Karaciğeri enzimi yükselmesine ne yapılır

Bestlame

Üye
Kayıtlı Üye
11 Mayıs 2022
15
8
31
10 aylık oğlumun karaciğer enzimleri yüksek çıktı. Asist adında ilaç kullandık fakat fayda etmedi üniversite araştırma hastanesindeki doktor ursomed adında ilaç verdi 15 gün kullanıp değerlerine tekrar bakacak düşmezse biyopsi yaparız dedi böyle bir şey yaşayan var mı ?

10 aylık oğlumun karaciğer enzimleri yüksek çıktı. Asist adında ilaç kullandık fakat fayda etmedi üniversite araştırma hastanesindeki doktor ursomed adında ilaç verdi 15 gün kullanıp değerlerine tekrar bakacak düşmezse biyopsi yaparız dedi böyle bir şey yaşayan var mı ?
Benim bebeğim 5 buçuk aylık ve yüksek alt ast si. Şuan takip ediyorlar aylık sadece ama hala düşme yok, değerleri kaç acaba alt ast ggt değerleri? Bebeğiniz küçükken sarılık geçirip yoğun bakımda kaldı mı ? Ultrason yaptılar mı ve bir sonuç çıktı mı ?

Sarılık geçirdi 3 gün kaldı yoğun bakımda. Ultrason sonuçların da hiç bir sıkıntı çıkmadı

Canım merhaba bizimde aynı 3 aydır hastane gidip kan veriyoruz sürekli düşüp yükseliyor ultrason oldu bisey cikmsdi değer en yüksek 233 oldu alt ast diğer değerler normal.siz nasıl ilerlediniz değer kaçtı

Benim bebeğim 5 buçuk aylık ve yüksek alt ast si. Şuan takip ediyorlar aylık sadece ama hala düşme yok, değerleri kaç acaba alt ast ggt değerleri? Bebeğiniz küçükken sarılık geçirip yoğun bakımda kaldı mı ? Ultrason yaptılar mı ve bir sonuç çıktı mı ?
Merhaba benim bebeğimin de değerleri surekli yükselip düşüyor nasıl.ilerlediniz sonuç alabildiniz mu en son 233 oldu doktor ilaçlardan diyor kaçtan doktora gittim.ultrasonda bisey cikmadi ne yaptınız?

Hemen biyopsi yapılmaz benim bildiğim. Gastroya mı gidiyorsunuz?
Ultrason çektiler mi?
Usg çekip en az 3 ay takip etmeden biyopsi yapılmaz.
Oğlum 2.5 yaşında 13 aylıktan beri yüksek seyrediyor. 2 yaşında biyopsi yapıldı.
Tomografi çekildi
Genetik test yapıldı.
Biyopsisi pek iyi değil ama tam hastalık teşhisi konmadı. Şimdilik takibe devam ediyoruz.

Geçmiş olsun. Mama kullanıyor musunuz? Ek gıda alıyor mu? Yakın zaman da ateş düşürücü kulladınız mı? Anne sütü alıyor mu ve sizin beslenmeniz nasıl?
Karaciğerde ki sıkıntının büyük çoğunluğu beslenmedir

Ultrason temizse sadece takip edilir. Korkmayın. Bebeklerde olabiliyor böyle.
Yani bisey görülse ultrasonda kesin cikarmiydi çocuk ne zaman hasta olsa o zaman yükseliyor sanki ilaçtan mi anlamadm ama hasta değilken normale dönüyor sadece kan da alt ast yüksek ultrason temiz sürekli arastiyorum evham peşimi bırakmıyor

Korkutmak gibi olmasın ama ben oğlumun kas hastası olduğunu alt ast değerleri yüksek çıktığı için öğrendim Dmd hastası sizlere tavsiyem ck değerine baktırmanız eğer o yüksek değilse ki değildir umarım onu bir kontrol ettirin derim çok önemli

Korkutmak gibi olmasın ama ben oğlumun kas hastası olduğunu alt ast değerleri yüksek çıktığı için öğrendim Dmd hastası sizlere tavsiyem ck değerine baktırmanız eğer o yüksek değilse ki değildir umarım onu bir kontrol ettirin derim çok önemli
Ck degeri dediğiniz nedir normal kanda çıkan bisey mi doktor bize gastroenteroloji bölümüne ilgileniyor dedj ama o bölüme yönlendirmedi

Yani bisey görülse ultrasonda kesin cikarmiydi çocuk ne zaman hasta olsa o zaman yükseliyor sanki ilaçtan mi anlamadm ama hasta değilken normale dönüyor sadece kan da alt ast yüksek ultrason temiz sürekli arastiyorum evham peşimi bırakmıyor

Ultrasonda karaciğerde bozulmalar başlıyor karaciğerde bir sorun olunca. Bizim hep öyle seyretti konu. Ultrasonda bir şey gözükmüyorsa karaciğere zarar veren bir şey yoktur. Ciddi bir hastalık yoktur diye düşünüyorum.
Hasta değilken normale dönüyorsa zaten sorun yok ki. Neden ultrason çekti doktor? Bebeklerde hastalanınca alt ast yükselir zaten.

Evet dmd hastalığında o değer aşırı aşırı yükseliyor hatta değil mi biraz bir yükselme değil?
Bizim de ck değeri yüksek. Oğlumun yürüyüşleri de dengesiz. Parmak ucunda yürüyor. Bizim de şüphelenmişlerdi. Ama ck aşırı yüksek olmadığı için doktor arada kalmıştı.
Genetikte çıkıyor değil mi? Nasıl kondu teşhisiniz?
Biz hala bir teşhis alamadık. 14-15 aydır takip ediliyoruz karaciğerimiz düzelmiyor. Ama hastalık da yok.

Ben biraz evham yaptım sürekli bunla karşılaşıyoruz hocam ne yapmamız lazım dedim 233 e yükselmişti çocuk hastalandi götürdük o sıra da sünnet olmuştu ilaçta ilaçta vermiştim yine de ultrason bakalım dedi bi sıkıntı cikmsdi şükür ilaçlardan ve enfeksiyondan olabilir dedi bir doktora götürdüm oda muayene etti bu çocukta bisey çıkmaz hastane hastane gezersin dedi annelik isde insanın içi rahat etmiyor

Ben biraz evham yaptım sürekli bunla karşılaşıyoruz hocam ne yapmamız lazım dedim 233 e yükselmişti çocuk hastalandi götürdük o sıra da sünnet olmuştu ilaçta ilaçta vermiştim yine de ultrason bakalım dedi bi sıkıntı cikmsdi şükür ilaçlardan ve enfeksiyondan olabilir dedi bir doktora götürdüm oda muayene etti bu çocukta bisey çıkmaz hastane hastane gezersin dedi annelik isde insanın içi rahat etmiyor

Gitmeyin doktora bir daha.
1 ay sonra hasta değilken tekrar kan tahlili yaptırın. Düzgün çıkarsa unutun gitsin.

Evet dmd hastalığında o değer aşırı aşırı yükseliyor hatta değil mi biraz bir yükselme değil?
Bizim de ck değeri yüksek. Oğlumun yürüyüşleri de dengesiz. Parmak ucunda yürüyor. Bizim de şüphelenmişlerdi. Ama ck aşırı yüksek olmadığı için doktor arada kalmıştı.
Genetikte çıkıyor değil mi? Nasıl kondu teşhisiniz?
Biz hala bir teşhis alamadık. 14-15 aydır takip ediliyoruz karaciğerimiz düzelmiyor. Ama hastalık da yok.
Evet genetikte kesinleşti, ilk şüphe alt ast değerinin tesadüfen yüksek olduğunu öğrenememizle başladı sonra ck yüksek çıkınca genetikte teşhis koyuldu iki oğlumdada var

X