Kaynım ve borç istemesi

Sardenya

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
10 Ekim 2016
1.843
2.503
Selam Hanımlar,

Kaynımın öğrenciyken aldığı kredinin yapılandırma peşinatını eşim ödemişti, kaynıma sen ödeyeceksen taksitlendircem demişti kaynım da kabul etmişti ama şu anda taksitleri de eşim ödüyor. Bu arada kaynım doğu görevinde, maaşı iyi. Geçen akşam kv'lere gittik, facetime'dan konuşuyorlar. Buradan kapatalım ben seni sonra arayım dedi annesine. Vedalaştılar. Ben de sandım ki "sonra görüşürüz" anlamında dedi. Beş dakika sonra kv nin telefonu çaldı, dışarı çıktı kaynımla konuşmaya başladı. Sonra kp'i çağırdı bi gelsene senle konuşcak diye. Sonra kp dışarda konuştu geldi, eşimi çağırdı sen de gelsene biraz diye. Ben de heralde benim duymamdan çekineceği bir şey dedim, ailesine söylemek istediği İçin bu şekilde davrandı dedim. Bozuntuya vermedim. Kv bana açıklama gereği duydu, görevden arkadaşı arsa alacakmış onu sordu soruşturdu abisiyle babasına dedi. İyi hayırlı olsun dedim bana ne yani sonuçta.
Ertesi gün eşim bana kardeşinin maaşını orada harcayamadığı için bir yatırım yapmak istediğini, onu araştırdıklarını söyledi. Ben de öğrenim kredisi borcu bitti mi ki dedim. Onu bana ödemez ya oldu gitti baştan dinlemicektim annemi ödemicektim şimdi isteyemiyorum dedi. Peki dedim, bizim yaptığımız ama onun da ortak olacağı bir yatırımı kastederek, ona versin dedim. Onu teklif etti ben kabul etmedim, işin sonunda benim planladığımdan daha fazlasını vermek zorunda kalırım zarar ederim dedi. Sonuç olarak Arsa bakıyormuş arsa alacakmış. Kv'nin arkadaşı için bakıyor demesi aslında kendisi içinmiş. Neden yalan söyleme gereği duydu bilemiyorum. Neyse ben üstünde durmadım, kendi parası isterse uzay gemisi alır.
Bu konuyu benim bildiğimi herkes artık biliyor ailede. Facetime'la tekrar görüşürken "abi arsayı buldum onu alcam 150 milyara" dedi. Eşim de "oğlum senin 150 milyarın var mı nasıl alcaksın biraz bekle bari" gibisinden bir şey söyledi. Kaynım da "sen ne güne duruyosun halledersin" deyip güldü, eşim de cevap vermedi sadece güldü. Konu öyle havada kaldı. Bizim şu an o kadar çok borcumuz var ki, tüm paramızı bir yere yatırdık, onun getirisi de min 1 yıl sonra olacak. Ben bütün maaşımı kredi kartımın asgarisine yatırıyorum, aylık 100-200 lira kalıyor elime, bebek için çok masraf oldu. Daha da tamamlayamadık. Eve yardımcı geliyordu onu kestik. Dışarı çıkmıyoruz, bu ara kapandık masrafımız çok diye. Geçen doktora nakit paramız çıkmadı, onu bile kredi kartıyla ödedik. Şimdi eşim kardeşini kıramaz da ya tamam derse? O kadar çok korkuyorum ki bunu nasıl öğreneceğimi bilemiyorum. Biz evlenirken her şeyimizi kendimiz yaptık, borca girmeden azar azar biriktirerek aldık. Ailesi eşimi özelde okuttu diye elini sürmedi hiçbir masrafa. Biz de bütçemiz yettiğince aldık. Tam evlilik arifesinde taksitlerimizi öderken eşime yine aynı şekilde arsa aldırdılar. Eşim delirdi ama ses edemedi. Arabasını kendi almıştı, kardeşi rica etti bize bırak diye, arabasını onlara bırakıp kendine borçla yeni araba aldı. Benim arabamı da ailem bana aldı, hiç kimse geri istemedi evlenirken. Bunlar bana hep garip geldi şimdiye kadar, maddiyat konusnda çok ezik eşim ailesine karşı. Ve kardeşini o kadar sahiplenmiş ki, abi mont yok al gönder diye eşimi arar koskoca adam. Annesine babasına güzel hediyeler gönderir, eşime kullanılmış ayakkabısını gönderir. Neyse bunlar benim problemim değil, onların kendi arasında yardım etmek İstiyorsa etsin dedim hep, karışmadım. Ama biz şu an aynı çatı altındayız ve o kadar büyük miktar parayı verirse şu anki sıkıntımızdan çıkamayıp daha çok sıkıntıya gireceğimizi düşünüyorum. Bir de evlenmek istiyorum düğün parasını hazırla demiş eşime. Babası da siz yapcaksınız düğünü tabi dedi. Biz hem arsa için borca girip hem düğününü nasıl yapalım? Bu konuda ne yapmalıyım? Eşimi kendi haline mi bırakmalıyım? Uzun oldu kusura bakmayın.

Kesinlikle müdahale etme vaktin gelmiş demektir böyle bi durumda. Ufak tefek hadi neyse ama sizin de durumunuz sıkışık mış. Sizin rızkınızı niye başkadı yesin ki. Üstelik madem parası var bu adamın arsa alacak evlenirken de onu satsın yapsın düğünü. Rahatsızlığımı ben olsam kv yede hissettiridim

Eşine şimdiden açık açık söyle. Kırıcı olmadan sakin bir dille anlat. Zamanı gelip borç olayı gündeme geldiğinde eşin hâlâ aynı kafada ise yak gemileri,çıkarabileceğin en büyük çıngarı çıkar. Çek restini buna rağmen gizli kapaklı yaparsa da ailesinin kimler olduğunu belli etmiş demektir.
Sizi mağdur etmeyecek yardım elbette yapılır ama zaruri giderlerinizden kısmış, çalışıyor olmanıza rağmen temizliğe gelen kadını iptal etmişsiniz . kıt kanaat geçindiğinizi gayet ortada eşinin tüm bunlara rağmen kardeşine büyük miktarda para vermesinin mantıklı izahı yok bence.

Hahah aile kendini şaşırmış. Siz yapacaksınız düğünü?efenim? Ya nasıl dayanıyorsunuz. Allah yardım etsin.

O arsayı almayın ve düğünü asla yapmayın. Ama bunu öyle yapın ki eşiniz kendi istemesin. Sizin zorlamanızla değil yoksa hiçbi anlamı kalmaz. Düğününde oynar takınızı takar dönersiniz. Ben olsam onu da yapmam böyle aileye söyliyim. Malum yerlerine güvenmeyen evlenmesin. Siz kime güvenmişsiniz??

Çok lazımsa yazlıktır bağ bahçedir borca sokun eşinizi. Kendi borcunzu öder mal mülk sahibi olursunuz. Çok ciddiyim.

Eski konularınıza baktım da sizin eşiniz para konusunda size gelince acayip uyanık.
Ailesine karşı niye böyle ezik davranıyor?

Aynı benim eşimin abisi. Alışmış kudurmuştan beterdir. Sürekli sizden maddi talepleri olacak.Sağlam bit restin vakti gelmiş. Ya böyle böyle yaparsın, ya da eve maddi olarak destek olmam, herkes başının çaresine baksın deyin. Gerçi benim eşim de hala akıllanmadı ama baktım olmuyor, borca soktum eşimi. Biz de kıt kanaat geçiniyoruz şimdi ama en azından arabamız ve evimiz var.

Kesinlikle müdahale etme vaktin gelmiş demektir böyle bi durumda. Ufak tefek hadi neyse ama sizin de durumunuz sıkışık mış. Sizin rızkınızı niye başkadı yesin ki. Üstelik madem parası var bu adamın arsa alacak evlenirken de onu satsın yapsın düğünü. Rahatsızlığımı ben olsam kv yede hissettiridim

Kv bana açıkça bir şey demedi deseydi bana da fırsat geçmiş olurdu.

Eşine şimdiden açık açık söyle. Kırıcı olmadan sakin bir dille anlat. Zamanı gelip borç olayı gündeme geldiğinde eşin hâlâ aynı kafada ise yak gemileri,çıkarabileceğin en büyük çıngarı çıkar. Çek restini buna rağmen gizli kapaklı yaparsa da ailesinin kimler olduğunu belli etmiş demektir.
Sizi mağdur etmeyecek yardım elbette yapılır ama zaruri giderlerinizden kısmış, çalışıyor olmanıza rağmen temizliğe gelen kadını iptal etmişsiniz . kıt kanaat geçindiğinizi gayet ortada eşinin tüm bunlara rağmen kardeşine büyük miktarda para vermesinin mantıklı izahı yok bence.

İşte nasıl konuşsam ters tepmez? Belki de gerçekten yardım etmiyecek onu bile bilmiyorum henüz, üstünde durmuyormuşum gibi sormam lazım hani sen zaten bu durumumuzda böyle bir şey yapmazsın ama gibisinden.

Hahah aile kendini şaşırmış. Siz yapacaksınız düğünü?efenim? Ya nasıl dayanıyorsunuz. Allah yardım etsin.

O arsayı almayın ve düğünü asla yapmayın. Ama bunu öyle yapın ki eşiniz kendi istemesin. Sizin zorlamanızla değil yoksa hiçbi anlamı kalmaz. Düğününde oynar takınızı takar dönersiniz. Ben olsam onu da yapmam böyle aileye söyliyim. Malum yerlerine güvenmeyen evlenmesin. Siz kime güvenmişsiniz??

Çok lazımsa yazlıktır bağ bahçedir borca sokun eşinizi. Kendi borcunzu öder mal mülk sahibi olursunuz. Çok ciddiyim.

Benim de aklıma borca sokmak geliyor ama zaten borçluyuz :KK43:

Eski konularınıza baktım da sizin eşiniz para konusunda size gelince acayip uyanık.
Ailesine karşı niye böyle ezik davranıyor?

Ya işte bunu özelde okutunca eli ekmek tutunca hep geri dönüşümünü beklemişler ve çok
İşlemişler eşime de. Dediğiniz gibi uyanıktır dışarıya olsun bana olsun. Ama ailesine tek kelime edemez o kadar damardan yüksek dozda ne emeklerle okuttuk seni vermişler. ailen tabi okutcaklar dediğimde de onların benden beklentisi yok ben kendim yapıyorum diyor, tamam yap da zaten sıkışığız Allah Allah ya.

Zaten gelinden en başta saklama sebepleri tepkisinden cekinmeleri. Siz düğün yapacaksınız ne demek. Hem borcum var diyorsun konu sahibi hem bebeğim var diyorsun. Cebimde 200 lira param kalıyor diyorsun. Arsa almış ailesine araba almış öğrenim kredisini ödemiş. Esine şöyle özel okul parasının diyeti mi bunlar de. Katından öğrenim kredisi borcunu sen iste. Paran bittiği bir gün aç telefonu bak yolda kaldım cebimde 1 kurus para yok arsa alacağına şu borcunu önce bir öde deyiver. Düğün falan da yapamayız de. Sen de çalışıyorsun. Hani sadece esin çalışıyor olsa kendi parasıdır derim. Ama evin taksiti borcu faturası seninde üzerinde. Sen de o zaman esin ailesine ne kadar yapıyorsa kendi ailene gönder. Bakalım o zaman gecinebiliyor musunuz?

Bu arada ben olsam kendi aileme arabayı geri gönderirdim. Sizi rahat görmüşler 2 araba var nasılsa diye. Gönder arabayı geri. Eşinin arabasını kullan. Sıkıntıyı hissettir kocana.

İşte nasıl konuşsam ters tepmez? Belki de gerçekten yardım etmiyecek onu bile bilmiyorum henüz, üstünde durmuyormuşum gibi sormam lazım hani sen zaten bu durumumuzda böyle bir şey yapmazsın ama gibisinden.

Niye üstünde durmuyor gibi soracaksın onu anlamadım. Tam tersine tepkini çok net göstermen lazım ki istediklerinde hayır diyebilsin. Sen üstünde durmuyor gibi sorarsan sana hayır yardım etmeyeceğim dedikten sonra ailesi isteyince zaten karım çok önemsemiyor ödeyeceğim diyebilir. Ya da önemsemiyormuş gibi sorarsan evet ödeyeceğim dese ne diyeceksin.

Kesinlikle ödemeni istemiyorum de. Kaedesine gönderdiği para ne kadar. Onları da hesapla. Sen de ben şu tarihe kadar kuzenime kardeşime artık kim varsa okuyan ailede bu kadar yardım yapacağım de. Bakalım ne olacak.

Aile içi işlere karışma kaygısıyla bu konuyu eşinizle konuşmanın doğru olmayacağını düşünerek bu zamana kadar sessiz kaldınız sanırım. Fakat bu sessizlik varlığınız yok sayılarak sizin aile içi işlerinize müdahale edilmesine fırsat verecek yanlış dozda bir sessizlik olmuş. Muhtemelen eşiniz de bu halinizi artık normal kabul ettiği için sizden kararını etkileyecek düzeyde tepki görmeyi bile beklemiyordur benzer konularda.

Benim size tavsiyem şu an eşinizle bu konudaki iletişiminiz rahatsızlığınızı eşinizin ailesine doğrudan hissettirmeye müsait olmadığı için kayınvalidenizle ya da kaynınızla konuşmadan önce eşinizle konuşup önce konuyu kafada eşinizle halledin.

Eşinizin ailesini düşünmesi gibi takdir edilesi yönlerini vurgulayarak çok kısa bir giriş yaparak başlayın. Mesela "Sen hep çok düşünceli bir insan oldun, annen baban üzülmesin diye neler yaptığını görebiliyorum, ailenle ilgili hassasiyetin beni hep memnun etti çünkü kendi anne babasına karşı bu kadar hassas davranan bir insanın eşi ve çocuğu için çok daha fazlasını yapmak isteyeceğini biliyorum. Bizi ne kadar sevdiğini, ne kadar düşündüğünü biliyorum ve bunun için şükrediyorum." gibi bir giriş eşinizi tepkisiz, anlamak için dinlemeye hazırlar ve sizin uzlaşmak istediğiniz mesajını verir. Eşinizin hazır olduğunu hissettiğinizde onun adına üzüldüğünüz ana fikrini vererek haksızlığa uğradığını ve bu durumu kabullenmesinin ailenize zarar verdiğini söyleyin. Bunu yaparken kendinizi öne çıkarmayın, konuşma boyunca eşiniz adına üzülüyor, onun iyiliğini düşünüyor görünün. Arada bir eşinizin ve çocuğunuzun zor durumundan ötürü sizin de çok üzüldüğünüzü söyleyin. Öfke belirtisi vermemeye çalışın. Belki şöyle devam edebilirsiniz,

"Ama canım son zamanlarda olanlar beni hem senin adına hem ailemiz adına üzüyor ve düşündürüyor. Ailen için her zaman bir şeyler yap, çünkü biz de ilerde çocuğumuzun bizim için yapacağı şeylere ihtiyaç duyacağız. Bu konuda ben her zaman arkandayım fakat son zamanlarda yaptığın fedakarlıklar bizim kendi ailemize zarar veriyor artık. Ben durumumuzdan şikayetçi değilim, 200 lira kalıyormuş elimde kalsın, elime az geçiyor az harcarım diyebilirdim ama şu an bunu diyemiyorum çünkü bu darlığı fedakarlık yapmanı gerektirecek bir durumda olmayan kardeşinin borcunu ödeme fedakarlığında bulunduğun için yaşıyoruz. Kardeşinin bir ailen bir çocuğun olmasına rağmen senden bunu beklemesi sana haksızlık. Anne ve babanın bu duruma seyirci kalmasınaysa senin adına daha çok üzülüyorum. Kardeşine yetişmenin telaşını mı yaşayacaksın yoksa evinin geçim telaşını mı, sana da yazık değil mi, ben de çalışıyor kazanıyorum ailemiz için, bana da yazık değil mi, belki evladımız için birikim yapacağımız parayı kardeşin için harcıyoruz, çocuğumuza yazık değil mi? Kardeşinin kredisini ödemen bile fazlayken senden arsa için yardım imasında bulunmasını, düğünü senden beklemelerini ben kabullenemiyorum."

Bundan sonra eşinizi kardeşi ya da annesiyle konuşması için cesaretlendirin. Bir şeye hayır demenin, bir şeyi reddetmenin ille de kırıcı bir davranış olması gerekmediğini, kendini çok hoş bir üslupla kimseyi kırmadan ifade edebileceğini söyleyin. Bir kaç kez eşinizle bunaltmadan bu konuyu konuştuğunuzda eşiniz bu fikre alışacaktır. Her konuşmanızda öncekinden biraz daha fazla bahsedin bu durumun özellikle sizi üzüyor olmasından. Yani yavaşça kendinize çevirin konuyu. Bu süreç biraz zaman alsa da sadece konuyu çözmekle kalmaz anlayışlı yaklaşımınız aranızdaki duygusal bağı da güçlendirir, eşiniz sizi yanında kendi ailesini karşısında algılamaya başlar.

Zamanla eşiniz sizin rahatsız olduğunuz düşüncesini de içselleştirdikten sonra tepkinizi kayınvalidenize de hissettirmeye başlayın. Sakin ve kendinizi ifade etmeye özen göstererek. Burda bazı hanımların önerdiği gibi terslemek, trip atmak, ağzının payını vermek cinsinden tepkiler problem çözmez problem yaratır, buna dikkat edin. Belki bir aya yayarak izleyeceğiniz bu yol biraz yorucu olacak fakat sonuca değecektir. Yazınızdan kırıp dökmeden halletmek istediğinizi anladığım için bu kadar uzun yazdım. Umarım en kısa zamanda hallolur. Mutluluklar dilerim.

Nasıl sakin kalabiliyorsunuz ciddi anlamda samimiyetimle tebrik ediyorum çünkü ben olsam çoktan müdahale etmiştim o esnada Facete konuşurken ne demek abisi ödeyecek ne demek düğünü yapacak çalışan maaşı olan adam arsa alacağına düğün yapsın. Mudehale etme zamanınız çoktan geçiyor hemen eşinize gerekenleri söyleyin o soyleyemiyorsa tekrat konusu geçerse konuşun kayinvalide kayinpeder kayniniz kim denk gelirse sabah sabah sinirlendim birkaç gün önce eşimin kardeşi de istedi cuzi bir miktar ama keyfine istediği için sinirlendim

valla iyi sömürüyorlar eşini.. sesini çıkarmanın vakti gelmiş geçiyor. çocuğunuz olacak hala daha sizden maddi yardım mı bekliyor pes yani.. benzer bi olay dün bizim başımıza geldi. eşimi kuzeni aramış, bi miktar para istemiş. bizim de yaptığımız yatırımlardan dolayı borcumuz var. eşim de gayet güzel bi dille geri çevirmiş. bizim borçlarımız var, yeni yuva kurdum, düğün borçlarını bile hala ödüyoruz, çocuğumuz olsun istiyorum, bu durumda para veremem malesef diye.. bence eşin çok sessiz kalıyor.

X