İstediğim bölümü kazanamayacağım, açıktan okumak istiyorum.

pozitifkiz59

Geçici Olarak Hesap Pasiftir !
tek ayak cezası
Kayıtlı Üye
22 Aralık 2017
377
121
Merhaba ben bu seneki yeni üniversite sınavına girdim. Ama sınavda panik atak geçirdiğim sınavım çok kötü geçti. Heyecanlandığım için batırdım. Alanım TM ama ben sözelden de girdim. Hedefim işletme veya iktisat okumaktı. Matematiği batırdığım için Ankara olmayacak sanırım, şehir dışına da gitmek istemiyorum.

Sözelden de girdiğim için Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesinde Dini İlimler okumayı düşünüyorum. İşletme veya İktisat'ı açıktan okumayı düşünüyorum.

Şimdi 2 seçenek var;
1) Dini İlimler okurken yabancı dilimi geliştirip İşletme'yi açıktan okumak mı,
2) DİF okurken, aynı üniversitenin İngilizce İşletme yan dal mı yapmak?

Hayalim hep İşletme okumaktı. Ama yeni sistem Matematik sorularında bizi çok zorluyor. Özellikle Mat-2'de. Açıktan İşletme okursam eğer kaymakam vs. olabilir miyim? Özel sektörde iş bulabilir miyim?

Son düzenleme:
Netlerinizi bilmiyorum ama Gazi'nin -yeni adıyla Hacı Bayram'ın- işletme sıralamaları özellikle 2. öğretimde gayet düşüktür. Nasıl bir sıralama tahmin ediyorsunuz?

Netlerinizi bilmiyorum ama Gazi'nin -yeni adıyla Hacı Bayram'ın- işletme sıralamaları özellikle 2. öğretimde gayet düşüktür. Nasıl bir sıralama tahmin ediyorsunuz?

Hacı Bayram Veli'de i.ö var mı? Sıralamamı baya düşük bekliyorum ama yine de tercih yapacağım. Bu sene puanlar düşecek diyorlar. İstediğim yer gelirse giderim, gelmezse mezun

Hacı Bayram Veli'de i.ö var mı? Sıralamamı baya düşük bekliyorum ama yine de tercih yapacağım. Bu sene puanlar düşecek diyorlar. İstediğim yer gelirse giderim, gelmezse mezun
Ben 2016 mezunuyum (siyaset bilimi ve kamu yönetimi bölümündeydim), benim zamanımda vardı. Gayet de rahattı diğer bölümlere göre sıralama. Hele ki ikinci öğretimde. Bu sene kardeşim girdi sınava, programlarını vb. ben hazırlıyordum. O yüzden hakimim sınava hazırlık sürecine, ihtiyacınız olursa destek olurum :)

Çok teşekkür ederim şimdi baktım i.ö varmış sanırım. Eğer öyleyse benim için çok iyi olur :) İşletme geçen sene TM-1 150 binle kapatmış. Bu sene puan türleri kalktı sadece TM var, o yüzden puanlar baya gerileyecek diyorlar. İ.ö nasıl oluyor peki?
Mesela siz kaç binle girdiniz?

Benim girdiğim sene (2012), girdiğim bölüm 40.000 ile alıyordu. 38.000 ile girmiştim. Ama işletmenin örgün öğretimi o zamanlar 80.000 ile alıyordu. Şu an çok daha düşük puanları. İkinci öğretim de 110.000 ile alıyordu. Şimdi yine onlar da çok düştü sizin de dediğiniz gibi 150.000'lere kadar gerilemiş ki bu sene de yine sıralamalarda düşmeler olacak.
İkinci öğretimde dersler 18.30'da başlıyor. 10'a doğru bitiyor. Diplomanda vs. hiçbir farklılık olmuyor.

Peki i.ö taban puanlarını nereden öğrenebiliriz?

Ülkede işletme okumayan yok nerdeyse/ siz neden işletme istiyorsunuz anlamadım?
Boğaziçi ingilizce işletme dışında işletmeden mezun olup da iş bulabilmeniz çok zor.
Kaç tane tanıdığım var. Ben çap diyorum, yan dal da işe yaramaz ama DİF’in iş olanakları da var mı?

ÇAP da olur. iş olanaklar DİFde de var. İlahiyat gibi o da. DİF okurken Arapçamı geliştirmek istiyorum. İşletme ise en büyük hayalimdi. Ülkemizdeki İşletme okuyanların çoğu kendini geliştirmeden bitiriyor. Bu yüzden işsiz kalıyorlar. Ben kendimi geliştirebileceğime inanıyorum :)

Bu devirde insanlar okudukları doğru dürüst bi bölümün yanında aöf okuyup öyle bile iş bulamıyolar.Nolursa olsun örgünü zorlayın.

Tatlım kendini geliştireceğine inansaydın sınava iyi hazırlanırdın değil mi? Hiç o topa girme derim.

Seneye ne olacağımız belli değil O yüzden şimdi gitmek istiyorum
Burada yazılanlara kulak asma, her konunun negatif yorumcuları mutlaka vardır. İşletme mezunu olup harika yerlere gelen insanlar da ben tanıyorum, aynı fakültenin içinden biri olarak daha iyi bildiğim konusunda da şüphem yok. Dediğin çok önemli. Yabancı dil + seminerler + sertifikalar derken işletme mezunu ve kendini çok geliştirmiş biri olarak harika bir iş de bulabilirsin. İşletmenin çok fazla bilim dalı vardır (işletme bir anabilim dalıdır). Yönetim ve organizasyon, finans, pazarlama. Bunlardan hangisine daha fazla ilgi duyduğunu, hangisinde daha başarılı olduğunu 2. sınıfın sonuna doğru keşfedersin, buna yoğunlaşırsın. Yüksek lisans da yaptıktan sonra kimse tutamaz seni :)

Sizinle özelden konuşmak isterim :)

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…