Kıymet Bilmek İçin......

CimcimeCeyda

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
12 Haziran 2007
135
0
50

Bugün bir ölüm haberi aldım. Bu yazıyı yazmamın sebebi babası ölen arkadaşımın sözlerinin beni çok düşündürmesi oldu. Telefonda; "babamın gözlerini bile hatırlayamıyorum, o kadar uzakmışım demekki ondan" diyerek ağlaması içimi parçaladı.

Bir çoğumuz hayat telaşından, eşimize, çocuklarımıza ve arkadaşlarımıza ayırdığımız zamanımızdan anemizle babamızla ve kardeşlerimizle yeterince ilgilenemiyoruz. Onları hiç kaybetmeyeceğimizi sanıyoruz. Ne zaman istesek yanımızdalar nasıl olsa. Ne zaman arasak geliverirler. Kendimizi bildik bileli varlar ve hep olacaklar. Aslında öyle değil tabi...

Arkadaşımla konuştuktan sonra hemen çocukları da alıp annemlere kahvaltıya gittim.(arkadaşımın babası babamın okuldan arkadaşıydı aynı zamanda) Bir ölüm haberi aldığımda o gün sıksık ölüm gelir aklıma hep-yokoluş- Kahvaltıdan sonra mutfakta sigaramı yakmış otururken, birgün gelecek bu eve geleceğim ve yine aynı yerde sigara içerken ölmüş olan annemi bu tezgahın önünde dolanırken hayal etmeye çalışacağım diye düşündüm. NE KADAR ACI VERİCİ.. Gözlerimden damlalar boşaldı elimde olmadan.

Peki ne yaptım onun için dedim sonra kendime.. Aksine çok sıkıntılar yaşadı benim yüzünden. Lise yıllarında aşktameşkteyken aklım hiçbir sözünü dinlemez doğru bildiğimi yapardım hep babamla benim aramda kalmıştı o yüzden. Şimdi anlıyorum geceleri uyuyamamasının sebebini. Evlendim bütün sıkıntılarımı onunla paylaştım.. Ah şimdiki aklım olsa dertleşirmiydim hiç halbuki annem benim derdime benden daha çok üzülürmüş anne olunca anladım. İki çocuğum var çalıştığım zamanlarda o baktı, besledi, kahırlarını çekti bana sezdirmeden.
Kısacası doğduğumdan beri her sıkıştığımda bunaldığımda imdat dedim ve hiç hayır demedi hiçbir mazereti yoktu çünkü yavrusuydum.. Ah annem.. Bense evlenmeden önce ya işteydim ya da uflaya puflaya bir iki işini yaptım belki. Evlendikten sonra da kendi derdime düştüm. Ama geç kalmış sayılmam.

Her derdimde yanımda olan çocukluğumdan beri her işime koşan fedakar annecim benim. Bir derdinde bir hastalığında ilk koşan ben olacağım, evini temizleyip her işini yapacağım, tırnaklarına ojeni ben süreceğim ellerini okşayarak, kaşlarını ben alacağım saçlarını okşayarak, sana her fırsatta sıkı sıkı sarılacak ve beni doya doya koklamana izin vereceğim, seni her istediğin yere götürecek hatta istersen kölen olacağım ama yinede bunlar bile yetmeyecek öldüğünde kıymetini bilemeyip sana çektirdiğim zamanlara yanacağım için için.

Bir çok kez kestim yazmayı ama artık yazamamanın en üst raddesine geldim arkadaşlar. Gözyaşımda boğulmadan son bir şey söylemek istiyorum.. Gözlerini kapatmadan doya doya bakın onun gözlerine, toprak olmadan öpün yanağınıza koyun ellerini, dizine yatın, gittiğinde içinize dert olacak herşeyi yapın. Kısacası bu acı gerçek birgün gelip boğazınızda düğümlenecek ve ogün yapacak vakit kalmamış olacak. Bugün çok duygusalım galiba...senağlama

Airforce... Öyle içim acıdı ki yazdıklarını okuyunca... Gözlerim doldu, engelleyemedim... Canım ya... Ne güzel yazmışsın yüreğinden akıp gelenleri...

Anneciiimmmmm.... Keşke şimdi yanında olabilsem...
:1hug:

Benimde ara sıra aklıma düşer ve aynı bu bahsettiğin duyguları yaşarım,ölümü düşünmeyen var mıdır?Kendi ölümünden ziyade sevdiklerimin ölümünü düşünmek beni öyle korkutur ki bazen o hiç gelmeyecekmiş gibi yaşamak sanki sevdiklerimi hiç kaybetmeyeceğimi düşünürüm.Onların yaşarken kıymetini bilmeliyiz öldükten sonra bunu anlamanın hiçbir anlamı yok.

AİRFORCE o kadar güzel anlatmışsınki duygularını gözyaşlarıma hakim olamadım ....Ateş düştüğü yeri yakar demişler gerçekten öyle önemli olan biz insanların bundan ders alması biz hayat telaşına okadar kaptırıyoruzki kendimizi bazen yanımızdaki insanın varlığının değerini bile anlamıyoruz ben kaybetmenin korkusunu çok erken yaşadım bi şekilde sevdiğim insanları hep kaybettim uzaktaydılar bana hep ama şimdi düşündümki uzakta olsalarda CANLARI SAĞ OLSUN herşeye çare var ÖLÜM hariç ölüm bizim veya sevdiklerimizin kapısını çalmadan biz onların kapılarını çalalım ve eğer bu bile zorsa bi tlf edip İYİKİ VARSINIZ İYİKİ BENİ DÜNYAYA GETİRMİŞSİNİZ diyelim eminim bu onları çok mutlu edecektir......İYİKİ VARSINIZ............a.s.

AİRFORCE o kadar güzel anlatmışsınki duygularını gözyaşlarıma hakim olamadım ....Ateş düştüğü yeri yakar demişler gerçekten öyle önemli olan biz insanların bundan ders alması biz hayat telaşına okadar kaptırıyoruzki kendimizi bazen yanımızdaki insanın varlığının değerini bile anlamıyoruz ben kaybetmenin korkusunu çok erken yaşadım bi şekilde sevdiğim insanları hep kaybettim uzaktaydılar bana hep ama şimdi düşündümki uzakta olsalarda CANLARI SAĞ OLSUN herşeye çare var ÖLÜM hariç ölüm bizim veya sevdiklerimizin kapısını çalmadan biz onların kapılarını çalalım ve eğer bu bile zorsa bi tlf edip İYİKİ VARSINIZ İYİKİ BENİ DÜNYAYA GETİRMİŞSİNİZ diyelim eminim bu onları çok mutlu edecektir......İYİKİ VARSINIZ............a.s.

Estelyacım ailen neden uzakta bilmiyorum ama inşallah tez zamanda kavuşursun onlara ilk evlendiğimde ailem izmirdeydi 2 yıl sonra buraya yerleştiler ama o iki yılı gelde bana sor.. Nasıl özledim anlatamam. Seni çok iyi anlıyorum canım benim..

Link Silinmiştir.
Not: Resimdeki benim annem..

benim bi arkadasim annesini kaybetti..
kizin yanina gittigimde gozyaslarima hakim olamadim.

kadin arkadasimin kizini cok seviyordu, arkadasim calisirken ona bakmayi ustlenmisti.
kadin olmeden once resimlere bakarlarken bi resmi calmisti.
torununun resmini ama arkadasim bunu bilmiyordu.
oldugunde gogsunden cikan resim minik kizin resmiydi, arkadasimi yikan seylerden birtaneside bu oldu........

zoruna giden birseyde doktorunu nufusdairesini falan arayip annem artik YOK onu kayitlarinizdan silin demek oldugunu soyledi........

ikinciside soyle:

bi akrabam, aniden felc olmustu sag tarafi hic tutmuyordu, adam sadece sol elini kullanabiliyordu ve ayagini az biraz.. ama dilide tutulmustu..
yaz tatilinde onun yanina giderdik ve gorurdum..

bizi gordugunde hep aglardi, ama tanirdida..
sakalasmaya calisirdi, gulerdi bazen ama hep icimiz parcalanirdi ve onun oyle olmasina ragmen cok severdik onu...

sonra birgun olum haberi geldi, cok ama cok sarsildim.
ogluylada cok samimi oldugumuz icin onu arayip teselli etmek istedim ama bogazimi birsey takildi, oda o anda askerden acil olarak evine donmustu...

kardesim ben seni bu sekilde aramak istemezdim....
basin sagolsun bile diyemedim...

insan ne olursa olsun, isterse sadece nefes alip versin, birileri icin mutlaka cok onemli yere sahiptir...

herkezin kiymetini bilmek lazim diyorum ben..
sonucta allahin verdigi bir can borcumuz var.
hepimizi birgun olecegiz.. ama insanlari kirarken belkide birdaha telafisi olmaz diye dusunmemiz gerek diye dusunuyorum........

olum cok dusunduruce bir olay, unutsak bile.. bazen hatirlamak istemesek bile..
en yakinimizdaki insanlari bile birgun kaybedecegiz...

Yüreğine sağlık birtanem, sabah sabah çok duygulandırdın beni. Canım benim. İşte, bazen kaybetmeden anlayamıyoruz değer verdiklerimizi, Allah birbirimizin kıymetini her zaman bilmeyi nasip etsin...

Çoğumuz ölümden sonrasını düşünür olduk ..Ölümden önce neler yapabiliriz onu düşünme zamanı Airforce...Haklısın...Yanınızdaysa,yakınlarınızdaysa sıkı sıkı sarılın çocucuğunuza bakar gibi bakın...Onlar şimdi birer çocuk.
Bak koca kadın beni ağlattın şimdi...Benim ki uzaklarda ve hasta..ve yaşlı..
Tercih ettiği oğlu ile beraber..Neler hissettiğimi bilemezsiniz...

Sen canım,içinden nasıl geliyorsa onu yap erteleme..Duygularını anlıyorum.
Annen, ne yaparsan yap seni daima sevecek..Onu üzdüğünü hiç anımsamayacak..Sadece mutlu olmanı bekliyecek..Arada da onu aramanı,bir kaç tatlı söz söylemeni hepsi o kadar..:1hug:..Sevgin daim kalsın ..

evet ölüm olduktan sonra anlayabiliyoruz bazı değerleri,bizim için değerli olan ları,kişileri,en ufacık bir anı.bunu bende yaşıyorum zaman zaman.keşke dememk için gönlümden geçenleri paylaşmaya çalışıyorum.bilgecim böyle yapmalıyız değil mi?

Öyle bitanem öyle... Hayat öyle kısa ki. Günlük telaşlardan anlayamıyoruz bazen yitip gidenleri... Bir söz vardır hani;

Sevdiklerimizden uzak olduğumuz zaman kusurlarını, çirkin yanlarını unutur, yaşamımıza çok değerli, vazgeçilmez birşeyler kattıklarını anlarız. Öyle birşey ki hergün çok yakından kaynaştığımız için farkına varmayız. "Tuz gibi". Hergün tuz yuttuğumuzun farkında bile değilizdir. Ama yemeklerimizden tuzu kaldırırsak, kuşkusuz ölürüz...

yazdıkların beni çok duygulandırdı aglıyorum şu an çok haklısın bende anlamadım yıllarca kıymetini ama evlendıkten sonra öyle iyi anladımki bu bir acı bir vicdan azabı gibi oturdu yüreğime bazen öyle özlüyorumki şu an gurbetteyım ve 5 aydır hiç görmüyorum bir şey olurda ona yetişemezsem diye çok korkuyorum ama ben hala sevgimi gösteremiyorum belki gurbette olmak beni değiştirirde onu ilk gördüğümde sıkıca sarılırım ama eminimki onu gördüğümde çok ağlayacağımçünkü yaşadığım hiç birşeyı paylaşamıyor anlatamıyorum sadece ağlayarak rahatlarım...:çok üzgünüm:

arkadaşlar hepinizin yüreğine sağlık ben annemin yanımdayım ama konuşmuyoruz haksız yere kardeşlerim in yüzünden bana kızdı ama inanın ben suçsuzdum ilk defa suçsuz old. inanıyorum şimdi dediği kelime yüzünden utanıyor ve benimle konuşamıyor tam bende iş için şehir dışına çıkacaktım annem yapma yola gideceğim kırgın gitmeyelim ne olur ne olmaz dünya hali dedim ama beni anlamadı şimdi 1 haftadır konuşmuyoruz ama çok üzülüyorum kendimi çk kötü hissediyorum ama ne yapalım vardır herşeyde bi hayır umarım biran önce konuşur eskisi gibi oluruz değilse benim inadım çok kötüdür asla ilk adımı atamam ve ilerde .ok pişman olurum dua edin bana kızlar lütfen biraz önce herşey düzelsin.........

canım çok güzel yazmışın gerçekten çok duygulandım malesefki kaybettikten sonra anlıyoruz sevdiklerimizin değerlerini ne kadar istemesekte üzüyoruz onları bundan sonra daha çok dikkat edicem keşke dememek için :KK43:

bu konuyla ilgili bir kaç satırda ben yazmak istedim....
yıllar önce babamdan nefret ederdim anneme yaşattıkları için gözlerine bakınca sevgi görürdüm ama hep işkenceydi yaşattakları annem çalışan bir kadındı ve babam elinden geldiğince ilgilendi..
çok bezimi değiştirmiş ayakkabılarımın bağcıklarını bağlaması gözümün önündedir hala koca iki kilo muzu yiyip bir tane bile vermediğimde çocuğum yedi karnım doydu gülümsemesi aklımdan hiç çıkmaz çok emeği var babamın ama aneme düşkündüm belki acılarla yoğrulmasındandır bilemiyorum ve 13 yaşıma geldiğimde babam içine doğmuş gibi bir akşam hepimizle sofrada oturdu uzun uzun konuştu hatta anneme ne yapmış olursa olsun onu çok sevdiğini bile söyledi hepimizi şaşırtarak...
aynı akşam mükemmel mutlu oldu ailem sözler veriyordu anneme bir fiske bile vurmayacak onu incitmeyecek eskisi gibi çocuklarıyla zaman geçirip gözlerine bakacaktı emindik o bir babaydı ama içimdeki nefretim hiç dinmiyordu annemin hıçkırıkları kulaklarımdaydı sustum ve sadece ağzımdan çıkan söz o yaştayken baba seni asla sevmeyeceğim ve yaşattığın kötülükleri unutmayacağım oldu
bilemedik meğerse günlerce kalp ağrısı çekmiş bize sezdirmeden aynı gecenin gündüzü bir kez daha yoklamış o genç yaşta yaşlanan kalbini.
sofralar kalktı babam duşa girecek ve uyuyacaktı ama...
ayaklarımızın önüne yere serildi kalp krizi geçiriyordu resmen can çekişiyordu hastaneye yetiştirdik aylarca süren tedaviler ve kalp ameliyatı
o gün anladım kİ BABAM CANIMIN YARISI ONU ÇOK SEVİYORUM ÜSTÜNDEN 8 YIL GEÇTİ O GÜN VE O NEFRET HALA AKLIMDA AMA ONU KAYBETSEYDİM HİÇ TUTUNACAK DALIM KALMAZDI EŞİT SEVMEYİ ÖĞRENDİM BABAMA BAKTIKÇA ŞÜKRETMEYİ BİRAZ DAHA ONUNLA ZMAN GEÇİRMEYİ AİLEMİ SEVİYORUM ALLAH BANA ONLARIN YOKLUĞUNU GÖSTERMESİN VE KİMSEYE SEVDİĞİNİN ACISINI VERMESİN
SEVGİLER

inan canım içim acıyarak okudum yazını ve annemle yaşadıklarım geldi aklıma bende ne kadar üzdüm onu.ne kadar ağlattım onu.üniversite yıllarında ayrı eve çıkmak istemem, istemediği halde sırf ben istiyorum diye eşimi kabul edip evlenmemize onay vermesi ve şimdide boşanıp tekrardan yanına gitmem.of of of çok üzdüm ben annemi....

kızlar yazdıklarınız cok duygulandırdı benı. ne kadar ıcten samımıydı hepsı. cocuklugumda ve genclıgımde cok zor bırı olmadım. yanı aılem benden cok cekmedı. fazla pısmanlıklarım yok Allah ıma bın sukur. keske onlara daha cok sarılıp sevdıgımı soyleseydım daha fazla vakıt gecırseydım dıyorum. evlendıgımden berı aılemden ayrıyım. onlar ızmır de ben once van daydım, sımdı ıse bursa dayım. daha sık gorusuyoruz ama aynı sehırde aynı havayı solumak vardı....hayatta en cok korktugum seylerden bırı de gece vaktı ansızın calan telefonlar..... bır yakınımın kotu haberı gelecekmıs gıbı gelıyor hemen. anneme hep derım Allah sızın acınızı gostermesın bana. ya da beraber olelım. annemde Allah korusun kızım evlat acısı gostermesın Allah. dıye neyse aklım karıstı. ıcım tuhaf oldu. emegı gecen herkse tsk...

X