Kızım için çok endiseleniyorum

Posta treni

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
1 Ocak 2016
1.431
940
Slm arkadaşlar.11.sinifa giden bir kızım var.gecen seneden beri çıktığı bir çocuk var.baslarda onaylamasamda ergen olduğu için çok fazla üstüne gidemedim.kontrol etmeye başladım.cocugu zamanla sevdim aslında.dersleri iyi aklı basinda bir çocuk gibi gelmişti.taaki gecen geceki olaya kadar.kizim uyuyakalmisti telefonunu yanından alayım dedim.usten baktığımda çocuğun yazdıklarını gördüm.ayni sınıfta oldukları için bir gruptakar.ordan bı çocuk bisey yazmış kızımda cvp vermiş.ciktigi çocukta buna özelden yazmış.iste ben sana yazmicaksin demedimmi bilmemne.grubunu bilmem napayim.kizim uyuduğu için cvp verememiş cvo vermediği içinde çocuk dahada sjnirlenip küfürleri basmış.gorjnce elim ayağım titredi.kizimi kaldırdım.kendine bu şekil nasıl konusturuyosun dedim.baya bı kızdım.cocuga soylemis çok üzülmüş fln filan.birdaha yapmicam etmicem demiş güya.taki bu akşama kadar.tabi ben bu süreçte kızıma biraz ders konusunda baskı yaptim.ilk önce derslerin önemli olduğunu anlatmaya çalıştım.sonra bu aksam tekrar baktım kızımın teline.o olaydan sonra kızıma birgün izin vermemiştim dışarıya çıkmalarına.cocuk annen bana niye kinlendi demiş.kizimda benle o şekil konuştun diye annemin hiç hosuna gitmedi demiş.iste başlarım annene kimsiniz siz bir sürü şey yazmış yine.kizimi aldım karşıma güzel güzel konustum.ergen oldugh icjn yanlis bişey yapmasından korkuyorum.bu arkadaşlığı onaylamadigimi söyledim.bilmiyirum nasıl davranmayım napayim.aslinda babasida bende başka okula alma taraftarıydik ilk baştan beri.ama okulumu sevuyorum diyo hep.gozununyasina bakmasam aksammi diyorum.nasil davranicagimi şaşırmış durumdayım suan

Biz eskiden ergen gibi değil de bir anne gibi bir abla gibiydik olgun düşünmeye çalışıyorduk aslında şimdiki gençler de böyle patavatsızca hareket etmek yerine olgun düşünebilse keşke. Güzel kızını al çevresini değiştir daha elit daha kibar akranları olmasına dikkat etmesini bilmeli artık önce kızın öğrensin sonra ona göre hayatına birilerini alabilsin kendi daha neyin ne olduğunu bilmiyor ki sorumluluk ver annesi kafasını dağıtacağı kendini değerli hissedeceği ortamlarda sorumluluk almalı bence tabi kendisi de ikna olmalı
Kendimi pataliyorum resmen anlatmaya çalışarak.guzellikle yol gostermeye çalışıyorum.yoksa gider çocuğa cemkirdim hadi ama iş kızımda bitiyor kimseyi bu şekilde konusturmasini istemiyorum kendine

Kendimi pataliyorum resmen anlatmaya çalışarak.guzellikle yol gostermeye çalışıyorum.yoksa gider çocuğa cemkirdim hadi ama iş kızımda bitiyor kimseyi bu şekilde konusturmasini istemiyorum kendine
İnşallah bir an önce kızınızın da gözü açılır gençlerimiz de aklı selim bir hale gelir 🙏🏻

Kizima dedim bu cesareti nerden buluyo bu çocuk normaldedemi böyle konusuyo seninle.gordugum an okadar u,uldumki anlatamam
Haklısınız. Siz kılına zarar vermeden büyütünce haddini bilmez bir ergenin kızınıza karşı tavırları sinirlendirir insanı. Kızınızla vakit geçirin dışarı gezmeye vs götürün. Karşısındaki erkeğin kendisine nasıl davranması gerektiğini anlatın. Lise zamanında çok hoşlandığım birisi vardı. Sırf bu tarz olumsuz tavırları sebebiyle soğudum iletişimi kestim. Kızınızın kendini sevip değer vermesi gerekiyor. Bu bilince ulaşır umarım. Öyle bir erkekten hayır gelmez. Ama ceza verir gibi değil de kızınızın da onun kötü yönlerini görebileceği şekilde yapın

Haklısınız. Siz kılına zarar vermeden büyütünce haddini bilmez bir ergenin kızınıza karşı tavırları sinirlendirir insanı. Kızınızla vakit geçirin dışarı gezmeye vs götürün. Karşısındaki erkeğin kendisine nasıl davranması gerektiğini anlatın. Lise zamanında çok hoşlandığım birisi vardı. Sırf bu tarz olumsuz tavırları sebebiyle soğudum iletişimi kestim. Kızınızın kendini sevip değer vermesi gerekiyor. Bu bilince ulaşır umarım. Öyle bir erkekten hayır gelmez. Ama ceza verir gibi değil de kızınızın da onun kötü yönlerini görebileceği şekilde yapın
İnşallah benim kızımda sogur

Geçtim kızını sana bile kufretmis ergen bozuntusu belliki terbiyesizin birisi....değil kızımla sevgili olmayı selam verdiği sıradan bi arkadaşı olmasını bile istemezdim..

Slm arkadaşlar.11.sinifa giden bir kızım var.gecen seneden beri çıktığı bir çocuk var.baslarda onaylamasamda ergen olduğu için çok fazla üstüne gidemedim.kontrol etmeye başladım.cocugu zamanla sevdim aslında.dersleri iyi aklı basinda bir çocuk gibi gelmişti.taaki gecen geceki olaya kadar.kizim uyuyakalmisti telefonunu yanından alayım dedim.usten baktığımda çocuğun yazdıklarını gördüm.ayni sınıfta oldukları için bir gruptakar.ordan bı çocuk bisey yazmış kızımda cvp vermiş.ciktigi çocukta buna özelden yazmış.iste ben sana yazmicaksin demedimmi bilmemne.grubunu bilmem napayim.kizim uyuduğu için cvp verememiş cvo vermediği içinde çocuk dahada sjnirlenip küfürleri basmış.gorjnce elim ayağım titredi.kizimi kaldırdım.kendine bu şekil nasıl konusturuyosun dedim.baya bı kızdım.cocuga soylemis çok üzülmüş fln filan.birdaha yapmicam etmicem demiş güya.taki bu akşama kadar.tabi ben bu süreçte kızıma biraz ders konusunda baskı yaptim.ilk önce derslerin önemli olduğunu anlatmaya çalıştım.sonra bu aksam tekrar baktım kızımın teline.o olaydan sonra kızıma birgün izin vermemiştim dışarıya çıkmalarına.cocuk annen bana niye kinlendi demiş.kizimda benle o şekil konuştun diye annemin hiç hosuna gitmedi demiş.iste başlarım annene kimsiniz siz bir sürü şey yazmış yine.kizimi aldım karşıma güzel güzel konustum.ergen oldugh icjn yanlis bişey yapmasından korkuyorum.bu arkadaşlığı onaylamadigimi söyledim.bilmiyirum nasıl davranmayım napayim.aslinda babasida bende başka okula alma taraftarıydik ilk baştan beri.ama okulumu sevuyorum diyo hep.gozununyasina bakmasam aksammi diyorum.nasil davranicagimi şaşırmış durumdayım suan
Bi süre rahat bırak tek kelime şunu diyebilirsin annene ailene sana küfür eden senin erkek arkadaşın ve bu insan sence seni seviyor mu ? Bugünki ödevin benden düşün taşın benle sorunun cevabını bulduğunda beni anladığında gel de kapat konuyu. Ben olsam çok yüz vermezdim güzellikten anlamıyor çünkü ergen şuan bağırmaktan şiddetli konuşmalardan zaten uzak durmalısınız o bir. Çözüm değil. Babası bu durumun boyutunu biliyor mu ? Siz bir psikoloğa danışsanız o sizi yönlendirse öyle deneseniz daha mı iyi olur bilemedim. Benimde yeğenlerim var hemen hemen aynı yaştalar hepsinin konuştuğu erkek arkadaşları var bu yaşlarda hoşlantı felan başlıyor tabi..

Çocuklarla güzel iletişim kurmak doğru olsa da onların kafaları şuan Leyla yani ne desen bi kulaktan girer diğer kulaktan çıkar söylediklerin babası arkadaş gibi onunla konuşabilecekse öfkelenmeden mantıklı konuşan biri olabilecekse senin gibi bide baba kız konuşsun derim bütün sorumluluğu siz almayın anne olarak bundan sonra dışarı çıkarsa da babandan izin al ben karışmıyorum diyin.

Çok zor durumlar bunlar ya hangi yorumu okusam hak verdim, ben fevri bir insanım hemen parlarım, ileride yanlış bir şey yapmaktan korkuyorum böyle bir durumda 😢Şu an düşünüyorum da ben de sizin gibi o anda çocuğumu uyandırıp konuşurdum herhalde bekleyemezdim belki arardım karşı tarafı ya da onun ailesini ağzıma geleni sayabilirdim. gebito gebito hanımın önerisi bana mantıklı geldi, kendi değerini anlatmak. Belki rehber öğretmen eşliğinde sadece kızınızla konuşabilirsiniz öyle bir yorum da vardı. Umarım en iyi şekilde çözersiniz sorunu 🙏🏻

Siz şimdi kızınıza ne söyleseniz boş, belkide kızınız bu maço tavırdan hoşlaniyor bilemiyorum ancak burda hep soylerim yine söyleyecegim telefon karıştirdiginizi belli ederek güven zedelediniz aynısını annemde yapmıştı.
Şuan kızınız erkek arkadaşıyla bu son durumu yaşamanıza sebep olduğunuz için içten içten size kırgın bile olabilir.
Böyle pat diye özel hayatını kurcaladım, okul degisecegim vs yaklaşımınız şimdi olmasa bile ilerde ters tepecektir gittigi okulda yeni bir erkek arkadaş edinmeyeceginin garantisini veremezsiniz.
Benimde kızım var sizi çook iyi anliyorum ancak sizede annemin kullandıgı bir başka yöntemden bahsedeyim.
Böyle şeyler görduğünuzde kizinizin karşısına dikilip mudahaleci anne olup ters düşmektense gördüğünüz olayı sanki bir tanidiginizin kizi yaşamış gibi anlatip dogabilecek sorunlarıda yasamis gibi anlattiginizda kızınız emin olun gerekli mesaji alacaktir.
Hem siz mudahaleci olmamıs olacaksiniz, hemde kızınızda ya boyle seyler bende yasiyorum acaba budamı boyle bende boyle birseyle karsilasirmiyim diyerek sorgulayip kendini guvene alacak.
Herşeyi denediniz olmuyorsa o zaman mudahale edin kiziniz bununla baş edemediğinde yani

X