Keşke Anne Olmasaydım ..

4 yaşına kadar hatırlamaz mı,ben 2,5 yaşımdakileri bile hatırlıyorum,annem diyor ki mümkün değil,anlatınca şaşırıyor:))
Ben de hatırlıyorum bana kimse inanmıyor. Bizim anlattıklarımızdab hatırlıyorsun diyorlar ama değil çok net hatırlıyorum . İlk defa kendim gibi birisini tanıyorum:KK68:

Zekayla filan ilgisi olmayabilir de gerçekten br akrabaya gitmiştik,bahçelerinde bir meyve ağacı kesmişlerdi,ben de onlara bakıyordum,bunu hatırlıyorum.
Bir de yol kenarında otobüs bekliyorduk.
Annem elimden tutuyordu.
Yoldan geçen br minibüsten pembe bir şey atıldı,ben elimi çektiğim gibi asfalta koştum,güle benzetmiştim atılan şeyi.
Koştum yerden aldım,güldü gerçekten.Derken bana yetişip koluma yapıştılar,her kafadan bir ses.Annem kardeşime hamileymiş,ezileceğim diye çok korkmuş.2,5 yaşındaydın muzur diyor:))
Sende derin etkiler birakan anilari hatirlayabilirsin ama gercekten 4 hatta 6 da oncesi hatirlanmaz
Ben mesela bunu hep bilirdim ama oglumun hafizasinin silinisini hayretler icerisinde seyrediyorum
Cocuga surekli aa bunu da mi hatirlamiyosun yaa sunu da mi hatirlamiyosun diye tepkiler verip duruyorum :)
Cok fena birsey anne acisindan , yasasigin onlarca guzel ani var hepsini de cocugun mutlu olsun diye yapmissin ama her gecen gun onun anilari siliniyor
Sadece mutluluk hissi kaliyor ve hissettigi sevgi ama b7nlar disinda olaylar , yasananlar neredeyse hic yok
Cok icim aciyor bazen bu duruma

Hiç alakası yok. Kim daha çok ilgilenirse çocuk onu sever, onu arar.
Babamın çalışma süreleri daha kısa olduğu için benimle daha çok ilgilenirdi ve onu daha çok severdim. Beni kucağına alınca deli gibi üzüldüğümü hatırlıyorum ona yük oluyorum diye. Annem hayvanları hiç sevmez ve ölesiye korkar, hayvan sevgimi, doğa sevgimi, merhameti hep babam aşıladı. Anılarımda küçüklüğümde hep babam var, parktayız, kuşlara bakıyoruz, beni sallıyor, böceklerin adlarını öğretiyor, İngilizce cümleler öğretmeye çalışıyor falan. Annem ise neredeyse hiç yok, işten gelip yemek ve ev işi yapan bir kadın anılarımda. Büyüdükçe bakış açım değişti elbette ama sevgi anlamında ben babama daha düşkündüm ve onu daha çok özlerdim.
Anneniz anılarınızda hep yemek yapan bir kadın babanız cok iyi evet ama anneniz o yemegi emin olun kendine yapmadı babaniza yaptı ..Babanız da el atsaymış islere annenize vakit kalirmis..

Ben de hatırlıyorum bana kimse inanmıyor. Bizim anlattıklarımızdab hatırlıyorsun diyorlar ama değil çok net hatırlıyorum . İlk defa kendim gibi birisini tanıyorum:KK68:
Ben o anki hissettiklerimle anlatıyorum,o zaman inanıyorlar.
Örneğin evimiz yapılırken bir kaç ay amcamlarda kalmışız, ben bilmediğim bir odada makasla oynadığımı,annemi görünce heyecalanlanarak sakladığımı hatırlıyorum.Onların anlatmasıyla bilsem amcamın evi diye de bilmem gerekir.Bence hatırlayanlar vardır,örneğin kızım da kardeşinin doğduğunda kucağına almak istediğini hatırlıyor,tam 2,5 yaşındaydı.

Ben o anki hissettiklerimle anlatıyorum,o zaman inanıyorlar.
Örneğin evimiz yapılırken bir kaç ay amcamlarda kalmışız, ben bilmediğim bir odada makasla oynadığımı,annemi görünce heyecalanlanarak sakladığımı hatırlıyorum.Onların anlatmasıyla bilsem amcamın evi diye de bilmem gerekir.Bence hatırlayanlar vardır,örneğin kızım da kardeşinin doğduğunda kucağına almak istediğini hatırlıyor,tam 2,5 yaşındaydı.
Demek ki gerçekten derinden etkileyen olaylar kalıcı oluyor. Basit sıradn gündelik şeyler çabuk unutuluyordur.

Yahu biri çocuğunuza ters birşey dese kaparsınız çenenizi çıkartırsınız tırnaklarınızı. Yani annelik ayıyy şimdi yapamıyorum diyip kenara atacağınız birşey değil bir kere bünyeye yüklendi artık geçmiş olsun:KK48:
Ayrıca oğlanları tam gün kreşe verin siz de çalışmaya başlayın

Sende derin etkiler birakan anilari hatirlayabilirsin ama gercekten 4 hatta 6 da oncesi hatirlanmaz
Ben mesela bunu hep bilirdim ama oglumun hafizasinin silinisini hayretler icerisinde seyrediyorum
Cocuga surekli aa bunu da mi hatirlamiyosun yaa sunu da mi hatirlamiyosun diye tepkiler verip duruyorum :)
Cok fena birsey anne acisindan , yasasigin onlarca guzel ani var hepsini de cocugun mutlu olsun diye yapmissin ama her gecen gun onun anilari siliniyor
Sadece mutluluk hissi kaliyor ve hissettigi sevgi ama b7nlar disinda olaylar , yasananlar neredeyse hic yok
Cok icim aciyor bazen bu duruma
Bir gün bir uyaran ona anılarını brer.birer hatırlatacaktır,üzülme.
Tabii ki film şeridi gibi değil kopuk kopuk hatırlıyorum.Fakat görsel hafızam.gçlü sanırım,2 ay önce 29 yıldır görmediğim çocukluk arkadaşımı yürüyüş yolunda görüp tanıdım ve adıyla arkasından seslendim.O beni birden hatırlayamadı.

Anneniz anılarınızda hep yemek yapan bir kadın babanız cok iyi evet ama anneniz o yemegi emin olun kendine yapmadı babaniza yaptı ..Babanız da el atsaymış islere annenize vakit kalirmis..
Babama değil bize yaptı, annem babamı hiç bir zaman o kadar önemsemedi. Beslenmelerimiz için poğaça, börek, kek, kurabiye gibi şeyleri sürekli yapardı, bunun yanında ev işi ve yemeklerle uğraşırdı. Televizyon izlerken bile elinde bize ördüğü bir kazak falan olurdu muhakkak. Yani sürekli bizim için bir şey yapardı ama bizimle değil. Bunu çocuk halinle anlayamıyorsun, büyüyünce annem de böyle yapıyormuş diyorsun. Ama benim bireysel ilgiyi gördüğüm, işin eğlenceli tarafını yaşadığım kişi babam olmuştur. Annem de işin hep çileli kısmında, hasta mıyız başımızda beklesin, bize pişirsin, örsün, banyomuzu yaptırsın vs.

Bir gün bir uyaran ona anılarını brer.birer hatırlatacaktır,üzülme.
Tabii ki film şeridi gibi değil kopuk kopuk hatırlıyorum.Fakat görsel hafızam.gçlü sanırım,2 ay önce 29 yıldır görmediğim çocukluk arkadaşımı yürüyüş yolunda görüp tanıdım ve adıyla arkasından seslendim.O beni birden hatırlayamadı.
Ay ben mumkun degil hatirlayamam
Evet senin hafizan baya guclu , ben 2 gun obce tanistigim insani bile hatirlamam

Sizi yadırgayacağım evet en çokta emzirme konusunda şikayet ettiğiniz için. Keşke benim kızım da sağıp beslemek yerine emse gögsümde uyuşa ama yok. Siz hiç çocuk olmadınız mı? Bırakın ev dağınık kalsın 1 gün banyo yapmayıverin. Nice evlat sahibi olamayıp uğraşan insanlar varken.asla anlayışlı olamayacağım.

Benimde 3 yasında bir oğlum var evde neyse dicem ama dışarı çıktığımızda özellikle Annanesini gördüğü zaman çok şımarıyor beni gözü hiç görmüyor arabada uyuyan çocuklara bakıyorum veya sakin sakin dolaşan çocuklara birde benim oğluma hep çekişme halinde yürüyoruz ya atmdeki tuşlara basmak ister ya yerlere atar kendini yürümek istemez ya da tam tersi delice koşar canı sürekli sıkılıyor kendi kendine asla oynamıyor vurar kırar telefon kumanda ne varsa atar bazen bende senin gibi düşünüyorum annelik bana göre değilmiş..
Sanırım anne olmak tamda bu çok çok büyük bir sabır ve fedakarlık..
Bu günlerde geçecek bakalım inşallah bi 5 yaşına gelse hemen kreşe vericem..

Ay ben mumkun degil hatirlayamam
Evet senin hafizan baya guclu , ben 2 gun obce tanistigim insani bile hatirlamam
Büyüklükte öğrenilen suya yazı yazmak,küçüklükte öğrenilen taşa çizgi çizmek derler ya,yeni tanıştıklarıma ben de öyleyim genelde,hal hatır soruyorum,sonra eşimi dürtüyorum bu kimdi diye:KK70:

Allah yardımcınız olsun bende kızımla sancılı ergenlik geçirdim 5 yıl sürdü
ÇOK perişan günler yaşadık ama geçti gitti sabah onunla evden çıkardık akşam 9 evde olurduk asla başıboş bırakmadım sıkı sıkı takip ettim şerlook holms gibi

Ben eşimden ayrıldım ve şimdi maddi yukumluluklerde üstümde.. hangisini yapayım peşlerinde mı kosayim evi mi gecindireyim ölsem kurtulsam diyorum artik

Neyse örnek tüm davranışlarla kendi bebeğinizi büyütürsünüz inşallah .
Kim ne demiş önemli değil okunan kitaplar sadece bir nevi rehber .
Ama ruh ve his sevgi merhamet en büyük rehberiniz olsun .:KK66:

Adem Günes bir babanin cocugu ile mümkün oldugu kadar az bakmasini savunuyor. 2 yasina kadar bez bile degistirmesin babasi yada en fazla haftada 1-2 defa.

Niye? Cünkü cocuk güya anneye baglansinmis. Ki Bowlby, Ainsworth'un bahs ettigi baglanma öyle birsey degildi. Baglanma teorisini yanlis anlayan ve yansitan bir pedagog! Gülünc!

Elbette en önemlisi sevgi, merhamet fakat bu üstteki yazdiklarimi ciddi alan eveveynler ne olacak? Yazik degilmi o anneye yada o cocuga? Babasina bu sekilde cidden baglanamaz. En güzel ve özel anlar zaten o bez degistirmedeki oyunlar, gülmeler. Banyoda su ile oynamalar, yemek yedirirken ucak yapmak felan. Bebegi bundan marhum birakmak vicdansizlik.

Bu kadarr cocuk sahibi olmak isteyen o kadar gozyasi doken warken kadin keske anne olmasaydim keske cocugum olmasaydi diyo vala pess.kendinden emin degilsen ne diye iki cocuk yapiyorsun o cocuklara nasil duzgun anne olcaksin.allh bagislarsa iki cocugum var ucuncuye hamileyim.cocularim karnindaki kardesimiz buyusun diye bal yediriyorlar bna dun aksam. iyiki dogurmusum vala benim sirtim yere gelmez
Aferin madalya falan bekliyosunuz sanirim rabbim boyle uygun gormus ne yapsin kadin evli olan her insanin cogalmasi gayet normal bir durum hicbir dogum kontrol yontemi kesin sonuc vermeyebilir yuzde yuz koruma diye bisey yok rabbim ol der ve olur bu kadar basit ve insan dogurmadiktan sonra basina ne gelecegini nerden bilebilir herkesin cocugu farkli yasadiklari farkli kadin boyle oldugunu bilsem anne olmak istemezdim diyor cocuklarimi sevmiyorum demiyor ki sevmek cok sevmek bile korkutmali insani ya basina bisey gelirse ne yaparim diye bunu yasamamak icin bile pisman olabilir sayin mukemmel anne.

Düşmanlık bilinçli ve planlı yapılır oysa çocuklar sadece içgüdüleri ve daha çok taklitle hareket ederler
o anlamdaki dusmanliktan mi bahsediyorum hamd olsun cook sevgi dolu ortamda buyuyor anne babasinin saadetini gorerek hissederek yasiyor ben o anlamda kastetmedim.
yani kiz cocuklari gordugum kadariyla daha uslu hanim hanimcik ama erkek cocuklari daha cok kirip doken dagitan taraf oldugu icin anneyi daha cook yipratio

X