Japonyada bebekler nasil bakiliyor..!( Bizmi cok abartiyoruz anlamadim ki?)

toriii

Bocegim
Kayıtlı Üye
24 Eylül 2010
356
3
Bazen dusunuyorumda cocuk bakimi konusunda biz mi cok hassasiz anlamadim ki?

Ben Japonyada yasiyorum..
Burada anneler bebeklerini neredeyse ciril ciplak disariya cikariyor onlari gorup de bebeklere uzulmeden yapamiyorum ..
Gecen kisdan beri cok dikkatimi cekiyor ,yeni dogmus minnacik bebekler kucaklarinda, buz gibi havada ayaklarinda corap bile olmadan incecik bir battaniyeye sarip sokaga cikariyorlar,inanamazsiniz ..!!

O kucucuk yavrular okadar usuyorlarki, soguktan hic sesleri cikmiyor inanin gordugumde aglayasim geliyor..
Bizde aman usumesin ,aman sicak olmasin, terlemesin vs. diye gozlerine bakiyoruz fakat genede hasta oluyorlar..
Hic anlayamadim bu isi..
Esimin soyledigine gore burada ayaklarin ciplak olmasinin bir anlami varmis (neymis ayaklar hava almaliymis,gelisimleri icin onemliymis falan filan)..
Cocuklar yurumeye baslayana kadarda ayakkabi vs. asla almiyorlar sadece corap hepsi bu..!
Biz dogdugu ilk gunden itibaren patikler coraplar suslu ayakkabilar alip giydiriyoruz ,bizim ulkemizde yaygin bir inanis vardir oda ayaklar usumesin ,yoksa cocugun gazi olur ,karni agrir gibi bir suru nasiyat vardir hatta bir soylem bile vardir ..
AYAGINI SICAK TUT BASINI SERIN diye ..
Burada da tam tersi bir iananis var (cok enteresan)

Simdilik aklima ilk gelen bu oldu ,ama daha geldikce baska seylerde anlatacagim ..
Dunyanin her yerinde baska tarzlarda cocuk yetistiriliyor, bunu bilen yada yasayan arkadaslar paylasirlarsa belki neyi yanlis ,neyi dogru yapiyoruz daha iyi anlayabiliriz ..
:eek:

Son düzenleme:
yurt dısındakı aıleler bız farklıyız..

bızler bıraz daha korumacı oluyoruz..

Bende oglumu aman usumesın aman cok terledı sırtıa bez koyuyup yapmıyorum..
Kendım dısarı cıkarken nasıl gıyınıyorsam oyle gıydırıyorumm

dengede tutmak gerek

evet gerçektenfde çok ilginç.
dediğin gibi bizler değil soğukta çorapsız çıkarmak
ecde dahi çıkarmıyoruz
abartoyoruz desem
abartmasak dediğim gibi hastalık kapıdabekliyor hep
diğer şekilde nası kıyıcaz ki
çok ilginç gerçekten
peki seni görünce tepkileri nası oluyor

yurt dısındakı aıleler bız farklıyız..

bızler bıraz daha korumacı oluyoruz..

Bende oglumu aman usumesın aman cok terledı sırtıa bez koyuyup yapmıyorum..
Kendım dısarı cıkarken nasıl gıyınıyorsam oyle gıydırıyorumm

dengede tutmak gerek

Tabi dengede tutmak gerekli ,ama buda cok abartili inanin icim aciyor o cocuklara..
Kendileri mont,cizme ,corap ,kazak giyiyorlar ama o kucucuk masumlar neredeyse ciplak inanilmaz bir sey gibi geliyor bana ..fisfisfis

Son düzenleme:
evet gerçektenfde çok ilginç.
dediğin gibi bizler değil soğukta çorapsız çıkarmak
ecde dahi çıkarmıyoruz
abartoyoruz desem
abartmasak dediğim gibi hastalık kapıdabekliyor hep
diğer şekilde nası kıyıcaz ki
çok ilginç gerçekten
peki seni görünce tepkileri nası oluyor

Onlarda bana sasiriyorlar oyle bakiyorlar ogluma ,bende abartma taraftari degilim ama ben usuyorsam yavrumda usur o yuzden normal giydiriyorum ,benim oglum henuz yuruyemiyor ama ,havalar sogumaya basladigindan beri corabini ayakkabisini giydiriyorum ,hatta dun babasi asiya goturdu ,ayaginda ayakkabisi vardi ,bir iki kadin yanina gelip sormus oglunuz bir bucuk iki yasinda sanirim demisler esimde 10 aylik oldugunu soyleyince oyle sasip kalmislar ,esim neden bunu sordunuz deyincede ayaginda ayakkabi gorunce oyle dusunduk demisler..:uhm:
Yani onlar icin sadece yurumek icin giyilen birsey bu :KK1:

Torii bende almanyada yasiyorum burdada durum senin anlattigin gibi kisin -15 derece sogukta bebislerin elinde eldiven yok ayaginda incecik corap bebekarabasinda gezdiriyorlar zaten beyaztenliler bebekler soguktan pancar gibi dolasiyolar bide anlamadigim o sogukta cocuklara dondurma yediriyorlar ,anneler butiklerde gezinirken cocuklar viyak viyak kadinlar hhic istifini bozmuyor icim parcalaniyor valla bende biyere gittigimde oglum huysuzlanirsa ya kucagima aliyorum yada arkadan atli kovalar gibi evime dönüyorum cocuguma garezimmi var yahu.bi alman komsuda bebegini abartisiz bi saat kisin sogukta balkonda birakmisti bebekarabasinda icim parcalandi bebek aglaya aglaya mahvoldu sonunda uyudu soguga alissin diye yapiyolarmis güya ama anne yüregi nasil dayanirkibilmiyorumkismile

Torii bende almanyada yasiyorum burdada durum senin anlattigin gibi kisin -15 derece sogukta bebislerin elinde eldiven yok ayaginda incecik corap bebekarabasinda gezdiriyorlar zaten beyaztenliler bebekler soguktan pancar gibi dolasiyolar bide anlamadigim o sogukta cocuklara dondurma yediriyorlar ,anneler butiklerde gezinirken cocuklar viyak viyak kadinlar hhic istifini bozmuyor icim parcalaniyor valla bende biyere gittigimde oglum huysuzlanirsa ya kucagima aliyorum yada arkadan atli kovalar gibi evime dönüyorum cocuguma garezimmi var yahu.bi alman komsuda bebegini abartisiz bi saat kisin sogukta balkonda birakmisti bebekarabasinda icim parcalandi bebek aglaya aglaya mahvoldu sonunda uyudu soguga alissin diye yapiyolarmis güya ama anne yüregi nasil dayanirkibilmiyorumkismile
Yok canim ya vallaha inanilmaz bir sey derken bunu kastediyorum..
Ondan bu insanlarin cogunda aile kavrami yok coguda cocuklukdan pisikolojik sorunlari var ,bildigim kadariyla almanlar bu konuda cok katilar cocuklari aglatma konusundada ust siralaradalar..
Gerci japonlar okadar degil cocuklarinin dogru duzgun agladigini hic duymadim ,cok sessizler ama bu ciplak gezdirme konusu ayni,yazinda oyleler ,hatta burada cogu cocuk parkinda golge bile yok okullarin bahceleride oyle,o sicakda cocuklar kavruluyorlar ama genede bahcede egitim yapiliyor ,kisinda sogukta ayni ..
Insanin ici dayanmiyor vallaha.:çok üzgünüm:

aynı durumun ingilterede de olduğunu duymuştum,yeni doğan bebeği biz 40 gün doktor kontrolü dışında pek dışarı çıkarmayız onlar aynı haftasına çıkartıp o buz gibi soğukta gayet rahat dolaşıyorlarmış. bir de ruslar var,onlarda bebekleri buzlu suya sokuyorlar,maksat çocukların dayanıklılıklarını arttırmakmış!!!!

aynı durumun ingilterede de olduğunu duymuştum,yeni doğan bebeği biz 40 gün doktor kontrolü dışında pek dışarı çıkarmayız onlar aynı haftasına çıkartıp o buz gibi soğukta gayet rahat dolaşıyorlarmış. bir de ruslar var,onlarda bebekleri buzlu suya sokuyorlar,maksat çocukların dayanıklılıklarını arttırmakmış!!!!

Evet canim bende duymusdum..

Nekadarda dayanikliklarini artirmak icin yapsalarda ben buna inanmiyorum,kucucuk bebeklerin soguktan aci cekmeleri sadistlik gibi geliyor bana ,bu konudada bilimsel hicbirsey duymadim ,bildigim kadariyla insanin soguktan hasta olmasi gibi birsey yok ,sadece mikrop ve virusler insani hasta ediyor ,fakat sogugun vermis oldugu sokla buyuk insanlarda bile vucut isi dengesini saglamak amaciyla cok fazla efor sarfedip sonunda vucuttaki virus yada mikroplarla savasma yetenegini azalttigini ve boyle durumlarda iceriye yerlesmis olan mikroplarin daha aktif olduklarini duymusdum ..
Kaldiki minicik bir bebegin vucut isisini henuz ayarlama gibi bir yeteneginin olmamasi ,bu durumu dahada uzuzucu yapiyor..
Ama genede hasta olmamalarina cok sasiriyorum ..bilmiyorumkismile

off ben Bulgaristan Sofyada yasiyorum ve burda da bebek bakimi konusunda bizden farkli durumlar var.Toriinin bahsettigi konuda bende burda sikinti yasadim,dogum yaptigim hastanede bebklere hastane kiyafeti giydiriliyordu,disardan yasakti,hemsireler yikar giydirir verirdi bize.Kizim 2 kilo dogdu,vucudunda hic yag yok onu isitacak,tamam yaz ortasi dogdu ama tam da o gunler serindi hava,buna ragmen incecik kisa kollu kiyafetler bi de kizima bol geliyor haliyle iyice usuyor yavru.bende sarip sarmalayip uyutuyorum haliyle,hemsire gorunce kizdi bana sen anormal misin,dedim usur cocuk rahat edemem ben,pis pis guluyor bi de temmuzda cocuk mu usur diye.Dedim soguk hava hangi ay oldugunu da biliyorum,nabarsan yap sonra hasta olunca dusunursun nerde hata yaptim diye bi de tersliyor insani,benim cocugum kardesim sana ne nasil istersem giydiririm.Bebeleri su isisini nerdeyse hic kontrol etmeden lavaboda cesmenin altinda yikarlardi,ondan sonra da doktor vizitesi beklerdi bebekler o islak sacla basla koridorda.Disari cikarma konusuna gelince,burda doktor ilk gunde tavsiye ediyor eksilere dusmedikce disari cikaracaksin cocugu diye.Bende yari kirki ciktiktan sonra cikardim kizimi hep ama korudum,sicaktan da soguktan da.Simdi hava soguk da olsa disardayiz her gun,arabasiyla gezdiriyorum 1-2 saat ama parktaki en giyinik vebek benim kizim,millet garip bunlar diyerek bakiyor .Japonlardan farklari burda hem bebekler hem analari cibil cibil geziyor.

Hatırlar mısınız bilmem seneler önce tv de haberlerde bir gürcü doktor gürcistanda bebekleri buzlu sularla yıkıyordu. Ve güya o bebekler hayat boyu hiç hastalanmıyorlarmış. Bebekler nasıl ağlıyorlardı. Ozaman bekardım, çocuğum yoktu ama nasıl içim acımıştı onlsrın haline. Çok enteresan...:bbo:kafamçokkarıştı

off ben Bulgaristan Sofyada yasiyorum ve burda da bebek bakimi konusunda bizden farkli durumlar var.Toriinin bahsettigi konuda bende burda sikinti yasadim,dogum yaptigim hastanede bebklere hastane kiyafeti giydiriliyordu,disardan yasakti,hemsireler yikar giydirir verirdi bize.Kizim 2 kilo dogdu,vucudunda hic yag yok onu isitacak,tamam yaz ortasi dogdu ama tam da o gunler serindi hava,buna ragmen incecik kisa kollu kiyafetler bi de kizima bol geliyor haliyle iyice usuyor yavru.bende sarip sarmalayip uyutuyorum haliyle,hemsire gorunce kizdi bana sen anormal misin,dedim usur cocuk rahat edemem ben,pis pis guluyor bi de temmuzda cocuk mu usur diye.Dedim soguk hava hangi ay oldugunu da biliyorum,nabarsan yap sonra hasta olunca dusunursun nerde hata yaptim diye bi de tersliyor insani,benim cocugum kardesim sana ne nasil istersem giydiririm.Bebeleri su isisini nerdeyse hic kontrol etmeden lavaboda cesmenin altinda yikarlardi,ondan sonra da doktor vizitesi beklerdi bebekler o islak sacla basla koridorda.Disari cikarma konusuna gelince,burda doktor ilk gunde tavsiye ediyor eksilere dusmedikce disari cikaracaksin cocugu diye.Bende yari kirki ciktiktan sonra cikardim kizimi hep ama korudum,sicaktan da soguktan da.Simdi hava soguk da olsa disardayiz her gun,arabasiyla gezdiriyorum 1-2 saat ama parktaki en giyinik vebek benim kizim,millet garip bunlar diyerek bakiyor .Japonlardan farklari burda hem bebekler hem analari cibil cibil geziyor.

Demek bircok ulkede durum ayni..
Ben Aralikda dogum yaptim ve hava cok sogukdu, buradada durum ayniydi ,bebeklere gazli bezden yapilmis zibinlar giydiriyorlardi ve bacaklari ayaklari cirilciplakdi ,bebegi sadece hastahaneden cikarken giydirmemize izin verildi,hastahane okadar soguktuki pencerelerin heryerinden ruzgar iceriye giriyordu..
Sozum ona en iyi hastahanede dogum yaptim ,ama hemsireler cok iyiydi bu konuda haklarini yiyemem cok ilgili ve her konuda yardimciydilar ..
Sadece bebeklerin o ciplak halleri cok kotuydu..
Ama seninde dedigin gibi burada anneler giyinik bebekler ciplak:umursamaz:

Hatırlar mısınız bilmem seneler önce tv de haberlerde bir gürcü doktor gürcistanda bebekleri buzlu sularla yıkıyordu. Ve güya o bebekler hayat boyu hiç hastalanmıyorlarmış. Bebekler nasıl ağlıyorlardı. Ozaman bekardım, çocuğum yoktu ama nasıl içim acımıştı onlsrın haline. Çok enteresan...:bbo:kafamçokkarıştı

Evet hatirliyorum..
Gercekten cok ic aciticiydi ,iskence gibi birsey ,ama ruslarda yapiyor bunu senede bir kere buzlu nehirde yikiyorlar bebeklerini ve kendilerini..kafamçokkarıştı

Baska bir konudan daha bahsedeyim..

Japonlarin aslinda cocuklarini ciplak gezdirme haric cocuk yetistirme konusunda beyendigim baska ozellileride yok degil....

Mesela sokakta cocuklarinin agladigini yada birsey tutturdugunu hic gormedim desem yeri var ,cocuklar cok kucuk yasdan itibaren ayni bir yetiskin gibi davraniyor,gerci fazlasida iyi degil ama erken yasta sorumluluk almayi ogretiyorlar ,bebeklikden baslayarak onlarla, herzaman herseyi konusuyorlar..

Cocuklar okul cagindan itibaren eger kendilerinden kucuk kardesleri varsa, bebeklerin bakiminda anneye yardimci olmaya basliyor,orta okul ve lise cagina geldiklerinde ise part time ise giriyor ve kendi harcliklarini cikariyorlar,evlerindede aile ortamlarinda asla yuksek sesle tartisma yada kavga olmuyor diyebilirim ,tabi tartisdiklarida oluyor ama genelde sessiz bir aile yapilari var,cocuklarda o yuzden cok sakinler...:KK31:

Fakaaaaattt...
Okullarda irkcilik cok yuksek ..
Nasilmi?
Bircocuk kendilerinden biraz farkli ise ,onu asaliyor ve rencide ediyorlar,mesela biraz sismansa ,yada cirkinse,yada ozru varsa..
Bu cok kotu ..:KK31:
Buyuduklerinde bukadar degiller ama ilk okuldan liseye kadar malesef budurum goruluyor...
Bunun sebebini ise hala anlayabilmis degilim,sanirim gene aileden yada cevreden kaynaklaniyor..:26:
Bunun disinda dedigim gibi cocuklarin egitimine cok onem veriyorlar ve asla her istedikleri yapilmiyor, eger cok istiyorsa calisacak cagada geldiyse kendi kazanip almali diye dusunuluyor..

Gerci burada calismak ihtiyacdan cok bir aliskanlik olmus, insanlar 70 nede gelse hala calisiyor ,cocuklarada bu asilaniyor, bunun kotu oldugunu soyleyemem bence gayet iyi bir yaklasim..:KK19:

arkadaslar bende bır sure danımarkada yasadım ogrencılık yıllarım orda gectı o zaman 20 yasında olmama ragmen ılgımı dıkkatımı ceken tek sey bebek bakımları cocuklarına davranısları onlara yedırdıklerı gıydırdıklerı seyler olmustu cunku bır ulkenın kulturunu en ıyı sekılde gosteren sey bu, ılk gıttıgımde dıkkatımı cok ceken ve benı dehsete dusuren sey -20 soguga ragmen bebeklerın bahcelerde kapı onlerınde bebek arabasında uyumaları olmustu bır kresın onunden gecın bahcede 10 tane bebek arabası hepsının ıcınde bebek uyuyoo, gunduzlerı asla evın ıcınde uyutmuyolar bı tane tulum o kadar, dogumdan ıtıbaren oyle ellere eldıven bere patık falanda yok ınce bır penye alt ust o kadar,
kucaga alma opme oksama mıncıklama yok pışpışlama yok kucakta sallama ayakta sallama besıgınde sallama yok yataga yatırılır bebek yarım saat aglamaktan catlar yorgun duser ve uyur kalır asla kapı acılıp bakılmaz,
ve cocukların hepsı buyumus kuculmus adam gıbı nasıl bır olgunluk görgü terbıye saygı anlatamam asla sımarık degıller bırsey ısteyıp mızmızlanıp tutturmazlar hıc sahıt olmadım cunku evde gorduklerı dısıplını cevrede sokakta akrabalarında da goruyorlar kurallar hıcbıryerde degısmıyor toplum olarak bır tutarlılık soz konusu bızde nerdeeee annane babanne dede geldımı dısıplın bıtıyo sızın hayırlarınız onlar gelınce evet oluyo
ama bencıl soguk ve cok ırkcı oluyorlar goz kırpmadan arkadasını satarlar ufacık bır eksıgıyle dalga gecerler kucuk gorurler dıslarlar
bızden farklı o kadar cok seylerı var kı aklıma geldıkce bende yazıcam ozellıkle şu bol bol gıysıler ayakkabılar almamız konusuna degınmek ıstıyorum ama benım afacan hıc durmuyo vakıt buldugumda paylasmak ıstıyorum

Bazen dusunuyorumda cocuk bakimi konusunda biz mi cok hassasiz anlamadim ki?

Ben Japonyada yasiyorum..
Burada anneler bebeklerini neredeyse ciril ciplak disariya cikariyor onlari gorup de bebeklere uzulmeden yapamiyorum ..
Gecen kisdan beri cok dikkatimi cekiyor ,yeni dogmus minnacik bebekler kucaklarinda, buz gibi havada ayaklarinda corap bile olmadan incecik bir battaniyeye sarip sokaga cikariyorlar,inanamazsiniz ..!!

O kucucuk yavrular okadar usuyorlarki, soguktan hic sesleri cikmiyor inanin gordugumde aglayasim geliyor..
Bizde aman usumesin ,aman sicak olmasin, terlemesin vs. diye gozlerine bakiyoruz fakat genede hasta oluyorlar..
Hic anlayamadim bu isi..
Esimin soyledigine gore burada ayaklarin ciplak olmasinin bir anlami varmis (neymis ayaklar hava almaliymis,gelisimleri icin onemliymis falan filan)..
Cocuklar yurumeye baslayana kadarda ayakkabi vs. asla almiyorlar sadece corap hepsi bu..!
Biz dogdugu ilk gunden itibaren patikler coraplar suslu ayakkabilar alip giydiriyoruz ,bizim ulkemizde yaygin bir inanis vardir oda ayaklar usumesin ,yoksa cocugun gazi olur ,karni agrir gibi bir suru nasiyat vardir hatta bir soylem bile vardir ..
AYAGINI SICAK TUT BASINI SERIN diye ..
Burada da tam tersi bir iananis var (cok enteresan)

Simdilik aklima ilk gelen bu oldu ,ama daha geldikce baska seylerde anlatacagim ..
Dunyanin her yerinde baska tarzlarda cocuk yetistiriliyor, bunu bilen yada yasayan arkadaslar paylasirlarsa belki neyi yanlis ,neyi dogru yapiyoruz daha iyi anlayabiliriz ..
:eek:

bende yenı zelandada 1 yıl yasadım ordada öyle o kadar rahat cocuk buyutuyorlarkı arka arkaya doguruyorlar ustelık annede muhakkak calışan bayan ne ayakta corap ne uste hırka cocuk arada buyuyor ben demıştım annem burdakı cocukları gorse aman bışı olucak dıe aklı cıkar dıye..ama ırkların genetık yapı farklılıkları nedenıyle bu ortamlarda kımı cok dayanıklı olurken kımısıde kaldıramaz sanırsam :KK61:

Son düzenleme:
Arkadaslar bır konuya daha degınmek ıstıyorum bu ulkelerın refah duzeyı o kadar yuksek olmasına ragmen bızler kadar gıyıme kıyafete para harcamıyorlar bır bebegın cocugun bır tane pantolunu bır tane elbısesı bır tane pıjaması oluyo bızler gıbı cesıt cesıt badyler ayakkabılar tokalar susler 20 tane mama onlugu almıyorlar 1 tane mama onluklerı oluyo naylon sılıp sılıp onu kullanıyorlar, benım tanıgım bır aıle vardı 10 aylık kız cocukları vardı tek cekmece kıyafetı vardı, bır tane elbısesı vardı onu da ben turkıyeden hedıye goturmustum altına kulotlu corap goturmeseydım oda yoktu, benım 8 aylık oglumun tum sıfonyer cekmecelerı dolu bırde elbıse dolabı dolu askılarda yer yok hala da almaya devam edıyorum eşim cok kızıyo ama tutamıyorum kendımı bız turk kadınlarının huyu ıste

aslına bakarsanız eskiler fazla abartıyor gibi geliyor bana
sobalı odada çocuğun yanakları sıcaktan elma gibi olmuş hırkayla oturturlardı
bir dışarı çıkacak sar babam sar
sonra bizlere müdahele ederler..
çorap yetmez patikte giydir,bacakları üşür tek katla(mayıs ayındayız) vs vs bir sürü karışan eden.
ben başından beri çok dikkat etmedim.azcık soğuk havayada alışsın dedim.
allaha şükür hasta falan olmadı ilk defa bu ay hasta oldu 20 aylık şuan.bu aya kadar hasta diye dr a götürmedim maşallah bünyesi kuvvetli inşallah böyle devam eder.
beni eleştiren üstünü ört bir dah giydir diyenlerin çocukları torunları ayda bir öksürür burnundan sümük eksik olmaz.

Tabi dengede tutmak gerekli ,ama buda cok abartili inanin icim aciyor o cocuklara..
Kendileri mont,cizme ,corap ,kazak giyiyorlar ama o kucucuk masumlar neredeyse ciplak inanilmaz bir sey gibi geliyor bana ..fisfisfis

Yaptıkları sağlık açısından asla doğru değil. Hatta kendileri botlarla kabanlarla dolaşırken çocuklarını ayakları çıplak incecik battaniye ile dolaştırmaları insafsızca. Ayakları çıplak olmasının gelişimlerine fayda sağlayacağı da sadece batıl inanış hangi tıp otoritesi söylüyor bunu. Belki de budizm ile ilgilidir. Bizde nasıl yanlış inanışlar varsa onlarda olan da bu işte.

Onu bunu bilmem bana dr lar hep başını ve ayaklarını sıcak tutmam gerektiğini söylerdi. En çabuk ısı kaybeden uzuvları. Patik de giydirdim kalın çoraplarda yelek ve süveterimiz hala eksik olmaz, abartıya kaçtığımı düşünmüyorum.

Evet hatirliyorum..
Gercekten cok ic aciticiydi ,iskence gibi birsey ,ama ruslarda yapiyor bunu senede bir kere buzlu nehirde yikiyorlar bebeklerini ve kendilerini..kafamçokkarıştı

buna çelikleme yöntemi diyorlar, ülkemizde de eskiden yapılırmış..

nette şöyle izah ediyor :

*soğuğa dayanıklı olmaları için bebekleri soğuk suyla haşır neşir etme olayı..küçük bir ayrinti ise gercekten soğuğa karşı dayanıklı olabilmesi için celiklenecek bebeğin babasının da çeliklenmiş olması gerekmekteymiş.

X