Keşke Anne Olmasaydım ..

Cocuk sahibi olan bircok kisi bu durumda zaten. Bir dunya sikayet edip sonra da bir gülüşü yeter diyorlar :KK70: evet yetiyordur ve cok seviliyordur cocuklar eminim ama gercekten akıl işi değil. Iyice buyuduklerinde rahat edersiniz artik muhtemelen.
Iyice buyuduklerinde rahat edersiniz artik demissinizya:) Bende hayir edemez diyorum:) ondan sonra okul problemleri,ergenlik problemleri,mezun olunca is problemleri,evlenecek,cocuk sahibi olacak ,toruna Bakma problemi diye devam edecek:KK43: Birkere evlat sahibi oldunmu bitti Hersey,geri donusu yok. O sorumluluk olene kadar uzerinizde olacak. Nerdenmi biliyorum derseniz tecrubeyle sabittir:)) konu sahibi buyuk gecmiste olsun,Allah kolayliklar versin size:)) sikayetinizde cokta haklisiniz,sizin gibi dusunen biri olarak:)) Bizim gibi dusunmeyenlerede ne mutlu onlar a diyorum,,,

Şeftaliyle kapıyı silmemesi gerektiğini sebep+sonuc olarak anlattınız mı hiç?
Yoksa gun icinde sadece yapmaa, hayırrr, yeteeer diye mi bagiriyorsunuz?
Çocuklar ikna edilmek ister.dogruyu yanlisi ve yanlisin doguracagi sonuclarin konusulmasini ister. Bu başliktaki cümleyi kurmayın ne olursa olsun.Tövbe edin, şükredin.

Evladinin hasta yataginin basinda birgün saglikla kosup oynamasi icin el acıp Allah' a yalvaran anneler var....Sağlıklı olsunlar varsin yaramaz olsunlar.Bu hayatta sadece 1 kere çocuk olunuyor.Bunu hiç unutmayın.

Şunu bilir şunu söylerim herşey eşte bitiyor.Eş kadını ne kadar mutlu ederse o da hayata o kadar pozitif bakabiliyor.Ama eşten manevi desteği çekilmiş kadının adeta damarlarındaki kan çekiliyor ve kendine faydalı olamadığı gibi çocuklarına da olamıyor.
Aslında çocuklarda bir sorun yok elbette yaramaz olacaklar,fıtratları bu.
Sizin terapi desteğinizden önce eşiniz terapi desteği alsın.Size kendinizi iyi hissettirsin.Omuzlarınızdaki dağlarca sorumluluk yükünü azıcık kaldırsın.
Karşınıza alıp konuşun ,inşallah konuşmakla anlayan bir eşiniz vardır..

Seni çook iyi anlıyorum. Benimde 2 oğlum var. Kendimi bildim bileli çalışıyorum çok şükür annem baktıda hiç işi bırakmadım. Ama gerçekten anaç annelik herkezin harcı değil. Şu çevre baskısı yokmu evlenirsin çocuk ne zamanlar.. şimdiki aklım olsa kesinlikle tek çocuk yapardım. Allah isteyen ve bakabilen herkese versin ama bu daralmalarımız geçecek emin ol ben buna inanıyorum sende inan.

Arkadaşlar hepinize ayrı ayrı teşekkür ederim tüm içtenliğimle; çoğunuz çok samimiyetle yanıt vermiş.

Çok yazılacak şey var ama burada ne kadar anlatabilirim ki.Oglum 5,5 yasında ;anaokuluna gittiğinde 2,5 yaş oğlumu kreşe vermeye içim el vermiyor o daha çok küçük .Büyük oğlum yarım dönem gidecek onu alacak bırakacak biri olması lazım .E küçük oğlum kreş değil bi bakıcı da olsa o bakıcı büyük oğlumu alıp bırakıp digerine de yanında taşıyor olması lazım .Buna cesaret edemiyorum .Hani desem ki arabamı ona versem .Guvenemem ki.Araba da bırakır veya kaza yapar ya bilmiyorum türlü türlü şey geliyor aklıma ikisini birden idare edemez .Ve benim çıkış saatlerim bazen 8 leri 9 ları bulacak .

Benim mesleğim bankacılık .Bu işle uğraşan arkadaşlar vardır bilirler bankanın disiplinini düzenini giriş çıkış saatlerini.Yani ben bi öğretmen değilim ki ağır şartlarım .

Ağır geliyor arkadaşlar hem fiziki anlamda hem psikolojik anlamda .Onları koruyup kollarken ortada ben diye bi kavramım kalmadı.Hayatım yarım kalmış gibi .

Bi sihirli değnek gelsin onları yok etsin demiyorum ki keşke hiç anne olmadaydım diyorum zira aksi bi duygum olsa bakıcısıdır kreşidir verir geçerim ama bu düşününce bile yüreğimi acıtıyor omları kaybedecekmişim gibi e öbür türlü de nefes almıyor gibi ağır işçi hissediyorum kendimi .

Dışarı çıkıyorum benim bi gözüm birine diğer gözüm birine ayrılıyor resmen .Etrafımda ki insanları asla göremiyorum güneşe gökyüzüne kafamı kaldırıp bakamıyorum çünkü o kadar müdahale edilesi çocuklar .

Bi operasyon geçirdim 1 gün hastane de kaldım çok komik ama asla ameliyat acısı hissetmediö hemşireler çok şaşırdı herkes inliyor sen gülümsüyorsun diye .Çocuklarım babalarında güvenilir bi yerdeydi endişe edeceğim hiç birşey yoktu.Ben de onlardan 32 saatten fazla bi sürede uzak kaldığım için nefes aldığımı yaşadığımı hissediyordum düşünün sadece 4 duvar arasında ameliyatlı olmama rağmen .Hem de iki operasyon birden olmama rağmen acı duymadım çünkü beynim bi uğultudan kurtulmuş gibiydi .

Okuduklarimdan dolayi cocuklariniz adina cok uzuldum.
Onlar kosarak gelmedi bu dunyaya, varliklari sizin icin ugultu olarak tanimlanacak kadar yukse siz bu cocuklari gonulden sevip sevmediginizi iyi bir sorgulayin.
Anlattiklarinizdan anladigim kendinizi bu girdaba hapsettiginiz.
Arabayi bakiciya emanet edecek kadar uzak bir okul tercih etmeyin ya da evinizi okulun civarina tasiyin.
Kucugu bebek arabasina koyup buyugu okuldan almaya gitmek zor bisey degil, bakici da yapar bunu ki 2,5 yasindaki cocuk kresede gayet gider.

Biliyorum seni , o yuzden cok net anliyorum anlatmak istedigini ama herkesin hissettikleri , dusunceleri baska
Bu yuzden bana gecen gun burda biri enayi bile dedi , saka gibi yani cocuklarima karsi hissettiklerim , bagliligim, duskunlugum yuzunden enayi olarak adlandirilmak cok enteresan cidden
Tanışıyor muyuz reelde biliyorum seni diyince merak ettim ben isimleri unutuyorum çünkü. :KK48:

Valla çocuğu için alacağı sorumluluğu enayilik gibi gören anne olmasın bi zahmet, hatta öyle baba da olmasın.

Biri 7 diğeri ocak ayında 6 yaşına girecek 2 oğlum var benimde bizde de durum sizdeki gibiydi sinirden saçlarımı yolduğumu bilirim

Doğduklarından beri kimseye 3 saatten fazla bırakamadım diyebilirim,çayımı soğutmadan içmeye yeni yeni başladım :)

2 yıldır kreş,anaokulu ve 2 haftadır büyük oğlumun ilkokul serüveni başladı,artık yarım gün de olsa kendimle başbaşa kalabiliyorum öğleden sonramız basketbol kursu,oyun okulu,eve gelen hocamız için koşturmakla geçse de artık biraz daha rahatladık

Gün boyu ayrı kalıyorlar ama akşam olunca yine bi curcuna böyle durumlarda ikisinide alıp doğruuu sitenin parkına indiriyorum,direk kum havuzuna dalıyorlar 1 saat sonra eve gelip bu seferde küvete sokuyorum yarım saatte suda debeleniyorlar

Onlar banyodan çıkana kadar babaları geliyor yemek yeme ve babayla biraz boğuşma falan artık iyice yoruluyorlar ve uyku

Tabii benim batarya artık son çizgiyi gösteriyor ama yine de onları uykuda izlemeye doyamıyorum

“Allah cc size bir nimet verir,o nimetten küçük bir külfet doğar.
Eğer o külfete sabretmezseniz Allah cc o nimeti sizden alır”
Biraz daha sabır imkanınız el veriyorsa ve yaşları müsaitse kreşe,anaokuluna gönderin veya hafta da birkaç gün de olsa bir oyun ablası ayarlayın,eşinizden ve varsa yakınlarınızdan yardım isteyin

Evde baktınız sinirler gerildi çocukları alıp dışarı çıkın temizlik,yemek o an için bırakın sizden ve çocuklarınızdan önemli değil

Mutfak masası haricinde başka bir yerde yemek yemelerine izin vermeyin bunu onlara döküntüleri toplamak için harcadığım zamanı ben sizinle oynayarak geçirmek istiyorum diyerek anlatın bizde çok işe yaradı :)

Allah yardımcınız olsun

Baba diye bir şey konuda göremedim.
Tam da bu kaosun neresinde?
Bir haftanın çoğu günü düşündüğüm şeyleri yazmışsınız, gece uyurlarken izleyince het anne gibi pişman olurum tabi.
Araları 14 ay olan iki erkek bebeğim var.
Haftaçi güya! bakıcım da var sadece bebeği tutar, haftalık temizlik de yapıyor, eşim çocuk konusunda yardımcıdır fakat 3 gün önce tam tamına 27 saat aç kaldım ben!
Yani ben hem yardımcı hem kocamla bu haldeysem, sizin yaşamanız mucize gibi geldi.
O sebeple soruyorum, baba olayların neresinde?

Bir çocuk duvara cama kafa atıyorsa önce annesiyle babasının psikoloğa gitmesi gerekir bence.
Öyle mi? Ben boyle dusunmemistim dedim acaba hamilelik döneminde mi gergindi anne kişisi ama degildim diyor dogdu doğalı böyle diyor. Uyumuyormus hic. Bence birazcik ta şımarık

Biliyorum seni , o yuzden cok net anliyorum anlatmak istedigini ama herkesin hissettikleri , dusunceleri baska
Bu yuzden bana gecen gun burda biri enayi bile dedi , saka gibi yani cocuklarima karsi hissettiklerim , bagliligim, duskunlugum yuzunden enayi olarak adlandirilmak cok enteresan cidden

Halt etmiş o kimse,sen gibi bilinçli aklı başında bir anneleri olduğu için çocukların çok şanslı.
Allah herkese böyle enayilik nasip etsin.

Şeftaliyle kapıyı silmemesi gerektiğini sebep+sonuc olarak anlattınız mı hiç?
Yoksa gun icinde sadece yapmaa, hayırrr, yeteeer diye mi bagiriyorsunuz?
Çocuklar ikna edilmek ister.dogruyu yanlisi ve yanlisin doguracagi sonuclarin konusulmasini ister. Bu başliktaki cümleyi kurmayın ne olursa olsun.Tövbe edin, şükredin.

Evladinin hasta yataginin basinda birgün saglikla kosup oynamasi icin el acıp Allah' a yalvaran anneler var....Sağlıklı olsunlar varsin yaramaz olsunlar.Bu hayatta sadece 1 kere çocuk olunuyor.Bunu hiç unutmayın.

Oğlum yaramaz ama duygusal bi çocuk .Ona her defasında güzel güzel açıkladım .Üzülüyor sarılıyor sonra yine tekrarlıyor ve yine yine yine ....Ben hatırlattığım da unuttum diyor .Hatta kardeşi aynı şeyi yapınca ona kötü davranıyor yapma ;”Yapma annemiz yoruluyor hasta olacak bizimle ilgilenemeyecek “ vs diye kafamı çeviriyorum aynısı yeniden kendi yapıyor :/Yani gel de bağırma bilemiyorum ..

Çocuğum yok ve iyi ki yok diyorum. Keyfime, özgürlüğüme düşkünüm.

Arkadaşımla çıktığımız tatilde biz huzur içinde yemeklerimizi yerken ettaftaki bir çok ebeveynden " kızım dur ayakkabısız koşma, oraya gitme, otur yemeğimizi yiyelim, oğlum dur ketçap kafaya dökülmez" vs vs çığlıkları, yanında çocuk mızmızlanmaları... O sahnelere şahit olunca halime az şükretmedim.

Çocuk diye ölen ebeveynler bile saçını bile tarayamadıktan, çocuğu doğduğundan beri keyifle bir banyo yapamadığından bahsediyor zaten. Ha ama laflarının sonuna " ama olsun, yavrumun gülüşüne anne kurban" yazıyorlar ki taşlanmasınlar. Doğruya doğru. Çocuk sahibi olmanın hiç bir özendirici yanı yok bence. Sevme, sevilme duygunu ayyuka çıkarıyor, biraz da toplum baskısı.

Size Allah sabır versin. Çocukları emanet edin, çıkın kendiniz için bir şeyler yapın, kendinize gelin bir. Çocuğunuz oldu diye sizin insanlığınız bitmiyor ki, siz bakmayın yurdumun çocuğu için kendini bırakan arabesk annelerine. Mutsuz, huzursuz kadından mutlu çocuk çıkmıyor. Siz mutlu olacaksınız ki çocuklarınız da mutlu, huzurlu olsun. En zor yılları geride bırakmışsınız yaramazlık olarak zaten.
Cidden çocuk yapmanın hiç özenilecek bir tarafı yok
1-2 sene cok tatlı oluyorlar ondan sonrasi yavrum yapma demekle geçiyor

Geçen bir arkadaşım ayyy çocuğu olanlara çok ozeniyorum
Şimdi okula başlatacaklar ellerinden tutup siraya koyacaklar falan diye anlatiyor

Benim için ise okula başlayacak çocuğunun olması fikri daha çok iç karartıcı geldi

Düşünüyorum Sabahın 6 sindan itibaren yollara dökülme
kahvaltı hazirlama
Kendin işe gideceksen çocuğu okuldan kim alacak
hangi okula gondereyim
öğretmeniyle anlaşacakimi stresleri
ne kadar hazirlarsan hazirla çocuğun arada bir gelen ben okula gitmeyeceğim krizleri
Düşündükçe bunaldim ama arkadaşım çok sevimli buldu
Gerçektende bazı kadınların içinde var anaclik

Ben çocuklara bayılırım, çocuklar da bana...
Ancak şöyle bir gerçek var ki evin içinde sabahtan akşama kadar vakit geçirmek bazen cok zor olabiliyor.
Benim minik fazla hareketli,yani bazen cinnetin eşiğine geliyorum ama evet klişe de olsa gerçektir ki annecim deyip güldüğü anda içimde çiçekler açtırıyor .

Ama bu konuda kimseyi eleştirmem çünkü ben öğretmen olduğum için sabır eşiğim fazla yüksek fazla geniş, herkes böyle olamaz ki bu bir kusur değildir kesinlikle.

Nihayetinde cocuklariniz dogdu ve artik sizinle. Allah hepsine saglikli güzel bir ömür nasip etsin,laftan anlamaya basladiklari zaman biraz daha kolaylasir isiniz umarim

Bitmis olan evliligimde bir bebegim olmasini cok istedim ama bencilce davranip belki evliligim kurtulur mantigiyla o melege yazik etmek istemedim.Bir gun evlenirsem büyük ölcüde anne olma isteginden olacak bu.
Arkadas cevremde,ailemde bebeklerle hasir nesir oldukca bunun cok güzel,cok özel bir duygu oldugundan emin oluyorum.Bebek bakimindan da anlarim aylarca ablamin hamilelik ve sonrasi yaninda kalmistim.Biliyorum bu farkli bir durum.Belli bir zaman sonra ben de daralmistim sonrasinda kendi evime dönüp düsündügümde anladim bazi seyleri..
Yani disardan yargilamak kolay.Cocugu olsun isteyen yuzlerce insan var.Rabbim isteyen herkese nasip etsin ama zor.Yani hic bir kadin ben cok kolay cocuk büyütüyorum/büyüttüm dedigini duymadim.
Belli zamanlar atlatildiktan sonra en güzel zamanlari olacak diyelim.Büyüdüklerini beraber sinemaya,tiyatroya gittiginizi hayal edin.Ögrencilik hayatlari olacak,sevgilileri olacak,basarilari,basarisizliklari..
Ama her daim yaninizda olacaklar.Cok sonra onlarla gururlanacaksiniz.Siz nasil onlari el bebek gül bebek yetistirdiyseniz onlar da tonton zamanlarinizda sizin eliniz,kolunuz,ayaginiz olacak belki de.Dilerim böyle olur.
Icinde bulundugunuz durum zor olabilir.Ama guzel taraflarini gormeye calisin olur mu olabildigince metanet ve sabirla.
Hep cocuk kalmayacaklar ki.Her anlarinin,yaslarinin tadini cikarmaya calissaniz mesela.Siz de katilsaniz onlarin oyunlarina bazen arkadas olabilseniz.Siz de cocuk olsaniz bazen.Olur bence neden olmasin.. :)
Babalariyla mutlaka isbirligi yapin yoruldugunuzu hissettirmekten ziyade acik acik dile getirin.
Zor tahmin edebiliyorum.Ama lütfen her daim onlara sevildiklerini,varliklarindan mutlu oldugunuzu hissettirin olmaz mi?

Cidden çocuk yapmanın hiç özenilecek bir tarafı yok
1-2 sene cok tatlı oluyorlar ondan sonrasi yavrum yapma demekle geçiyor

Geçen bir arkadaşım ayyy çocuğu olanlara çok ozeniyorum
Şimdi okula başlatacaklar ellerinden tutup siraya koyacaklar falan diye anlatiyor

Benim için ise okula başlayacak çocuğunun olması fikri daha çok iç karartıcı geldi

Düşünüyorum Sabahın 6 sindan itibaren yollara dökülme
kahvaltı hazirlama
Kendin işe gideceksen çocuğu okuldan kim alacak
hangi okula gondereyim
öğretmeniyle anlaşacakimi stresleri
ne kadar hazirlarsan hazirla çocuğun arada bir gelen ben okula gitmeyeceğim krizleri
Düşündükçe bunaldim ama arkadaşım çok sevimli buldu
Gerçektende bazı kadınların içinde var anaclik
Siz yazdınız, geleceğime bir daha üzüldüm.
Dünyaya bu duygularla gelmeyen kadınlar, böyle kaosun içinde sudan çıkmış balığa dönüyoruz işte.
Offf daha okulu var, ilk sevgilisi, ergenliği, sınavı, ünisi, sürekli bitmeyen istekler ve çatışma hali.
Şuanki halimize sevinelim bari, ne yapalım...

Siz yazdınız, geleceğime bir daha üzüldüm.
Dünyaya bu duygularla gelmeyen kadınlar, böyle kaosun içinde sudan çıkmış balığa dönüyoruz işte.
Offf daha okulu var, ilk sevgilisi, ergenliği, sınavı, ünisi, sürekli bitmeyen istekler ve çatışma hali.
Şuanki halimize sevinelim bari, ne yapalım...
Öyle
Özellikle ergenlik dönemini düşünemiyorum
Etrafta sizden nefret ediyorum diye dolaşan bir ergen imdatt diye kacasi gelir insanin

X