Tatlı Tarifi Kalbura Bastı(pratik tarif)-Resimli

Refiye

Eda & Utku'nun annesi :)
Kayıtlı Üye
7 Nisan 2009
4.602
12
41
çook pratik bi tarif.. evde her an bulunan malzemelerle yapabileceğiniz çok basit kalbura bastı :))

*isterseniz kalbura bastı şekli verin,isterseniz yuvarlak şekerpare gibi yapıp üzerine fındık ,ceviz batırıp yapın..

şeker ve suyu karıştırıp şerbeti oluşturun..
*şerbet pişirilmiyor,sadece sudaşeker eritilipoluşturuluyor..

>>hamuru için<<
*2 yumurta(1 inin sarısı üstüne)
*yarım su bardağı şeker
*yarım su bardağı irmik
*1 çay bardağı sıvı yağ
*çeyrek paket margarin(yumuşamış)
* 1 paket kabartma tozu
* 1 paket vanilya
*aldığı kadar un

>>şerbeti için<<
*3 su bardağı toz şeker
*3 su bardağı su

tüm malzemeyi gerektiği kadar un ekleyerek kulak memesi yumşaklığında olana kadar yoğur.. :)) hamurdan ceviz iriliğinde parçalar kopararak istediğin şekli verip yağlanmış tepsiye diz... 175 derecede ısıtılmış fırında üzerleri kızarana kadar pişir.. fırından çıkınca tatlı sıcakken soğuk şerbeti dök ... bu kadar basit.. :))

hamurdan ceviz iriliğnde koparılan parçalar yassılaştırılmadan elde yuvarlanır ve rendenin iri tarafı yada delikli kızartma kaşığına bastırılarak bu şekil verilir :))

bu daşekerpare şekşinde hazırlanmışı :)) tatlının şekli sizin yaratıcılığınıza kalmış :))

ayyy gene mi yakalandım yaa kaydirigubbakcemile
elaycımm ama pilav eklemicem demiştim.. tatlı için söz vermedim ben :))

Ay ben bayılıyorum bu tatlıyaa denemek lazım teŞekkÜrlerrr

yorumun için ben teşekkür ederim.. denemeni tavsiye ediyorum... hem malzemesi az.. hem hamuru yoğurması dertli değil... üşenirsen kurabiye gibi de yapılabilir.. rendeye sürtmedenn.. dedim ya gerisi yaratıcılığa kalmış... hihoyyyt

Emeklerine sağlık çok güzel görünüyor...
Canım istedi şimdi ya...
cokacimcoook

yorumlarınız için teşekkürler kızlarr... a.s. opuyorumnanaktan denemeye değer bir tatlı.. tavsiye ederim...

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…