Kendime zarar verdim çok pişmanım acil yardım :((

BDV ye girdigimizde herkes ayri bir psikolog... Psikoloji egitimi almayan insanlarin bu kadar rahat konusmasini hic anlamam -ki ben psikologum diyenlerin bile mesajlarini saskinlikla okuyorum. Gercek hayatta o arkadaslara para verip seanslarina gitmem mesela.

Benim kendine zarar veren arkadasim , evli cocuklu ve yabanciydi. Hicbir zaman bunu kendine neden yapiyorsun demedim. Destek aldi , bitmedi ama azaldi. Baska seyler de yapiyordu ama ayrintiya girmeyecegim.

Karsidaki kisi daha 17 yasinda ve ailesinin bile haberi yok.

Nasil sakliyorsun denmis de . Istenirse cok da guzel saklaniyor. Hamileliligi bile saklayan genc kizlarimiz var.

Lutfen bu tip konularda boyle rahat rahat ahkam kesmeyelim. Empati kuramiyorsunuz biliyoruz da bunun gibi asiri hassasiyet iceren bazi konulari es gecin(iz). Ben gerek konu sahibinden dolayi gerekse konu iceriginden dolayi cogu konuyu es gecebiliyorum. Bunu yapmak kesinlikle zor degil.

Dövmeyle kapatabilirsin. Ben bazı yaralarıma (jilet değil benimkiler iğneli epilasyon izleri) dövme yaptırmayı düşünüyorum.

Böyle bir konuda,henüz 17 yaşındaki bir ergene,bu kadar ağır yorum yapılmasını,
nasıl anlamam ve yorumlamam gerektiğini düşünüyorum ben de.
Empatiyi geçtim,anlayış da bitmiş bazı üyelerde.
İnsan psikolojisi hakkında ayrıntılı bilgi sahibi olmadan bu kadar travmatik bir konuda,
ahkam kesip,konu sahibini 'sen diliyle' yargılamaya ise zaten söylenecek bir şey yok.

Beyaz skar geçmiyor malesef ya. Bende de bir ameliyat izi var. Çok araştırdım lazer tedavi, bitkisel çözümler, prp, silikonlu yara kremleri filan hiçbiri çözüm sağlamıyor. Hala pembemsi ya da kahverengimsi renkte olan izlerin ya da kabarık keloidlerin varsa onların görünümü azaltılabilir ama yukarıdaki yöntemlerle.

İzleri geçirmek için değil ama gizlemek için sana şöyle bir önerim var. Bronzlaştırıcı kremler var ya renklendirici içeren. Şimdiden onlardan alıp sürmeye başla düzenli olarak. Biraz rengin koyulsun yara izleriyle cildinin arasındaki ton farkı kırılsın. Normalde bronzlaşınca yara izleri daha belirgin olur çünkü yanınca cilt pigmentlerinin rengi değişirken skarlar aynı şekilde beyaz kalmaya devam eder ama renklendirici kremle hem cildin hem skarın rengi değişiyor. Daha az belirgin olur böylelikle. Deniz için en iyi çözüm bu. Bir de çok yüksek faktörlü güneş kremi kullanıp gerçekten bronzlaşmaktan kaçınman lazım. Normal günlük kullanım içinse kapatıcılığı çok yüksek fondotenler var şimdi öyle birşey kullanabilirsin.

Merak etme öğretmen olmayı düşünmüyorum zaten. Ayrıca evlenmekte istemiyorum. Kız olduğum için askerede gitmeyeceğim. Bu arada biraz elit olun derken siz falçata atan herkesin dikkat çekmek için yaptığı ve sokaklarda elinde sigarayla hava atmaya çalışan kro tarzı kişiler mi sanıyorsunuz? umarım bu önyargınızı yenersiniz fakat hayatımı etkilediği konusunda haklısınız.

Şu yorumunuzu kendimi kesmeyi durduramıyorum diye konu açan bir gence yazsanız bir nebze anlayabilirdim, gelecekte yaşayacağı sonuçları açıklayıp vazgeçirmeye çalışıyor derdim ama bu konuda ne alaka. Kız zaten 1.5 yıldır yapmıyorum ve izlerin görünmesinden utanıyorum diyor. Siz daha da kötü hissettirmeye çalışıyorsunuz konu sahibini. Ki bu çocuk 14 yaşındayken bile izlerin sosyal hayatında baskı yaratacağını düşünmüş ona göre gizleyebileceği yerler seçmiş kendine. Amacı özendiği arkadaşlarına benzemek, hava atmak, ilgi çekmek olsa gider görünür bir yere yapardı.

Ayrıca isterse gayet öğretmen olabilir çünkü çok şükür velilere öğretmenleri çıplak aramadan geçirip seçme fırsatı sunulmuyor henüz. Ve çok genç bir yaşta kimseden destek almadan sıkıntılarını atlattığına göre çok iyi bir mentör olabilir ileride öğrencileri için.

Aile içinde saygı duyacak tek kişi babam olabilir sanırım söyleseydim muhtemelen beni hemen bir doktora götürürdü ama söylemek istemedim onların 'sorunlu' bir çocuğu olduklarinı ögrenmelerini istemedim. Annemin ise anlayışla karşılayacağını hiç sanmıyorum tek diyeceği dikkat çekmek için yapmış olduğum olurdu.

Kiyamam ben sana
Ailen nasil fark etmez. Sorumsuzluk bu resmen
Lazer vs tedavileri daha ileri yaslara ertele ablacim. Kimse garip bakmaz,caninin istedigini giyebilirsin
istediğimi giyersem ailem görecek ama, ve anlayışla karşılamazlar belki de çok kızacaklar hatta. Bide üstüne azar yemek istemiyorum

Lazerle kabarıklığını ve izleri biraz olsun düzeltebilirsin.Ayrıca geriye kalan izleri de istanbulda bir dövmeci var dövme yaparak ten renginde görünmesini sağlıyorlar bu işlemi çatlaklar için yapıyorlar hani beyaz beyaz iZler oluyor ya çatlakların, onu ten rengine uygun renkte dövme işlemiyle vücutla aynı renge dönüştürüyorlar.Yalnız bunlar çok masraflı işlemler bir an önce annene açıklayıp yardım istemelisin

benim hiç böyle bir çevrem olmadı, Ömrümde hayatımda da bir insana zarar vermedim vermeyi düşünmedim. Her façalıyı görüp aynı kategoride tutmanıza çok üzüldüm.

Çok şükür maddi durumumuz yerinde. Ama sorun bu işlemleri yaptırmak için ailemin haberi olması.Tek başıma lazere dövmeciye gidemem reşit bile değilim.

17 yaşımdayım çalışamam üniversite sınavına hazırlanacağım ayrıca ailem izin vermez çalışmama. Lazer tedavisine ise tek başıma gidemem..

istediğimi giyersem ailem görecek ama, ve anlayışla karşılamazlar belki de çok kızacaklar hatta. Bide üstüne azar yemek istemiyorum
Azar yersen de uzerinde durma ablacim. KOnusur konusur susarlar elbet. Hayatini sekillendirecek yastasin. Okuluna odaklan,caninin istedigini giy. Meslek sahibi olunca lazer yaptirirsin.

Contractubex diye bir krem var o yara izlerine kesik izlerine yanıklara falan çok iyi geliyor , doktora bir sor istersen canım işe yararsa dene izler için . Bir de yüze yapılan kimyasal peelingin jilet ve yara izleri için olanları da var. Bunu da iyice bir araştır , kımyasal peeling soyma etkisiyle belki biraz da olsa hafifletir . Tabi bunu da doktora sor çünkü kendin hareket edersen daha kötü olur.
Geçici çözüm olarak da şu dövmeyi bile kapatan güçlü fondötenler var, onlarla izlerini kapatabilirsin dışarı çıkarken falan, hem suda akmayanları da var.
Ailenden güvendiğin birine anlatıp yardım istemen en doğrusu olacak çünkü bunların hiçbirini tek başına yapamazsın şu anda.

Son düzenleme:
Bak güzel kızım ..Anne -baba'nin kızacağini düşünmüyorum. Hadi anlık boşluktan tepkileri biraz büyük oldu diyelim ama şuna inanıyorum kendilerini toparlayıp sana nasıl yardımcı olacaklarını şaşıracaklar, ellerinden geleni yapacaklar ,seni sevgileriyle saracaklar onlar annen -baban sen onların parçalarısın.

Benimde senin yaşında bir evladım var bunu hepimiz yaşayabiliriz buna inan..
Lütfen babanla paylaş o bir çaresine bakacaktır.
Sonuçta bu durumdan ders almışsın yapmıyorsun artık güzel kızım..

Babanla çözeceğine inanıyorum. Gerekirse ona bir pedegogdan da destek almak istediğini söyle. .
Bak o zaman kendini daha iyi hissedeceksin.

Ben sorunun kaynağının annenizin ilgisizliği olduğunu düşünüyorum açıkçası . Babanız la yada yakın gördüğünüz bir aile yakininizla paylassan bu durumu olmaz mı ? Birde kendini hicbirsey için suçlama utanma sen degerlisin unutma bu hep böyle 1000 tane izde olsa vücudunda degerlisin teksin senden 1 tane daha yok ve lütfen psikolojik destek al vede bol bol kitap oku derslerine yönel. İlerde ayakları üzerinde duran güclu bir kadın olmak hayatına çok iyi gelecek :)

Canım yaşın çok küçükmüş..
Şuanda'da küçük zaten bu yanlışı tek başına anlaman ve birakman da aslında ne kadar Akıllı güçlü bir kız olduğunu gösteriyor..
Herkesin ergenliği aile yapısı yaşadıkları bir değil olamaz da
Herkesin imtihanı kendine ağırdır..
Sanırım bunun tek çaresi lazer yaptırman ve ailenden sana ılımlı yaklaşacak olan baban ise eğer ona anlat hepimiz'in zor zamanları oldu o zor zamanlarda daha da battigimiz yaptığımız yanlışları doğru gördüğümüz de oldu..
Böyle böyle büyüdük doğruyu yanlışı az çok anladık ama tamamen olgunlaştık diyemem çünkü ömür boyu birseylerden ders çıkarıp hata yapıp yanlış kararlar alacağız..
Ama tüm bunlara rağmen daha güçlü ayağa kalkacağız..
Bence samimiyetine sana ılımlı yaklasacagina inandığın ailenden birine aç konuyu baba/anne/kardes...
Önemli olan sensin unutma değerlisin...

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…