İnsanlar komşuna bile yemek götürürken...........

canım çok üzüldüm allah yar ve yardımcınız olsun :teselli: eşinin ailesinede vicdan versin:kızgın: geçecek bu günlerde inşallah en yakın zamanda sen yüreğini ferah tut allah hızırını gönderecektir en kısa zamanda a.s.

canım okurken inan içim acıdı. belki yarın bizim de başımıza gelecek bunlar. benim eşim de ticaretle uğraşıyor ve inan hepimiz zor günler geçiriyoruz. hem hayat çok pahalı hem de kazandığın paranın hiç değeri yok. tasarruflu olmak zorundayız hepimiz. zengini de fakiri de hepimiz zaten çoğu ihtiyaçlarımızı erteliyoruz olanla yetinmek zorunda kalıyoruz zaten. kendini yalnız hissetmemen için söylüyorum :1hug: en çok da üniversite mezunu olarak eşinin inşaatlarda çalışmasına üzüldüm.(yanlıs anlasılmasın gurur kırıcı veya kucuk gordugumden degıl sadece okurken verdıgı o emeklerın karsılıgını alamadıgından. ne hayaller kuruyor ınsan okurken. ama ulkemızın gercegı deyıp susuyorum) dar günün ömrü az olurmuş, eşinle birbirinize destek olarak atlatın bu günleri. sakın birbirinize düşmeyin ve mutlaka sen de bir iş bak. kısa süreliğine de olsa yapabilirsin ben üniversite mezunuyum yapamam demeden herşeyi denemelisin. bak mesela okurken anketörlük işleri vardı günübirlik yapılan veya kasiyerlik olur magazada calısabılırsın. hersey olabılır ya namusunla calıstıktan sonra her işi yapabilir insan. mutlaka eşine destek ol.
eşinin ailesi konusunda sitemlerinde haklısın ama kafanı yoracağın öncelikle kendi işiniz olmalı. bugünlerde yardım etmiyorlarsa ilerde laf söylemeye de hakları olmaz. üzücü bir durum ama dediğim gibi öncelikli gündemin iş bulmak ve tasarruf olmalı:1hug:

Allah yardımcınız olsun ama üzülmeyin...
Allahım herşeyi görüyor çünkü...
beni çoookkk eskilere götürdünüz babam 6 ay işsiz kalmıştı ben çocuk sayılırdım...
babaannem üst katta halam alt kattaydı...hemen her gün ya üst katta ya alt katta yemekli toplantılar yapılırdı da bize de gelin diyen olmazdı...nerdeyse 6 ay patates kızartmesıyla yaşadık, üstüme hiçbişey almamıştım...biz de o ailenin torunlarıydık hadi annem gelin el kızı...
ne oldu...babaannem şimdi annemin bakımına muhtaç, o partiler verdiği kızları bakmak istemiyor...annem çocuklarını okuttu işlerimiz var çok şükür...kimseye muhtaç değiliz...ama o halaların oğulları 10. yıllarında üniversitede...
o yüzden bunları takmayın...insanın kalbi kötüyse anneymiş abiymiş hiç farketmez...kötü kötüdür...ama Allah görür ve ilahi adalet mutlaka kendini gösterir...kul sıkışmayınca hızır yetişmezmiş...

Son düzenleme:
canım okurken inan içim acıdı. belki yarın bizim de başımıza gelecek bunlar. benim eşim de ticaretle uğraşıyor ve inan hepimiz zor günler geçiriyoruz. hem hayat çok pahalı hem de kazandığın paranın hiç değeri yok. tasarruflu olmak zorundayız hepimiz. zengini de fakiri de hepimiz zaten çoğu ihtiyaçlarımızı erteliyoruz olanla yetinmek zorunda kalıyoruz zaten. kendini yalnız hissetmemen için söylüyorum :1hug: en çok da üniversite mezunu olarak eşinin inşaatlarda çalışmasına üzüldüm.(yanlıs anlasılmasın gurur kırıcı veya kucuk gordugumden degıl sadece okurken verdıgı o emeklerın karsılıgını alamadıgından. ne hayaller kuruyor ınsan okurken. ama ulkemızın gercegı deyıp susuyorum) dar günün ömrü az olurmuş, eşinle birbirinize destek olarak atlatın bu günleri. sakın birbirinize düşmeyin ve mutlaka sen de bir iş bak. kısa süreliğine de olsa yapabilirsin ben üniversite mezunuyum yapamam demeden herşeyi denemelisin. bak mesela okurken anketörlük işleri vardı günübirlik yapılan veya kasiyerlik olur magazada calısabılırsın. hersey olabılır ya namusunla calıstıktan sonra her işi yapabilir insan. mutlaka eşine destek ol.
eşinin ailesi konusunda sitemlerinde haklısın ama kafanı yoracağın öncelikle kendi işiniz olmalı. bugünlerde yardım etmiyorlarsa ilerde laf söylemeye de hakları olmaz. üzücü bir durum ama dediğim gibi öncelikli gündemin iş bulmak ve tasarruf olmalı:1hug:

tabii ki canım bizde boş durmuyoruz.boş duralım bize baksınlar demiyoruz.sonuçta taşıma suyu ile değirmen dönmüyor ama az önce arkadaşımla konuştum çalıştığı şirkette birilerini çıkarmışlar.o da işsiz kalacam diye korkuyor.gerçekten de çok ters bir zamana denk geldi bu durum.inanın bu 4 ayda o kadar tek düze beslendikki tasarruf yapacağımız diye..Allah herkese kolaylık versin

Allah herşeyden önce size huzur ve etrafınızdakilere merhamet versin..
Rabbim derdini verirse dermanınıda verir... sen yüreğini ferah tumaya çalış ve onlara karşı boynunu eğme..
onlarda zaten sizin halinizden anlıyacak zihniyet olsaydı böyle davranmazlardı diye düşünüyorum..
tamam zaman kötü, hayat şartalı çok zor ama sizin yiyeceğiniz iki tabak yemekte çok zarar vermez herlade..
Nihayetinde evlerinde yemek pişiyor bırakın size getirmeyi sizi davet etmeleri lazım ki evide ısıtamıyormuşsunuz..
Size kol kanat germeliler.. sofrada ne varsa o yenir.. Kuru ekmek yiyorlarsa sizde kuru ekmek yersiniz..
amaç zor günlerde birbirine destek olmaktır.. neyse onları vicdanlarıyla başbaşa bırakın.
Eşinize sakın olaki bu durumdan ötürü sitem etmeyin.. Naçizane bir tavsiyemde bizim buralarda çok var;
ev hanımları evlerinde dükkanlara; pul, boncuk işleri yapıyorlar yada yemek firmalarına sebze ayıklıyorlar ,
çeşitli tekstil işleri yapıyorlar. bir ara işsizken bende boncuk işi yapmıştım ve evde boş oturup dert edeceğine bir faydası oluyor..
Hİç olmazsa mutfak masrafı karşılanır..

tabii ki canım bizde boş durmuyoruz.boş duralım bize baksınlar demiyoruz.sonuçta taşıma suyu ile değirmen dönmüyor ama az önce arkadaşımla konuştum çalıştığı şirkette birilerini çıkarmışlar.o da işsiz kalacam diye korkuyor.gerçekten de çok ters bir zamana denk geldi bu durum.inanın bu 4 ayda o kadar tek düze beslendikki tasarruf yapacağımız diye..Allah herkese kolaylık versin

ben senin bize baksınlar düşüncesinde olmadığının farkındayım canım. neden kendi kanlarından canlarından olan biri sıkıntıdayken sahip çıkmıyorların derdindesin. bende bu kadar olmasa da buna benzer şeyler yaşadım ama taktıkça kafama iyice sapıtmaya başladım :) en iyisi yabancı biri gibi düşünmek biliyomusun ve de beklentileri sınırlamak. böylece beklediğinizi yapmayınca üzülmüyorsunuz. bu da zamanla öğrenilen birşey.

ben ankarada üniversiteyi bitirdiğim ilk dönem annemler birine kefil olduğu için ev araba ne varsa gitmişti elimizden. kiraya çıktık ve elimizde avcumuzda ne varsa gitmişti annem babam emekli kardesım okuyor unıversıtede ve ben ıssızım. ıs de bulamıyorum. annemle gazete ılanlarından bulduk bı gelınlıkcıye gıttık ve gelınlıklerın boncuk ıslemelerını yaptık beraberce. sabahlara kadar gozlerımız kör olmustu ama atlattık o günleri. 1-2 ay sadece corba ıctıgımız yada makarna yedıgımız olmuştu.:çok üzgünüm: gececek bu gunler sadece sabır ve dua :1hug:

okurken bile o kadar çok üzüldüm ki bunlar nasıl insanlar kötükedihüso gözlerinin önündesiniz.bide 3-5 kuruşun hesabını yapıyorlar :mymeka:

Allahım en kısa sürede yardımcı olsun inşallah.tüm dertlerinizden sıkıntılarınızdan kurtarsın...

ah canım yaşadıkların çok zor gerçekten. ben de benzer şeyler yaşadım. eşim tek maaş ev kira idare ettik aylarca. iş bulamadım ben de. sonra 1 sene çalıştım işten çıkarıldım. yine zora düştük. şu an çalışıyorum 3 snedir. ama bu arada eşim defalarca işten çıkarıldı. erkeğin çalışmaması çok zor. biz de bu dönemlerde kredi kartından gıda alışverişi yaptık. almadan aç olmuyor. annem de yedik bazen. bazen annem pazar alışverişi yaptı bize. çok zor bi durum. kayınvaldenlerin yaptığı çok ayıp. bir tas yemek insan evladına vermez mi? bir de çocuk yap diye beklerler. canım biz bile 5 yıldır evliyiz ve çocuk düşünemedik. inşallah işler yoluna girerse belki seneye. ama siz birbirinize destek olun. bu zor günler geçecek. bu bir sınav. sevgi ve huzur olunca kırdığın yumurta bile en güzel yemek oluyor.
ALLAH SANA VE EŞİNE HAYIRLI İŞ KAPILARI AÇSIN İNŞALLAH! :Saruboceq:

Allah yardımcınız olsun canım
bitanem çocuk falan baka bilirsin ne bilim elinden ne iş geliyorsa onu yaparsın eve katkıda bulunursun başkasına muhtac olmadan kendi ayaklarınızın üzerinde durursunuz
inşallah en kısa zamanda kendinizi toparlar vede bu sıkıntılı günleri arkanızda bırakırsınız
Allah büyüktür umudunuzu kesmeyın sakın bi kapıyı kapayan Rabbim diğer kapıları acar
herşey gönlünce olsun sevgiler canım

canim benim...büyük bir sinavdan geciyor olmalisiniz...allahim yüzünüzü karartmadan cikarir düzlüge insallah sizi...annem hep der,tirnagin mi var basini kasiyacaksin diye,hakikaten dogruymus...
seni cok iyi anliyorum muhtacliktan degil ama anne-baba ya,bir gün kapini calsalar ne mutlu olacaksin tabiikide...
bence sen biran önce bir is bulmaya bak...200-300 lira ne farkeder,esinde senden destegi görmeli..insallah en yakin zamanda bu sorunlariniz kalkar...bugün sana yarin bize,kimse bunu bilmiyor iste...

bence bir an önce iş bulmalı ve sende eşine destek olmalısın ..madem ailesi size destek olma yanlısı degil sizde onlara muhtaç olmamak adına elele verip bu durumdan kurtulmaya bakın ..bu zamanda geçinmek okadar zorki tek başına bi insanın çalışması yetmiyor canım ..Allah yardımcınız olsun ..

Allah hepimize yardım etsin.
gerçekten de çok zor bir zamanda yaşıyoruz.keşke her şey daha iyi ve güzel olsa.inanıyorum ki yakın zamanda iyi bir şeyler olacak..
umut fakirin ekmeği ne de olsa.bende kpss ye girdim bu yıl ama çok da iyi bir puan aldığım söylenemez.aslında iyi de ortalamayı düşününce kötü.(( atanmayı umuyorum ne yapayım.((

Anne baba evladının zor gününde yanında olmayacaksa anne,baba olmasının ne anlamı kalır ki?

aslında ben önceden eşimin ayrılması ile ilgili bir topik açmıştım.
eşim kargoda çalışıyodu ve firma maaşını hep 2-3 hafta geç yatırıyordu.bazen daha uzuyordu bu.bizde nereye ne ödeyeceğimizi şaşırıyoruk ama ödüyorduk.sonra 2 akıllı çıktı dedi ki ,prostesto edelim gitmeyelim.eşimde tamam dedi.müdüre söylendi,o da dedi ki ben bölgeye söyleyeceğim.eşim c.tesi işe gitmedi ama o kişiler gitmişler.p.tesi biz de gelmedik demişler ama işe gitmişler.salı günü bölgeden müdür gelmiş,bir sürü şey gevelemiş.neden böyle yapıyorsunuz falan...çarşamba günü de eşim işten çıkartılıyor.hemen ihtarname çekti eşim.çıkarma sebepleri de şu: iş kanununun 25/g maddesi:yani 1 ayda üstüste 2 gün yada herhangibir tatilden sonra gelmemek ama 2 defa ,yada 1 ayda 3 iş günü gelmemek...
buna göre çıkardılar ve böyle bir yok.asılsız yani.hakkımızı arayalım derken başımıza gelene bakın.biz düşünemedik böyle yalanla çıkartacaklarını.eşim tazminat istedi vermediler.biz avukatlada konuştuk,tazminat alırsınız diyor.ayrıca onların yüzünden işsizlik parası da alamadık.halbuki alabilirdik.dava açacağız ama önce iş bulup,borçları ödeyeceğiz.5 yıl içinde dava açma hakkımız var.
siz siz olun iş arkadaşlarınıza sakın uymayın....aslında benim eşimde de hata var yok değil.çok kızdım ona bu yüzden..bu da kapak olsun......

aslında ben önceden eşimin ayrılması ile ilgili bir topik açmıştım.
eşim kargoda çalışıyodu ve firma maaşını hep 2-3 hafta geç yatırıyordu.bazen daha uzuyordu bu.bizde nereye ne ödeyeceğimizi şaşırıyoruk ama ödüyorduk.sonra 2 akıllı çıktı dedi ki ,prostesto edelim gitmeyelim.eşimde tamam dedi.müdüre söylendi,o da dedi ki ben bölgeye söyleyeceğim.eşim c.tesi işe gitmedi ama o kişiler gitmişler.p.tesi biz de gelmedik demişler ama işe gitmişler.salı günü bölgeden müdür gelmiş,bir sürü şey gevelemiş.neden böyle yapıyorsunuz falan...çarşamba günü de eşim işten çıkartılıyor.hemen ihtarname çekti eşim.çıkarma sebepleri de şu: iş kanununun 25/g maddesi:yani 1 ayda üstüste 2 gün yada herhangibir tatilden sonra gelmemek ama 2 defa ,yada 1 ayda 3 iş günü gelmemek...
buna göre çıkardılar ve böyle bir yok.asılsız yani.hakkımızı arayalım derken başımıza gelene bakın.biz düşünemedik böyle yalanla çıkartacaklarını.eşim tazminat istedi vermediler.biz avukatlada konuştuk,tazminat alırsınız diyor.ayrıca onların yüzünden işsizlik parası da alamadık.halbuki alabilirdik.dava açacağız ama önce iş bulup,borçları ödeyeceğiz.5 yıl içinde dava açma hakkımız var.
siz siz olun iş arkadaşlarınıza sakın uymayın....aslında benim eşimde de hata var yok değil.çok kızdım ona bu yüzden..bu da kapak olsun......

ay kıyamam...
çok üzüldüm böyle bir oyuna gelmenize..
ne insanlar var ya...

inşallah en kısa zamanda herşey yoluna girer..

eşinizin ailesine de çok kızdım gerçekten...

insan evladına yardım etmez mi yazıklar olsun onların anne babalığına...

ama böyle insanlar çok var dünyada... Allah yardımcınız olsun canım,inşallah ilerde bugünlerinizi hatırlayıp "çok zor zamanlar geçirdik ama hepsi geride kaldı,elele birbirimize destek olduk herşeyi atlattık " diyeceksiniz.

canım bu zamanda kimse kimseye fayda sağlamıyor sağlasa bile arkası istisnalar kaideyi bozmaz ama çıkar kokuyor.üzme kendini canım her inişin bir çıkışı var.kriz dönemi gene..çoğu kişi boşta zamanla geçecek eminim eşin tez zamanda iş bulacak.bu yara da kapanacak.evde kendin de yapabileceğin bi iş varsa..ki çevirmen mişin bu olabilir.ne bilim el işi çocuk bakma vs.bu zoru atlatana kadar mesela.yapıp destek olabilirsin belki 3 -5 ne gelirse en azından nakit olur karta yüklenmezsiniz kart daha da batırır çünkü.eşinin ailesinden bırak gelmesin yardım.iki gün sonra laf olabilir olacağına hiç gelmesin.yuvayı dişi ku yapar..elinden geldiğince ekonomik davranmaya çalış.mutfakta mesela.istanbulda hayt zor biliyorum hertşey para.keşke yapabileceğim bişey olsa yakınlarda olsam en azından mutfağına destek çıkmaya çalışırdım.ilk evliliğimde istanbul da bi çok arkadaşım vardı aile.ve bu iniş dönemlerimiz de biz bayanlar.birbirimize elele verip çok şeyler yapabildik.ne bilim birimizin neyi eksikse öbürü tamamladı.un du şeker di makarnaydı vs.yada deterjan yada ne bilim evde çalışana evinde işi ile ilgili yardım vs.can dostların komşuların bunlarla dialog kur.bazen yedi kat el kendi canından daha can olabiliyor.sabret geçer bu günler..gün sana da döner..

2 yıl önce benim eşimde 1 ay kadar işsiz kalmıştı o dönemde yaşadığım birşey var ki hiç unutmam aklıma geldikçe boğazım düğüm düğüm olur.

işten ayrılalı 3 filan hafta olmuştu ve birkaç yere başvuru yapmıştı , cevap bekliyordu. başvuru yaptığı firmalardan birinden aramışlar ve ertesi gün için görüşmeye çağırmışlar ben işteydim arayıp haber verdi bana çok sevindim tabi..

o akşam beni işten almaya geldiğinde "aşkım sende 10 lira var mı annemlere vereceğim yarın iş görüşmesine gitçem ya berbere gittim benim yanımda yoktu babamdan aldım,akşama veririm dedim" dedi.

o akşam kayınvalidemlere yemeğe gidecektik ve gider gitmez verdik paralarını ve o parayı aldılar bizden biliyor musun..

oğulları işsiz ve iş görüşmesine gitmek için berbere gidiyor altı üstü 10 lira para alıyor ve onu borç olarak veriyorlar...

eşime hiç birşey söylemedim ama o kadar üzüldüm ki o duruma anlatamam.. o iş görüşmesi çok iyi geçti ve eşim işe alındı..

hemde eskisinden çok daha iyi şartlarla başladı işe...

sonu mutlu bitsede o olay hep içimde yaradır..

cok zor bı durum ya gercekten allah kımseyı kımseye muhtac etmesın herkes bu dertten muzadrıp allah esının ve senın yardımcın olsunnn ole ınsanlara anlatsanda anlamazlar zaten anlamıyolarmıstaaaaaaaa

2 yıl önce benim eşimde 1 ay kadar işsiz kalmıştı o dönemde yaşadığım birşey var ki hiç unutmam aklıma geldikçe boğazım düğüm düğüm olur.

işten ayrılalı 3 filan hafta olmuştu ve birkaç yere başvuru yapmıştı , cevap bekliyordu. başvuru yaptığı firmalardan birinden aramışlar ve ertesi gün için görüşmeye çağırmışlar ben işteydim arayıp haber verdi bana çok sevindim tabi..

o akşam beni işten almaya geldiğinde "aşkım sende 10 lira var mı annemlere vereceğim yarın iş görüşmesine gitçem ya berbere gittim benim yanımda yoktu babamdan aldım,akşama veririm dedim" dedi.

o akşam kayınvalidemlere yemeğe gidecektik ve gider gitmez verdik paralarını ve o parayı aldılar bizden biliyor musun..

oğulları işsiz ve iş görüşmesine gitmek için berbere gidiyor altı üstü 10 lira para alıyor ve onu borç olarak veriyorlar...

eşime hiç birşey söylemedim ama o kadar üzüldüm ki o duruma anlatamam.. o iş görüşmesi çok iyi geçti ve eşim işe alındı..

hemde eskisinden çok daha iyi şartlarla başladı işe...

sonu mutlu bitsede o olay hep içimde yaradır..

gerçekten de çok üzüldüm.sonuçta oğulları.o kadar yıl beslemişler,büyütmüşler,masraf etmişler,okutmuşlar...şimdi o paramı gözlerine batıyor,anlamıyorum..sonuçta senin çocuğunun iyiliği senin iyiliğin demek....ne düşünülüyor? yani aman biz destek olmak istiyoruz ama olmayalım bakarsın iş bulmaz,erteler.ekmek elden su gölden yaşar diyemi düşünüyorlar...nedir? anlamadım ki........

X