Kendime zarar verdim çok pişmanım acil yardım :((

Arkadaşlar 2 yıl önce psikolojik, çevre ve ailevi sorunlar nedeni ile kendime zarar verdim ve ciddi psikolojik hastalıklarım vardı. gözükmesin diye omuzlarıma ve diz üstü bacaklarımın heryerini kesmiştim. Basit kesiklerde değildi hepsi derin yaralardı maalesef. 14-15 yaşları benim için hiç iyi geçmedi. Şimdi 17 yaşımdayım ve psikolojik olarak daha iyiyim, 1,5 yıldır kendime bir gram zarar vermedim ve bu hastalığımı yendim. O zamanlar yaptığımın büyük aptallık olduğunun farkındayım ve heryerimi kestiğim için inanın çok pişmanım bazen aynaya bakıyorum ve bunu kendime nasıl yaptım diyorum. Çok şükür artık iyiyim ve Allah'dan tövbe bile ettim ama geriye kabarmış ve beyaz jilet izlerim kaldı. 2 yıl oldu hâlâ geçmediler ve geçmeyecekler çünkü çok derinler. Ayrıca ailemin hiç haberi olmadı ve bu yaz bacağımı kollarımı gösteren şeyler giymek istiyorum, inanın mayo bile giyemez oldum millet bakar diye. Annem geçen gün bana kolsuz elbise giydirmeye çalıştı yaz için görür diye hemen reddettim şüphelenmeye başladılar. Bu yaz saklanarak geçirmek istemiyorum nolur yardım edin aileme söylemeye çok korkuyorum ayrıca dövme yaptıramam çünkü heryerimdeler ve lazer tedavileri çok pahalı tek başıma gidemem ailemin haberi olmadan. Dışarı beyaz kabarık yara izlerim ile çıksam olmaz mı yani insanların tepki vermelerinden çok korkuyorum halbuki kimseye bi zararım yok :KK43:
Kantaron yağı sürün her sabah öğle akşam düzenli

bu faça atma olaylari benim ergenlik dönemimde çok populerdi annesi höt dese gençler tabiri caizse oturur kendini doğrardı ozamanda hoşlanmazdim simdide hoslanmiyorum
disardan nasil gorunur diye sormussun soyleyeyim hayatimda gördüğüm en amaçsiz insanlar bence başka kimse ergenlikten gecmiyormus gibi baska kimsenin problemleri yokmus gibi oturup kendini doğramak hangi amaca hizmet ediyor
bence dikkat çekmeye çalismak başka hic bir sey degil
lisede falan arkadasin sigara iciyomusun derde sirf ortamda kendini daha onemli hissettirmek icin tabi iciyorum oğlum ne sandiniz diyen grupla ayni kafa
kendimi kesiyorum bakin çok dertliyim kafami bozmayin sizide keserim
sonuç ergenlik donemi gecti izleri kaldi simdi bin turlu pismanlik anneni babani boşver ilerde cocuklarina nasil anlatacaksin?
anne bune diyecekler faça kizim o mu diyeceksin???
polis asker olamayacaksin bunlari gectim öğretmen olmayi dusunmezsin umarim ben cocugumun kendini facalayan facalamis ogretmeni olsun istemem
bir faça attin isin ucu nerelere kadar uzandi gordun mu ?
sen o façayi koluna değil hayatina attin yavrucum
hayatinin her alaninda önune cikacak.
buradan butun genclere sesleniyorum kendinizi keseceginize acin 2 kitap okuyun muzik dinleyin azicik elit olun ya
kusura bakma kardesim ama sana bunlari birilerinin ogretmesi gerekiyor bu konuda mutevazi cevaplar veremeyecegim
Çocuk zaten pişmanım diyor ve belli ki pişman da. Evet benim dönemimde de vardı dikkat çekmek faça atma olayları ama insanların ne yaşadığını bilemeyiz değil mi? Polis olamayacaksın asker olamayacaksın inş öğretmen olmazsın falan ne demek 17 yaşındaki çocuğa? Zaten pişman zaten üzülüyor. Siz de eğer peygamber değilseniz hatalar yaptınız. Kendinize faça atmamış olmanız herkesin hata yaptığı gerçeğini değiştirmiyor. Bundan sonra hayata mı tutunsun, yoksa sizin gibi yargı dağıtanların vesilesiyle eski psikolojisine mi dönsün? Hata yapan insanlar, motive yerine böyle konuşan çevresi yüzünden hayata tutamıyor işte. Ne yapalım onun hatası da bu, en azından verdiği zararı kendisine vermiş kalp kırmamış insanlara "hayatın bitti yavrucum geleceğinde şu mesleği olamazsın inş olmazsın" mihvalinde konuşmamış.Ne yaptıysa kendine yapmış.

Zaten üzgün ve pişman bir genç kıza, hatta çocuğa böyle demeniz size ne kazandırdı bilmiyorum ama kötü kalplisiniz. Zira şu paragrafı yazan insan iyi kalpli iyi niyetli olamaz. Allah kimseyi sizin elinize sizin yargınıza düşürmesin

Son düzenleme:
Çocuk zaten pişmanım diyor ve belli ki pişman da. Evet benim dönemimde de vardı dikkat çekmek faça atma olayları ama insanların ne yaşadığını bilemeyiz değil mi? Polis olamayacaksın asker olamayacaksın inş öğretmen olmazsın falan ne demek 17 yaşındaki çocuğa? Zaten pişman zaten üzülüyor. Siz de eğer peygamber değilseniz hatalar yaptınız. Kendinize faça atmamış olmanız herkesin hata yaptığı gerçeğini değiştirmiyor. Bundan sonra hayata mı tutunsun, yoksa sizin gibi yargı dağıtanların vesilesiyle eski psikolojisine mi dönsün? Hata yapan insanlar, motive yerine böyle konuşan çevresi yüzünden hayata tutamıyor işte. Ne yapalım onun hatası da bu, en azından verdiği zararı kendisine vermiş kalp kırmamış insanlara "hayatın bitti yavrucum geleceğinde şu mesleği olamazsın inş olmazsın" mihvalinde konuşmamış.Ne yaptıysa kendine yapmış.

Zaten üzgün ve pişman bir genç kıza, hatta çocuğa böyle demeniz size ne kazandırdı bilmiyorum ama kötü kalplisiniz. Zira şu paragrafı yazan insan iyi kalpli iyi niyetli olamaz. Allah kimseyi sizin elinize sizin yargınıza düşürmesin
yoo kötü kalpli değilim
okadar zor donemlerden okadar buyuk hatalar yaparak gectim ki bir Allahin kulu bana doğruyu gözüme soka soka gösteremedi belkide göstermedi
birazda farkli acilardan bakmak lazim belkide olaylara bu yaşta bir insan bir seyi yaparken geleceğinde önune cikip cikmayacagini dusunmuyor maalesef butun duygular anlik
bizler boyle ah canim benim diyince yaptiklarini basite indirgeyecek belki
her şey bukadar naif ve kibarca karşılanmamalı 14 yasinda bir cocuk faça atiyor farkindamisiniz kendi cocugunuz 14 yasinda faça atsa aman ergenlik donemiydi diyip sacinimi oksarsiniz hayatin gerceklerini yuzunemi carparsiniz
benim annem boyle ah yavrum aman yavrum dedi dedi dedi sonuç husran sonuç düşünmeden yaşamak ilerde daha ağır şeylere sebep oluyor
ben bu konuya bukadar naif bakamadim bakamiyorum bakabileceğimide sanmiyorum
emin olun icinde bulundugu ruh halinin cok
cok guzel farkindayim ama suan ihtiyaci olan sey bence ah vah demek değil
gordugunuz gibi suan daha 3 sene sonra birseylerin gercegini azda olsa gormus sildirecegim diye cirpinip duruyor napacagini sasirmis
butun hayati boyle gecsin ozaman

Kiyamam ben sana
Ailen nasil fark etmez. Sorumsuzluk bu resmen
Lazer vs tedavileri daha ileri yaslara ertele ablacim. Kimse garip bakmaz,caninin istedigini giyebilirsin

Annenle konusman gerkyor hem artik ne guzel birdaha yapmamissin cahillik hatasi diyip o izlerle barisman gerekir.

bu faça atma olaylari benim ergenlik dönemimde çok populerdi annesi höt dese gençler tabiri caizse oturur kendini doğrardı ozamanda hoşlanmazdim simdide hoslanmiyorum
disardan nasil gorunur diye sormussun soyleyeyim hayatimda gördüğüm en amaçsiz insanlar bence başka kimse ergenlikten gecmiyormus gibi baska kimsenin problemleri yokmus gibi oturup kendini doğramak hangi amaca hizmet ediyor
lisede falan arkadasin sigara iciyomusun derde sirf ortamda kendini daha onemli hissettirmek icin tabi iciyorum oğlum ne sandiniz diyen grupla ayni kafa
sonuç ergenlik donemi gecti izleri kaldi simdi bin turlu pismanlik anneni babani boşver ilerde cocuklarina nasil anlatacaksin?
polis asker olamayacaksin bunlari gectim öğretmen olmayi dusunmezsin umarim ben cocugumun kendini facalayan facalamis ogretmeni olsun istemem
buradan butun genclere sesleniyorum kendinizi keseceginize acin 2 kitap okuyun muzik dinleyin azicik elit olun ya
kusura bakma kardesim ama sana bunlari birilerinin ogretmesi gerekiyor bu konuda mutevazi cevaplar veremeyecegim
Olmus bitmis daha cocuk diyebilcegimiz yasta yapmis bu kadar olumsuz yorum yapmaniza ne gerek var ayrica hatasinida anlamis siz motive edicrginize kostek oluyrsunuz. buyuk dusunen insanlar gecmise degil gelecege bakarlar post sahibi guzel kizim uzulme iste bole insanlari hiccccc gorme duyma😘😘

+1 üzgünüm ama durum böyle. Kendini kesme olayını ben de moda olarak görüyorum. Bu şekilde çevresi olanlar yapmaya daha eğimli mesela. Sonrası pişmanlık çünkü façalı biri peşin peşin "sıkıntılı" insanların gözünde. Şahsen ben, "kendine bunu yapan karşısındakine ne yapmaz" diyorum kusura bakma.

yoo kötü kalpli değilim
okadar zor donemlerden okadar buyuk hatalar yaparak gectim ki bir Allahin kulu bana doğruyu gözüme soka soka gösteremedi belkide göstermedi
birazda farkli acilardan bakmak lazim belkide olaylara bu yaşta bir insan bir seyi yaparken geleceğinde önune cikip cikmayacagini dusunmuyor maalesef butun duygular anlik
bizler boyle ah canim benim diyince yaptiklarini basite indirgeyecek belki
her şey bukadar naif ve kibarca karşılanmamalı 14 yasinda bir cocuk faça atiyor farkindamisiniz kendi cocugunuz 14 yasinda faça atsa aman ergenlik donemiydi diyip sacinimi oksarsiniz hayatin gerceklerini yuzunemi carparsiniz
benim annem boyle ah yavrum aman yavrum dedi dedi dedi sonuç husran sonuç düşünmeden yaşamak ilerde daha ağır şeylere sebep oluyor
ben bu konuya bukadar naif bakamadim bakamiyorum bakabileceğimide sanmiyorum
emin olun icinde bulundugu ruh halinin cok
cok guzel farkindayim ama suan ihtiyaci olan sey bence ah vah demek değil
gordugunuz gibi suan daha 3 sene sonra birseylerin gercegini azda olsa gormus sildirecegim diye cirpinip duruyor napacagini sasirmis
butun hayati boyle gecsin ozaman
Herkesin hayata karşı tutumu bir değil ama dimi? Sen ben güçlüydük diye herkes güçlü değil,kaldi ki sonuçlarını yasamaya başladı bile farkındalık kazandı artık caresine bakacak...hem neticede sana atmadı façayı az sakin...

Olmus bitmis daha cocuk diyebilcegimiz yasta yapmis bu kadar olumsuz yorum yapmaniza ne gerek var ayrica hatasinida anlamis siz motive edicrginize kostek oluyrsunuz. buyuk dusunen insanlar gecmise degil gelecege bakarlar post sahibi guzel kizim uzulme iste bole insanlari hiccccc gorme duyma😘😘
sizi gorende git facaya devam et demisim sanacak suan sildirebilirsin demekten baska ne yapabiliyorsunuz buyul dusunerek mesela gelecekte cocugunuz aybnis eyi yapsa aman buyuk dusuneyim ilerde sildiririm diyeceksiniz heralde
normal karsilanacak sey var karsilanmayacak sey var
pisman olmus sildiricem diyo psikolojik tedavide tamam ee biz ne diyelim ozaman simdi aferin kizim mi diyeyim ozel hayatinizda her konuya bukadar sakin ve ilerici ve buyuk dusunuyorsunuzdur insallah saygilar

Herkesin hayata karşı tutumu bir değil ama dimi? Sen ben güçlüydük diye herkes güçlü değil,kaldi ki sonuçlarını yasamaya başladı bile farkındalık kazandı artık caresine bakacak...hem neticede sana atmadı façayı az sakin...
bunu anlatmaya calisiyorum iste bir seyi yaparken biraz sonuclarini dusunsun anlik fevri kararlar nerelere gelmis anne baba bilmiyor 17 yasinda nasil sildirecegini sasirmis para yok o parayi bulmak jcin daha fevri kararlar verecek belki yapma diyorum sakin olamiyorum çünkü onun icin endiseliyim bir fevri karar daha vermesin sonuclarini dusunsun istiyorum
su mesaji okurken kizim gozumun onunde oynuyordu dehşete kapiliyorum yazdigim mesaji okuyorum evet haklisiniz sert bir tepki olmuş ama inanin dehşete düşürdü beni
hayatta hiç bir şey kendi canindan geleceginden onemli değil
hayatta her cani acidiginda birseyler yolunda gitmediginde boyle kararlar almasin diyorum
belki 17 yasindaki bir cocuk icin agir bir mesajti bilemiyorum ama umarim anlatmak istedigimi anlamistir

sizi gorende git facaya devam et demisim sanacak suan sildirebilirsin demekten baska ne yapabiliyorsunuz buyul dusunerek mesela gelecekte cocugunuz aybnis eyi yapsa aman buyuk dusuneyim ilerde sildiririm diyeceksiniz heralde
normal karsilanacak sey var karsilanmayacak sey var
pisman olmus sildiricem diyo psikolojik tedavide tamam ee biz ne diyelim ozaman simdi aferin kizim mi diyeyim ozel hayatinizda her konuya bukadar sakin ve ilerici ve buyuk dusunuyorsunuzdur insallah saygilar
Hanimefendi uslubunuz cok kirici ayrica herseyi kendisi yasadi gordu ve gorecek bizde iyiki yaptin demedkki pskolojik durumu demek hassaski yapmis gelmis gel gorki bu hassas olan olan seyin uzerine gidiyorsunuz yapmayin

bunu anlatmaya calisiyorum iste bir seyi yaparken biraz sonuclarini dusunsun anlik fevri kararlar nerelere gelmis anne baba bilmiyor 17 yasinda nasil sildirecegini sasirmis para yok o parayi bulmak jcin daha fevri kararlar verecek belki yapma diyorum sakin olamiyorum çünkü onun icin endiseliyim bir fevri karar daha vermesin sonuclarini dusunsun istiyorum
su mesaji okurken kizim gozumun onunde oynuyordu dehşete kapiliyorum yazdigim mesaji okuyorum evet haklisiniz sert bir tepki olmuş ama inanin dehşete düşürdü beni
hayatta her cani acidiginda birseyler yolunda gitmediginde boyle kararlar almasin diyorum
belki 17 yasindaki bir cocuk icin agir bir mesajti bilemiyorum ama umarim anlatmak istedigimi anlamistir
Keske konu sahibi bu kadar gucsuz olmasaydi ama cocuk yani malesef bazi ergenlikler cok tehlikeli
en buyuk suc ailenin burda...sen 14 yasinda kizinin facasini nasil gormezsin birde her yerinde cok var diyor konu sahibi,nasil fark edilmez hemde yillarca...? Evde ergenin var göz ucuyla bir göz dolas cocuguna dimi?

Vallaha güzel o izlerden bende de var geçmez yani imkansız krem fln sür diyecem gene geçmez lazere gidiceksin imkanın varsa yada ailemden birini cekiceksin karşına konuşacaksın ben böyle hata yaptım diye anlamzlar dayak yerim ailemden dersen ağaca çık meyeve toplucam diye dallara kollarini fln sürt çiz fln ne biliyim cam parçalarının üstüne düştüm fln de ya çok iyi fondötenler var profesyonel kuaförler sorarsan alırsın onla idare ediceksin daha nediyim ben sana :63:

Yalnız konu sahibi güçsüz diye yorumlar okudum da, efendiler güldürmeyin :)
Şu an 17 yaşında, üç sene önce 34 değildi. 34 yaşındaki insanın olgunluğunu ve bilincini taşıması garip olurdu zaten. Her yaşın bir özelliği var ve ona uygun davranılmalı.
Çocuklarımızdan belediye başkanı gibi davranmalarını beklediğimiz için bu kadar baskılanmış bir toplum haline geldik.
Yapmış işte bir hata. Herhalde 14 yaşında pehlivan gibi çocuklardınız hepiniz. Çünkü çok güçlüymüşsünüz, dağları delmiş , okyanusları aşmışsınız. Peki merak ediyorum tüm bunları yaparken hiç mi düşmediniz? Pekâlâ siz düşmemiş olun, ben benim gibi hatası olabilecek insanlar için konuşayım.
Çocuğun yapacağı çamura düşmektir, büyüklerin yapacağı kaldırıp temizlemek.
Kimsenin malına, canına, ırzına zarar vermemiş.
Kimin nesine ne yapmış bu çocuk da "yok sıkıntılı" "aman zararlı" denilebilir?
Farkında mısınız, başkasına zarar vermemek için kendi canına okumuş. Kendinden vermiş yani, başkasından almamak için.
Ergen psikiyatrisi anatomisi, fizyolojisi bambaşka bir bölüm. Işin uzmanı değilsek zarara sebep olacak yorumlarımızı ayna karşında yapmalıyız.
Size birkaç gerçekten bahsetmek istiyorum.
Ergen dediğimiz genel insanlar, riske girmeye fazla meyilli insanlar olarak tanınırlar. Kötü bir şöhret, sıkıntılı, zararlı, kendine bunu yapan bana ne yapmaz gibi.
Peki buna neyin sebep olduğunu biliyor musunuz? Kitap bilgilerimi konuşturayım, beyinlerinin daha esnek olması. Bizim algılayışımızla onlarınki bu yüzden farklı. Doğru açıdan müthiş yarar sağlayacak bu durumu bir dengesizlik olarak yorumluyoruz.
Bizim mantıklı düşünmemizi, hayalimizi bile gerçekçi kurmamızı (bilim insanları bunu yapsaydı, bilim olmazdı. Felsefe hak getire.) matematiksel ve analitik çözümleme yapmamızı beynimizin prefrontal cortex (PFC) dediğimiz bölümü yapar.
PFC ergenlik süresince beynin en esnek bölümlerinden biridir. Geliştirilirse müthiş verim alınır. Doğru adımları atmak yeterlidir.
Ayrıca salgılanan hormonlar, organizmaya daha fazla dopamin sağlar. Bunlar işleyişi değiştirir, tıbben.

Sevgili konu sahibi kardeşim,
Bu tabii ki ergensen her istediğini yapabilirsin demek değil :) öyle olsa fena olmazdı aslında :KK70: ama ne yazık ki bazı yaptıklarından tamamen sen sorumlu değilsin, demek. Bununla yetiniyoruz şimdilik 😊
Hatalar da doğrular da müşterektir kuzucuğum.
Doğrularının ortağı olmak için yazıyoruz sana 😇
Ne kadar değerli olduğunu keşfet..

nasıl diyeceğimi bilmiyorum ki, çok utanıyorum :KK43:

Utanacak bir şey yok
Her insan hata yapar üstelik çok gençsin bazı hataların sonuçlarını görebilecek yaşta değilsin
Bunları ailenin görmesi gerekliydi
O izlerden benim kardeşimde de var, 17 yaşındaydı annem hastalandığında ve şehir dışında okuyordu, 19 yaş civarı bu tür şeyler yaptı, her gün gözümüzün önünde değildi ve çok yoğun bir hastane maratonundaydık, geçmişimizde çok sancılı bir boşanma ve yalnız bir annenin hezeyanları vardı, izleri hala taşıyor, bundan utanmaması gerektiğini de biliyor, şu an 33 yaşında , iki çocuk annesi ve mutlu bir kadın. O dönemde psikolojik destek almasını sağladım, elimden geldiğince yanında oldum, yalnız olmadığını anlayınca ve tedavi de olunca düzeldi her şey. Bu yaptığının tıbbi bir karşılığı var, ailenle ne durumdasın, birlikte misiniz, bu yaralar nasıl fark edilmedi biraz anlatabilir misin, çözmene yardımcı olabiliriz belki. Artık yapmadığını yazmışsın ama içindeki sorunlar bitti mi yoksa yön mü değiştirdi, bastırıldı mı bunları anlamak gerek, çözüme gitmek gerek

Yalnız konu sahibi güçsüz diye yorumlar okudum da, efendiler güldürmeyin :)
Şu an 17 yaşında, üç sene önce 34 değildi. 34 yaşındaki insanın olgunluğunu ve bilincini taşıması garip olurdu zaten. Her yaşın bir özelliği var ve ona uygun davranılmalı.
Çocuklarımızdan belediye başkanı gibi davranmalarını beklediğimiz için bu kadar baskılanmış bir toplum haline geldik.
Yapmış işte bir hata. Herhalde 14 yaşında pehlivan gibi çocuklardınız hepiniz. Çünkü çok güçlüymüşsünüz, dağları delmiş , okyanusları aşmışsınız. Peki merak ediyorum tüm bunları yaparken hiç mi düşmediniz? Pekâlâ siz düşmemiş olun, ben benim gibi hatası olabilecek insanlar için konuşayım.
Çocuğun yapacağı çamura düşmektir, büyüklerin yapacağı kaldırıp temizlemek.
Kimsenin malına, canına, ırzına zarar vermemiş.
Kimin nesine ne yapmış bu çocuk da "yok sıkıntılı" "aman zararlı" denilebilir?
Farkında mısınız, başkasına zarar vermemek için kendi canına okumuş. Kendinden vermiş yani, başkasından almamak için.
Ergen psikiyatrisi anatomisi, fizyolojisi bambaşka bir bölüm. Işin uzmanı değilsek zarara sebep olacak yorumlarımızı ayna karşında yapmalıyız.
Size birkaç gerçekten bahsetmek istiyorum.
Ergen dediğimiz genel insanlar, riske girmeye fazla meyilli insanlar olarak tanınırlar. Kötü bir şöhret, sıkıntılı, zararlı, kendine bunu yapan bana ne yapmaz gibi.
Peki buna neyin sebep olduğunu biliyor musunuz? Kitap bilgilerimi konuşturayım, beyinlerinin daha esnek olması. Bizim algılayışımızla onlarınki bu yüzden farklı. Doğru açıdan müthiş yarar sağlayacak bu durumu bir dengesizlik olarak yorumluyoruz.
Bizim mantıklı düşünmemizi, hayalimizi bile gerçekçi kurmamızı (bilim insanları bunu yapsaydı, bilim olmazdı. Felsefe hak getire.) matematiksel ve analitik çözümleme yapmamızı beynimizin prefrontal cortex (PFC) dediğimiz bölümü yapar.
PFC ergenlik süresince beynin en esnek bölümlerinden biridir. Geliştirilirse müthiş verim alınır. Doğru adımları atmak yeterlidir.
Ayrıca salgılanan hormonlar, organizmaya daha fazla dopamin sağlar. Bunlar işleyişi değiştirir, tıbben.

Sevgili konu sahibi kardeşim,
Bu tabii ki ergensen her istediğini yapabilirsin demek değil :) öyle olsa fena olmazdı aslında :KK70: ama ne yazık ki bazı yaptıklarından tamamen sen sorumlu değilsin, demek. Bununla yetiniyoruz şimdilik 😊
Hatalar da doğrular da müşterektir kuzucuğum.
Doğrularının ortağı olmak için yazıyoruz sana 😇
Ne kadar değerli olduğunu keşfet..
Şu konuda okuduğum en yapici, en anlayişli yorum!
Konu sahibi kardeşim; şuanda da yasin cok kucuk, yaptigin hatanin farkina varmissin bu guzel bir baslangic. Kendi öz degerinin farkina var, hem bedenin hem ruhun daha da iyilesecektir insallah.

'Dikkat çekmek için kendini doğramışsın,
bu ne güçsüzlük,azıcık güçlü ol,elit ol'
vb cümlelerle kızımıza adeta ayar verenlerin,
bu davranışın psikolojik alt yapısı ve tetikleyicileri ile beynin o andaki kimyasal yapısı hakkında bilgi sahibi olmadığını düşünüyorum.
Keşke durum bu kadar basit ve sadece dikkat çekmekten ibaret olsaydı.
Bu tip konularda önce bilgi edinip,
sonra fikir beyan etmek daha doğru olur.

Konu sahibi çocuğum,
Yavrum,evladım,
Hiç kıyamadım sana.
Benim senden iki yaş büyük bir oğlum var.
Sen suçlu değilsin.
Yaptığın doğru değil evet ama bundan önce konuşulması gereken şey;bunu niye yaptığın?
Konuşulması gereken şey;iç dünyanda kopan fırtınalar ve çaresizliğin.
Konuşulması gereken şey;ailenin bunu farketmemesi.
Konuşulması gereken şey;psikolojik olarak
niye bu kadar yalnız ve desteksiz kaldığın?

Annen seni anlayıp,destek olabilecek biri mi?
Annenin kollarına,annelik merhametine sığın.
Olan,biteni,bu işi hangi duygularla yaptığını,
içindeki herşeyi anlat.
Ruh sağlığı bozuk olmayan hiçbir anne,evladının canının yanmasına,
üzülüp incinmesine dayanamaz.
Annen seni sarıp,sarmalar.
Yara izlerini bir estetik cerraha göstermek lazım.
Ama ondan önce iyi bir psikiyatriste görünmeli ve bu işi tekrarlamayacağından emin olmak için ruh dünyanı da muayene ettirmelisin.
Bu durumla tek başına mücadele etmeyi bırak yavrucum,yardım iste,lütfen.

Hepimiz zor yollardan geçtik
6 yaşımdan 30 yaşıma kadar yaşadıklarımı anlatsam dimağınız durur
Dört kardeşiz biz, hepimiz aile içerisinde yaşananlara farklı tepkiler geliştirdik
Her birimiz başka başka hatalar yaptık ama bu sorunlara en az maruz kalan en küçüğümüz en ağır tepkileri verdi, kendini kesti, hap kullandı, abuk sabuk bir sürü şey yaşadı, bazen sabrım taştı, aynı sizin ilk mesajınızda verdiğiniz tepkiyi verdim ve doktoru tarafından çok sert bir şekilde uyarıldım. Kardeşimizi toparlamak 4 yılımızı aldı, üniversiteyi bitirdi, evlendi ve çok tatlı iki çocuğun annesi oldu. Ve biz öğrendik ki insan bu durumun içine düşecek kadar muhakemesini yitirdiği zaman ne geleceği ne de başka bir şey umurunda olmuyor, doktoru bana dedi ki bu modaya uyan bir şımarıklık değil bir gün öyle bir şey yapar ki geri dönüşü olmaz, durum çok hassas.... dahasını yazmayayım ilham olmasın sorun yaşayan ergenlere, her şey dışarıdan göründüğü gibi değil, o an mantık olsa zaten yapmayacak, o yüzden konu sahibi ve onun gibi sorunlar yaşayabilecek onlarca ergenin okuyabileceği herkese açık bir platformda yazınız çok ağır olmuş hem de çok ağır

Yalnız bu kızımız bunları yaptığında 14 yaşındaymış farkında mısınız , şu an karşınızda genç bir kız var yaşı çok küçük. Her söylediğinizi ciddiye alıp üzülebilir.
Hayatı falan da mahvolmadı ayrıca, ilerde çalışıp kazandığı parayla o izleri sildirir, yanlışlarından ders alır yoluna devam eder.
Ayrıca bu ülkede kimler kimler ne mesleklerde çalışıyor, tacizci öğretmenler , din görevlileri, sağlık personelleri ne ararsanız var bu toplumda maalesef. 14 yaşında ergenken kollarını kesmiş bir öğretmene mi çocuğunuzu göndermek istemiyorsunuz.

X