Kim haklı??? Ben ne yapacağım

E

EU1

Ziyaretçi
benim sorunum kızım.15 yaşında ve hiç anlaşamıyoruz.
buradan hep şikayet edenler olurdu ben de sabır geçecek bugünler diye akıl verirdim.
ama çıldırmak üzereyim ne dersem zıttını yapıyor.ders çalış diyorum özel hocada geliyor.
bu sefer hocaya güveniyor okuldaki dersi dinlemiyor. o kadar rahat ki anlatamam. net kavgası yapmaktan yoruldum artık.inat ,aksi,hırçın......
zaman zaman kızım niye böyle oldu diye çok düşünüyorum.ne zormuş bu ergenlik.aklı fikri giyinsin süslensin. hocalarlada zıtlaşıyormuş.yoruldum.sinirimden ağlıyorum zaman zaman.
iyi bir huyu var herşeyi anlatır .ama şöyle yapma diye aklı verirsen eğer bir daha anlatmam bende o zaman diye resmen beni tehdit ediyor. arkadaş olmaya çalıştım hep ama bazen saygısızlık yapıyor. kızarsam benimle iletişimini koparıyor .kendini bana karşı kapatıyor.ne zor işmiş annelik.bir de erkek arkadaş çıktı başımıza.tanışmak istermisin dedi.kabul etmedim hatamı sizce ? ama çocuğu gördüm uzaktan. geçen gün buluştular.çocukla kapıya kadar geldiler. bende niye kapıya kadar getirdin ne gereği var dedim caddede ayrılsaydınız dedim. niye böylesin. gayet normal bir şey dedi.bütün arkadaşlarım böyle dedi.normalmi sizce. daha 15 yaşında nasıl olsa bir süre sonra ayrılacak.ben her çıktığıyla tanışakmıyım yani.
kızım küçükken biri bana söyleseydi bunları hayatta inanmazdım.anne olarak bende kendimi aştım. uzun oldu galiba lütfen yorumlarınızı bekliyorum

ayy cnm yaa kız annesi olarak işimiz zor bendede 2 tane var aynı endişeleri yaşıyorum sık sık..
benm büyük kızım 12 yaşında senin anlattıklarının bir kısmını ben şimdiden yaşıyorum..
çok dikkatli olmalıyız bizden bişi saklamamaları gerek ..zaman çok kötü neler gelmiyorki insanın aklına hergün dualarla okula,dersaneye yolluyorum..şimdilerde bizmde çıktığımız biri var sınıfından önemsemiyormuş gibi yapıyorum ama dişlerimi sıkmaktan mahvoluyorum o bahsederken gerçi bizimkiler daha öle dışarı filan çıkmadılar ama öyle bişi de olamaz zaten çok erken..bana bu akşam diyor anne yeni yıl hediyesi alcam akıl ver.içimden neler dedim ama dışımdan tamam annecim bakarız demek zorunda kaldım..allah bizim yardımcımız olsun onlarada akıl ihsan eylesin ..

tam ergenlik döneminde, arkadaşlarına özeniyor, onların ailesi erkek arkadaşıyla tanışıyor diye sizinde tanışmanızı istiyor. bu konuda size fikir veremeyeceğim çünkü hiç bir tecrübem yok... ama bence fazla taviz vermeyin...

ama sizinle davranışı benim annemle olan davranışıma benzettim. bende aksi bir kızdım, hala daha dönem dönem aksiliklerim oluyor. :mymeka: ben 20 yaşındayım şuan ama ergenlik dönemini çabuk atlattım. o dönemlerde anneme herşeyi anlatırdım ama bana yok kızım haksızsın böyle yap dediği zaman sinir olurdum, bir daha anlatmayacağım diye odama kapanırdım. ne kadar yanlışmış yaptığım şimdi anlıyorum.
sende sabret bu dönemler zor kızınız için. şuan biz annemle arkadaş gibiyiz. oturduğumuz yerde hiç arkadaşım yok sabahtan akşama kadar annemle çok güzel vakit geçiririm herşeyimi anlatırım ve artık birşey yapmadan önce onun fikrini alırım senin kızında düzelir inş... a.s.a.s.

ayy cnm yaa kız annesi olarak işimiz zor bendede 2 tane var aynı endişeleri yaşıyorum sık sık..
benm büyük kızım 12 yaşında senin anlattıklarının bir kısmını ben şimdiden yaşıyorum..
çok dikkatli olmalıyız bizden bişi saklamamaları gerek ..zaman çok kötü neler gelmiyorki insanın aklına hergün dualarla okula,dersaneye yolluyorum..şimdilerde bizmde çıktığımız biri var sınıfından önemsemiyormuş gibi yapıyorum ama dişlerimi sıkmaktan mahvoluyorum o bahsederken gerçi bizimkiler daha öle dışarı filan çıkmadılar ama öyle bişi de olamaz zaten çok erken..bana bu akşam diyor anne yeni yıl hediyesi alcam akıl ver.içimden neler dedim ama dışımdan tamam annecim bakarız demek zorunda kaldım..allah bizim yardımcımız olsun onlarada akıl ihsan eylesin ..

bizde yılbaşı hediyesi alırız herhalde. seninki 12 yaşında merak etme 15 olunca buluşuyorlar. bizde sesimizi çıkaramıyoruz
çok mu yüz verdik diye düşünüyorum .arkadaş olalım derken cılkını çıkardılar.
allah hepimize kolaylık çocuklara akıl versin

tam ergenlik döneminde, arkadaşlarına özeniyor, onların ailesi erkek arkadaşıyla tanışıyor diye sizinde tanışmanızı istiyor. bu konuda size fikir veremeyeceğim çünkü hiç bir tecrübem yok... ama bence fazla taviz vermeyin...

ama sizinle davranışı benim annemle olan davranışıma benzettim. bende aksi bir kızdım, hala daha dönem dönem aksiliklerim oluyor. :mymeka: ben 20 yaşındayım şuan ama ergenlik dönemini çabuk atlattım. o dönemlerde anneme herşeyi anlatırdım ama bana yok kızım haksızsın böyle yap dediği zaman sinir olurdum, bir daha anlatmayacağım diye odama kapanırdım. ne kadar yanlışmış yaptığım şimdi anlıyorum.
sende sabret bu dönemler zor kızınız için. şuan biz annemle arkadaş gibiyiz. oturduğumuz yerde hiç arkadaşım yok sabahtan akşama kadar annemle çok güzel vakit geçiririm herşeyimi anlatırım ve artık birşey yapmadan önce onun fikrini alırım senin kızında düzelir inş... a.s.a.s.

ah ah arkadaş gibi olduğumuz dönemler gelecek mi.
o zamana kadar kalpten gitmem inş:bbo:

bizde yılbaşı hediyesi alırız herhalde. seninki 12 yaşında merak etme 15 olunca buluşuyorlar. bizde sesimizi çıkaramıyoruz
çok mu yüz verdik diye düşünüyorum .arkadaş olalım derken cılkını çıkardılar.
allah hepimize kolaylık çocuklara akıl versin

korkarım biz 15i bile beklemeyiz cnm nesil çok hızlı ilerliyor :1no2:
benm kızda beni tehdid edio babama filan söylersen hayat boyu senle paylaşmam bişimi filan diye ..hoş babamızda ala dağdan serin bir adamdır ama bende çaktrmıyorum kızıma çekinsin biraz babasından..
en çok korktuğum şey gizli bişi yapması işte o zaman sanırım bu kadar anlayışlı ve sabırlı olamam :nazar:

gelir gelir sabredin :eek: hatta annem bazen tamam kızım sus diyor... sevdiklerimi pek anlatamıyorum ciddi birşey olmadan ama onun dışında herşeyi anlatıp fikir alıyorum. ama anneme baya çektirmişim. şimdi burda sizin sıkıntınızı okudum bir kere daha helallik alıcam ne kadar kötü birşey.

bence şimdi onun tam kanının hızlı aktığı dönem olduğu için,
otoritenizden fedakarlık yaparak,
normal bakmaya çalışın bişeylere,en azından herşeyi paylaşıyor olur ozaman,
ve alacağınız önlemleri bilirsiniz,
kızınıza zarar gelmeyecek şekilde arkadaşmışsınız gibi davranın derim,
bizde geçtik o yollardan gerçekten olmayacak şeyler bekledim ozamanlar,
eğer güvenim kırılsaydı asla anlatmazdım,
o yüzden sizde biraz daha dahaaa anlayışlı olmalısınız diye düşünüyorum:teselli:

bence birey olma savasi veriyor,ben buyudum havasi estiriyor,benim kizimda 15yasinda boyle sorunlarida oldu halada ugrasiyoruz, ustelik kiminle arkadaslik kursa arkadaslik kurdugu insan gibi davraniyordu 6 ay once oturdum konustum ve doktora goturdum cunki bize itiraz etmek icin kendinede zarar vermeye baslamisti (sigara icmek kesici aletlerle kendini cizmek gibi) doktor psikolojik yardim almasini istedi once kizdi utandi baslayinca rahatladi, simdi cok iyi :Saruboceq: kotu hicbir aliskanligi kalmadi arkadaslarinin etkisindede kalmiyor, kizini incitmeden sende yardim alsan diyorum..

ben daha 20 yasındayım ne kadar tecrubeslıyım tartısılır ama cocuk gelısımı bıtırdım lısede suandada okul öncesi öğretmenlği okuyorum sadece bırkac yorum yapacagım . sız anne olarak ne kızınıızdan cok fazla uzaklasın nede cok fazla herseyıne ızın verın sevıyeyı oda dengede tutmasını bılsın mesela bır erkek ardaşı olsdugunu bılın onun sohbet etmesıne ızın verın ama cok abartıcak sekılde yok tansın yok eve davet edeyım vs seylere ızın vermeyın saygısını yıtırmesın sevıyeyı korumasını ogrensın suanda uzgunumkı cocukların dengesının bozulmasının tek nedenı cevre arkadaşlar arkadaş okadar buyuk bır etmenkı benım annem sole senın kı nasıl ben bugun suraya gıdıyorum sen nereye gıdeceksın bırbırlerıyle sureklı bı yarıs ıcerısınde hıssedıyorlr kendılerını ne ders kalıor ne gerıssı ben okulda su kadar popılerım sen nasılsın aaaaa senın annen kızarmııı vs vs dengede tutun en onemlısı arkadaşlarını secmesınde ona yol gosterın 15 yasında bı cocuk lısede olmalı 1 yada 2 de onun daha yenı tanışma karmasası ıcıde helede lıse cok farklı arkadaşlarındana dolayı bu huylar emın olun yapmanız gereken dıkkatını dagıtmak herhangı bır sosyal cevre edınmesı ama duzgun kısılerle mesela bır spora gondermek resım, pıyano vs bır kursa gondermek o ıcındekı enerjıyı bıryerlerde atması ıcın destek olun.. son sozum cok fazla yuz vermeyın cok fazla ustune gıtmeyın onun yanında asla ve asla ergenlıkte huysuz vs vs konusup onun daha fazla zıtlşmasına ızın vermeyın kızınızın dıkkatını başkka yonlere cekın haydı kzım alışverıse cıkalım bırlıkte dolaşalım, snemaya gıdelım vs vs seyler işte ... ınşallah hersey yoluna gırer..

aynen canım bende senın gıbıyım bska arkadasım gercekten yok akşam sabah annemleyım bırlıkte gezer eglenırız herseyımı ıgneden ıplıge bılır :)

yaşı ngeregi ergenlik ve arkadaşlarına özenti var canım bence psikologdan yardım alarak devam edin ...sakın yanlış anlama doktor işini yani aranızdaki köprülari düzeltmek adına söylüyorum.........

işimiz zor gerçekten
zaman kötü ama eski devirlerdeki gibi kapatamayız ki çocuklarımızı eve
en güzeli arkadaş olmaya devam etmek
bu şekilde olan bize oluyor ama hiç olmazsa ne yaptıklarını kimlerle görüştüklerini biliyoruz
otorite kuracağız diye sert olup taviz vermesek herşeyini gizlerleri daha çok merak ederiz bu sefer
allah yardımıcımız olsun hepimizin

bu akşam dertler hep çocuklar üstüne demek
bizimde ergenlik sorunlarımız var bi kız arkadaşı var oğlumun henüz platonik oda bana herşeyini anlatır çok şükür
eğer ben sizin yerinizde olsaydım kızımın erkek arkadaşıyla tanışırdım ama sadece sınıftan herhangi bir arkadaşı olarak böylece nasıl biriyle arkadaşlık ettiğini görür eğer evladıma zarar gelebilecek biri ise ona göre uyarılarda bulunurdum

ben daha 20 yasındayım ne kadar tecrubeslıyım tartısılır ama cocuk gelısımı bıtırdım lısede suandada okul öncesi öğretmenlği okuyorum sadece bırkac yorum yapacagım . sız anne olarak ne kızınıızdan cok fazla uzaklasın nede cok fazla herseyıne ızın verın sevıyeyı oda dengede tutmasını bılsın mesela bır erkek ardaşı olsdugunu bılın onun sohbet etmesıne ızın verın ama cok abartıcak sekılde yok tansın yok eve davet edeyım vs seylere ızın vermeyın saygısını yıtırmesın sevıyeyı korumasını ogrensın suanda uzgunumkı cocukların dengesının bozulmasının tek nedenı cevre arkadaşlar arkadaş okadar buyuk bır etmenkı benım annem sole senın kı nasıl ben bugun suraya gıdıyorum sen nereye gıdeceksın bırbırlerıyle sureklı bı yarıs ıcerısınde hıssedıyorlr kendılerını ne ders kalıor ne gerıssı ben okulda su kadar popılerım sen nasılsın aaaaa senın annen kızarmııı vs vs dengede tutun en onemlısı arkadaşlarını secmesınde ona yol gosterın 15 yasında bı cocuk lısede olmalı 1 yada 2 de onun daha yenı tanışma karmasası ıcıde helede lıse cok farklı arkadaşlarındana dolayı bu huylar emın olun yapmanız gereken dıkkatını dagıtmak herhangı bır sosyal cevre edınmesı ama duzgun kısılerle mesela bır spora gondermek resım, pıyano vs bır kursa gondermek o ıcındekı enerjıyı bıryerlerde atması ıcın destek olun.. son sozum cok fazla yuz vermeyın cok fazla ustune gıtmeyın onun yanında asla ve asla ergenlıkte huysuz vs vs konusup onun daha fazla zıtlşmasına ızın vermeyın kızınızın dıkkatını başkka yonlere cekın haydı kzım alışverıse cıkalım bırlıkte dolaşalım, snemaya gıdelım vs vs seyler işte ... ınşallah hersey yoluna gırer..

işte anne- arkadaş dengesi öyle bir dengeki çok zor.
pazar günleri falan bizimle pek çıkmak istemiyor''süt'' gibi bizimle gezerlerken gören olurmuş.zorla götürüyoruz bazen

bence birey olma savasi veriyor,ben buyudum havasi estiriyor,benim kizimda 15yasinda boyle sorunlarida oldu halada ugrasiyoruz, ustelik kiminle arkadaslik kursa arkadaslik kurdugu insan gibi davraniyordu 6 ay once oturdum konustum ve doktora goturdum cunki bize itiraz etmek icin kendinede zarar vermeye baslamisti (sigara icmek kesici aletlerle kendini cizmek gibi) doktor psikolojik yardim almasini istedi once kizdi utandi baslayinca rahatladi, simdi cok iyi :Saruboceq: kotu hicbir aliskanligi kalmadi arkadaslarinin etkisindede kalmiyor, kizini incitmeden sende yardim alsan diyorum..

allah hepsine akıl fikir versin bizlerede sabır.
ne zor işmiş çocuk yetiştirmek.

sız nekadar konussanızda dertlesenızde naparsanız yapın kız cocuguda erkek cocuguda yapacagını yapar gılı veya acık ben bunu gordum gozlerımle kız lısesı okudum sıkı bır aılle kızıınıda gordum serbest bır aıle kızınıda cocuga cok fazla yuz vermıyeceksın korkrrak yok anlatmaz yok etmez sız yuz verırsenız emın olun dahada fazla sey ıster sız nekada he dersenız okadar farklılasır ısteklelr sevıyeyı kesınlıkle korumalısınız ne ngerek var svgılısıyle tanışmak daha 15 yasında cocuk daha bugun tanıs der yarın eve gelsın der oburgun sormak kapıyı carpar ben gıdıyorum der herzaman mesafeyı koruyun asla ve asla kendınızden odun vermeyın yaomanız gereken tek sey hayatını rutın yapıp bırseylere baglamamak kızım bır erkek arkadasın olabılır tabıkı ama tanısmanın dogru olmadgını dusunuyorum dıyıp sıyrılın bu konuyu ustelemesınne ızın vermeyın dıkktını kesınlıkle dagıtın farklı ınsanlar tanısın hep okul ev olmasın yuzme kursları resım herhangı bır uzık ensturman hadı maddı acıdan acık degılsenız bunlara ısmek bedava bu ımkanları sagalıyor beledıyeler de cocugunuz ıcın egııtımı ıcın stres atması kendını farklı sacma sapan seylere adamaması ıcın muhakak dıkkatını dagıtın bır psıkologa goturebılırsınız ama psıkıyatrıste goturup ılac vs seyler kullanmasınada ızın vermeyın bu yasta konusması ıcın egerkı ıcıne kapanıksa psıkolgdan yardım alabılırsınız...

Yok yok gitmezsin cocuklarinla arkadas olmak oyle guzel birseyki hicbir seye benzemiyor benim 3 kizim var 22 -18 ve 15 yasinda hepsiyle arkadasim ama seviyeli bana ne kadarini anlatacaklarina kendileri karar veriyor oyle yuz goz falanda olmam istedikleri kadarini anlatirlar ama birsey unutuyorlar cogu zaman onlarin simdi yasadiklarina ben cok once yasadim lep demeden leplebiyi anliyorum bende onlara caktirmadan, utandirmadan ogutler veririm gul gibi geciniriz :1hug:

bu akşam dertler hep çocuklar üstüne demek
bizimde ergenlik sorunlarımız var bi kız arkadaşı var oğlumun henüz platonik oda bana herşeyini anlatır çok şükür
eğer ben sizin yerinizde olsaydım kızımın erkek arkadaşıyla tanışırdım ama sadece sınıftan herhangi bir arkadaşı olarak böylece nasıl biriyle arkadaşlık ettiğini görür eğer evladıma zarar gelebilecek biri ise ona göre uyarılarda bulunurdum

aynı okulda olsa bende daha kolay tanışırdım .ama başka okulda.
ben şimdi o çocuk hakkında ne desem kabul etmez zaten.
inş aşık olmaz diye dua ediyorum.
ne hallere düştükkafamçokkarıştı

evet anlıyorum bunlr kesınlıkle arkadas ıste bılıyorum bunları yakınlarımda cok sık goruyorum kuzenımde bızzat yasıyorum .. sıze bır sey dıyımmı ben sahsen cocugum boyle oldugunu hıseetsem okulundakı arkadaş cevresı vs sorularla bunu yasadıgını hıssetsem arastırır ıyı bır okul bulur okulunu bıle degıstırırdım hayatta bır ınsanı arkadası kadar kımse asla kımse degıstıremez sız ona kızım bu tısortu gıy desenız asla gıymez ama bır arkadası aa cok gusel gıysene dese hıc uzerınden cıkartmaz dıkkkatını dagıtın farklı falıyetler ypsn ..yenı duzguun arkadaslar edınebıleecegı bır cevrede muhakak bulunsun..

X