Kayınvalidemin bilmişliği :))

Konu sahibi bu konuyu kafasinda verdigi cevaplar dogrultusunda bile acmis olabilir, eski konularina baktigimda, ne kocasindan ne de kocasinin ailesinden maalesef deger gormemis, özellikle kocasi tarafindan psikolojik siddete ugrayan biri.
Ha milletin yüzüne bunlari soylemis de olabilir ama soylenilen her lafi milletin agzina tikmasi, had bildirme cabasi da bu kisiler tarafindan cok kere yok sayıldıgindan, dikkate alinmadigindan. Umarim bu durum duzelir.

Ben de aynı fikirdeyim . Kızıma bir tulum almıştım mesela 2 bin civarında sadece 1 hafta giydi.Arkadaşımın bebeğine teklif ettim kullanırım dedi aldı.o da 1-2 ay giydirecek kışın sonra başka bebeğe verir çevresinden.Ben de kuzenimin bebeğinin ayakkabısını giydirdim mesela. Durumum da yerinde alabilirdim ama gerek yok. Buna takılmak bana da çok tuhaf geliyor. Daha doğrusu kimsenin eskisini giydirmem demek biraz zalimce geliyor. Hiç sıfır kıyafet alınamayan bebekler var... Onların anneleri de okuyacak sonuçta .
Bem yadırgamadım açıkcası, ilk çocuğumda bizde öyleydik. Herşeyin güzelini yapmaya ve almaya çalıştık.
Kimseden bir tulum dahi almadım kullanılmış giydirmedim çocuklarıma. Kendimde giymem kimsenin birşeyini.
İkinci çocukta daha farklı düşündüm ama, Kızımın küçülenlerini saklamıştım, tekrar kız ve doğdukları mevsimlerde yakın olunca giydirdim.
Yenide aldım ama ablasınkileri de giydirdim.
Ayakkabı ve mont hep yeni aldım ama kazaktı, elbiseydi giydirdim.
Sonrada birkaç hatıra hariç hepsini verdim, hala küçülenleri veriyorum ve çok seviniyor alanlar, çünkü hepsi temiz kullanılmış, eskimiş yada lekeli olanları atıyorum zaten. Birşeyi beğenip çok para versemde ben onu çocuğum için verdim sonuçta, ister bir giyer ister üzerinde parçalanana kadar, acımamki. Acılsamda hiç almam

Bilmiş olmalarına fırsat vermemişsiniz gibi:)
Evet şimdiden önlemimi almak istedim. Lohusayken hiç uğraşamam çünkü. Geçen sefer de tetenoz aşısı zararlı olma dmwişti cevabını verdim. Yani sırf torun diye karışamaz kaldı ki bebekten önce de pek ilgilenmedi benimle o yüzden geri dursunlar izin vermiyorum.

Ben de aynı fikirdeyim . Kızıma bir tulum almıştım mesela 2 bin civarında sadece 1 hafta giydi.Arkadaşımın bebeğine teklif ettim kullanırım dedi aldı.o da 1-2 ay giydirecek kışın sonra başka bebeğe verir çevresinden.Ben de kuzenimin bebeğinin ayakkabısını giydirdim mesela. Durumum da yerinde alabilirdim ama gerek yok. Buna takılmak bana da çok tuhaf geliyor. Daha doğrusu kimsenin eskisini giydirmem demek biraz zalimce geliyor. Hiç sıfır kıyafet alınamayan bebekler var... Onların anneleri de okuyacak sonuçta .
Öncelikle düşüncenize saygı duyuyorum. Herkesin bakış açısı farklı ben sizin gibi tuhaf geliyor demek yerine olabilir deyip saygı duymayı tercih ediyorum. Bunun imkanlar alakası yok. Ucuz olsun benim olsun düşüncesindeyim. Ve bu da benim düşüncem. Gerekirse ben kendi ihtiyacından kısarım ama bebeğime ucuzda olsa yeni kıyafet giydiririm. Sırf bir kere giyecek diye başkasının aldığı kıyafeti giydirmek ve gitmek zorunda değilim.

Haklısınız istememekle bende istemiyorum ama çok kaliteli ve çok şık bulduğumu belki alırım ablam çok zevklidir. 3 yıla gireceğiz deneme yaptığımız tedavi gördüğümüzden bu yana bebek için. Herkes şimdiden bana sakın kıyafet alma çabuk büyüyor diyor. Kızmıyorum onlara 6 yeğenim var gerçekten öyle. Ben onlara kibarca belki çok beğendiğim bişey olursa alırım ama haricinde başka şeyler almam ilk çocuğum ve çok bekledim kendim herseyini almak istiyorum hevesim var diyorum anlayışla karşılıyorlar. Dik konuşmayın bence şimdiden ilerde çok ihtiyaç duyacaksınız onlara. Kötü bişey dememişler. Sağlıkla dünyaya gelsin inşallah bebeğiniz. 😊
İnşallah teşekkür ederim. Ve de 3 düşükten sonra ve 2 yıl sonra bebeğim oldu ve hevesim olan şeyler almak istiyorum. Gerçi bunun dışında da ben tek kızım ve kimsenin birşeyini giymedim hiç. Alışık olmadığım için de alamam giyemem. Alana saygı duyuyorum ama ben yapamam. Bebeğime de ucuz da olsa kendim almak isterim.

Kadin alttarafi kv muhabbeti yapmiş
İki aşağı beş yukarı hepsi bu tarz şeyler söyler
Sanki bebek doğmuşta kadın zorla yıkamaya çalışıp, karınca yağı sürmüş gibi.
Ayrıca bebeklerin özel tabakası olması onların yıkanmasına engel değil, göbek bağıda değil.
10 Dr yada 10 Ebeye sorun, 10 farklı bilgi verirler.
İki doğum yaptım, öyle fi tarihindede değil, ikisindede bebekler doğar doğmaz yıkandılar. Öylede olmalı, çocuklar kanlı kanlı doğuyorlar malum, yıkanıp mis gibi tertemiz yıkanıp ütülenmiş kıyafetleri giyinip pamuk gibi oluyorlar.
Düşüncenize saygı duyuyorum siz kendi bebeklerinizi tıkamak istemişsiniz ve yıkamışsınız ama ben yıkamak istemiyorum göbek bağı düşene kadar ılık suyla silerim. Haaa bu arada kv için şimdiden bazı şeylerin önünü almazsam yarın öbürgün daha fazla karışacak ve ben mutsuz olacağım. O yüzden mış gibi yapmış olması değil yarın öbürgün karışmasın diye dk durdum

O kadar haklisiniz ki! Son cumleniz özellikle...
Sacma bir sekilde gurur meselesine ceviriyor bazilari bu durumu.
Ben almanyada yasiyorum, her ay okullarda ikinci el bebek ve cocuk kiyafetleri 1-2 euro gibi bir fiyata satisa sunulur, son model arabasiyla buraya alisverise gelenler var, kimsenin ihtiyacı yok, kimse cimri degil, sadece tuketim cilginliginin onune gecmek isteyen yetiskinlerden olusuyor, bu kimsenin zoruna gitmiyor, yikanmis/utulenmis tertemiz kiyafetleri aliyoruz, burada herkes öyle. Turkiyede ise konu sahibi gibi binlercesi bundan utaniyor, bu sisteme cok uzaklar.
Saçma bir şekilde mi? Yurtdışından yaşamanız sizinle aynı fikirde olmayan insanlara saygı duymayacağınız anlamına gelmiyor. Keşke farklı fikirlere saygı duyabilsenis. Ayrıca gurur meselesinden bahsetmişsiniz ne alaka anlamadım! Yani başkasının kıyafetini giymemek veya bebeğime giydirmemek neden gurur meselesi olsun ki? Her insanın karakteri kişiliği huyu farklıdır. Giymek ve giydirmek zorunda değilim. Ben nasıl size gurursuzluk demiyorsam siz de bana saçma şekilde gurur yapıyor diyemezsiniz... Aman neyse siz böyle düşünmeye devam edin ve başkalarının kıyafetlerini almaya devam edin... 👌

Konu sahibi bu konuyu kafasinda verdigi cevaplar dogrultusunda bile acmis olabilir, eski konularina baktigimda, ne kocasindan ne de kocasinin ailesinden maalesef deger gormemis, özellikle kocasi tarafindan psikolojik siddete ugrayan biri.
Ha milletin yüzüne bunlari soylemis de olabilir ama soylenilen her lafi milletin agzina tikmasi, had bildirme cabasi da bu kisiler tarafindan cok kere yok sayıldıgindan, dikkate alinmadigindan. Umarim bu durum duzelir.
Hıı hııı başka işim gücüm derdim yok kafamda verdiğim cevaplar doğrultusunda açtım... Yaaa bu kanıya nereden vardınız Allah aşkına? Haa bu arada evet benimle ve bebeğimle ilgili fikirde bulunmalarını istemiyorum ve direkt tepkimi koyuyorum. Çünkü bana karşı yanlış yapan insanların benim ve bebeğim hakkında yorum yapıp tavsiye vermesinin istemiyorum. Bu sadece bana has birşey değil. Burada ki binlerce kadına sorsanız ya da empati yapsanız sizde dik durup cevabını verirsiniz. Ayrıca ikinci bir amacım ise ilerleyen zamanda bebeğimi nasıl yetiştirmem konusunda bana karışmamaları. Çünkü ben 30 yaşındayım ben cahil değilim doktorum ne derse onu yaparım. Tıpkı diğer anneler gibi...

Bem yadırgamadım açıkcası, ilk çocuğumda bizde öyleydik. Herşeyin güzelini yapmaya ve almaya çalıştık.
Kimseden bir tulum dahi almadım kullanılmış giydirmedim çocuklarıma. Kendimde giymem kimsenin birşeyini.
İkinci çocukta daha farklı düşündüm ama, Kızımın küçülenlerini saklamıştım, tekrar kız ve doğdukları mevsimlerde yakın olunca giydirdim.
Sonrada birkaç hatıra hariç hepsini verdim, hala küçülenleri veriyorum ve çok seviniyor alanlar, çünkü hepsi temiz kullanılmış, eskimiş yada lekeli olanları atıyorum zaten. Birşeyi beğenip çok para versemde ben onu çocuğum için verdim sonuçta, ister bir giyer ister üzerinde parçalanana kadar, acımamki. Acılsamda hiç almam
Ben de ilk bebeğime kimseden birşey almam ama ikinci bebeğim için kardeşinin kıyafetlerini giydiririm. Ama başkasının değil ne ben ne de bebeğime giydirmem

Söylediklerinde bı tuhaflık görmedim ben.tam tersi siz daha bilmiş davranmissiniz.ben bebeğimi üçüncü gün yıkadım çünkü göbek bağı bazen 2 hafta düşmüyor.bebegi o kirli haliyle bırakamam ben olsam.ayrica bebek kıyafetini herkes birbirine veriyor niye gurur yaptinizki

Düşüncenize saygı duyuyorum siz kendi bebeklerinizi tıkamak istemişsiniz ve yıkamışsınız ama ben yıkamak istemiyorum göbek bağı düşene kadar ılık suyla silerim. Haaa bu arada kv için şimdiden bazı şeylerin önünü almazsam yarın öbürgün daha fazla karışacak ve ben mutsuz olacağım. O yüzden mış gibi yapmış olması değil yarın öbürgün karışmasın diye dk durdum
Yani kv de sizin evliliğinizde bukadar rol alıyorsa her türlü karışır zaten. Sınır çizememişsiniz bu saate kadar, şuan ona iki laf sokmanız onu durdurmayacaktır. Lohusalığınızda sütün geliyormu, sütün yetmiyor, mama ver, mama verme, bebeği kalın gidydir, bebeği kalın giydirme gibi muhabbetlerde size başarılar ve sabırlar.

Ben Almanyada doğum yaptım, açıkcası yıkayalımmı diye soran olmadı. İlk ten tene temasdan sonra bebeği tartıp ölçmek için alıp yıkayıp, giydirip getirdiler. Sonraki günlerde ebe yıkamada yardımcı oldu, eve çıkana kadar 2-3 kez yıkamıştık birlikte. Öyle haldur huldur şampuanla yıkanmiyor bebekler, ılık suyun içine 2-3 damla şampuan damlatılıp onunla narin birşekilde yıkanıyor.
Yani kv de sizin evliliğinizde bukadar rol alıyorsa her türlü karışır zaten. Sınır çizememişsiniz bu saate kadar, şuan ona iki laf sokmanız onu durdurmayacaktır. Lohusalığınızda sütün geliyormu, sütün yetmiyor, mama ver, mama verme, bebeği kalın gidydir, bebeği kalın giydirme gibi muhabbetlerde size başarılar ve sabırlar

Okurken kayınvalideniz be kadar iyi düşünceli diye düşündüm. Siz neyin intikamını aldınız ki 😅 bu arada ben kamuda çalışıyorum eşim mühendis. İş yerinden bir arkadaşı utana sıkıla eşime demiş bayan . Tabiki dedim olursa iyi olur dedim. Bana uyanı alır uymayanı başkasına veririm. Hepsi çok güzeldi . Benden de arkadaşa geçti ondan kim bilir kime geçer. O kadar takılmayın herşeye. Kızımın hiç bir şeye ihtiyacı ypk şartların üstünde yaşayan bir çocuk şükür.

Okurken kayınvalideniz be kadar iyi düşünceli diye düşündüm. Siz neyin intikamını aldınız ki 😅 bu arada ben kamuda çalışıyorum eşim mühendis. İş yerinden bir arkadaşı utana sıkıla eşime demiş bayan . Tabiki dedim olursa iyi olur dedim. Bana uyanı alır uymayanı başkasına veririm. Hepsi çok güzeldi . Benden de arkadaşa geçti ondan kim bilir kime geçer. O kadar takılmayın herşeye. Kızımın hiç bir şeye ihtiyacı ypk şartların üstünde yaşayan bir çocuk şükür.
İyi ve düşünceli mi. 😂 İntikam demeyelim ama zamanında bana yaptıklarının karşılığı diyelim. Canımı çok yaktı. Hele en son kendi Oğlun 10 gün yoğun bakımdayken o misafir derdine düşüp gezip tozduğu umursamayıp hamile gelinini oğlunu sormak yerine tatile gitmesi beni doldurdu

İyi ve düşünceli mi. 😂 İntikam demeyelim ama zamanında bana yaptıklarının karşılığı diyelim. Canımı çok yaktı. Hele en son kendi Oğlun 10 gün yoğun bakımdayken o misafir derdine düşüp gezip tozduğu umursamayıp hamile gelinini oğlunu sormak yerine tatile gitmesi beni doldurdu
Ayrıntıyı kimse bilemez . Konunuzda şaşırıp tepki verilecek durum yok malesef. Ama her halükarda çocuk için ipleri ele almak mantıklı.

Öncelikle düşüncenize saygı duyuyorum. Herkesin bakış açısı farklı ben sizin gibi tuhaf geliyor demek yerine olabilir deyip saygı duymayı tercih ediyorum. Bunun imkanlar alakası yok. Ucuz olsun benim olsun düşüncesindeyim. Ve bu da benim düşüncem. Gerekirse ben kendi ihtiyacından kısarım ama bebeğime ucuzda olsa yeni kıyafet giydiririm. Sırf bir kere giyecek diye başkasının aldığı kıyafeti giydirmek ve gitmek zorunda değilim.
Zorunda değilsiniz ancak yazarken alamayacak insanı da düşünüp o konuda Saygı duyup yazmalısınız. Tuhaf kelimesinden alınırken diğer cümleleriniz nereye uzanır farketmelisiniz. Amacım polemik değil zaten. Burayı bir sürü insan okuyor. Özellikle şu ekonomide ucuz da olsa dediğiniz kıyafetleri kendi evladına gidip seçip alamayan anneler kendilerini kötü hissetmesinler diye özellikle yazdım. Durumum var ikinci el de giydiriyorum. Kimsenin eskisi diye de yaftalamıyorum. Çocuğumun değerini bir kıyafetle de belirlemiyorum. Önemli olan ona gösterdiğim sevgi.

Giyerim giymem meselesi değil aslında. Bunu ifade ediş şekli önemli . Burada birisi ben çocuğuma içinde et olmayan yemek yedirmem demesiyle bunun bir farkı yok örneğin. Çocuğu ve kendisi başkalarından kıyafet kullanan bir sürü insan var . Hiç bebeğine kıyafet seçip alamamış anneler de var.Kaldı ki zaten ayıp değil tüketim çılgınlığına karşı gayet takdir edilir bir hareket hatta. Yine de giydirmeyecek durumda ve bunu seçiyorsa zaten zorla giydirmiyor kimse . Bunu ifade ederken ben çocuğuma kimsenin eskisini giydirmem lafı bazı kalpleri incitir.

Zorunda değilsiniz ancak yazarken alamayacak insanı da düşünüp o konuda Saygı duyup yazmalısınız. Tuhaf kelimesinden alınırken diğer cümleleriniz nereye uzanır farketmelisiniz. Amacım polemik değil zaten. Burayı bir sürü insan okuyor. Özellikle şu ekonomide ucuz da olsa dediğiniz kıyafetleri kendi evladına gidip seçip alamayan anneler kendilerini kötü hissetmesinler diye özellikle yazdım. Durumum var ikinci el de giydiriyorum. Kimsenin eskisi diye de yaftalamıyorum. Çocuğumun değerini bir kıyafetle de belirlemiyorum. Önemli olan ona gösterdiğim sevgi.
Ondan sonra yok senin scooterın yok benim bisikletim, yok annem bana bunu aldı yok babam bana bunu aldı diyen el kadar bebeler türüyor. 2 doktor çalışıyoruz eşimle , vallahi arkadaşlarımdan gayet de aldım bebek kıyafetleri önlükler ana kucağı uyku tulumları vs. Gocunacak şey değil bunlar. 2.5 tog uyku tulumları altınla yarışıyor keşke her yaşını bulsam 😁 Evin en büyüğü olmasam ablam abim olsa onlardan da alırdım vallahi işime gelirdi

Ondan sonra yok senin scooterın yok benim bisikletim, yok annem bana bunu aldı yok babam bana bunu aldı diyen el kadar bebeler türüyor. 2 doktor çalışıyoruz eşimle , vallahi arkadaşlarımdan gayet de aldım bebek kıyafetleri önlükler ana kucağı uyku tulumları vs. Gocunacak şey değil bunlar. 2.5 tog uyku tulumları altınla yarışıyor keşke her yaşını bulsam 😁 Evin en büyüğü olmasam ablam abim olsa onlardan da alırdım vallahi işime gelirdi
Meslektaş çıktık :) aynen biz de iki doktor ve ilk çocuğumuz ve 2. El arkadaşlardan vs giydiriyoruz , kendimiz de paylaşıyoruz mis gibi. Çocuğuma da öğretiyorum :) hiç bir bebek annem bana sıfır kıyafet aldı demeyecek sonuçta . Sevginin ölçüsü de bu değil. Alamayanı yetersiz hissettirmeye hele hiiiçç gerek yok :)

X