Kaygiyla nasil bas ediyorsunuz?

papyonkilikli

kulillah summe zerhum....
Kayıtlı Üye
29 Şubat 2012
7.898
15.456
Evet direk psikoterapi vs tarzi oneriler gelecektir ama inanin vaktim yok. 2 kucuk cocugum var birakabilecegim kimsem yok. Terapi icin randevu arastirdim ozeller dahil. hafta ici 10.00 18.00 haftasonu da oyle ama haftasonu tamamen dolu. Esim 19.00 da evde oluyor.
Cocuklarimin ikisi de atesli havale gecirdi. elimde ates olcer geziyorum neredeyse. acaba hasta olurlar mi eyvah uykudan aglayarak uyandi oglum gecen seferde oyle uyanmisti. eyvah kizim gereksiz yere agladi gecen seferde oyle olmustu kesin ateslenecek. ister istemez bu onlara da yansiyor. surekli bir en kotusunu dusunme halim var. onlari kaygili takintili bireyler olarak yetistirmek istemiyorum.
bugun mesela ilk defa metroya bindiler. kendimi yenmek istedim. normalde arabayla goturuyorum heryere. inanilmaz rahatsizim suan. okb ye donusmesinden korkuyorum.
baskalarina care olurken kendime care olamiyorum. nefesim sikisiyor, sinirli, uzgun depresif oluyorum.
denediginiz ve isinize yarayan dua meditasyon kitap her turlu oneriye acigim.

İyi hissetmek - David Burns

Burada temel olarak bilişsel davranışçı terapi tekniklerini kendi kendine uygulamayı öğretiyor.

Kendim psikoloğum/nörobilimciyim ve endişelerimi yenmede bu teknikleri kullandım hala kullanıyorum.

Ben daha profesyonel kitaplar kullanıyorum ama yukarıda önerdiğim daha halka hitap eder biçimde kolayca teknikleri uygulamayı anlatıyor.

Herkese de tavsiye ediyorum.

nokta atisi tesekkur ederim.

Acil toparlamalısın çünkü işin sonu okb... bende aynı durumu yaşadım ve tedavi olmadım okb ye çevirdi. Psikodestek aldım daha iyiyim ama artık sadece kişisel gelişim kitapları okuyorum vok iyi geliyor. Bahsedilen kitabı hmm temin ediyorum netten tesekkurler.

diğer kitaplar neler acaba sınav motivasyonu vs ile alakalı bir şey var mı içlerinde

bu kitabı çok sevdim fayda gördüm de aynı tür önerilere açığım ben

5 sene önce Okb tanısı kondu 2 sene tedavi oldum bilirim biliyorum en berbat şey ‘ay bişey oldu, o zaman da böyle olmuştu, ay yine olacak vs.’ Ben çözümü örgü de buldum ciddiyim öyle ahım şahım şeyler yapamıyorum ama atkı, bere, basit süveter falan şimdi mesela bebeğime tulum yapıyorum başkalarına göre kolay bana göre zor oyaladığı için kafam dağılıyor :) bakıyorum geliyorlar alıyorum elime bir iki sıra öreyim, ay orası olmadı sökeyim derken düşünceler gidiyor tavsiye ederim. :)

Bahsettiğiniz profesyonel kitaplardan tavsiye edebilecekleriniz var mı ?

hic bas etmiyorum :) her dusundugumuz sey olsaydi ohooo..
onlar sadece dusunce. gelir ve gecer ..kendinize böyle telkinler edin kendinizi rahatlatin. birseyin olacagi varsa ve basa gelince cözüm bulursunuz zaten. gerek varmi önceden senaryolar kurmaya? yok. o yuzden rahat olun.

Kaygı çok pis bir şey. Ben de aşırı endişeli, kaygılı biriyim. Daha çok iş, çalışma ortamı fobisi şeklinde. Ama o kadar da rahat bir işim var, ortamım rahat kimseyle bir problemim yok. Ama yok kaygılıyım. Terapi biraz başlamıştım ama devamını getiremedim.

İyi Hissetmek ile beraber, Hayatı Yeniden Keşfedin. Aynı yayın evinden çıkan ve dönüp dönüp okuduğum bir kitap.

Patika diye bir app var, mindfulness uygulaması. Onun meditasyonları ile beyninizi sakinleştirmeye çalışabilirsiniz.

Kaygı geldiğinde onla savaşmamaya içalışın, onu kabul edin, varlığını kabul edin ama onun gerçek olmadığını sizin kaygılarınız olduğunu da fark edin. Örneğin bir konuda korktunuz, ama bir şey olmadı. Bir dahaki sefere aynı kaygıyı fark ettiğinizde bu anı hatırlayın.

Kaygınızın altında yatan düşünceyi bulmaya çalışın, buna sebep olan geçmiş anılarınızı ve o kaygıyı hissettiğinizde kendinize ben bunu şu yüzden yaşıyorum, diyebilin. Elbette bunları kendi kendine yapmak hatta algılamak da imkansız gibi bir şey. Ben de psikolog olmadığım için düzgün anlatamadım.

Bahsedilen kitaplarda daha derin ve açık bir şekilde anlatılıyor. Umarım faydasını görürsünüz.

diğer kitaplar neler acaba sınav motivasyonu vs ile alakalı bir şey var mı içlerinde

bu kitabı çok sevdim fayda gördüm de aynı tür önerilere açığım ben

Merhaba
Ne desem yalan olur şimdi eğitim psikolojisiyle pek ilgilenemedim ama diğer psikolog arkadaşlarima sorabilirim

Bahsettiğiniz profesyonel kitaplardan tavsiye edebilecekleriniz var mı ?

Ben Ertuğrul Köroğlu nün Bilişsel Davranışçı Psikoterapiler ini kaynak kitabım yaptım :)
Her bir rahatsızlığa göre ayrı ayrı teknikler, tablolar, ödevler ve hedefler geliştirmiş. Üstelik de zihin süreçlerini ve bilişsel çarpıtmalari farklı bozukluklara göre yorumlamış.

Bu üstteki kişilik bozuklukları hariç. Kişilik bozuklukları için ayrı bir kitabı var. Adı kişilik bozuklukları. Okurken tespitlerine hayran kalmıştım :)

havale icinse bu korkunuz bebeklik caginda yasanan atesli havalelerde sekel ya da baska turlu bir hasar kalmasi cok nadir
gorulur bunu arastirabilirsiniz
onlar cocuk bende ucakta falan cok stres oluyorum aglayacal diye ama aslinda bunu insanlarjmiz yapiyor maalesef ters ters bakmalar offlayip pufflamalar
sizin degil toplumun terapi gormesi lazim
cocuk bu tabiki aglar sizlar
toplu tasimaya binmemiz yasak gibi davraniyolar bu tum anneleri skiyor ister istemez maalesef

Ya çocuğum takla atarken boynunu kırarSA,ya bana bisey olurSA,ya eşim trafik kazası geçirirSE...Bunlar ve bunun gibi binlerce düşünce zamanında beni de yiyip bitirdi.Birgün dedim ki kendi kendime SE'lerle SA'larla hayat geçmez.Yaptığın birsey yok hep kurgu hep kötüyü çağırma..O kendime olan sinirle oglanı cimnastiğe yazdırdım düşünün yani.Ha kolay olmadı önceleri sanki hoca çıkıp bana birsey diyecekmis gibi korka korka bekledim sonra ordakilerle sohbet ve sonra kursun yanindaki wafflecıda kahve waffle keyfi aşmayı basardım.Sizde metroyla baslamissiniz bence devam edin

Size yardımci olacak birini bulup gunde en az 2 saatinizi disarida sadece ve sadece kendinize ayirin. Plates yapin yoga yapin ya ben yogaya basladim yeni acayip iyi geliyor strese falan birebir ben depresyon sorunu yasayan bir insanim gerci say say bitmez ama yoga iyi geliyir plateste yapmistim ama bi cokuntu aninda biraktim malesef su an iyi gibi gibi. Gec olmadan caresine bakin. Cocuklari birine birakiyoruz en az 2 saat pırrr.

valla çok sevinirim açıkçası

Ben bu durumu yenemedim ama hafifletmeyi başardım. İyi hissetmek adlı kitabı okudum ancak ben de pek işe yaramadı. Hatta tekrar okusam mı diye düşünüyorum hafiflemişken. Neyse. Bende de çılgın fikirler beliriyo. Ya eşim kaza geçirirse ya yeğenimin dizi jimnastik antremanında dönerse yok efendime söyleyim köpeğimin ya ağrısı varsa ve belli edemiyorsa ya önümdeki kamyondan tahtalar düşer ve bana denk gelirse gibi gibi gibi... Bunları yine ara ara düşüyorum fakat etkisi cooook kısa oluyor. Çünkü hemen kafamı dagıtacak bir şey buluyorum. Dikkatimi başka şeye veriyorum. Üstelemiyorum. Kendimce bir savunma geliştirdim ve uyguluyorum. İnsanın iradesinde bitiyor sanırım. Ama tabi halen tezgahtaki bıçağın ordan düşüp bana ya da birine zıplayarak ulaşma ihtimalini hesaplıyorum. Ancak hemen kafamı dagıtıp hayatıma saglıklı bir şekilde devam edebiliyorum. İlaç kullanmadım. Bir dünya yan etkisi var. Ya o en nadir yan etkisi bana denk gelirse diye düşünmemek elde değil

Psikonet yayınlarının nette sitesi var. Orada evham ve kaygı bozukluğu üzerine epey bi kitap var..

Az once arkadasa da onerdim. Psikonet yayınlarının nette sitesi var. Orada evham ve kaygı bozukluğu üzerine epey bi kitap var..

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…