Kızım okula gitmek istemiyor

CeYz

Geçici Olarak Hesap Pasiftir !
tek ayak cezası
Kayıtlı Üye
22 Mayıs 2012
9.964
14.475
Selamlar,
5 buçuk yaş kızım icin dilekçe verip ilkokulu 1 sene erteledik. Sorun şu ki, geçen sene gittiği kreşi istemiyor.Ilk 6 ay çok hevesliydi hatta öğretmenine hayrandır ama son aylar çok zor gitmişti. Dünse okulunda yeni dönemin ilk günüydü, o kadar ağladı ki götüremedik.

Dün akşam kardes kıskançlığı ve değişen kişiliği için pedagog randevumuz vardı,bu okul konusunu da konustuk.Kizimla tek başına konuştular; gelişim testi yapilmış,ipucu almak icin resim çızdırmış ve sohbet etmişler. Sonuç ailesini kardesini çok seviyor ama benimle eskisi gibi çok oyun oynamak istiyor, okuldaysa daha çok oyun oynamak istiyormus. Detaya girmeden geceyim, okulunu değiştirirsek yeni öğretmenine bu durumu anlatmamizi ve ikinci okuldan da sıkılırsa kesinlikle bir daha degistirmememizi,zaten ben merkezli akıllı bir kız olduğunu ve herşeye karar vermek istediğini,aksi halde önüne gecemeyecegimizi soyledi. Ev yaşantısını çok seviyormuş,okulu o yüzden istemiyormuş,pedagogda öyle bir izlenim bırakmış.

Sadede geleyim,1.sınıf için devlet okulu düşünüyorum.Oranin anaokulunda sadece sabahçı kontenjanı boşmuş. Kızım 12de çıkacağını duyunca havalara uçtu ' hadi anne hemen gidelim okuluma' diyor. Özel okuldan devlet okuluna geçiş deneyiminiz oldu mu sizlerin? Pedagog okulun değıl öğretmenin önemli olduğunu söyledi ama biraz tecrübeye ihtiyacım var.
Merak eden olursa eski okulunu yarım gün de istemiyor. Başka özel okul araştırmadık.

Tecrübesi olan yok mu?

Gerçekten de büyük ölçüde okul değil öğretmen önemli diye düşünüyorum ben de.
Sizinki özel okul devlet okulu ama devlet okulları arasında da bu böyle.
Misal bulunduğum şehirde en iyi devlet okullarından biri sayılan okul, insanlar neler neler yapıyor sırf çocuğu bu okula gitsin diye. Çok yakınım birinin çocuğu adresleri orayı tutuyor diye o okula gitti. Ama öğretmenden yana çok sıkıntı yaşadılar. Belki kenarda köşede herhangi bir okula okula gitse çok daha iyi olurdu. Okulun adının olması bir işe yaramamıştı onlarda

Selamlar,
5 buçuk yaş kızım icin dilekçe verip ilkokulu 1 sene erteledik. Sorun şu ki, geçen sene gittiği kreşi istemiyor.Ilk 6 ay çok hevesliydi hatta öğretmenine hayrandır ama son aylar çok zor gitmişti. Dünse okulunda yeni dönemin ilk günüydü, o kadar ağladı ki götüremedik.

Dün akşam kardes kıskançlığı ve değişen kişiliği için pedagog randevumuz vardı,bu okul konusunu da konustuk.Kizimla tek başına konuştular; gelişim testi yapilmış,ipucu almak icin resim çızdırmış ve sohbet etmişler. Sonuç ailesini kardesini çok seviyor ama benimle eskisi gibi çok oyun oynamak istiyor, okuldaysa daha çok oyun oynamak istiyormus. Detaya girmeden geceyim, okulunu değiştirirsek yeni öğretmenine bu durumu anlatmamizi ve ikinci okuldan da sıkılırsa kesinlikle bir daha degistirmememizi,zaten ben merkezli akıllı bir kız olduğunu ve herşeye karar vermek istediğini,aksi halde önüne gecemeyecegimizi soyledi. Ev yaşantısını çok seviyormuş,okulu o yüzden istemiyormuş,pedagogda öyle bir izlenim bırakmış.

Sadede geleyim,1.sınıf için devlet okulu düşünüyorum.Oranin anaokulunda sadece sabahçı kontenjanı boşmuş. Kızım 12de çıkacağını duyunca havalara uçtu ' hadi anne hemen gidelim okuluma' diyor. Özel okuldan devlet okuluna geçiş deneyiminiz oldu mu sizlerin? Pedagog okulun değıl öğretmenin önemli olduğunu söyledi ama biraz tecrübeye ihtiyacım var.
Merak eden olursa eski okulunu yarım gün de istemiyor. Başka özel okul araştırmadık.
Kızım 1.sınıfa devlet okulunda başladık.ilk gün öğretmenin gelmeyeceğini öğrendik.ikinci döneme gelecek dediler tamam dedik.neyse ikinci dönemde gelmedi bu sefer başka bi öğretmen verdiler.bizde kızımızı alıp özel okula verdik.bize 4 yıl boyunca öğretmeni değişmeyecek sözleşmemiz o şekilde dediler tatilde bi öğretmedik öğretmeni gitmiş başka biri gelmiş.gelen öğretmen çok içimize sinmedi.daha okul açılmadan oda gitmiş zaten şu an öğretmeni belli bile değil.bizde ordan aldık bir çok kişinin tavsiyesiyle devlet okuluna verdik tekrar.öğretmeni çok tavsiye ettiler.telefonda tanıştık gayet ilgili bi öğretmen.okulda çok içimize sindi.burada eğitim işleri bu kadar çetrefilli maalesef.1 yılda kızıma aldığım 3.forma.

Sanirim kiziniz okuldan erken sıkılmıs, anaokuli yerine oyun gruplarini dusunmezmisiniz?

Çocuklar için özel devlet çok fark etmiyor.
Biz 3 yaşta özele gönderdik. 4-5 yaşta devlet anaokuluna gitti.
Önemli olan sınıfta güvende hissetmesi ve öğretmeniyle bağ kurabilmesi.
Onlar yeni şartlara aslında çok çabuk ayak uyduracak gucteler. Işleri çıkmaza sokan bizim endişelerimiz ve çocuğun bunu fark etmesi.

benim oğlumda 5 yıl özel kreşe sonrasındada gideceği okulun anaokuluna kayıt yaptırdım 1 yıl gitti .benim düşüncem okula alışmasıydı nitekimde öyle oldu şuan 4 e gidecek hiçbir sıkıntı yaşamadık.

Önceki konunuzu hatırliyorum ve ben okul değiştirmenizin işe yarayacağını sanmıyorum. Belkide siz evde kardeşle kalacağınız için istemiyor yada erken çıkacağı okulu da bu sebeple kabul ediyor olabilir,zira gayet zeki bir çocuk kızınız anladığım kadarıyla. Bu sebeple böyle düşündüm birde eski öğretmenini sevmesine rağmen istememesi de bunu düşündürdü. Okula gitmek zorunda oldugunun farkında ama ne kadar az kalirsa o kadar iyi olur diye düşünüyor olabilir.
Siz evdeyseniz tabi ki yarım gün okulu deneyebilirsiniz tabi,kızınızında gönlü olur sizinle ve kardeşiyle daha fazla vakit geçirir bu sayede belkide yaşamadan bilemezsiniz.

İstemiyorsa göndermeyin.
Evde kardeş varken kendi iç dünyasında farklı şeyler kuruyor olabilir.
Eğer zorunluluk yoksa çocukların da sınırlarını zorlamamak gerek diye düşünüyorum.

Onun yerine @Kaynanam Star ın dediği gibi oyun grubu düşünebilirsiniz.

Oglum da ogretmeni ile tanisana kadar istemiyorum dedi durdu ama ogretmeni ile tanisip cok sevince bizi resmen kapidan kovdu haydi gidin diye.

Eski konuna yazmadim ama kizina biraz hak veriyorum ben. Sonucta basit mantikla onun icin isi birakmadim ama kardesi icin biraktin. Bu algiyi biri asilamis olabilir veya cok zeki zaten kendi bulmus olabilir. Bu algiyi degistirebilirsen bu problemi de cozersin, cunku artik okul yaslari, evi tercih etmesi pek mumkun degil normalde.

Bence kizinla konus ve herkes senin dedigini tekrarlasin. Evet onun kuvuklugunde calisiyordun ama tek cocuktu, anane gencti daha cok yardim ediyordu, ... flan filan. Zamanla anlayacaktir.

Cok hassas bir mesele, her ikisine esit olmak mumkun degil ama mumkun oldugunca ayrim varsa sebebini bilmeliler ve baska fikirler kafalarinda yesermemeli.

Kizinizda kendi cocuklugumu gordum. Annem babam ogretmendi,her seyi erkenden ogrenmis olmak okuldan nefret etmeme sebep olmustu. Ailem ozel bir sey yapmadi kendiliginden gecmisti
aynen okuma yazma bıldığımden 2. sınıftan başlatmışlar beni anne öğretmeni eskıden kreşte yoktu sınıflarda otura otura köşede okuma yazma öğrenmışım ama 4. sınıf 5. sınıfta bıkkınlık başladı ben de başarı duştu okulu öğretmenı sevmedim hep okuldaydım çünkü ben 3 yaşından beri .bu yüzden 2 3 yaşında eğer anne çalışmıyorsa sosyalleşmesi içi bile kreşe karsıyım ben oyun gruplarına katılabılır evde aktıvıteler ypılabılır ama devamlı okul okul olmuyor.o yüzden kızımı sadece anaokuluna gönderdim şimdi 2. sınıfa geçti çokta başarılı oldu çocuk severek gıdıyor okula.ulkemızde moda oldu hele orta hallıysenız baskı bıle var çevrede:aaaa sen çocuğunu kreşe yollamıyormusun diye statü göstergesi olmuş sanki

Selamlar,

Devlet okuluna gecisi saglarsaniz tam zamani mesela ilkokul 4sene kolejde okuyup o ilgiye o aşırı sevgiye alışan cocuk icin zor devlete gecmek hatta veli icin bile zor..Simdi su yasta bi sorun olmaz bence zaten yarım gün cok cabuk gecer..öğretmen iyiyse ve sınıf cok kalabalik degilse neden olmasın..

Devlet okuluna gecisi saglarsaniz tam zamani mesela ilkokul 4sene kolejde okuyup o ilgiye o aşırı sevgiye alışan cocuk icin zor devlete gecmek hatta veli icin bile zor..Simdi su yasta bi sorun olmaz bence zaten yarım gün cok cabuk gecer..öğretmen iyiyse ve sınıf cok kalabalik degilse neden olmasın..
çok haklısınız unıversıteye kadar ozel okutulabılecekse gonderılmeli yoksa o ortama alışan çocuk devlette yapamaz alışamaz yadırgar kabullenemez .ben 4 yıl devlet ıkınci dört yıl ozel okul olarak planladım çocuğumu iyiye herkes alışır ama diğerine ııhhhhh

aynen okuma yazma bıldığımden 2. sınıftan başlatmışlar beni anne öğretmeni eskıden kreşte yoktu sınıflarda otura otura köşede okuma yazma öğrenmışım ama 4. sınıf 5. sınıfta bıkkınlık başladı ben de başarı duştu okulu öğretmenı sevmedim hep okuldaydım çünkü ben 3 yaşından beri .bu yüzden 2 3 yaşında eğer anne çalışmıyorsa sosyalleşmesi içi bile kreşe karsıyım ben oyun gruplarına katılabılır evde aktıvıteler ypılabılır ama devamlı okul okul olmuyor.o yüzden kızımı sadece anaokuluna gönderdim şimdi 2. sınıfa geçti çokta başarılı oldu çocuk severek gıdıyor okula.ulkemızde moda oldu hele orta hallıysenız baskı bıle var çevrede:aaaa sen çocuğunu kreşe yollamıyormusun diye statü göstergesi olmuş sanki
Kesinlikle
Ben de esime direndim cocugu krese yollamadim 2 yasindan sonra. Yani okul okul nefret edecek,okulda dogmus gibi. Gozunu acmis okulda cocuk ya uzuluyorum bu dusunce aklima gelince. 4 yasinda gitsin krese bari dedim. Zaten yeteri kadar okuyorlar,mokunu cikarmanin ne alemi var

Okulda olumsuz birşey yaşamıyorsa taviz vermeyin. Benim oğlum ve kızım aynı sınıfta. Kızım 4,5 yaşında güle oynaya giderken, oğlum 5,5 yaşında olmasına rağmen, bugün ağlayarak gitti okulda anne yok diyerek. Üç beş ağlar susar. Okulu cidden mükemmel zaten. Devlete güvenemem sizinki de çok iyi bir okulsa eğer. Bir de şu var; onun dediğini yaparsanız, okul konusunda kontrolü ona vermiş olursunuz. Bu da ilerleyen dönemde daha çok sıkıntı yaşamanıza sebep olur diye düşünüyorum.

X