Karatay Diyetiyle Sağlıklı Yaşıyoruz

tuanairem

mesaisiz çalışıyorum
Kayıtlı Üye
23 Nisan 2014
2.400
2.576
KIZLAR MERHABA

Uzun zamandır KONU açıp açmamakta kararsız kaldım.Ama açmam gerektigine inandım:)
Size kendimden bahsedim;
Çalışan bi bayanım sabah 8 akşam 5 ve 2 çocuk annesiyim.kendimden çok başka şeylere zamanımı ayırdm ...Çocukluğumdan beri hep kiloluydum. kilo nedense beni hiç rahatsız etmedi Sonra diyet yapmaya başladım.Karatay diyetiyle geçen yıldan bu yıla yaklaşık 14 kilo verdim.Kaldığım yerden devam etmek adına burada hep birlikte karatay usulu beslenerek kilolarımıza veda edelim.Benimle birlikte sağlıklı beslenerek zayıflamak isteyen arkadaşlar insallah birlikte zayıflayabiliriz.

Kurallarımız karatay usulü olacaktır..her pazartesi tartı günümüz..

Üye adıboyhedefBaşlangıç Kilogüncel kilo
tuanairem tuanairem 160587066.5
@anka_misali 165577267
H Hamzakifzulal 168658374,1
ha_mim ha_mim 1555057,557
asya_01 asya_01 162558773,5
@kilolu annecik 1716889,483,1
malahit malahit 1624853,953,9

Son düzenleme:
KAHVALTI :

Beyniniz hazırsa ilk kahvaltıyla başlayabilirsiniz.

Karatay Kahvaltısını doyana kadar yemelisiniz.

Sakın fazla yersem kilo alırım diye korkmayın ve malzemeden çalan müteahhit gibi davranmayın.

Ekmeksiz doyulabileceğini ilk kez göreceksiniz.

Ekmeksiz yapacağınız bu kahvaltı sizi en az 6-7 saat tok tutacak.

Ama aynı kahvaltının yanında ekmek yiyecek olursanız 3-4 saat sonra mutlaka acıkacaksınız.

Kahvaltıda reçel, bal gibi tatlı yiyecekler yeme alışkanlığınız varsa veya tatlısız yapamayan bir kişiyseniz onların yerine 3-4 adet günkurusu kayısı yiyebilirsiniz. Kayısıların içine kaymak ve ceviz de koyabilirsiniz. Bu günkurusu kayısılar sizin bütün günkü şeker ihtiyacınızı yok edecek.

Kayısı yemek istemezseniz - 1 - porsiyon glisemik indeksi yüksek olmayan taze meyve de yiyebilirsiniz.

Kahvaltınızın yanında şekersiz ve tatlandırıcısız olmak koşuluyla çayınızı veya yeşil çayınızı veya filtre kahvenizi veya sütünüzü doyana kadar için.

Karatay Kahvaltısının olmazsa olmazlarını mutlaka bitirmek durumundasınız. Bunlar :

2 adet yumurta,

Avuç içiniz kadar peynir,

En az 10 adet zeytin (30-40 adet yiyebilirsiniz, korkmayın)

1 çay bardağı kavrulmamış kuru yemiştir.

Bunların yanında isteğinize göre yeşillik, domates, biber, salatalık yiyebilirsiniz.

10703501_607041769405557_4820135071832292758_n.jpg

Sonra kahvaltıdan kalkın vedişlerinizi fırçalayın.Çünkü artık yemek yiyene kadar ağzınıza hiçbir lokma (bir adet leblebi dahi) girmemeli, sakız bile çiğnememelisiniz.

ANA ÖĞÜN :

Yemekler arasından Karatay Sağlıklı Beslenme Kurallarına uygun olan birini seçin. Kullanılacak malzemelerdüşük glisemik indeksli olmalı, işlenmiş ve paketlenmiş olmamalı, mevsim sebzelerinden seçmeliyiz.

Menümüzde mutlaka proteinli besin olmalı. Proteinlerin de mutlaka sağlıklı yağlarla birlikte yenilmesi gerektiğini söylüyor Canan hanım, o nedenle yemeklerimizi tereyağı veya zeytinyağıyla pişirmeliyiz.

Kırmızı et, köy tavuğu veya balık olabilir.En azından baklagillerden, bitkisel protein içeren bir besin olmalı. Et, tavuk veya balık seviyorsanız işiniz çok kolay. Ana yemeğiniz bunlardan biri olabilir, tabii ızgara, haşlama, buğulama veya fırında pişirilmiş olmalı.

Yanında sebzenizi çiğ veya pişmiş olarak yiyebilirsiniz. Salata çeşitleri, zeytinyağlı sebze yemekleri arasından seçebilirsiniz.

Haftada 1-2 kez bunların yanına 2-3 kaşık bulgur pilavı ekleyebilirsiniz.

Özellikle soğuk havalarda sağlıklı malzemelerle yapılmış bir çorba da olabilir menünüzde.

Bazı kişiler eti çok sevmeyebilirler. Böyle kişiler için Türk mutfağında çok güzel etli veya kıymalı sebze yemekleri var.

Görüldüğü gibi seçenekler çok.

Karatay Sağlıklı Beslenme Modelinde ise size kimse ölçü vermiyor, ne kadar yiyeceğinizi kendiniz belirliyorsunuz.

Sağlıklı yiyeceklerden karnınız hatta gözünüz doyana kadar yiyebilirsiniz.

Sadece bulgur pilavında ölçüyü kaçırmamak gerek.

Herkesin cüssesine göre doyacağı porsiyon büyüklüğü değişiyor. Kilo verdikçe porsiyon büyüklükleriniz küçülüyor.

Eski alışkanlıklarınızın etkisinde kalmadan, damak tadınıza uygun sağlıklı yemeklerden oluşan öğününüzü iyice doyarak yediğinizde bu şekilde bir öğün daha yiyemeyecek durumda hissedeceksiniz. Baştan günde iki öğünle idare edemeyeceğinizi düşünseniz bile bu şekilde iki öğün yiyemeyeceğiniz sonucuna kendiliğinizden geliyorsunuz.

Eğer çalışıyor ve ana öğününüzü akşam evde yiyorsanız arada kuruyemiş, yoğurt, meyve gibi yiyeceklerden bir küçük öğün yapabilirsiniz.

İş yerinizde verilen ve trans yağlarla yapılmış yemekleri kesinlikle yemeyin. Ana öğününüzü öğleden sonra yediyseniz başlangıçta gece acıkabilirsiniz, o nedenle akşam 20.00'den önce küçük bir öğün yiyebilirsiniz.

kızlar akşam mutlaka spor yapıyoruz sporumuz 30 -6 dk yürüyüş yine aynı şekilde pilates egzersiz.veya leslie 3mil olabilir yada jullian 30 days shread level 1 ile başlayabilirsiniz..

biz bunu başarabiliriz

yarın sabah kilolarımızı belirtiyoruz..ben resimli olarak yayınlayacağım.böyle olursa daha şeffaf olur kanısındayım

şimdi şekersiz kahve zamanı kızlar..kahvenize tereyağ atıp içebilirsiniz..çok lezzetli oluyor tavsiye ederim

tesekkür ederim
Honk ciddi mi. Asla yapamam ama Turk kahvesi mi.

Kolay gelsin diyetin daim olsun.
tesekkür ederim canım seninde linkin hayırlı olsun..canan karatay ın önerisi bu hem tok tutuyor..... hemde zayıflamaya yardımcı hormonumuz leptin salgılanmaya devam ediyor.

tesekkür ederim

tesekkür ederim canım seninde linkin hayırlı olsun..canan karatay ın önerisi bu hem tok tutuyor..... hemde zayıflamaya yardımcı hormonumuz leptin salgılanmaya devam ediyor.

Yagli icemem sanmiyorum ama bir gun deneyebilirim. Tarifini alirim senden. :KK66:

X