İnternetten içerik kopyalayarak oluşturulan konular hakkında

nanelinargile

Nirvana
Kayıtlı Üye
24 Şubat 2008
377
10
Çok önemli bu konu, farkındalık yaratmak, üyeleri bilinçlendirmek adına silinmemesini rica ediyorum. Konu hakkında bizi bilgilendiren Kazen'e çok teşekkürler!

Uzun zamandır bu siteye üyeyim, çok şey paylaştım, çok şey öğrendim. Hiç bir forumda bu kadar çok vakit geçirmedim. Hatalı yazılan başlıklardan çok rahatsız oldum, bu konuda emek verdim. Seviyorum bu siteyi. Ama zaman zaman aklıma bir konu takılıyor, paylaşmak istediğim budur.

Çeşitli başlıklar altında çeşitli yerlerden kopyaladığımız yazıları, resimleri yapıştırıyoruz, onları gerçek sahiplerinden alıp burda yayınlıyoruz. Yazılarımızın ve fotoğrafların altına sadece "alıntıdır, internetten derlemedir" yazıyoruz. Nedenini soruyorum, "Neden alıntı olduğunu belirtiyoruz da nerden aldığımızı eklemiyoruz?" diyorum, "Forumda başka sitelerin linkini ve adresini yayınlamak yasak" cevabını alıyorum. E, gittik o siteden içeriğini aldık, burda yayınladık ama? Burda bir çelişki var, özgün içerik sahibinin hakkını teslim etmiyoruz gibi geliyor bana.

Konuyla ilgili şu yazı da bana artık bu konuyu açma vaktimin geldiğini gösterdi. Özellikle forum yöneticileri, buyrun tartışalım, neden özgün içeriği nerden aldığımızı belirtemiyoruz öğrenmek istiyorum.

------------------------------------------------

Kopya içerikle baş etmek neredeyse imkansız (içerik hırsızlarının listesi ekte)
Kişisel gelişim üzerine yazılarımı yayınladığım hayatkisa.com, şu anda yüzlerce (bir değil, iki değil, on, onbeş değil) web sitesi, blog, forum tarafından alıntılanıyor. Ne güzel değil mi? Ama bir link, referans, kaynak göstermek vs. yok.

Bu konuda ne yapacağımı pek bilemiyorum. Hepsine tek tek dava açmaya kalksam çok uzun zaman alır. Gerçi böyle bir yola gitmek bana gerçekten çok para kazandırabilir çünkü çalınan içeriğin miktarı gerçekten büyük ve yüzlerce birey ve kurumdan bahsediyorum.

Bir başka seçenek bu web sitelerini Google endeksinden attırmak olabilir ama sanırım bu da günler sürer. Böyle bir şeyi yapabilmek için oturup bunlarla uğraşmam lazım tek tek. Aynı şey Google Adsense kullananlar için de geçerli. Şu anda bu kopya içeriği bildirerek bu sitelerin Google Adsense hesaplarını iptal ettirmek en fazla bir hafta alır.

Biraz da Pollyana’cılık yapayım. Ben bu kadar çok yerde içeriği yayınlanan hiçbir blog yazarına rastlamadım. Ancak birkaç köşe yazarının, büyük düşünürün yazılarının bu kadar geniş bir kitleye yayıldığına şahit oldum. Çoğu da aynen benimkileri gibi artık isimsiz hale gelmiş durumdalar. Demek ki insanların bir yerlere daha yazıp çoğaltmak isteyecekleri bir içerik yaratmışım. Herkesin becerebildiği bir iş değil. Aferin bana.

Bu arada yeri gelmişken, kopya içeriklerin yayınladığı web sitelerinden ve bunları yayınlayan kişilerden örnekler vereyim, içlerinde tanıdığınız varsa bir dürtüverin benimle bağlantıya geçsinler çünkü bu konuda ne yapacağıma henüz karar veremedim ancak yine de çalıntı içerik biçiminde yayınlanan bu yazılarımın altına kaynak gösterir ve link de koyarlarsa şikayet etmekten vazgeçeğim:

Kadınlar Kulübü ® Kadın, Kadınca, anne, bebek, çocuk, sağlıklı yaşam, kadın sağlığı, beslenme, diyet ..., burada alıntı yapmış olan başka sitelerin adresi vardı

Ben size erişemedim diyenler olmasın diye de e-mail adresim: osmanborutecene@gmail.com

Yukarıda adı geçen web siteleri arasında forumlardan içerik hırsızlığı yapanların çoğu da forum yöneticisi, bir kısmı da onursal üye vs. diye geçiyor bu nasıl bir onursa artık bilemiyorum.

Ben sadece kısmi bir liste verebildim. Hayatkisa.com‘un adresi belli, içerik belli. Lütfen bu arkadaşlar forum içeriklerini kontrol edip gerekeni yapsınlar. Ya çalıntı içeriği silsinler ya da link vererek bu içeriği çalıntı olmaktan kurtarsınlar.

Bu arada söz içerikten açılmışken bu örnekte de bir daha görüyoruz ki orijinal içerik üretmek çok zor. Çok az sayıda işe yarar, ilgi çeker orijinal içerik var dünyada. Bulunduğu zaman da işte böyle kapışa gidiyor. Keşke bir de kaynak gösterilse. ınsanlar bunu kendileri yazmış gibi davranmasalar.

Osman Börütücene

Bu yazı http://osman.borutecene.com/ adresinde 15 Kasım 2008 tarihinde yayınlanmıştır.

Son düzenleme:
evet cok onemli bir noktaya deginmissin canim. baska bir forum olsa hic ciddiye alinmayacagini dusunurdum ama burasi oyle deil. gerekli hassasiyeti gostericeklerdir. universitede sikca makale yazmak zorunda kalan arkadaslar bilirler, yazdiklari metinlerde kendilerine ait olmayan bir kelime bile olsa onu tirnak icine alip alintinin menseini gostermek zorundadirlar. aksi taktirde fikir hirsizligi (plagiarism) sucu islemis olurlar ki bu da makalelerinin gecersiz sayilmasina ve ogrencinin ununu zedelenmesine sebep olur. yani bu isler cok ciddiye alinmalidir.

eger site adresi vermek yasak ise, ve alinti yapilan metnin sahibi bilinmiorsa, yani ad-soyad veremeyeceksek alinti yapmaya musade edilmemelidir. ancak bazen ozellikle dergi ve gazete yazilarinda sadece editor imzasini gormek mumkundur. bu durumda link vermek kacinilmazdir. ya da usenmeyip hangi dergi oldgunu hangi sayisindan alinti yapildigini belirtmek sarttir. eger bu kadar zahmetin paylasimi azaltacagini dusunurseniz de o zaman kurallar da degisiklige gidilmelidir.

belki bir cogunuza gereksiz bir ayrinti gibi gelebilir ama onemli bir noktadir arkadaslar. umarim gerekli ilgiyi gorur.

Merhaba,
Bu konuda sanırım yanlış anlaşılma var. Başka sitenin adresini vermek yasak değil tam tersine ben üstüne bastırarak diyorum ki mutlaka kaynak belirtin. Bu konuda iletişim bölümünden benimle iletişime geçip bir çok yazıda gerekli düzeltmeyi yapmamızı sağlayan sonrasında da bize teşekkür eden bir çok site sahibi mevcuttur. İleride yasal bir sorun yaşamamak adına bu yazılarıda özellikle saklıyorum.

Gelelim adres vermek yasak konusu nereden çıktı. Bu tür özgün içeriklerden öte buram buram reklam kokan(satış, ürün tanıtımı, kötü içerik) bu tür sitelerden ne içerik alınabilir ne de linklerinin sitemizde olması doğru değildir. Bu tür sitelerin adres paylaşımı bu açıdan yasaktır.

Benzer olarak aynı içeriğe sahip başka bir sitenin reklamını sürekli yapıyor ise bu da yasak, hiçbir içerik paylaşmadan sürekli kendi kişisel sitesinin adresini vermekte malesef yasak.

Özgün içerik olan sitelerden içerik alıyorsanız mutlaka altına link vererek alıntının nereden olduğunu belirtmelerini özellikle istiyorum.

Hatta yazılarını yayınlamak istediğimde yaptığım yazışmalara gelen cevaplardan sadece bir tanesi ;

Sitenizi inceledim. Güzel bir site yapmışsınız ellerinize sağlık.

Yazılarımı kaynak kullanarak kullanmanız beni de memnun eder.
Strada Danışmanlık veya XXXXXXX@stradadanismanlik.com linklerinden birini de koyarsanız sevinirim…

Başarılarınızın devamını diliyorum…

Mutlu haftalar…

Sizlerden de aynı hassasiyeti istiyoruz ama ...

Günde 20.000 yeni mesajın geldiği bir platformu kontrol etmek yazılara onay mekanizması(kontrol sonrası yayın) ile kontrolden geçirmek zaman almaktan öte tamamen interaktifliği kaybettirecektir. Osman bey bu yazısını/sitemini nerede paylaşmış bilmiyorum ama sitenin altında yer alan ;

Bu sitede yer alan içerikle ilgili şikayetler için iletişim linki kullanılmalıdır.

Bölümünden bize ulaşıp şikayetini dile getirebilirdi.

acikcasi ben bu konunun yonetimden ziyade biz kullanicalar tarafindan ihmal edilen bir durum oldugunun farkindaydim cunku alinti yapmanin tek yolu link vermek deildir( ogrendik ki o da yasak deilmis zaten). istersek sezarin hakkini sezara kolaylikla verebiliriz. sadece duyarli olmak gerekir.

bu birkac dakikamizi alabilir ama sitenin kalitesine kalite katar. insallah daha cok dikkat ederiz... sevgiler...

3 gün önceki yazışmam ;

Merhaba,
Gerekli düzeltme yapılmıştır, uyarınız için teşekkür ederiz.

Kadınlar Kulübü ® Kadın, Kadınca, anne, bebek, çocuk, sağlıklı yaşam, kadın sağlığı, beslenme, diyet ...
Türkiye'nin marka ve logo tescilli en büyük kadın Portalı !

www.kadinlarkulubu.com/forum.php
Türkiye'nin marka ve logo tescilli en büyük kadın PlatForumu !

-----Original Message-----
From: Evren Yiğit @ Kadınlar Kulübü / KADIN KADINCA KADINLAR KULUBU [mailto:xxxxxxxxx@yahoo.com]
Sent: Friday, May 22, 2009 1:04 AM
To: editor@kadinlarkulubu.com
Subject: Kadınlar Kulübü / KADIN KADINCA KADINLAR KULUBU Iletisim Forumu - telif hakkı

Merhaba,

Bu Mesaj Size Kadınlar Kulübü / KADIN KADINCA KADINLAR KULUBU araciligi ile, Sayin Evren Yiğit tarafindan gönderilmistir.

--------------------------------

Merhaba,
http://www.kadinlarkulubu.com/ask-acisi-cekenler/175516-kulagimin-ici-kasiniyor.html#post2550875 adresinizde bulunan öykü Evren Yiğit'in Aşk Yüzünden adlı kitabındaki Kulak Kaşıntısı başlıklı telifli eserdir. Lütfen gerekli düzeltmeyi yapınız ve doğru kaynak belirtiniz. İyi günler dileriz.
Evren Yiğit & Okuyan Us Yayın

Merhaba Sena Hanım,
Tabiki gerekeni yapacağız. Bu konuda sizinde dediğiniz gibi çok hassasız. Dilerseniz altına kaynak ta yazabiliriz.
Nasıl isterseniz sil diyin silelim, kaynak yazın kaynak belirtelim.

Kadınlar Kulübü ® Kadın, Kadınca, anne, bebek, çocuk, sağlıklı yaşam, kadın sağlığı, beslenme, diyet ...
Türkiye'nin marka ve logo tescilli en büyük kadın Portalı !

www.kadinlarkulubu.com/forum.php
Türkiye'nin marka ve logo tescilli en büyük kadın PlatForumu !

Merhabalar,
www.keyiflihhobiler.blogspot ve şuan kapalı olan www.goznurumuz.blogspot.com' un sahibiyim.

Şu sıralar izin alınmaksızın link verilmeksizin benden calınan örgülerimin peşinden koşuyorum tamda bu sıralarda keyifli hobiler blogumda bunlarla ilgili yazılar yazarken ve iki foruma dava acmışken 12.05 2009 da bana ait olan bu örgüler;

KADINLAR KULÜBÜ KADIN, KADINLAR, KADINCA | Sayfa Bulunamadı : (
KADINLAR KULÜBÜ KADIN, KADINLAR, KADINCA | Sayfa Bulunamadı : (

izin alınmadan ve link verilmeden burda yayınlanmıştır. Üstelik ilginçtir ki bunu yayınlayan kişinin nick ide keyifli hobi?

Sizden rica ediyorum lütfen bu konularda sizin hassas oldugunuzu biliyorum diger davalı oldugum forumlar uyarı yaptıgımda beni hemen forumdan çıkarıyorlar o yüzden iyi niyetinizede güvenerek örneklerimin buradan kaldırılmasını istiyorum.

Merhabalar, forumumuzda kaynak belirtmenin yasak olduğu ibaresini hiç görmedim, yasakladığımız, editlediğimiz satış siteleri ve reklam siteleri.. Yanlışlıklar, eksiklikler elbette ki oluyor tüm hayatımızda bile söz konusu değil mi? Düzeltme yolunda olduğumuza dair örnekler getirdim size çok kısa vakit ayırarak görebilirsiniz..

Verdiğim linklere mesaj yayımlama saati ve mesajlardaki edit saatlerine dikkat etmenizi rica edeceğim... Yasak olsaydı, forumda bölüm sorumlusu olarak linkleri konu içeriğini açarak saatlerce arayıp bulmak, eklemeye uğraşmak yerine mevcut olanları silerdim...
http://www.kadinlarkulubu.com/kurde...ar-alinti-yapilan-konular-hakkinda-uyari.html

http://www.kadinlarkulubu.com/3727240-mesaj1.html
http://www.kadinlarkulubu.com/1557217-mesaj2.html

"Yukarıda adı geçen web siteleri arasında forumlardan içerik hırsızlığı yapanların çoğu da forum yöneticisi, bir kısmı da onursal üye vs. diye geçiyor bu nasıl bir onursa artık bilemiyorum"

Ayrıca bu cümle de pek hoş olmayan bir yaklaşım olmuş. Yukarıda da ifade ettiğim gibi günde 20.000 yeni mesajın kontrolü oldukça zor ? Bir diğeri ise onur konusunda kendisine yapılan her ne kadar yanlışta olsa "nasıl onursa" ifadesi ciddi hoşnutsuz bir kullanım olmuş.

tamam da bu konuları açan çoğu kişi de ya gelen maillerden ya da başka bi sitede gördüğü yazıdan kopyalıyor. forum böle bişi. orada kaynak yoksa bu kişi nerden bulup da yazsın kaynağını? bence biraz paranoyak bir görüş "efenim şu konudaki yazı şunun hikayesidir lütfen altına yazınız" şekilli mail atmak. işi gücü yokmu bu insanların? forumların hangi birine yetişebilirler?

ayrıca bu bi hırsızlık falan deildir. ahali beğendi diye kopyalıyor buraya. aman efendim şuna zarar vereyim kitabından bi hikaye buraya yaziyim da altına ismini yazmayayım para kazanamasın gibi bi yaklaşım içinde değil kimse. böyle sananlar ekşi sözlüğe gugıla dava açan cahil zihniyetten farksızdır kanımca.

tamam da bu konuları açan çoğu kişi de ya gelen maillerden ya da başka bi sitede gördüğü yazıdan kopyalıyor. forum böle bişi. orada kaynak yoksa bu kişi nerden bulup da yazsın kaynağını? bence biraz paranoyak bir görüş "efenim şu konudaki yazı şunun hikayesidir lütfen altına yazınız" şekilli mail atmak. işi gücü yokmu bu insanların? forumların hangi birine yetişebilirler?

ayrıca bu bi hırsızlık falan deildir. ahali beğendi diye kopyalıyor buraya. aman efendim şuna zarar vereyim kitabından bi hikaye buraya yaziyim da altına ismini yazmayayım para kazanamasın gibi bi yaklaşım içinde değil kimse. böyle sananlar ekşi sözlüğe gugıla dava açan cahil zihniyetten farksızdır kanımca.

sevgili december, burda vurgulanan alintilar anonim yazilar degildir. ilk mesajda yazarin kendisi sikintisini dile getirmis. bizim sitemizin de adini vererek bir anlamda bizi ayiplamis. bu konuma dusmemek icin dikkat etmeliyiz.

Sitenin en altında yer alan

"Bu sitede yer alan içerikle ilgili şikayetler için iletişim linki kullanılmalıdır. "

bölümü bu tür şikayetler içindir. Bugüne kadar bu konuda ne yorum geldi ise sakladım. Nereye ne eklenecekse ekledim. Lakin kotnrol dışındaki olaylar için bu suçlamalar biraz ağır olmuş. Bu konuda uyarı yapılır ve biz buna kulak asmaz ise sonuna kadar kendisi haklıdır.

İşin ilginci en hassas olduğumuz konu da budur. Bu konudan dolayı aylar önce bir müdire akadaşın yetkilerini aldım. Kimsenin bundan haberi bile olmadı.

sevgili december, burda vurgulanan alintilar anonim yazilar degildir. ilk mesajda yazarin kendisi sikintisini dile getirmis. bizim sitemizin de adini vererek bir anlamda bizi ayiplamis. bu konuma dusmemek icin dikkat etmeliyiz.

dediğiniz doğru da buradaki insanların çoğu bunu bilmeden yapıyor. forum forum gezip vay benim yazımı buraya kopyalamışlar endişesi bana paranoya geliyor.

bakın kazen beyin son verdiği örnek başka. örgü modellerini koymuş birebir ben yaptım demiş bir üye. o tamamen çalıntı kabul ediyorum.

ama blog yazılarının halka mal olmasının kaçınılmaz olduğu görüşündeyim. çünkü her iyi şeyin bir de kötü yanı vardır. internette heryerden ulaşılabilirliğin ister istemez anonimleşme sorunları da olacaktır. mesela senelerce halkımız meşhur "be hey dürzü" şiirini neyzen tevfik'in sandı, hala sananlar da var. oysa 50lerde yaşamış bir emniyet müdürüne ait bu şiir. yine maillerde deli gibi dolanan komikleştirilmiş istiklal marşı cem yılmazın diye dolaşıyor halbuki onun da sahibi başka.

bu doğru değil amenna, ama önüne de geçmek imkansız gibi bir şey. eğer her yerden ulaşılsın okunsun istiyorsanız anonimleşmeye de göz yumabilir olmalısınız. neticede bunlar akademik makale değil. olaya o gözle bakmak yanlış. yok onursal üyeler kopyalamış onursuzmuş da. bu kadar ciddi iş yapan insan kamuya açmasın madem yaptığı işi.

Sitenin en altında yer alan

"Bu sitede yer alan içerikle ilgili şikayetler için iletişim linki kullanılmalıdır. "

bölümü bu tür şikayetler içindir. Bugüne kadar bu konuda ne yorum geldi ise sakladım. Nereye ne eklenecekse ekledim. Lakin kotnrol dışındaki olaylar için bu suçlamalar biraz ağır olmuş. Bu konuda uyarı yapılır ve biz buna kulak asmaz ise sonuna kadar kendisi haklıdır.

İşin ilginci en hassas olduğumuz konu da budur. Bu konudan dolayı aylar önce bir müdire akadaşın yetkilerini aldım. Kimsenin bundan haberi bile olmadı.

bu konu sizin hassasiyetinizi ve gerekeni hali hazirda yaptiginizi gostermeniz adina yerinde oldu oyleyse. ancak bu sadece sizle bitmez. illaki gozden kacar. bizim dikkat etmemiz gerekir. cunku sonrasinda farkedilip editlenene kadar fazlaca zaman gecebilir. site itibarini korumak adina amacimiz her hosumuza gideni eklemek deil kurallara gore paylasim yapmak olmalidir. insallah bundan sonrasi icin size daha fazla yardimci oluruz.

dediğiniz doğru da buradaki insanların çoğu bunu bilmeden yapıyor. forum forum gezip vay benim yazımı buraya kopyalamışlar endişesi bana paranoya geliyor.

bakın kazen beyin son verdiği örnek başka. örgü modellerini koymuş birebir ben yaptım demiş bir üye. o tamamen çalıntı kabul ediyorum.

ama blog yazılarının halka mal olmasının kaçınılmaz olduğu görüşündeyim. çünkü her iyi şeyin bir de kötü yanı vardır. internette heryerden ulaşılabilirliğin ister istemez anonimleşme sorunları da olacaktır. mesela senelerce halkımız meşhur "be hey dürzü" şiirini neyzen tevfik'in sandı, hala sananlar da var. oysa 50lerde yaşamış bir emniyet müdürüne ait bu şiir. yine maillerde deli gibi dolanan komikleştirilmiş istiklal marşı cem yılmazın diye dolaşıyor halbuki onun da sahibi başka.

bu doğru değil amenna, ama önüne de geçmek imkansız gibi bir şey. eğer her yerden ulaşılsın okunsun istiyorsanız anonimleşmeye de göz yumabilir olmalısınız. neticede bunlar akademik makale değil. olaya o gözle bakmak yanlış. yok onursal üyeler kopyalamış onursuzmuş da. bu kadar ciddi iş yapan insan kamuya açmasın madem yaptığı işi.

siz olayin pratik yonune bakiyorsunuz sanirim ancak biz yazarin niyetine gore deil etik ve kurallara gore davranmak zorundayiz. ustelik halka mal olmanin bedeli anonimlesmek deildir. tam tersidir. burda bunun bilinmeden yapildiginin farkinda oldugumuz icin bunun uzerine konu acilmistir. biraz daha ozen gostermeye davet etmek icin hepimizi. sevgiler...a.s.

bu konu sizin hassasiyetinizi ve gerekeni hali hazirda yaptiginizi gostermeniz adina yerinde oldu oyleyse. ancak bu sadece sizle bitmez. illaki gozden kacar. bizim dikkat etmemiz gerekir. cunku sonrasinda farkedilip editlenene kadar fazlaca zaman gecebilir. site itibarini korumak adina amacimiz her hosumuza gideni eklemek deil kurallara gore paylasim yapmak olmalidir. insallah bundan sonrasi icin size daha fazla yardimci oluruz.

Adminimizin anlatmak istediği de buydu,sadece yetkililerle bitmiyor iş,bizler elimizden geldiğince hassasiyet göstersekte,sitemiz 100 küsür bin üyeli,bunların pek çoğu sitede aktif paylaşımcı,hepsinin mesajlarına,açtıkları konulara yetişene kadar zaman geçiyor,bölümlerde üyelerimizi uyarıcı ve bilgilendirici yazılarımız var ama malesef ya okunmuyor yada okunsa da önemsenmiyor.
Umarım bundan sonra üyelerimiz alıntılar konusunda daha fazla özen gösterirler.

Sanırım en çok alıntıyı ben yapıyorum ama özellikle kaynak göstermeye dikkat ediyorum[eğer kaynak vermeyen bir forum sitesinden almadı isem]

burada yönetimin değil de biz üyelerin daha hassas davranması gerekiyor aslında
kaynak belirtmek başka forum adresleri vermek bazı durumlarda yasak olabilir ama yazının kime ait olduğu biliniyorsa altına o isim yazılırsa,bilinmiyorsa da alıntıdır ibaresi konulursa bunun bir sakıncası olacağını sanmıyorum kendi adıma.çünkü bu yazıyı çalmak anlamına gelmiyor.aksine yazıyı tanıtmaya,yazarın reklamını yapmaya yarıyor
tabiyiki burada alıntıdır diye belirtilmeyen ve konuyu yayınlayarak yazıyı kendisine mal eden pek çok üyemiz de var.ama kazen bu konuda zaten çok hassas ve gerekli uyarılar da her zaman yapılıyor
alıntı yazıları ben de çok paylaşırım,genelde kaynak belirtemem çünkü üyelik gerektiren forumların linkini paylaşmak yasak,ya da alıntı yazımın kaynağı başka bir yolla bana ulaşmıştır ve kaynağını bilemem
ama kaynak belirtmesem de mutlaka yazının altına yazarının ismini koyarım.eğer kimin yazdığını da bilmiyorsam alıntıdır diye belirtirim
zamanında bu konuda kazenden uyarı almıştım:eek:kendisi bu konuda gerçekten çok hassas

dilerim bu topic açıldıktan sonra üyelerimiz bu konuda daha fazla bilgiye sahip olurlar
sevgiylea.s.

yemek bölümünde de sıklıkla krşılaşıyoruz bu durumla
çeşitli bloglardan resim ve tarifler el değmeden olduğu gibi aktarılıyor buraya
konuyu açan da gayet rahat bir şekilde eline sağlık canım tebrikler dileklerini kabul ediyor
hoş yemekle ilgili blog ve siteleri takip edenler bunu anlıyor zaten hatta uyarılar da oluyor, ben de uyardım bir tarifite ama alıntı ibaresi konmamıştı son baktığmda
kaynak belirtmek çok önemli bana göre de, emeğe saygı neticede
birşeyler üretmek gerçekten zor, bende ciddi anlamda bu işi yapıyor olsaydım emeklerimin peşine düşerdim açıkçası

Mnla arkadaşımın sözleri, benim de sözlerimdir bu konuda.

Osman Börütecene Bey, kendi sitesinde, yazılarını kaynak göstermeden yayınlayan 20-25 tane siteyi listelemiş ve benim eklediğim yazıda da "Bu konuda ne yapacağımı pek bilemiyorum. Hepsine tek tek dava açmaya kalksam çok uzun zaman alır. Gerçi böyle bir yola gitmek bana gerçekten çok para kazandırabilir çünkü çalınan içeriğin miktarı gerçekten büyük ve yüzlerce birey ve kurumdan bahsediyorum." demiş zaten. Forum forum gezmiyor elbette yazıları için, kendince bir yöntemi var, yazılarını kaynak belirtmeden kullanan siteleri tespit etmek için. Bence yazıyı alanların gayreti olmalı ona ulaşmak, iznini almak. O ve özgün içerik sahipleri forumlarla iletişime geçip "Neden yazımda kaynak belirtmiyor musunuz?" dememeli.

Son düzenleme:
X