Japonyada bebekler nasil bakiliyor..!( Bizmi cok abartiyoruz anlamadim ki?)

Bende uzun yıllar Çin'de yaşadım ordada durum farklı değil bebeklere tuvalet eğitimi için arkası kesik pantolon giydiriyorlar ve Çin de kışlar çok soğuk geçmesine rağmen kışın bile bu şekilde bebeklerin popoları kıpkırmızı dolaştırıyorlar neresi olursa olsun çocuğun tuvaleti geldiğinde oturtarak yaptırıyorlar. Genelde çocuklara anne baba çalıştığı için büyükanne büyükbaba bakıyor.

Bende uzun yıllar Çin'de yaşadım ordada durum farklı değil bebeklere tuvalet eğitimi için arkası kesik pantolon giydiriyorlar ve Çin de kışlar çok soğuk geçmesine rağmen kışın bile bu şekilde bebeklerin popoları kıpkırmızı dolaştırıyorlar neresi olursa olsun çocuğun tuvaleti geldiğinde oturtarak yaptırıyorlar. Genelde çocuklara anne baba çalıştığı için büyükanne büyükbaba bakıyor.

Inanilmaz birsey ..
Hayatimda bukadar usengec insan toplulugu gormemisdim..
Yazik bebeklere ya..
Paylasim icin tesekkurler canim...:KK53:

Unuttugunuz bir$ey var:
GENLERiMiZ :KK28:

Ben yurtdi$inda dogmu$ ve burada ya$ayan biri olarak $unu söylemeliyim ki, her ne kadar burada ayni kültürle iç içe büyüsem de maalesef onlar gibi olamiyoruz. Gen meselesi bu.
E$im TR den.. O da orada dogma büyüme evlendik burada ya$iyoruz... ama biliyoruz ki bebegimiz dogduktan sonra yabancilar gibi ki$ gününde pampersiyle 18 derecelik yatak odasinda uyutamayacagimizi.

Olmuyor! Olamaz da!!

Kaninda geninde orta asyanin kani geni var bebi$lerimizde. Örnegin buralarda yilba$i eglenceleri ba$ladi haberlerde izliyorsunuzdur kar yagiyor, havalar bayagi bir soguk... Ve bu karda ki$ta di$arda kurulu olan pazar alanlarina çocuklarina çok nadiren $al veya eldiven giydirmi$ anneler bulabilirsiniz. Hatta 40'i bile çikmami$ bebekleriyle sogukta gezen anneleri bulabilirsiniz. Bu en çok benim e$imin dikkatini çekmi$ti ben ali$ik oldugumdan pek dikkat etmiyordum böyle $eylere. Burnu akar, sûmûgünü yalaya yalaya gezer o bebek - çocuk o sogukta hahahha :KK52:

Yurtdi$inda bir yabancinin evine gittiginizde donarsiniz, arabasina bindiginizde donarsiniz. Ama bir Türk'ûn evine ziyarete gittiginizde sicaciktir evi, ayaginiza terlik felanda verirler, arabalar cayir cayir sicacik olur... Ama yabancilar aramaz bunu ali$ik degiller soguga ali$iklar. Sanirim $uan oturma odamiz bizim 24 civari felan... Ama bebegimiz dogdugunda fazla güne$ yüzü görmeyecegi için (burada TR de oldugu gibi hergün güne$ göremiyorsunuz maalesef :44: ) 20 dereceye felan ali$tiricam kar felan yagarsa 22 çok fazla da kaçmak istemiyorum... bir $ekilde ali$tirmak lazim tabi hasta etmeden.

Sokakta sessiz pür dikkat annelerinin babalarinin ellerinden tutup ali$veri$ yapan bebelere gelince. Evet onlarda öyle... :KK61: ama 100 metre uzakliktan bögürerek aglayan bir çocuk duydugunuzda dönüp bakin o bir TÜRK veya FASLI dir :KK66::KK53:

Genetik abicim... :82:

Hor görmemeniz lazim onlar öyle ama bizde de istisnalar var elbet...
COK FAZLA ABARTMAYI SEVEN ANNELER VAR!!

Inanilmaz birsey ..
Hayatimda bukadar usengec insan toplulugu gormemisdim..
Yazik bebeklere ya..
Paylasim icin tesekkurler canim...:KK53:
Evet gerçektende çok üşengeçler:)
Unuttugunuz bir$ey var:
GENLERiMiZ :KK28:

Ben yurtdi$inda dogmu$ ve burada ya$ayan biri olarak $unu söylemeliyim ki, her ne kadar burada ayni kültürle iç içe büyüsem de maalesef onlar gibi olamiyoruz. Gen meselesi bu.
E$im TR den.. O da orada dogma büyüme evlendik burada ya$iyoruz... ama biliyoruz ki bebegimiz dogduktan sonra yabancilar gibi ki$ gününde pampersiyle 18 derecelik yatak odasinda uyutamayacagimizi.

Olmuyor! Olamaz da!!

Kaninda geninde orta asyanin kani geni var bebi$lerimizde. Örnegin buralarda yilba$i eglenceleri ba$ladi haberlerde izliyorsunuzdur kar yagiyor, havalar bayagi bir soguk... Ve bu karda ki$ta di$arda kurulu olan pazar alanlarina çocuklarina çok nadiren $al veya eldiven giydirmi$ anneler bulabilirsiniz. Hatta 40'i bile çikmami$ bebekleriyle sogukta gezen anneleri bulabilirsiniz. Bu en çok benim e$imin dikkatini çekmi$ti ben ali$ik oldugumdan pek dikkat etmiyordum böyle $eylere. Burnu akar, sûmûgünü yalaya yalaya gezer o bebek - çocuk o sogukta hahahha :KK52:

Yurtdi$inda bir yabancinin evine gittiginizde donarsiniz, arabasina bindiginizde donarsiniz. Ama bir Türk'ûn evine ziyarete gittiginizde sicaciktir evi, ayaginiza terlik felanda verirler, arabalar cayir cayir sicacik olur... Ama yabancilar aramaz bunu ali$ik degiller soguga ali$iklar. Sanirim $uan oturma odamiz bizim 24 civari felan... Ama bebegimiz dogdugunda fazla güne$ yüzü görmeyecegi için (burada TR de oldugu gibi hergün güne$ göremiyorsunuz maalesef :44: ) 20 dereceye felan ali$tiricam kar felan yagarsa 22 çok fazla da kaçmak istemiyorum... bir $ekilde ali$tirmak lazim tabi hasta etmeden.

Sokakta sessiz pür dikkat annelerinin babalarinin ellerinden tutup ali$veri$ yapan bebelere gelince. Evet onlarda öyle... :KK61: ama 100 metre uzakliktan bögürerek aglayan bir çocuk duydugunuzda dönüp bakin o bir TÜRK veya FASLI dir :KK66::KK53:

Genetik abicim... :82:

Hor görmemeniz lazim onlar öyle ama bizde de istisnalar var elbet...
COK FAZLA ABARTMAYI SEVEN ANNELER VAR!!

Çin dede evlerde ısıtıcı adına hiç birşey yoktu ve evler arabalar hep dediğiniz gibi buz gibiydi her evde klima vardı fakat trdeki gibi ısıtma özellikleri yok hiç birinin ve ben üstüste giyinirken onlar ince bir çorap ve şortla dışarı çıkıyorlardı aynı şekilde çocuklarıda o ayazlarda kıpkırmızı burunla incecik montla gezerlerdi biz şaşkınlık içersinde bakakalırdık sadece bizde var sanırım bu soğukta duramama:KK70:

Tabi dengede tutmak gerekli ,ama buda cok abartili inanin icim aciyor o cocuklara..
Kendileri mont,cizme ,corap ,kazak giyiyorlar ama o kucucuk masumlar neredeyse ciplak inanilmaz bir sey gibi geliyor bana ..fisfisfis

Arkadaşlar sonuçda evet hepimiz anneyiz ama dünyadaki tek çocukda bizim ki değil. Çok abartmadan normal bir şekilde, kesinlikle japon tarzı değil ama avrupa tarzını uygulayarak büyütmeliyiz. (gerekli itinayı göster ama aşırıya kaçma)

Karda kışda da çocuk ayakkabsızı gezdirilmez yani o akdar da değil ama bizde e bazıları acayip korucamsı benim bir dayım var mesela ikiz kızları oldu evde bilr yaz kış hem çorapla hem terlikle gezdirir çocukları, yazın bile akşamları yelek giydirir, çocuk uyur yanında çekyatta o da uyur düşmesin diye ama bu çocuklar artık 8 yaşına gedli bu arada. :KK9: Ama gene de arada hasta olurlar yani bu kadar korumaya o yüzden her şeyin aşırısı zararlı olduğu için bu kadar çok korumacı da olmamak lazım gibi geliyor bana. Ama durup dururken de küçücük bebekleri üşütmek akıl karı değil yani yazık günah.

Yabancılar bu durumu abartıyor olabilir ama biz Türkler de çocuk yetiştirmeyi beceremiyoruz. genel olarak baktığımızda şımarık, mız mız her gördüğünü isteyen, annesinin eteğinden ayrılmayan çocuklar genelde biz Türklerin çocukları. Soğukta çocuk uyutma yok çıplak gezdirme bunları ben yapamam ama disiplinli çocuk yetiştirmelerini beğeniyorum. Bir tatil yöresine gittiğimizde Türklerle yabancıların çocukları bariz belli oluyor. Yabancı çocuklar animasyon ekibiyle uyumlu oyunlar oynuyorlar, duruşları davranışları büyümüş de küçülmüş bir insan gibi. bizim çocuklarda havuz başında annelerini bunaltmakla meşhurlar...

Torii bende almanyada yasiyorum burdada durum senin anlattigin gibi kisin -15 derece sogukta bebislerin elinde eldiven yok ayaginda incecik corap bebekarabasinda gezdiriyorlar zaten beyaztenliler bebekler soguktan pancar gibi dolasiyolar bide anlamadigim o sogukta cocuklara dondurma yediriyorlar ,anneler butiklerde gezinirken cocuklar viyak viyak kadinlar hhic istifini bozmuyor icim parcalaniyor valla bende biyere gittigimde oglum huysuzlanirsa ya kucagima aliyorum yada arkadan atli kovalar gibi evime dönüyorum cocuguma garezimmi var yahu.bi alman komsuda bebegini abartisiz bi saat kisin sogukta balkonda birakmisti bebekarabasinda icim parcalandi bebek aglaya aglaya mahvoldu sonunda uyudu soguga alissin diye yapiyolarmis güya ama anne yüregi nasil dayanirkibilmiyorumkismile

O çocuklar viyak viyak ağladığında ilgilenince yada kucağına alınca işte iş bitiyor daha fazlasını yapıyorlar çünkü diyorki ağlayınca ilgileniliyorsam=hep ilgilenmesi için hep ağlamam gerek:))) bizler burda yanlış yapıyoruz aslında...

Benim oglum cok hastalaniodu 1 1bucuk yasina kadar affalladim cokmu giydiriyorum terliomu napicam diye düsünmekten ne giydirecegimi sasirdim sonra napioyorum dedim yaa
ben üsüyosam oda üsüyo ben sicakliosam oda sicakliyo arabaya binerim ceketim olur sicak basar arabayi kenara cekerim hem kendi ceketimi hem cocuklarinkini cikaririm allahima sükür bu yöntemden sonra oglum pek hastalanmiyor ara hastaliklar elbette olacak olmamasi kötü...

bende avusturyada yasiyorum burasida ayni komsum yeni dogmus bebegini pek giydirmeden corapsiz bi sekilde bebek arabasiyla balkona atiodu cocuk orda uyuyodu deliksiz bi sekilde.. isin tuhaf tarafi ben diodum cikarma evde uyusun oda kendi istio diodu icerde tutuoduk bebisi agliyodu kendini yirtiodu bebek arabasina yatirioduk salliodum icerde yine agliodu balkona atinca tip ses kesiliodu inanin 2 dk bulmadan uyuyodu bebek yaaaa inanamiodum iyi bisimi kötü bisimi denemek istemedim cünkü ben sicakta dururken yavrumu atamam disari valla kim ne derse desin bildiginden sasma....
ne asiri üstüne düscen nede cok ihmal edicen ortayi bulcan abartmadan.... bence en dogrusu bu....

Benim oglum mesele yaz kis üstünü asla örttürmez uyurken örtsem bile hemen aglamaya baslar acarim susar uykuya devam eder... öyle alistirmadim ama öyle...

ben de şuan dubaide yaşıyorum. buraya geldiğimizden beri hayatımda görmediğim kadar çok yeni doğmuş bebek gördüm . resmen insanlar doğurup dışarı çıkıyor. hintliler de avrupalılar da araplarda böyle. bi tane kadın dersin top model kucağında minicik bir bebek ağzında biberon ben alışveriş merkezinin kliması yüzünden hırka giymişim ona ramen tir tir titriyorum sümüğüm akmış :KK60: bebeğn üzerinde sadece çıtçıtlı body ve çorap var :26: içim gitti valla. avrupalıların çocukları herzamanti gibi fit ağlamaya kalksalarda anında kesiliyor sesleri. eğer anırarak ağlayan bebek duyarsam içim rahatlıyor en azından bizimkinin ağlaması garip kaçmaz diye, bakıyorum türk mü? yok hintli sorun yok :KK1:
bunların dışında çok üzüldüğüm birşey var, kullandıkları bebek arabalaırının hiçbiri içinde uyumaya müsait değil. zavallıcık uyumuş daha 6 aylık yok, bana kalsa bırak orada uyutmayı oturtmam bile, uyumuş kalmış başı düşmmeyi bırak resmen sekiz olmuş çocuk umurlarında değil. arkası yatan bi puset bile olsa yatırmıyorlar öyle bırakıyorlar çocuğu. içim yanıyor içim :KK43:

Allah nasip ederse ben yeni doğum yapcam ama önümüz kış diye deli oluyorum. ben kendim çok üşürüm, küçüklüğümde hep hastalıkla geçti. şimdi burda yazanlara göre ben ne yapsam acaba bilemedim?

Allah nasip ederse ben yeni doğum yapcam ama önümüz kış diye deli oluyorum. ben kendim çok üşürüm, küçüklüğümde hep hastalıkla geçti. şimdi burda yazanlara göre ben ne yapsam acaba bilemedim?

bence denge sağlanmalı. ne yabancılar kadar katı ne de türkler kadar korumacı.. bu denge yakalanabilirse tam olur işte. biz de çok abartıyoruz,fazla korumacıyız.

arkadaslar bende bır sure danımarkada yasadım ogrencılık yıllarım orda gectı o zaman 20 yasında olmama ragmen ılgımı dıkkatımı ceken tek sey bebek bakımları cocuklarına davranısları onlara yedırdıklerı gıydırdıklerı seyler olmustu cunku bır ulkenın kulturunu en ıyı sekılde gosteren sey bu, ılk gıttıgımde dıkkatımı cok ceken ve benı dehsete dusuren sey -20 soguga ragmen bebeklerın bahcelerde kapı onlerınde bebek arabasında uyumaları olmustu bır kresın onunden gecın bahcede 10 tane bebek arabası hepsının ıcınde bebek uyuyoo, gunduzlerı asla evın ıcınde uyutmuyolar bı tane tulum o kadar, dogumdan ıtıbaren oyle ellere eldıven bere patık falanda yok ınce bır penye alt ust o kadar,
kucaga alma opme oksama mıncıklama yok pışpışlama yok kucakta sallama ayakta sallama besıgınde sallama yok yataga yatırılır bebek yarım saat aglamaktan catlar yorgun duser ve uyur kalır asla kapı acılıp bakılmaz,
ve cocukların hepsı buyumus kuculmus adam gıbı nasıl bır olgunluk görgü terbıye saygı anlatamam asla sımarık degıller bırsey ısteyıp mızmızlanıp tutturmazlar hıc sahıt olmadım cunku evde gorduklerı dısıplını cevrede sokakta akrabalarında da goruyorlar kurallar hıcbıryerde degısmıyor toplum olarak bır tutarlılık soz konusu bızde nerdeeee annane babanne dede geldımı dısıplın bıtıyo sızın hayırlarınız onlar gelınce evet oluyo
ama bencıl soguk ve cok ırkcı oluyorlar goz kırpmadan arkadasını satarlar ufacık bır eksıgıyle dalga gecerler kucuk gorurler dıslarlar
bızden farklı o kadar cok seylerı var kı aklıma geldıkce bende yazıcam ozellıkle şu bol bol gıysıler ayakkabılar almamız konusuna degınmek ıstıyorum ama benım afacan hıc durmuyo vakıt buldugumda paylasmak ıstıyorum

ne demek canım bu ben cocugumu öpmeyecegımde kımı öpecegım aman allahım bızım oglan sabah bı uyanır yarım saat oynasırız yatakta gunaydın bıtanem herseyım canım canım
oglum konusmaya basladıgından berı sık sık zamansız zamansız senı cok sevıyorum anne der gelır kıollarıma

Çocuğa karşı şefkatli davranmalıdır! Peygamber efendimiz aleyhisselam, torununu öperken birisi görüp, (Ya Resulallah, benim on çocuğum var, hiç birini öpmem) dedi. Ona,(Merhamet etmeyen merhamet bulamaz) buyurdu.Hadis-i şeriflerde buyuruldu ki:
(Çocuklarınızı çok öpün, her öpmenizde Cennetteki dereceniz yükselir.)

ben öyle katı mantıktaki ailerin neden çocuk yaptığını anlamıyorum.
sebep sadece üremek ve soyadı devamlılığı mı..
çocuğumu sevmeyecek, bağrıma basmayacak, ona şefket göstermeyip öpücüklere boğmayacaksam niye doğurdum ki.
o benim en kıymetlem, en değerlim tabi ki hissettireceğim bunu ona. yoksa bir robot edinirdim. ne sevgiye ne de ilgiye ihtiyacı olurdu :KK31:
üşümesin diye giydireceğim, acıkınca yedireceğim. beni diğer insanlardan ayıran bir şey var ben anneyimm.
o zman doğurum çocuk esirgeme kurumlarına verelim, en iyi disiplin orda veriliyor ne de olsa!!!!

Youtube da normal doğum videosu ile tanıştım Kandu Ailesiyle,
Genç bir karı-koca benim ilk videosunu doğumları ile gözyaşları içinde tanıdığım ve bebeğin her anını videoya almış,
Amerika Ohio da yaşayan aslen Filipinli bir aile,
Adamın ne iş yaptığını anlayamadım,hep evde,anneden daha çok bebekle ilgilenen bir baba,
Anne hoş,keyifli,güzel evde mutfak işleriyle de ilgilenen,çocuk daha 1.5 yaşında gelmeden yeniden hamile kalan bir kadın..

Doğumla beraber başlayan bu akış yaklaşık 10-15er dakikalık videolarla seri halde paylaşılmış,
Kandu ailesi benim çocuk yetiştirmeye bakışımı derinden etkiledi,
Çocuk yerlerde dolaşıyor,aile çocuğu kesinlikle düşer,eder diye sakınmıyor,
Çocuğun elinde herşey,
Ev kocaman çok katlı bir Amerika evi,buna rağmen bizdeki gibi tıkış tıkış mobilya yok,
Çocuğun bi kere hasta olduğunu görmedim,düşüp kafasını vurduğunu görmedim,
Çocuk merdivenlerde,peşinde ha düştü,ha düşecek diye bir anne yok,
karı koca habire gülüp video çekiyorlar
Kar yağıyor dışarıda,giyinip dışarı çıkıp kar yiyiyorlar vs..
Daha neler neler göreceksiniz,bunlar benim aklıma gelenler..

Çocuklarını rahat yetiştirmeye gayret etmiş bir anne olmama rağmen bu aileden çok şey öğrendim.Keşke onlarla daha önceden tanışmış olsaydım,
Bebek bekleyen ve büyütmekle uğraşan herkese bu seriyi tavsiye ediyorum..

Oğlum geçen sene, 8-9 aylıkken ayağındaki çorapları çeke çeke uğraşa uğraşa çıkarıp atıyordu. Ben giydirdikçe o çıkarıyordu. En nihayet külotlu çorap üstüne yün pantolonla çözdüm işi :)
Bu kış da havalar soğumaya başlayınca yine giydirdim külotlu çorabı üstüne yine bir pantolon... 5 dakika geçmedi hepsini çıkardı, beziyle geçti oturdu betona... e tabi 2 yaşına yaklaştı tulum giydireyim onu çıkaramaz dedim... giydirdim, odadan çıktım geri geldiğimde tulumu da çıkarmıştı :)
Ne yapsam ne giydirsem anında çıkardı ve sonunda pes ettim... bu kışı çoğunlukla çorapsız ve zaman zaman pantolonsuz geçiren oğlanın burnu akmadı çok ilginç...
Biz kendimizi ve çocuğumuzu sıcak tutarak korumaya çalışırken aslında direncimizi de düşürüyor olabiliriz ...

Kızlar bence biz çok abartıyoruz,bakıyorum yaz sıcağında bile bebeklere polar örtüyorlar.kışın yün kazaklar hırkalar,üst üste bahtaniyeler çocuklar isilik dökecek sım sıkı sarılmış kan dolaşımı bile zor oluyor ya viyal viyak ağlıyorlar yada sıcaktan piişip bayılmışlar.... ben şubatta doğum yaptım hastanede incecik penye giydirdim incecik penya bir bahtaniye örttüm 3 yünlüktü kar kış demeden çıkardım sokağa....Eşim beni dr şikayet etti bu delirmiş el kadar bebeği sokağa çıkarıyor diye dr da alışveriş merkezi yerine sokağa çıkarın daha iyi dedi.. Oğlum sıcağı pek sevmez üstünü hiç örttürmez kışın bi penye tulumla yattırdım onda bile ter içinde kalıyor.Hiç alıştırmıyorum bende sıcağa karışanada kızıyorum ama bende çok karışıyorum bi bebek gördümmü ince veya kalın annesini uyarmadan edemiyorum.
Mesela kuzenlerimle aramda 4 /5 ay var ağustosta haziranda dogum yaptılar çocukları 40 kat giydiriyorlardı çıldırıyordum ben açıyordum onlar örtüyordu üstlerini hadi örttünde o içinde body,üstünde penye alt üst takım,üstünde kadife tulum,üstünde polar bahtaniye,üstünde de penye bahtaniye eee çocuk bunun neresinde zaten minnoş bir et parçası oluyorlar 50gr oda çaputtan kaybolmuşş..Sizi bilemem ama ben bu duruma çok kızıyorum bişeyi abartmamak lazım ben hep kendime göre giydirdim oğlumu anne sütüde fazla alamadığı için çok hasta olmasın diye kararında yaptım herşeyi başarılıda olduğumu düşünüyorum kuzenlerimin bebeklerine gelince hiç düzelmediler her hafta arıyorum hep hastalar hep hasta...maşallah diyelim oğluşuma ....:nazar:

Oğlum geçen sene, 8-9 aylıkken ayağındaki çorapları çeke çeke uğraşa uğraşa çıkarıp atıyordu. Ben giydirdikçe o çıkarıyordu. En nihayet külotlu çorap üstüne yün pantolonla çözdüm işi :)
Bu kış da havalar soğumaya başlayınca yine giydirdim külotlu çorabı üstüne yine bir pantolon... 5 dakika geçmedi hepsini çıkardı, beziyle geçti oturdu betona... e tabi 2 yaşına yaklaştı tulum giydireyim onu çıkaramaz dedim... giydirdim, odadan çıktım geri geldiğimde tulumu da çıkarmıştı :)
Ne yapsam ne giydirsem anında çıkardı ve sonunda pes ettim... bu kışı çoğunlukla çorapsız ve zaman zaman pantolonsuz geçiren oğlanın burnu akmadı çok ilginç...
Biz kendimizi ve çocuğumuzu sıcak tutarak korumaya çalışırken aslında direncimizi de düşürüyor olabiliriz ...

oğlunuz wc eğitimini tamamladı mı?

benim kız çişi kakayı söylemeden önceki bir hafta sürekli soyundu.ne varsa üzerinde..sinyal veriyor olabilir...naçizane,dikkatinize....bu arada kızım 2 buçuğuna bir ay kala başladı wc ye geçişe....

not:bir de minik bir hatırlatma....erkek çocuklarına (hatta kızlara da)kilotlu çorabın sağlıklı olmadığını okumuştum.kendi fikrime göre de böyle....kan dolaşımını bozduğu ve kas gelişimini olumsuz etkilediği için.

bir gözlemim:yaklaşık 20 yıl öncesinde bir tanıdığım sürekli oğluna kilotlu çorap giydirdi.kış soğuktur üşümesin diye....o çocuk üreme organlarında sorun yaşadı.bir kaç kere ameliyat oldu.istisnalar kaideyi bozmaz.ama ben bağdaştırıyprum bu durumu..

Son düzenleme:
benim oglumda kisin evde corapsiz gezer, gece üstü acik uyur , yaz kis dinlemeyiz hergün sokaktayiz en az 2 saat muhakkak cikariz hava 2 derece olsa bile öyle kat kat da giydirmem atlet kazak üstüne mont.
hastada olmaz. ama aglatarak uyuma isine yapamadim yapamayacagim da sanirim:KK31:

X