Kızım için çok endiseleniyorum

Posta treni

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
1 Ocak 2016
1.431
940
Slm arkadaşlar.11.sinifa giden bir kızım var.gecen seneden beri çıktığı bir çocuk var.baslarda onaylamasamda ergen olduğu için çok fazla üstüne gidemedim.kontrol etmeye başladım.cocugu zamanla sevdim aslında.dersleri iyi aklı basinda bir çocuk gibi gelmişti.taaki gecen geceki olaya kadar.kizim uyuyakalmisti telefonunu yanından alayım dedim.usten baktığımda çocuğun yazdıklarını gördüm.ayni sınıfta oldukları için bir gruptakar.ordan bı çocuk bisey yazmış kızımda cvp vermiş.ciktigi çocukta buna özelden yazmış.iste ben sana yazmicaksin demedimmi bilmemne.grubunu bilmem napayim.kizim uyuduğu için cvp verememiş cvo vermediği içinde çocuk dahada sjnirlenip küfürleri basmış.gorjnce elim ayağım titredi.kizimi kaldırdım.kendine bu şekil nasıl konusturuyosun dedim.baya bı kızdım.cocuga soylemis çok üzülmüş fln filan.birdaha yapmicam etmicem demiş güya.taki bu akşama kadar.tabi ben bu süreçte kızıma biraz ders konusunda baskı yaptim.ilk önce derslerin önemli olduğunu anlatmaya çalıştım.sonra bu aksam tekrar baktım kızımın teline.o olaydan sonra kızıma birgün izin vermemiştim dışarıya çıkmalarına.cocuk annen bana niye kinlendi demiş.kizimda benle o şekil konuştun diye annemin hiç hosuna gitmedi demiş.iste başlarım annene kimsiniz siz bir sürü şey yazmış yine.kizimi aldım karşıma güzel güzel konustum.ergen oldugh icjn yanlis bişey yapmasından korkuyorum.bu arkadaşlığı onaylamadigimi söyledim.bilmiyirum nasıl davranmayım napayim.aslinda babasida bende başka okula alma taraftarıydik ilk baştan beri.ama okulumu sevuyorum diyo hep.gozununyasina bakmasam aksammi diyorum.nasil davranicagimi şaşırmış durumdayım suan

Dershane ile görüş, bu sınıf değişikliği için sınav olmadan senin isteğinle farklı sınıf ayarlasınlar. Eğer bunlar kendileri ayrı sınıfa düşerlerse idareye gidip aynı sınıfta kalmayı isteyebilirler. Dershanede öğrenciler arkadaşlarından ayrılmamak için böyle talepte bulunuyorlar, sınıf mevcudu uygunsa kabul ediliyor.
Yarın gidip bı konuşayım dersaneyle.deesanede guvenecegim ogretmenler var.

Başlarım annene mi?
17 yaşındaki velede bak. Ailesine falan ulaşabiliyorsanız bir bir anlatın sittir olsun gitsin.
Ama olayı ders kısmına bağlamayın. Derslerine odaklan falan demek ters teper çünkü ikisi farklı durumlar. Yeni ortamlar sağlayın, sevebileceği bir hobi edinsin. Çoğu ergen ders ders diye ot gibi yaşıyor. Tek aktiviteleri kafeye gidip oturmak.
Çocuğu da dehletin bir an evvel. Tahakküm kurmuş belli ki.

İşte demek istediğim o çocukla gorusursem çok yüz göz olicam.

Ayrıca bunu duyan çocuğun ailesinin de nasıl bir tepki vereceğini bilmeyecek, belki daha fevri sonuçlarla karşılaşacaksınız. Ergen bir genç, sizin öncelikli muhatabınız değil, ona gelene kadar okulun rehberlik servisi, idaresi vb. var. Rehber öğretmenle konuşmanız iyi olacaktır diye düşünüyorum.

Slm arkadaşlar.11.sinifa giden bir kızım var.gecen seneden beri çıktığı bir çocuk var.baslarda onaylamasamda ergen olduğu için çok fazla üstüne gidemedim.kontrol etmeye başladım.cocugu zamanla sevdim aslında.dersleri iyi aklı basinda bir çocuk gibi gelmişti.taaki gecen geceki olaya kadar.kizim uyuyakalmisti telefonunu yanından alayım dedim.usten baktığımda çocuğun yazdıklarını gördüm.ayni sınıfta oldukları için bir gruptakar.ordan bı çocuk bisey yazmış kızımda cvp vermiş.ciktigi çocukta buna özelden yazmış.iste ben sana yazmicaksin demedimmi bilmemne.grubunu bilmem napayim.kizim uyuduğu için cvp verememiş cvo vermediği içinde çocuk dahada sjnirlenip küfürleri basmış.gorjnce elim ayağım titredi.kizimi kaldırdım.kendine bu şekil nasıl konusturuyosun dedim.baya bı kızdım.cocuga soylemis çok üzülmüş fln filan.birdaha yapmicam etmicem demiş güya.taki bu akşama kadar.tabi ben bu süreçte kızıma biraz ders konusunda baskı yaptim.ilk önce derslerin önemli olduğunu anlatmaya çalıştım.sonra bu aksam tekrar baktım kızımın teline.o olaydan sonra kızıma birgün izin vermemiştim dışarıya çıkmalarına.cocuk annen bana niye kinlendi demiş.kizimda benle o şekil konuştun diye annemin hiç hosuna gitmedi demiş.iste başlarım annene kimsiniz siz bir sürü şey yazmış yine.kizimi aldım karşıma güzel güzel konustum.ergen oldugh icjn yanlis bişey yapmasından korkuyorum.bu arkadaşlığı onaylamadigimi söyledim.bilmiyirum nasıl davranmayım napayim.aslinda babasida bende başka okula alma taraftarıydik ilk baştan beri.ama okulumu sevuyorum diyo hep.gozununyasina bakmasam aksammi diyorum.nasil davranicagimi şaşırmış durumdayım suan
Şuan yapacağınız her hamle kızınızı sizden uzaklaştırıp ona yakınlaştırmak olacak. Bu sefer o çocuğu kendisine liman zannedecek. Küfür de yese dayak da yese ama ssviyor annemden bile çok diyecek. Ergenlik hele hele bu devrin ergenligi keskin bıçak üstünde çıplak ayak yürümek kadar tehlikeli. Kızınızin güvenini kazanıp maddi imkan varsa bir psikolog yoksa da arkadaşça kontrollü ilerlemenizde fayda var. Gerekirse erkek arkadaşı siz ve kızınız "tanışalım" adı altında bir cafede oturup bir şeyler için. Çocuğa da ılıman yaklaşın abla gibi da zaten koşulsuz sevginin sizde olduğunu görünce kendisi ayrılacaktır.

Şuan yapacağınız her hamle kızınızı sizden uzaklaştırıp ona yakınlaştırmak olacak. Bu sefer o çocuğu kendisine liman zannedecek. Küfür de yese dayak da yese ama ssviyor annemden bile çok diyecek. Ergenlik hele hele bu devrin ergenligi keskin bıçak üstünde çıplak ayak yürümek kadar tehlikeli. Kızınızin güvenini kazanıp maddi imkan varsa bir psikolog yoksa da arkadaşça kontrollü ilerlemenizde fayda var. Gerekirse erkek arkadaşı siz ve kızınız "tanışalım" adı altında bir cafede oturup bir şeyler için. Çocuğa da ılıman yaklaşın abla gibi da zaten koşulsuz sevginin sizde olduğunu görünce kendisi ayrılacaktır.
Baştan hep abla gibi yaklaştım işte çocuğa.kizimin güvenini kazanayım diye.cocukta okadar sakın duruyordu gördüğüm zamanlarda.ama o mslar beni benden aldi

Baştan hep abla gibi yaklaştım işte çocuğa.kizimin güvenini kazanayım diye.cocukta okadar sakın duruyordu gördüğüm zamanlarda.ama o mslar beni benden aldi
Elbette çok düzgün çocuklar vardır ama şuan lise çağında olup da havalı görünmek isteyen çoğu kişi küfürle konuşuyor. Hatta gençler artık küfürsüz konuşmayı bilmiyor 10 kelimeyle hayatı yasiyorlar. Evimin önü park yemin ederim ortaokullu çocuklar kızlı erkekli grup şeklinde gelip birbirlerine ananı s.... Diye konuşup muhabbet ediyorlar. Kizlar erkeklere erkekler kızlara hitap şekilleri bu. Kaşar,orus... Bu birbirlerini çağırma sekilleri korkunç ama gerçek.

Elim ayağım titredi görünce.
Evet tamam çok rahatsız edici ve çok terbiyesizce ama elim ayağım titredi falan da çok aşırı değil mi? Nasıl ki o genç duygularına hakim olamayıp, terbiyesizce konuşuyorsa siz de duygularınıza hakim olamayıp mantıksız bir şekilde davranmışssınız.

Öncelikle çocuğu kötülemek, bu ilişkiye izin vermediğinizi söylemek bence bir genci yönlendirmek için çok yanlış adımlar. Ben sizin yerinizde olsam ona kendisinin ne kadar kıymetli olduğununu, bu tarz bir iletişimi asla hak etmediğini anlatırım. Çocuğu kötülemektense kızımın kendi değerini idrak etmesini önemserim.

Ay 5 yaşında kızım var yanımda uyuyor şu an aynısını kızım yaşasa napardım acaba diyip üzüldüm hamilelikten heralde neyse

Ama diyelim oldu aynısı o çocuğu mafederdim ben. Sen kimsin be terbiyesiz hadsiz. Daha biz babası ile yanında kötü laf etmiyoruz elin oğlu gelip kızıma yazacak öyle şeyler. Gece gece sinirlerim bozuldu ya

Evet tamam çok rahatsız edici ve çok terbiyesizce ama elim ayağım titredi falan da çok aşırı değil mi? Nasıl ki o genç duygularına hakim olamayıp, terbiyesizce konuşuyorsa siz de duygularınıza hakim olamayıp mantıksız bir şekilde davranmışssınız.

Öncelikle çocuğu kötülemek, bu ilişkiye izin vermediğinizi söylemek bence bir genci yönlendirmek için çok yanlış adımlar. Ben sizin yerinizde olsam ona kendisinin ne kadar kıymetli olduğununu, bu tarz bir iletişimi asla hak etmediğini anlatırım. Çocuğu kötülemektense kızımın kendi değerini idrak etmesini önemserim.
Ay bende kötülerdim çocuğu heralde ya

Oooff offff resmen kalbim ağrıyor şuan.kizim için öle uzuluyorum
Biz eskiden ergen gibi değil de bir anne gibi bir abla gibiydik olgun düşünmeye çalışıyorduk aslında şimdiki gençler de böyle patavatsızca hareket etmek yerine olgun düşünebilse keşke. Güzel kızını al çevresini değiştir daha elit daha kibar akranları olmasına dikkat etmesini bilmeli artık önce kızın öğrensin sonra ona göre hayatına birilerini alabilsin kendi daha neyin ne olduğunu bilmiyor ki sorumluluk ver annesi kafasını dağıtacağı kendini değerli hissedeceği ortamlarda sorumluluk almalı bence tabi kendisi de ikna olmalı

genç duygularına hakim olamayıp, terbiyesizce konuşuyorsa

Küfür, hakaret etmek duygularına hakim olamama durumundan kaynaklı değil. Basit bir a,m,k, harflerinin kısaltmasını mesaja yazmamış gayet kıza küfürler etmiş. Ve bunu kız daha uyurken yazmamış, çünkü kız çocuğu beklemeden uyumuş, çocuğun dediğini yapmamış.

Benim ilk erkek arkadaşım 16 yaşımdayken olmuştu, ne ilk erkek arkadaşım ne sonrakiler benimle küfürle hakaretle konuşmadılar. Bu ilişkiler nasıl başlarsa öyle gider.

Benim annem erkek arkadaşım olduğunu 17 yaşımdayken öğrendi, öğrendiği akşam bir daha konuşmayacaksın görüşmeyeceksin demişti, tek kelime etmeden bitirip, sildim çocuğu. Konuyu açan kişi çok doğru hareket etmiş. Bu küfürler kısıtlayıcı davranışlara göre gayet iyi davranmış. Durumu çok iyi idare etmiş. Çok az anne bu şekilde davranırdı.

Ay bende kötülerdim çocuğu heralde ya
Ya çocuğu kötülemekten geri durmak hepimiz için çok zor olur zaten sanırım :)) ama bence önemli olan kızımın kendi değerini anlaması. Bu çocuk gidecek, başkası gelecek. Ben olsam çocuga değil kendi çocuğuma odaklnır, onun daha mübasip tercihler yapmasınüzerine telkinlerde bulunurum.

Burada da gördüğüm kadınlar kendilerine değer vermedikleri için pek çok şeye katlanıyorlar. O nedenle bence en önemlisi kızların kendi kıymetlerini bilmesi. Kendi kıymetini bilen insan zaten böyle bir muameleye maruz kalmaz. Korkar karşısındaki onu kaybetmekten.

Zaten bende bizim için kızımızin çok değerli olduğunu.bu şekilde konuşmaları hal etmedigini anlatmaya çalışıyorum anlamayinca haliyle sinir oluyorum

Ya çocuğu kötülemekten geri durmak hepimiz için çok zor olur zaten sanırım :)) ama bence önemli olan kızımın kendi değerini anlaması. Bu çocuk gidecek, başkası gelecek. Ben olsam çocuga değil kendi çocuğuma odaklnır, onun daha mübasip tercihler yapmasınüzerine telkinlerde bulunurum.

Burada da gördüğüm kadınlar kendilerine değer vermedikleri için pek çok şeye katlanıyorlar. O nedenle bence en önemlisi kızların kendi kıymetlerini bilmesi. Kendi kıymetini bilen insan zaten böyle bir muameleye maruz kalmaz. Korkar karşısındaki onu kaybetmekten.
İşte bunu anlatmaya çalışıyorum ilk once kendine değer vermesini.hayatina girecek insanlara bağımlı kalmamasını anlatmaya çalışıyorum,

‘Sokma akılla sekiz adım gider’ derler. Anlatmakla olacak iş değil yaşayarak kendi öğrenecek ya da dolaylı yaşantılardan ders çıkaracak. O yüzden çevre değişimi rızasıyla sorumluluk edindirme dershane etüt online ders gibi platformlarda edineceği arkadaşlıklar belki daha iyi gelebilir

Çok haklısın bu konuda kendinin değerini bilmesi lazım. 🫶

X