kizim 6 yasında ama 3 yasında görünüyor

birde internette anneoluncanladım diye bir site var formda cok degerli bir cocuk doktoru sorularınızı cevaplıyor günlük bir bakın sorun onada ismi kadir tuğcu, nette aratırsanız bulursunuz

boyuda 105 cm miş yani minumum degerden 2 cm uzun minyon olacak demekki bence bosuna endiseniz .. hehrkes uzun yapılı olacak diye birsey yok spora yönlendirin kasları kuvvetlensin iştahıda acılır

Canım balık yağı denedin mı hem iştah acar hem zeka acar
Herkese iyi geceler benim sorunum kızımla okadar zayıf ki altı yaşında ama 3 yaş elbisesi alıyorum onu banyo yaparken çıplak gördüğüm zaman ağlıyorum kahrımdan yüzünü görseniz minicik yemek yemekten nefret ediyor. Ben yedirmezsem yemiyor hiç bir iştah açıcı ona fayda etmedi lütfen resmen ayaklarnıza kapanıyorum yardım edin.[/Q

sizin de belirttiğiniz gibi boy ve kilosu az. sağlık sorunu yoksa eğer vitamin verin. ben kızıma küçükken multı sanostol isimli vitamini çok içirdim ve faydasını görüyordum. o zamanlar türkiye'de kolay bulamıyorduk. tanıdıklar vasıtasıyla almanya'dan getiriyorduk ama artık eczanelerde çok kolay bulunuyor, üçgen turuncu bir şişe üzerinde kız ve erkek çocuk resmi var. google da okuyun, faydasını mutlaka görürsünüz.

Son düzenleme:
kilo çok önemli değil ama boyu tamsa elbette.Boyu da kısa ,o yüzden mutlaka iyi bir çocuk doktoruna götürün.Artık kendi mi ilgilenir,endokrinolojiye mi sevk eder bilmem.İştahsızsa demir eksikliği muhtemelen vardır,o da iştahsızlık yapar zaten.Vitamin-mineral yönünden baktırın.Özellikle çinko,demir mutlaka baktırın.Protein alımına dikkat edin,eksikliği gelişim geriliği yapar,polen yedirmeye çalışın günde 1 çay kaşığı.Kolundan tutup döndürün,zıplatın.Kolundan hafifçe çekin,uzamasına yardımcı olur.Ama kesinlikle bu kadar iştahsızsa tekrar söylüyorum demirine baktırın.

Tam teşekküllü bir eğitim araştırma hastanesine gitmelisiniz bence
Detaylı araştırılmalı, kan değerlerinde eksik varsa değerleri varsa tamamlanmalı
Ondan sonra nasıl bir yol izlemeniz gerektiği konusunda yönlendirirler sizi

Herkese iyi geceler benim sorunum kızımla okadar zayıf ki altı yaşında ama 3 yaş elbisesi alıyorum onu banyo yaparken çıplak gördüğüm zaman ağlıyorum kahrımdan yüzünü görseniz minicik yemek yemekten nefret ediyor. Ben yedirmezsem yemiyor hiç bir iştah açıcı ona fayda etmedi lütfen resmen ayaklarnıza kapanıyorum yardım edin.

yakın bir arkadaşımın kızımla yaşıt olan bir kızı var
ve benim kızım yaşıtlarının iri si iken o da tam tersi yaşıtlarının minyonu
aradaki fark muazzam
ve aynı şekilde annesi de senin gibi hissediyor
gelişim durumu ile doktora gittiler
ancak olabileceği söylendi
bir doktora gösterin çocuğunuzu
ama alt ve üst sınırlar gerçekten çok geniş
çocuk gelişiminde
bir anormallik vardır diye
dert edinmeyin

ben de çok zayıftım ama sağlıklıydım bir kere bile hasta olmuşluğum yoktur, herkes sen ne zayıfsın falan filan derdi bileklerim incecikti ama dediğim gibi herkesten de iyiydim sağlıklıysa bu kadar takılmayın.

benim kızımda aynı şekilde ama kreşin faydasını gördüm yeme olayında.orda yedikleriyle büyüyür.5,5 yaşında ama 4,5 gibi.ben artık fazla takmıyorum boyuna felan.mutlu olsun yeter diyorum

aç bakımsız görünüyordan benim anladığım saçı başı dağınık, kirli, tırnakları uzun ve siyah...
yanlış bir kullanım olmuş aslında.
buna rağmen olduğundan çok daha küçük görünüyor demek lazım. boyu nasıl.. kilolu olmasındansa ben zayıf olmasını tercih ederim şahsen. Her şeyin fazlası zarar.
Doktorlar ne der? kilo almasını engelleyen bir durum var mı?

boyuda 105 cm miş yani minumum degerden 2 cm uzun minyon olacak demekki bence bosuna endiseniz .. hehrkes uzun yapılı olacak diye birsey yok spora yönlendirin kasları kuvvetlensin iştahıda acılır

bir arkadaşımın böyle sorunu vardı oğlunda büyüme hormonu salgılanmıyormuş meger.büyüme hormonuna bir baktırım boyu 6 yaş için kısa geldi

boyu kilosu kaç?
benim de kızım bir yaş boy ve kilosunda ama iki yaşında. Az yiyor ama dengeli besleniyor. Onu parkta görünce biraz üzülüyorum ama canı sağolsun açıkçası içim rahat.

öncelikle iyi bir çocuk dr una götürün ve hatta endokrin uzmanı görsün. enfeksiyon kansızlık gibi seyler iştahsızlık yapabilir. Hormona olarak da normalse durumu kabullenin. ben öyle yaptım. kızım minik ve az yiyor. dengeli beslendiğine şükrediyorum.
iştah için surup kullandık bir dönem ( ama dra danışmadan kesinlike vermeyin) ve cok bir işe yaramadı.
bir dönem kalorisi yüksek süt içti o dönem kilo aldı ama o ara normalin cok altı idi, şimdi normal sınırlarda olduğu için vermiyoruz o sütten.
güzel ve değişik yemekler yapıyorum. Bizim minnak taze yemek seviyor bunu farkettim. yeni pişmiş o en lezzetli haliyle olursa yiyor. belli sevdiği şeyler var onları cok reddetmiyor( kahvaltıda bal mesela, pilav, makarna, köfte, mantı..) en sevdiklerini her zaman yapmıyorum ki tek yönlü beslenmesin. Süt seviyor cok sükür. En önemlisi abur cubur asla vermiyorum. onun abur cubur ceviz kuru üzüm, taş çatlasa çubuk kraker.
son bir not. kendi haline bırakılırsa daha cok yiyor. mesela bu sabah balı kaşıkla yemek istedi olmaz dedim (öyle yerse iştahı kapanır diye ekmeğe sürerek yemesi lazım bence) ağladı. ben de tabağını aldım. demek ki acıkmamışsın henüz dedim. yiyeceğim diye ağladı bu sefer. Tabağını koyduk. ballı ekmeklerini hapur hupur yedi.

Son düzenleme:
yemeklerden sonra bal ve çörek otu karıştırın bir tatlı kaşığı yedirin..yemekten sonra alınırsa kilo yaparmış..deneyin zararlı çıkmazsınız malum hadisi de var ölümden başka her derde deva çörek otu..böyle yemekleri şekillendirseniz az az..misal ıspanağa yoğurtla ağız göz yapardık biz..poğaçaları ayıcık şekli falan..böyle bol kalorili tatlılar yapın ama 6 yaşındaki bir kıza hitap etsin böyle pepeli winksli falan..bu arada balık yağı ve vitamin takviyelerini unutmayın..ya da biraz sağlıksız oalcak ama fast fooda mı yönlenseniz..yoksa çocuğun karakterinde yemek hiç mi yok acaba ..

çok üzüldüm durumunuza
ama doktorlar hormonlarına kemik gelişimine baksınlar
ymek yemek çocuklara işkence geliyo maalesef
bendede var bi tane doğumuyla başladık bu soruna
anne sütü bile bir kaç ay aldı
şimdide yaşıtlarına göre boyu iyi ama kilosu az
ama artık takmıyorum çünkü ana belli baba belli dedi doktor
fazla uzamasını kilo almasını beklemeyin bu ırsidir dedi...
sizde fazla üzülmyin

Ablamın cocugu da 3,5 yaşında 13-14 kilo arası değişiyor, biz zayıf diye yırtınıyoruz adeta yemek yemesi için, sizinki 6 yaş ve 13 kilo gercekten cok zayıfmış.. Bana annem küçükken supravit içirirdi çok severidm ya sürekli içesim geşliyordu iştahımı da açmıştı tombiş tombiştim 6 yaşındayken:) şimdi yeğenime de içiriyoruz seviyor önceden hiç yemezdi şimdi eskiye oranla daha çok yiyor, boyu da 90 cm oldu. Süt içmesi önemli ama sütün yanında peynir, yogurt falan da yemeli, özellikle peynir, bizimki agzına sürmez, yiyince kusuyor neden anlamadık ama bir yerde peynirin sütten daha cok kalsıyum cıerdıgını daha faydalı oldugunu okumustum. Size tavsiyem kızınızı bir araştırma hastanesine götürün, iyice tetkikleri yapılsın, yukarıda da yazmışlar gelişim geriliği olabilir.

Ablamın cocugu da 3,5 yaşında 13-14 kilo arası değişiyor, biz zayıf diye yırtınıyoruz adeta yemek yemesi için, sizinki 6 yaş ve 13 kilo gercekten cok zayıfmış.. Bana annem küçükken supravit içirirdi çok severidm ya sürekli içesim geşliyordu iştahımı da açmıştı tombiş tombiştim 6 yaşındayken:) şimdi yeğenime de içiriyoruz seviyor önceden hiç yemezdi şimdi eskiye oranla daha çok yiyor, boyu da 90 cm oldu. Süt içmesi önemli ama sütün yanında peynir, yogurt falan da yemeli, özellikle peynir, bizimki agzına sürmez, yiyince kusuyor neden anlamadık ama bir yerde peynirin sütten daha cok kalsıyum cıerdıgını daha faydalı oldugunu okumustum. Size tavsiyem kızınızı bir araştırma hastanesine götürün, iyice tetkikleri yapılsın, yukarıda da yazmışlar gelişim geriliği olabilir.
3,5 yaşındaki çocuk 13-14 kilo gayet iyi

3,5 yaşındaki çocuk 13-14 kilo gayet iyi
Bana da öyle geliyor aslında ama annem - ananem falan cok takıyorlar neymiş cocuk cok cılızmış falan, sürekli kaşıkla peşindeler, aslında bana kalsa gayet normal, şişman olursa da ileride problem olur, eskiden gelen anlayış işte şişman çocuk sağlıklı çocuk şişman çocuk iyi bakılmış çocuk diye kafalarında kalıplaştırmışlar işte..

Kızımı doktorlara goturdum kemik testi hormon testi kan idrar ne isterseniz yaptırdık sadece kilo eksiği çıkıyor. Önüne yemek koyuyorum 5 saat sürüyor yemesi. Ama ben yinede bir endokrinoloji ye götüreceğim tekrar.kızım çok haraketli çok akıllı 2.5 yaşında iken tüm alfabeyi biliyordu. Bide çoksinirli alıngan uyumsuz bir çocuk.kendinden uzun çocuk görünce hemen ağlamaya başlıyor.

Bugunler de doktora götüreceğim sonucu sizinle paylaşacağım zahmet edip fikirlerinizi yazdiginiz için gerçekten teşekkür ediyorum.

X