünün derim sırf bu sebepten, çeken biliyor çünkü 🙂

Selam Kızlar,

Hem benim hem de eşimin bekarken sevdiğimiz isim vardı Maria evlenince böyle olduğunu öğrendiğimizde çok sevinmiştik. Bizde doğacak olan kızımıza Maria Neva ismini vermek istiyoruz. Fakat hem aileler hem arkadaş ve toplum demediğini bırakmadı. Yabancı ismi siz yabancı mısınız vs vs.
Bu konulara çok takılmıyoruz ama ileride kızımız için sorun olma endişesi var içimizde.

Sizin düşünceniz nedir?
Maria, Meryem isminin İngilizcesi, Yakup isminin ingilizcesinin Jacob olması gibi, biraz farklı bir durum, ilerde herkes nerelisin yabancı misin diye sorar orası kesin. Ama eşin ve sen ortak fikirdeyseniz sizin bileceginiz iş.

Selam Kızlar,

Sizin düşünceniz nedir?
Kusura bakmayın ama özentinin de suyunu çıkardınız.Size ne demeyeceksinizdir ki buraya sormuşsunuz. Bu çocuk hayatı boyunca ismini telaffuz ettiğinde nasıl yazıldığını da belirtmek zorunda kalacak.
Ne ilginçtir,Avrupalılar hiç bizim isimlerimize özenmiyor.
Bence sizin asıl amacınız sevmeniz değil,ileride Avrupaya yerleşirse Türk olduğunun anlaşılmaması,yabancı gözle ona bakılmaması.

Benim annem koysaydi kesinlikle istemezdim.
Hem Hristiyanlarin en ulvi ismi herkese heryerde aciklamak zorunda kalacak. Benim eşimin de alışik olmayan ismi var, sürekli aciklama peşinde.
Eğer müslümansaniz tekrar düsünün derim.
Meryem koyabilirsiniz.
Maria çok cool ama Meryem değil ııh
Böyle cool özenti gibi olmalı

Selam Kızlar,

Sizin düşünceniz nedir?
Türkiyede yasıyorsanız özenti gibi gelebilir insanlara. İlerde yurtdışına giderse bebek rahat edebilir. Ama yine de ben koymak istemezdim bu kadar belirgin bir yabancı isim

iki ismi olan birisi olarak söylüyorum: çocuklarınıza iki isim vermekten vazgeçin.
iki isimle birçok şey çok daha zor.
ayrıca iki isim koyduğunuzda sizin biriciğiniz sizin olduğu kadar toplum için çok daha kıymetli hale gelmiyor. bireyin önem kazanması, çocuğa verdiğiniz koca koca isimlerle olmuyor.
Alpaslan Ktadgu adını verdiğiniz oğlunuz dört yaşına kadar sümüğünü yemeye devam edecek. biraz bu çocuk da çocuk gibi hissetsin adıyla.

Selam Kızlar,

Sizin düşünceniz nedir?
Bence demode ama anası babası sizsiniz sonuçta canınız ne istiyorsa koyun

Konuyu açıp yorumlara cevap verme tenezzülünde bile bulunmuyorsunuz. Madem ilgilenmeyeceksiniz, yorumlar fikirler umurunuzda olmayacak, ne diye soruyorsunuz? Millet birbirine girsin kaos mu çıksın ille? Hamilelik doğum başlığında da açmışsınız aynı konuyu ve isme karar vermişsiniz kesin bu olacak demişsiniz. Derdiniz nedir tam anlayamadım ben. Neva kelimesi Türkçe'de var ama Maria ne alaka? Latin Amerika,'da İtalya, İspanya vs. elini sallasan bir Maria'ya denk gelirsin, onlar için kutsal ve yaygın bir isim.

Benim 2 çocuğum da yurtdışında büyüdü, ikisinin de Türk ismi var. Ü,ç,ş,ğ harflerine dikkat ettik sadece. İkisinin de ismi her dilde aynı telafuz ediliyor. Eşim yabancı ülke vatandaşı olduğu halde çocukların hem Türk kimliklerinde hem yabancı pasaportlarında isimleri Türkçe.

X