Kadınlar arasında...

AskKirintisi

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
17 Eylül 2007
4.815
30
Hepimizin evine zaman zaman misafirler geliyor,gerek gün topanıları gerek hafta sonu gezmeleri vs...
Bu tür toplantılarda ikramları nasıl yapıyorsunuz?
Yani kural 5 çeşit pasta mı?
2 tuzlu 2 tatlı bir çeşit salatamı?
Ben yeni evliyim daha öncede katılmadın bu tür şeylere, bana yardımcı olurmusunuz?

Servisi nasıl yaparsınız?
Neleri 1 gün önceden yapmak gerekiyor, pratik leziz tarifleriniz var mı?
Sigara böreği var dolapta misafir geldiğinde onlarımı kızartıcam hep koku yapr hemde zor olur, çözüm var mı?
Poaçayı ne zaman yapmalı yada keki?
Alman pastasını bilen bilir 1 gün önce yapsam lezzetinden bişey kaybeder mi yada ıslak kek?

Hepimizin evine zaman zaman misafirler geliyor,gerek gün topanıları gerek hafta sonu gezmeleri vs...
Bu tür toplantılarda ikramları nasıl yapıyorsunuz?
Yani kural 5 çeşit pasta mı?
2 tuzlu 2 tatlı bir çeşit salatamı?
Ben yeni evliyim daha öncede katılmadın bu tür şeylere, bana yardımcı olurmusunuz?

Servisi nasıl yaparsınız?
Neleri 1 gün önceden yapmak gerekiyor, pratik leziz tarifleriniz var mı?
Sigara böreği var dolapta misafir geldiğinde onlarımı kızartıcam hep koku yapr hemde zor olur, çözüm var mı?
Poaçayı ne zaman yapmalı yada keki?
Alman pastasını bilen bilir 1 gün önce yapsam lezzetinden bişey kaybeder mi yada ıslak kek?

Ahh canım ya bakıyorum da hep ikramla uğraşıyorsun. Bir de çalışan kadınsın. Ne çok misafir geliyor sana böyle. Ne diyeyim Allahım yardımcın olsun inşallah!:teselli:
Sigara böreği gerçekten zahmetli onun yerine gül böreği filan denesen hem fırında piştiği için kokusu olmaz. Poğaçayı,keki dünden yapabilirsin sanırım.CADIARZU
Alman pastası hakkında bir bilgim yok maalesef!fisfisfis

Ahh canım ya bakıyorum da hep ikramla uğraşıyorsun. Bir de çalışan kadınsın. Ne çok misafir geliyor sana böyle. Ne diyeyim Allahım yardımcın olsun inşallah!:teselli:
Sigara böreği gerçekten zahmetli onun yerine gül böreği filan denesen hem fırında piştiği için kokusu olmaz. Poğaçayı,keki dünden yapabilirsin sanırım.CADIARZU
Alman pastası hakkında bir bilgim yok maalesef!fisfisfis

Malesef gelen giden eksik olmuyor, eşimin ailesi sağolsun, kendi ailem olsa bir ksıır yapar yeriz ama onlar bu tür şeylere dikkat ediyorlar, halasının günleri felan oluyor o iyi bilir böyle şeyleri mahçup olmak istemiyorum, bazende diyorum ben çalışıyorum daha ne yapayım ama bazende panik oluyorum işde böyle ....:çok üzgünüm:

Malesef gelen giden eksik olmuyor, eşimin ailesi sağolsun, kendi ailem olsa bir ksıır yapar yeriz ama onlar bu tür şeylere dikkat ediyorlar, halasının günleri felan oluyor o iyi bilir böyle şeyleri mahçup olmak istemiyorum, bazende diyorum ben çalışıyorum daha ne yapayım ama bazende panik oluyorum işde böyle ....:çok üzgünüm:

Gerçekten işin zor be güzelim..:teselli:
Zorlandığın şeylerde hazır alsan daha iyi olur belkiCADIARZU
Ben hep hazır alırım,hem hiç kimseye mahcup olmamak hem de uğraşmamak için hazır almak daha iyi geliyor bana..:eek:

Gerçekten işin zor be güzelim..:teselli:
Zorlandığın şeylerde hazır alsan daha iyi olur belkiCADIARZU
Ben hep hazır alırım,hem hiç kimseye mahcup olmamak hem de uğraşmamak için hazır almak daha iyi geliyor bana..:eek:

Eşim izin vermiyor onda, misafir ne bulursa onu yer diyor, iş yeri arkadaşlarımız gelse alır ama kendi ailesinden biri gelince ne bulurlarsa onu yesinler diyor, ama gelen misafir bilmiyor ki bunu, lafını eden olur, insanları az çok tanıyorum, geçen biri 3 çeşit pasta yaptı diye laf edildi,ayıp denen bişey var...

Eşim izin vermiyor onda, misafir ne bulursa onu yer diyor, iş yeri arkadaşlarımız gelse alır ama kendi ailesinden biri gelince ne bulurlarsa onu yesinler diyor, ama gelen misafir bilmiyor ki bunu, lafını eden olur, insanları az çok tanıyorum, geçen biri 3 çeşit pasta yaptı diye laf edildi,ayıp denen bişey var...

Oooo o zaman ne diyeyim ki..
Uğraşacaksın bayaa..benneyaptımki
Ama gerçekten çıkarılan ikramların muhabbetini yapmak çok ayıp geldi bana.:dilcikar:
Aslında eşin de doğru söyler,misafir bu ne çıkarırlarsa onu yer,beğenmezse yemesin. Ama eleştirmek çok ayıp.:kızgın:
Hazır almana izin vermemesi konusuna bir şey diyemiycem herkesin aile düzeni farklı işte.

ben iki ceşit börek,pasta,kurabiye 2-3 ceşitte salata yaparım genelde.pastaları akşamdan yaparım.börekleride kızartma filan kesinlikle yapmam çünkü misafirler gelince kızartmak gerekir o zaman onlarla ilgilenemem ve evde kokar.börekleride akşamdan hazırlar buzdolabına koyarım öğlen vakti fırına atarım.salatalarıda sabahtan yaparım.misafirlere yaptığım yemekler genelde (arasından seçerim gelecek kişilerin zevkine göre)
ıspanaklı pasta
hazır pandispanyayla yapılan pasta
tiremisu
tavuk göğsü
patlıcan salatası
mercimek salatası
kısır
patetes salatası
patates(yoğurtlu,pasta gibi olan,toplar,havuçlu ne uydurabilirsen artık)
prinç salatası
makarna salatası
tavuk salatası
şehriye salatası
lahana salatası
gül böreği (neli istersen artık)
kabak böreği
rulo börek
fırında sigara böreği
su böreği
kurabiye

ayrıca biz çalışıyoyoruz bazen yapamadığımızda olabilir.hoş karşılamaları gerekir.maksat muhabbettir.benim evime gelip evimin temizliğine bakacak,yok ceşitlerime bakacak insan hiç gelmesin.bakıpta konuşan insan olursa hiç takma bence kendi terbiyesizliğidir

ben iki ceşit börek,pasta,kurabiye 2-3 ceşitte salata yaparım genelde.pastaları akşamdan yaparım.börekleride kızartma filan kesinlikle yapmam çünkü misafirler gelince kızartmak gerekir o zaman onlarla ilgilenemem ve evde kokar.börekleride akşamdan hazırlar buzdolabına koyarım öğlen vakti fırına atarım.salatalarıda sabahtan yaparım.misafirlere yaptığım yemekler genelde (arasından seçerim gelecek kişilerin zevkine göre)
ıspanaklı pasta
hazır pandispanyayla yapılan pasta
tiremisu
tavuk göğsü
patlıcan salatası
mercimek salatası
kısır
patetes salatası
patates(yoğurtlu,pasta gibi olan,toplar,havuçlu ne uydurabilirsen artık)
prinç salatası
makarna salatası
tavuk salatası
şehriye salatası
lahana salatası
gül böreği (neli istersen artık)
kabak böreği
rulo börek
fırında sigara böreği
su böreği
kurabiye

patates(yoğurtlu,pasta gibi olan,toplar,havuçlu ne uydurabilirsen artık) tarifini alabilir miyim? Ayrıca salataları büyük servis tabağınamı alıryorsun yoksa küçük kaselerde mi veriyorsun?

patates(yoğurtlu,pasta gibi olan,toplar,havuçlu ne uydurabilirsen artık) tarifini alabilir miyim? Ayrıca salataları büyük servis tabağınamı alıryorsun yoksa küçük kaselerde mi veriyorsun?

ben masayı hazırlıyorum.salataları büyük kaselere veya büyük tabaklara ortaya koyuyorum isteyen istediği kadar alsın.
hepsinin patatesi aynı haşla ez biraz yağ(parlak olsun diye)limon,tuz ekle karıştır iyice.

sonra yoğurtlu yapacak isen
patatesi servis tabağına koy düzleştir.üzerine sarımsaklı veya sarımsaksız yoğurt dök.2 havucu rendele biraz havucu kavur.patatesin üstüne dök.üzerini nane ve kırmızı biberle süsle

pasta yapacaksan
patatesli harcı ikiye böl yarısını maydonozla karıştır pasta kabına koy üstüne havuç kavurup koy,diğer yarısını havucun üstüne koy.kenarlarını ve üstünü yoğurtla kapla.üzerini ketçapla,maydonozla,zeytinle süsle
toplar içinde
harcın bir kısmına kavrulmuş havuç,bir kısmına maydonoz koy,hepsini ayrı ayrı ufak ufak (yumurta kadar)yuvarlak yap ortasına parmağınla bastır.süslemek iinde bastırdığın yere çok ufak mayonez,yoğurt,ketçap hanigisini istiyorsan koy üstünede bir adet maydonoz koy.

bak arkadaşım çalışıyor olasakta sonuçta evi kuran dişi kuş olduğu için bütün işler elimizden öper. Ama zamanla uzmanlaşıyoruz ve pratikleşiyoruz. Şimdi sana küçük küçük ipuçları vereyim:
1- Kurabiyelerini boş vaktinde hazırla. Pişirmeden şekil verip sonra onları bir tepsiye koy.( çay tepsisi mesala) Doğru derin dondurucuya koy. Donduktan sora tepsiden al poşetlere koy ve öyle derin dodurucu da beklet. Taki misafirin geleceği güne kadar. Pişireceğin zaman dolaptan çıkar. Tepsine yağlı kağıt ser. (ben mutlaka kullanırım. Çok pratik.) Donunu çözdürmeden hemen fırına sür.
2- Poğaçalarıda, tuzlu kurabiyeleri de yukarıdaki gibi yap.
3- Ben börekleri de yurıdaki gibi yapıyorum. ister üçgen sar, ister kalın kalın sıgara böreği , istersen gül. Hazırla dolaba koy.Misafirin geleceği zaman pişirki taze taze olsun.
4- Yine dolaba parfeler hazırayabilirsin. Masaya getireceğin zaman hazır soslardan hazırlarsın. Parfenin üzerine dökersin.
5- Salataları, sütlü ve şerbeti tatlıları ya akşam ya da sabah hazırlamalısın.

KOLAY GELSİN

insan elinden ve bütçesinden nasıl gelirse öyle hazırlar bişeler. ne garip sorular sormuşsun öyle salataları nelere koyucaz falansırnaşık şey
anneciin öğretmedi mi bunları evlenmeden önceCADIARZU
bak birsürü bu konuda site var.araştır çok kolay ve güze tarifler bulursuna.s.

Benim anneciğim hasta güzelim biz ablamla kendi göbeğimizi kendimiz kestik bu yaşımıza kadar, kimse bişey öğretmedi bize, sorular garip belki ama bilmiyorum ne yapayım, öğrenmek suç mu?

insanlar kaç yaşına gelirse gelsinler öğrenmeye devam ederler.
herkezin bilmediği bir sürü şey vardır.önemli olan çaba sarfetmek öğrenmeyi istemektir.ben seni çok takdir ediyorum çalışıyorsun ve herşeyi mükemmel şekilde yapmak için bizlerden fikir alıyorsun.hepimiz gibi a.s.
ben 4,5 yıllık evliyim iyi kötü birşeyler yapıyorum ama pilavı çok güzel yapamıyorum.sağolsunlar burdaki arkadaşlar bana yardımcı oldular.hiç kimse dört dörtlük değildir.
badegül arkadaşım haddim olmayarak söylemek istiyorum'annen sana birşey öğretmedimi'demek çok kırıcı birşey.sen herşeyi bekarkenmi öğrendin evlenince öğrendiğin hiç birşey olmadımı.Şeniz
birbirimizi kırmayalım.burda hepimiz arkadaşız.herkez birbirinin eksiklerini tamamlıyor.

insanlar kaç yaşına gelirse gelsinler öğrenmeye devam ederler.
herkezin bilmediği bir sürü şey vardır.önemli olan çaba sarfetmek öğrenmeyi istemektir.ben seni çok takdir ediyorum çalışıyorsun ve herşeyi mükemmel şekilde yapmak için bizlerden fikir alıyorsun.hepimiz gibi a.s.
ben 4,5 yıllık evliyim iyi kötü birşeyler yapıyorum ama pilavı çok güzel yapamıyorum.sağolsunlar burdaki arkadaşlar bana yardımcı oldular.hiç kimse dört dörtlük değildir.
badegül arkadaşım haddim olmayarak söylemek istiyorum'annen sana birşey öğretmedimi'demek çok kırıcı birşey.sen herşeyi bekarkenmi öğrendin evlenince öğrendiğin hiç birşey olmadımı.Şeniz
birbirimizi kırmayalım.burda hepimiz arkadaşız.herkez birbirinin eksiklerini tamamlıyor.

Canım ben seni çok seviyorum bana çok yardımcı oldun her açtığım başlıkta, Allah senden razı olsun. Çok mütevazisin.Şeniz

canım bir kere senin evine gelen yemeye içmeye mi geliyor onu anlamadım.. 3 çeşit 5 çeşit sınırlamasını senden duydum o da bana ters geldi.bak canım bizler de misafir ağırlıyoruz ama inan şu kadar çeşit yapılır diyemicem.keki akşamdan yapabilirsin,salataları sabahtan yaparsan daha iyi olur,sigara böreği fazla koku yapmaz dipfirizde ise akşamdan aşağı indir kendi kendine çözülür sende misafirlerin gelmeden önce kızartırsın.poğaçalarını,böreklerini akşamdan yaparsın sabah fırında pişirirsin ya da akşamdan pişir artık o sana kalmış birşey.şimdiden kolay gelsin canım...

Canım ben seni çok seviyorum bana çok yardımcı oldun her açtığım başlıkta, Allah senden razı olsun. Çok mütevazisin.Şeniz

rica ederim canım.ALLAH hepimizden razı olsun.a.s.
kendini fazla sıkma zamanla hepsine alışıyorsun.a.s daha yeni evlisin biraz geçsin bak o zaman ne kadar pratık oluyorsun.zamanla hepsi oluyor

canım bir kere senin evine gelen yemeye içmeye mi geliyor onu anlamadım.. 3 çeşit 5 çeşit sınırlamasını senden duydum o da bana ters geldi.bak canım bizler de misafir ağırlıyoruz ama inan şu kadar çeşit yapılır diyemicem.keki akşamdan yapabilirsin,salataları sabahtan yaparsan daha iyi olur,sigara böreği fazla koku yapmaz dipfirizde ise akşamdan aşağı indir kendi kendine çözülür sende misafirlerin gelmeden önce kızartırsın.poğaçalarını,böreklerini akşamdan yaparsın sabah fırında pişirirsin ya da akşamdan pişir artık o sana kalmış birşey.şimdiden kolay gelsin canım...

Valla evime yemeğe içmeyemi geliyorlar bilmiyorum ama pazar günü misafir ağırladım toplamda 10 kişiydik hiçbirisi niye zahmet ettin uğraşmışsın saol demedi. Bir kek yaptım birde elmalı turta, akşam çayına gelmişlerdi ama beklerdim yani demelrini 2 kişi ağız ucuyla eline sağlık dedi tamam. 3-4 saat uğraştım onlar için ama bundan sonra uğraşmıycam, eşime dedim ki bak emeğimi gördün ne olur hazır pasta alsak dedim, yazık diilmi bana dedim, gelen çayını içsin çerezini meyvesini yesin koysun gitsin dedi, pasta falan alamam ben sende yapma, istemiyorum dedi

rica ederim canım.ALLAH hepimizden razı olsun.a.s.
kendini fazla sıkma zamanla hepsine alışıyorsun.a.s daha yeni evlisin biraz geçsin bak o zaman ne kadar pratık oluyorsun.zamanla hepsi oluyor

Tekrar teşekkür ederim, zamanla alışıcam artık başka yolu yok çok kalabalık bi ailesi var eşimin.

ya canım yazık sana... bende çalışıyorum benimde hemen hemen her hafta misafirim olur..
ama ben yemeğe alırım yani öyle pasta börek falan yapmam...
mesela cumartesi günü annemleri ve kayınvalidemleri davet ettim..
menüm: et suyunda domatesli arpa şehriye çorbası
taze fasulye; kağıt kebabı; nohutlu pilav... ve çoban salata yaptım..
dünden kalan soslu yoğurtlu makarnam vardı onuda ortaya koydum isteyen aldı
annem de ayva kompostosu getirmişti... şimdi tüm bunları yiyipte birde börek çörek yapamam..
o gün özel bir gündü birde yaş pasta almıştım..
zaten çalşıyorum c.tesi 3 de çıkıyorum eve gidene kadar yaklaşık 4 oluyor saat...
misafiri genellikle c.tesi çağırmaya çalışırım.... ve davet ettiğim misafirlerede yemek ikram ederim..
yemeğin üzerine çay.. tatlı yaparım.. evde varsa kuruyemiş, kola ikram ederim ve meyve...
zaten hepside ne gerek vardı uğraşma bu kadar derler... bence misafirlerini yemeğe al
daha kolay olur.. benim menüm şunlardan oluşur.. çorba, 2 çeşit yemek (bir sebze, bir etli)
pilav (bulgur yada pirinç[prinç pilavını ya tavuklu ya nohutlu yada etli bulguru ise sebzeli yaparım)
genellikle sütlü tatlılar yaparm (sütlaç; tavukgöğüsü; irmik tatlısı, muhallebi, puding)
böyle daha pratik geliyor bana.. hemde yemeğe davet etmek daha hoş bence...

ya canım yazık sana... bende çalışıyorum benimde hemen hemen her hafta misafirim olur..
ama ben yemeğe alırım yani öyle pasta börek falan yapmam...
mesela cumartesi günü annemleri ve kayınvalidemleri davet ettim..
menüm: et suyunda domatesli arpa şehriye çorbası
taze fasulye; kağıt kebabı; nohutlu pilav... ve çoban salata yaptım..
dünden kalan soslu yoğurtlu makarnam vardı onuda ortaya koydum isteyen aldı
annem de ayva kompostosu getirmişti... şimdi tüm bunları yiyipte birde börek çörek yapamam..
o gün özel bir gündü birde yaş pasta almıştım..
zaten çalşıyorum c.tesi 3 de çıkıyorum eve gidene kadar yaklaşık 4 oluyor saat...
misafiri genellikle c.tesi çağırmaya çalışırım.... ve davet ettiğim misafirlerede yemek ikram ederim..
yemeğin üzerine çay.. tatlı yaparım.. evde varsa kuruyemiş, kola ikram ederim ve meyve...
zaten hepside ne gerek vardı uğraşma bu kadar derler... bence misafirlerini yemeğe al
daha kolay olur.. benim menüm şunlardan oluşur.. çorba, 2 çeşit yemek (bir sebze, bir etli)
pilav (bulgur yada pirinç[prinç pilavını ya tavuklu ya nohutlu yada etli bulguru ise sebzeli yaparım)
genellikle sütlü tatlılar yaparm (sütlaç; tavukgöğüsü; irmik tatlısı, muhallebi, puding)
böyle daha pratik geliyor bana.. hemde yemeğe davet etmek daha hoş bence...

10-12 Kişiye yemek yetmezki, hem kimse yardıM etmiyor tek başıma yapmak zorunda kalıyorum, ayrıca eşime diyorum ki tavuk alalım yapayım diyorum aldırtmıyor, etli pide yaptırayım fırından diyorum boşver diyor, herlkes yemeğini yesin çayını içmeye gelsin diyor, çıldırıyorum o böyle yapınca banada yazık diilmi ya,bi pazarım var zaten

X