Kendime Uygun Diyet & Spor Bulamıyorum!

papillon01

Üye
Kayıtlı Üye
7 Ocak 2013
44
0
Öncelikle merhaba. Ben 17 yaşında lise son öğrencisi bir genç kızım. Tahmin edeceğiniz gibi YGS ve LYS'ye hazırlanıyorum. Üstelik tıp istediğim için çok yoğun çalışmam gerekiyor ve bu nedenle bazı günler 2-3 saat uykuyla yetindiğim oluyor. Zaten çok yoruluyorum spor da hiç yapmıyorum dolayısıyla, neyse asıl meseleye geçelim... Boyum 173. Geçtiğimiz yaz 58 kilodaydım (61 idim diyetisyen desteğiyle 3 kilo verdim) tabi göbek ve yanlarda abartı olmasa da fazlalıklarım vardı ama sorun edilecek kadar değildi. Fakat şimdi 5-6 aylık bir sürede tam 10 kilo alarak 68 kilo oldum! Hiçbir kıyafetim bana olmuyor. Evden çıkmak, arkadaşlarımla görüşmek istemiyorum. Hem herkes olduğum kilodan daha fazla gösterdiğimi söyleyip daha da moralimi bozuyor. Kıyafetlerime çok dikkat ederim normalde ama artık eşofman giyip çıkıyorum çünkü hiçbir şey bana yakışmıyor. Zaten girmem gereken yazılılara girip heyet raporu aldım. Evde ders çalışıyorum ve haftanın 4 günü 2şer saat özel derse gidiyorum. Başka hiçbir yere gitmiyorum, sosyal hayatım kalmadı. Ama sınav yüzünden değil, kilolarım yüzünden...
Biliyorum bazılarınız sınav yılında bunu mu kafana takıyorsun diyeceksiniz ama gerçekten ders çalışmaya oturduğumda göbeğimin kat kat olması bile ders çalışma isteğimi sıfırlıyor. Diyetisyene gitmiştim yukarıda da dediğim gibi, üstelik özel hastanedeydi. Haftada 1 kez gidiyordum ve her muayene 100tl gibi bir meblağ idi. Özel olduğu için ilgili olacağını düşünmüştüm ama saçma sapan bir liste yapıp verdi elime. Gerçekten normal, beslenme konusunda bilgisiz insanların bile yapabileceği türden bir listeydi. Yine de uyguladım 2,5 ayda 3 kilo verdim ve diyetisyen maceram hüsranla sonuçlandı. Verdiğim 3 kilo da diyette tatlı, çikolata vs. olmadığı içindi kestiğimden dolayıydı. Daha sonra yaklaşık 1-2 ay önce kendimce güzel bir diyet programı hazırladım. Sayısal öğrencisi olduğum için besinler konusunda biraz bilgi sahibiyim; protein, yağ, karbonhidrat, vitamin, mineral her besine yer vermiştim. İlk haftadan da faydasını gördüm, fakat diyeti bozdum. Çünkü canım sürekli tatlı çekiyor ve her diyet sonunda kendimi Mado'da, Özsüt'te buluyorum. Meyveler katiyen şeker ihtiyacımı karşılamıyor. Fitnessa kaydoldum 1 aylık ama üşenip sadece 3 kez gittim. Evde spor için Leslie Sansone, Pump It Up videoları falan indirdim ama onları da programsız bir şekilde kafama estiğinde yaptığımdan bir faydası olmadı. Aslında daha açıklayıcı olmak gerekirse hangisinin bana faydalı olacağını bilemediğimden boş yere yapıyormuşum gibi geldi.
Şimdi çareyi Kadınlar Kulübü'nde arıyorum ve bulacağımı umuyorum. Çoğunuz benden yaşça büyüksünüzdür ve tabii ki tecrübe olarak da aynı şekilde. Önümüzdeki 2 ay evdeyim, özel dersler haricinde. Sizce hangi diyeti ve hangi sporları yapmam uygun olur? Lütfen tecrübelerinizi/düşüncelerinizi benimle paylaşın. Eskiden 38 beden elbise giyen biriyken şimdi mezuniyetimde 42 beden elbise giymek istemiyorum...

Ölçülerim
Göğüs: 90
Bel: 82
Göbek: 100
Kalça: 108
Basen: 110

Son düzenleme:
kilo vermek çok zor biliyorum ben sürekli oturarak çalışıyorum ve sıkıntılı. alırken hiç bu kadar zorlanmadım ama nedense benden ayrılmak istemiyorlar bir türlü.

kilo vermek çok zor biliyorum ben sürekli oturarak çalışıyorum ve sıkıntılı. alırken hiç bu kadar zorlanmadım ama nedense benden ayrılmak istemiyorlar bir türlü.

Aynen öyle, insan yerken düşünmüyor sonra bir bakıyorsun 5 derken 10 derken kilolar almış başını gitmiş.

canım, neleri yemeyi sevip neleri sevmediğini bana yaz, ben sana yardımcı olacağım.

İlginiz için çok teşekkür ederim beni gerçekten çok mutlu ettiniz :) Aslında haşlanmış sebze, yağsız ızgara et, salata, meyve severim diyetlerde zorlanmama neden olan tek şey tatlı isteğim. Sütlü veya şerbetli tatlı hiç fark etmez hepsine zaafım var ve bunları canım istediğinde meyve yesem de isteğimi kesmiyor. Bu nedenle hep diyet bozuyorum

Merhaba ben 15 yıldır obezim Zayıflamada sonsöz diye bir kitap aldım okudum ve zayıflmak adına öğrendiğim bildiğim herşeyin ne kadar boş olduğunu anladım diyet şişmanlatır diyor; evet haklı uyguladığımız sürece kilo veriyoruz ama bıraktığımızda verdiğimiz kiloları fazlasıyla geri alıyoruz spor zayıflama metodu değildir diyor evet oda uygulandığı sürece işe yarıyor düzensiz beslenmenin kilo aldırdığını öğrettiler bize bu zamana kadar ben düzenli beslenen bir tane bile zayıf insan tanımıyorum bu zamana kadar yiyecekleri hep sağlıklı ve sağlıksız diye ayırdık ama dünyada bugün fare yada böcek yiyip sağlıklı yaşayan insanlar var kısacası hanımlar deniz egece boş konuşmamış kendiside kilolu bir insamış ve kendi bulduğu teknikle 40 kilo vermiş.
ben yeni başladım kampına katıldım 3 hafta oldu 7 kilo verdim üstelik istediğimi yiyorum ama bedenimin ihtiyacı kadar yani bu dünyada herşey inançmış yiyecekler bile inançlarımıza göre hizmet ediyor bedenimize biri kilo almaktan korkuyor kilo alıyor diğeri ise umursamadan yiyor kilo almıyor
HANIMLAR İLGİ NEREDEYSE O BÜYÜYOR NEYİ İLGİSİZ BIRAKIRSAK YOK OLUYOR KİLOLARLA YADA YİYECEKLERLE İLGİLENMEYİN DENİZ EGECENİN DEDİĞİ GİBİ HAREKETLE İLGİLENİN HAREKET BEREKETTİR.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…