Kaynım ve borç istemesi

Yok doğulu değil ama Arnavut göçmeni, onlar da birbirine bağlı katı kurallı oluyorlar.
Ooo bu aile işin zor o zaman.
Arkadaşım da arnavut göçmeni ailede gelin. Genellemek doğru olmaz ama hepsi aynı. Zorlar.
Bağlılık dereceleri farklı. Kullanmayı seviyorlar.

Kayın kişisi borç istemiyor resmen istediklerini size yaptırıyor. Hem çalış hemde kayni Besle. Şaka mi bu adam. Sok geçirerek okudum resmen. Eşimin 3 tane ablası var 3 u de zengindir. Bizse eşimin maaşını ev kredisine verioruz bnm Maasimla Geçinmeye çalışıyoruz. Bizim 8 yılda odeyecegimiz krediyi onlar 2 yılda sırf çocuklarina harcar yine de kimseden tek kuruş istemedik. Ne biçim insanlar var yahu. Bu ne arsizlik.

Evet zaten durumum olsa kendime alırım düşüncesiz ya.

Ooo bu aile işin zor o zaman.
Arkadaşım da arnavut göçmeni ailede gelin. Genellemek doğru olmaz ama hepsi aynı. Zorlar.
Bağlılık dereceleri farklı. Kullanmayı seviyorlar.

Evet çoğunun kültürü aynı, geniş aile. Baskıcı değil ama biraz fazla bağlı mı diyim artık

Kayın diyince beynime kan sıçrıyor resmen:bicak:

Böyle maddi durumlarda eslerin karisma taraftariyim. Kocaniz ne kadar iyi kazanirsa kazansin kimsenin borcunu harcini dügününü yapmali degil. O parayla size daha güzel bir hayat yasatir, cocugunun gelecegine katkisi olur.
Esiniz restini cekmeli, size baya bi sirtlarini dayamislar.

Evet çoğunun kültürü aynı, geniş aile. Baskıcı değil ama biraz fazla bağlı mı diyim artık
Aynen öyle fazla bağlılar. Anneleri erkek çocuklarına düşkün oluyor aşıırı hemde.
Eşiniz aileye karşı gelmediği sürece bu böyle devam edecek ömür boyu.
Aileci oluyorlar. Yanlışını bilse dahi vicdan yapıyorlar. Bana baktı beni büyüttü vsvs
Arkadaşımın eşide aynısı. Oradan az çok biliyorum.
Artık sessiz kalmayarak dile getirmelisiniz. sıkıntılarınızı konuşmalısınız eşinizle. Sert durun ki bilsin, anlasın.

Kayın diyince beynime kan sıçrıyor resmen:bicak:

Böyle maddi durumlarda eslerin karisma taraftariyim. Kocaniz ne kadar iyi kazanirsa kazansin kimsenin borcunu harcini dügününü yapmali degil. O parayla size daha güzel bir hayat yasatir, cocugunun gelecegine katkisi olur.
Esiniz restini cekmeli, size baya bi sirtlarini dayamislar.

İşte onun canına tak etmeli, onun aklına yatmalı ben ne kdr söylesem boşa gidecekmiş gibime geliyor bazen. Çünkü biliyor bilmiyor değil, onlara giden geri gelmez fln diyor hatta bazen kendini tutamayıp. Ama vicdan mı yapıyor ne yapıyorsa artık eşine ve çocuğuna da yapmalı.

Aynen öyle fazla bağlılar. Anneleri erkek çocuklarına düşkün oluyor aşıırı hemde.
Eşiniz aileye karşı gelmediği sürece bu böyle devam edecek ömür boyu.
Aileci oluyorlar. Yanlışını bilse dahi vicdan yapıyorlar. Bana baktı beni büyüttü vsvs
Arkadaşımın eşide aynısı. Oradan az çok biliyorum.
Artık sessiz kalmayarak dile getirmelisiniz. sıkıntılarınızı konuşmalısınız eşinizle. Sert durun ki bilsin, anlasın.

Yanlışını bilse dahi vicdan yapıyorlar çok doğru bir söz.

Vermeyin eşinizin vermesine de müsade etmeyin. Aile kavramı biraz karışmış bu olayda.

Kusu
Selam Hanımlar,

Kaynımın öğrenciyken aldığı kredinin yapılandırma peşinatını eşim ödemişti, kaynıma sen ödeyeceksen taksitlendircem demişti kaynım da kabul etmişti ama şu anda taksitleri de eşim ödüyor. Bu arada kaynım doğu görevinde, maaşı iyi. Geçen akşam kv'lere gittik, facetime'dan konuşuyorlar. Buradan kapatalım ben seni sonra arayım dedi annesine. Vedalaştılar. Ben de sandım ki "sonra görüşürüz" anlamında dedi. Beş dakika sonra kv nin telefonu çaldı, dışarı çıktı kaynımla konuşmaya başladı. Sonra kp'i çağırdı bi gelsene senle konuşcak diye. Sonra kp dışarda konuştu geldi, eşimi çağırdı sen de gelsene biraz diye. Ben de heralde benim duymamdan çekineceği bir şey dedim, ailesine söylemek istediği İçin bu şekilde davrandı dedim. Bozuntuya vermedim. Kv bana açıklama gereği duydu, görevden arkadaşı arsa alacakmış onu sordu soruşturdu abisiyle babasına dedi. İyi hayırlı olsun dedim bana ne yani sonuçta.
Ertesi gün eşim bana kardeşinin maaşını orada harcayamadığı için bir yatırım yapmak istediğini, onu araştırdıklarını söyledi. Ben de öğrenim kredisi borcu bitti mi ki dedim. Onu bana ödemez ya oldu gitti baştan dinlemicektim annemi ödemicektim şimdi isteyemiyorum dedi. Peki dedim, bizim yaptığımız ama onun da ortak olacağı bir yatırımı kastederek, ona versin dedim. Onu teklif etti ben kabul etmedim, işin sonunda benim planladığımdan daha fazlasını vermek zorunda kalırım zarar ederim dedi. Sonuç olarak Arsa bakıyormuş arsa alacakmış. Kv'nin arkadaşı için bakıyor demesi aslında kendisi içinmiş. Neden yalan söyleme gereği duydu bilemiyorum. Neyse ben üstünde durmadım, kendi parası isterse uzay gemisi alır.
Bu konuyu benim bildiğimi herkes artık biliyor ailede. Facetime'la tekrar görüşürken "abi arsayı buldum onu alcam 150 milyara" dedi. Eşim de "oğlum senin 150 milyarın var mı nasıl alcaksın biraz bekle bari" gibisinden bir şey söyledi. Kaynım da "sen ne güne duruyosun halledersin" deyip güldü, eşim de cevap vermedi sadece güldü. Konu öyle havada kaldı. Bizim şu an o kadar çok borcumuz var ki, tüm paramızı bir yere yatırdık, onun getirisi de min 1 yıl sonra olacak. Ben bütün maaşımı kredi kartımın asgarisine yatırıyorum, aylık 100-200 lira kalıyor elime, bebek için çok masraf oldu. Daha da tamamlayamadık. Eve yardımcı geliyordu onu kestik. Dışarı çıkmıyoruz, bu ara kapandık masrafımız çok diye. Geçen doktora nakit paramız çıkmadı, onu bile kredi kartıyla ödedik. Şimdi eşim kardeşini kıramaz da ya tamam derse? O kadar çok korkuyorum ki bunu nasıl öğreneceğimi bilemiyorum. Biz evlenirken her şeyimizi kendimiz yaptık, borca girmeden azar azar biriktirerek aldık. Ailesi eşimi özelde okuttu diye elini sürmedi hiçbir masrafa. Biz de bütçemiz yettiğince aldık. Tam evlilik arifesinde taksitlerimizi öderken eşime yine aynı şekilde arsa aldırdılar. Eşim delirdi ama ses edemedi. Arabasını kendi almıştı, kardeşi rica etti bize bırak diye, arabasını onlara bırakıp kendine borçla yeni araba aldı. Benim arabamı da ailem bana aldı, hiç kimse geri istemedi evlenirken. Bunlar bana hep garip geldi şimdiye kadar, maddiyat konusnda çok ezik eşim ailesine karşı. Ve kardeşini o kadar sahiplenmiş ki, abi mont yok al gönder diye eşimi arar koskoca adam. Annesine babasına güzel hediyeler gönderir, eşime kullanılmış ayakkabısını gönderir. Neyse bunlar benim problemim değil, onların kendi arasında yardım etmek İstiyorsa etsin dedim hep, karışmadım. Ama biz şu an aynı çatı altındayız ve o kadar büyük miktar parayı verirse şu anki sıkıntımızdan çıkamayıp daha çok sıkıntıya gireceğimizi düşünüyorum. Bir de evlenmek istiyorum düğün parasını hazırla demiş eşime. Babası da siz yapcaksınız düğünü tabi dedi. Biz hem arsa için borca girip hem düğününü nasıl yapalım? Bu konuda ne yapmalıyım? Eşimi kendi haline mi bırakmalıyım? Uzun oldu kusura bakmayın.
Kusura bakmayin ama gerçekten çok ozur dileyerek söylüyorum kayninizin eşsegi siz degilsiniz. Sizin yapicaginiz tek sey esinle konu acildimi güzel bir cıngar cikarticaksin durumu bebeginizin gelicegini anlaticaksin. Abla diyorum cunku kucugum dogum yaptıktan sonra evin parasi nereye gitti bilmiyorum. Hastanesi taksisi eczanesi evin ihtiyaci vs. Nasil gitti harcandi inan bilmiyoruz hic akilda olmayan seyler aliniyo bebek ihtiyacina. Kesinlikle kabul etmeyin ki zaten sizinde elinizde kalmiyomus. Lütfen bu zulmu yapmayin kendinize. .. bir diş gostermekte fayda var oldugunu düşünüyorum esinize:bicak::duduk:

O kadar boş bulundum ki, bir de cevabını eşim versin istedim. Beni ciddiye almaz ki nasıl olsa abimi ikna ederim diye düşünür terslerdi beni.
Sizi nasıl ciddiye almaz?

Tersleme cesaretini nereden bulabilir?

Şu yazdığınız mesaj bence son derece üzücü. Demek ki sizi kimse takmıyor ve siz de bunun farkındasınız gayet?

Neden cevaplarını vermiyorsunuz?

Ben sizi hatalı buldum. Ağırlığınızı koyamamışsınız. Kim neye alışmış olursa olsun, böyle bir durumda kavga küslük hiç umursamam ortalığı dağıtırdım.

Evladınızın hakkını daha şiddetli savunmanızı tavsiye ederim.

Yahu boyle seyler okuyunca sinirim tepeme cikiyor,ne demek siz ödeyeceksiniz?? Kayinpederiniz size hic harcama yapmamis dugun zamani,niye sizin kardesiniz icin yapmanizi bekliyor? Bence esiniz yolunacak kaz olarak goruluyor,ben olsam müdahale ederdim,kaldi ki nereden vereceksiniz aylik 100-200 kaliyor diyorsunuz,ayrica bebek olunca daha cok masraf olacak...Allah kolaylik versin

Sizi nasıl ciddiye almaz?

Tersleme cesaretini nereden bulabilir?

Şu yazdığınız mesaj bence son derece üzücü. Demek ki sizi kimse takmıyor ve siz de bunun farkındasınız gayet?

Neden cevaplarını vermiyorsunuz?

Ben sizi hatalı buldum. Ağırlığınızı koyamamışsınız. Kim neye alışmış olursa olsun, böyle bir durumda kavga küslük hiç umursamam ortalığı dağıtırdım.

Evladınızın hakkını daha şiddetli savunmanızı tavsiye ederim.

Daha önce hiç bu konulara girmedim onun ailesiyle ve kardeşi her istediği istisnasız yapılan biri. Bizim sınırlı kişi çağırdığımız düğüne kendi davetlilerini çağırmış biri. Yani şımarık arsız bir çocuk, muhattap olmaktan çekindim açıkçası. Herkes her istediğini yapmış şimdiye kadar, kimse uyarmamış hayır dememiş. Eşim de aynı şekilde, kendi asgari ücretle çalışırken kardeşi işsizken sırf o istedi diye gitti ona yeni çıkan telefonlardan aldı hala küçük çocuk gibi muamele ediliyor. Evlenmeden önce müdahale etme şansım pek olmadı, evlendikten sonra da ben nasıl davranacağımı bilemedim. Ailenin kıymetlisi çünkü.

X