İLK DENEMEDE İKİZ BEBEK YAPANLAR (TÜP BEBEK)

ne yapmalıyım sizce? kendime yeni bir doktro bulup ikiz mi yapayım doktorumun dediğini mi yapmayım...

Hanimefendi burda sizi insanlar ve doktorunuz yasal olmadığını açıklamış. Yasal değil. Güvenilir bir doktor öyle bir konuya bile girmez sizinle.
Sizin ikiz yapsammi demenizle olmuyor. 3 tane bile transfer edilse tutmazsa tutmuyor

Hanimefendi burda sizi insanlar ve doktorunuz yasal olmadığını açıklamış. Yasal değil. Güvenilir bir doktor öyle bir konuya bile girmez sizinle.
Sizin ikiz yapsammi demenizle olmuyor. 3 tane bile transfer edilse tutmazsa tutmuyor
sakin olun ya sadece arkadasca sohbet edip soru sormak ıstedim :) illa bu olsun demiyorum.. öyle bir iddaamda yok nedir ne degildir konusmak fikir almak istedim çünkü yapanlar var yapan arkadaslar bizzat fikir istedim zaten sizden değil

Çoğu merkezde bu yapılıyor ama ben kendim istememiştim çünkü ikiz gebelikte düşük riski çok fazla erken doğumla bebeklerinizi kaybetme riskiniz çok fazla Allah kimseye vermesin. İkiz gebelik direk riskli gebelik olarak değerlendiriliyor zaten yani ben tek bebekle bile çok sıkıntı yaşıyorum sürekli lekelenme ağrı kramp vs çoğul gebeliği olanlara Allah yardım etsin

hayır istanbulda özel bir hastane tüp bebek merkezi olan bilindik bir yer aslında.. her hangi bir sağlık sorunumda yok ısrarla doktorum yapmayacagını söyledi benımle alakalı değil yasal olmadığı için yapmıyormus 3. denemede ancak yapabilirmiş ama cokfazla yapan doktor var cevreden duydugum.. ikiz çok istiyorum
evet cogu hastane yapıyor aslında ama doktorun kendı prensibi olabilir.. cogu doktor cogul gebelikleri riskli diye onermıyor sizin doktorunuzda böyle düşünüyor olabilir.. Allah gönlünüze göre versin inşallah tez zamanda hayırlı saglıklı şekilde ikizleriniz olur 🙏😊

Benim doktorum kalan 3 embiroyu koyacak ama benim yaşım ileri birde başarısız bir tubbebek geçmişim olduğu için.

B
Merhaba, 26 yaşındayım ve ilk tüp bebek denememi yapmayı planlıyorum. Yasal olarak 2 kes tüp bebek yapıp tutmayanlar ikiz bebek yapabiliyormuş 3. denemede. Ben ilk kez yapıcam ve ikiz denemek istiyorum. Böyle yapanda çok varmış evrakte tek gösterip ikiz olması için çift embriyo transfer eden. Bugün doktoruma söyledim yasal olarak böyle birseyi yapamayacağını iki kez yapıp tutmazsa ikiz koyabileceğini söyledi ve moralim bozuldu. İlk denemede ikz deneyenler yazabilir mi? nasıl oldu, süreç nasıl ilerdedi.. olmadı doktorumu değiştircem. yardımlarınızı rica ediyorum..
Ben varım 3. Deneme hazırlanıyorum 2 tane negatif denemem var ama ikisinde çift embriyo transfer edildi tutmadı son 2 embriyom kaldı nasip olursa inşallah 2si gene transfer edilecek dualarınızı bekliyorum 🌸

İkiz olacağının garantisi var mı? Ya üçüz dördüz olursa. O zaman napacaksınız. Ben çift embriyo transferiyla üçüz gebe kaldım hayatımın en zor günlerini geçirdim. 11. Haftada tek yumurta ikizlerimi kaybettim psikolojik ve bedensel olarak çok zorlandım doktorlar takibimi bile kabul etmiyodu. Şimdi de onları kaybetmiş olmanın acısını yaşıyorum. Keşke çift transfer olmasaydım diyorum. Lütfen doktorunu dinle

Merhaba, 26 yaşındayım ve ilk tüp bebek denememi yapmayı planlıyorum. Yasal olarak 2 kes tüp bebek yapıp tutmayanlar ikiz bebek yapabiliyormuş 3. denemede. Ben ilk kez yapıcam ve ikiz denemek istiyorum. Böyle yapanda çok varmış evrakte tek gösterip ikiz olması için çift embriyo transfer eden. Bugün doktoruma söyledim yasal olarak böyle birseyi yapamayacağını iki kez yapıp tutmazsa ikiz koyabileceğini söyledi ve moralim bozuldu. İlk denemede ikz deneyenler yazabilir mi? nasıl oldu, süreç nasıl ilerdedi.. olmadı doktorumu değiştircem. yardımlarınızı rica ediyorum..
Merhaba aynı yaştayiz bende de yumurta toplama işlemi oldu 2 âdet bekleyip transfer yapılacak. Yaşımızın genç olması ve ikiz riskinin yüksek olmasından kaynaklı benin doktorumda aynısı söyledi. Bazen embriyolar bolunup ikiz dördüz olabiliyormuş. Hatta iki tne olsa tutunma olasılığı yüksek dedi. Yumurta rezervi düşük ve ileri yaşlardaki kadınlara 2 embriyo koyuyorlar. Devletin de yasal olarak istediği bu. O yüzden doktorunuzu başka konuda sıkıntı yoksa değiştirmenize gerek yok. Onlar için 1-2 fark etmiyor sağlığımızi bizden iyi düşünürler güvenin doktorunuza 💕

un demiyorum.. öyle bir iddaamda yok nedir ne degildir konusmak fikir almak istedim çünkü yapanlar var yapan arkadaslar bizzat fikir istedim

B

Ben varım 3. Deneme hazırlanıyorum 2 tane negatif denemem var ama ikisinde çift embriyo transfer edildi tutmadı son 2 embriyom kaldı nasip olursa inşallah 2si gene transfer edilecek dualarınızı bekliyorum 🌸
Umarım ikiside tutar ikizlerinizi beraber sağlıkla buyutursunuz...

Merhaba aynı yaştayiz bende de yumurta toplama işlemi oldu 2 âdet bekleyip transfer yapılacak. Yaşımızın genç olması ve ikiz riskinin yüksek olmasından kaynaklı benin doktorumda aynısı söyledi. Bazen embriyolar bolunup ikiz dördüz olabiliyormuş. Hatta iki tne olsa tutunma olasılığı yüksek dedi. Yumurta rezervi düşük ve ileri yaşlardaki kadınlara 2 embriyo koyuyorlar. Devletin de yasal olarak istediği bu. O yüzden doktorunuzu başka konuda sıkıntı yoksa değiştirmenize gerek yok. Onlar için 1-2 fark etmiyor sağlığımızi bizden iyi düşünürler güvenin doktorunuza 💕
Umarım gebe kalır sağlıkla bebeğinizi kucağınıza alırsınız 💞

tesekkür ederim..ikiz yapıp tek seferde onları buyutup bırdaha gebelik olaylarına girmemekti aslında düşüncem.. sizin yaştan dolayı sanırım çift koymuslar.. benım ısrarıma ragmen doktorum kabul etmedi.. ama 20 li yaşlarda olupta ilk deneme tüp bebek ikiz yapan cok duydum
ikiz bebek büyütmek hem maddi hem de manevi olarak çok yıpratıcı bir şey. Tek seferde çocuk olayını bitireyim derken kendinizi bitirebilirsiniz :) ve riskleri çok fazla. Hem gebelik süresince risk fazla hem de bebeklerden birinin sağlık problemleri ile doğma ihtimali yüksek. Tabiki hiçbir problem olmayabilir mis gibi bir gebelik geçirip tosun gibi bebeler de doğurabilirsiniz ama benim çift embriyo hakkım olmasına rağmen açıkçası cesaret edemedim.

Bence doktorunu değiştirip 2 embriyo transferi yapacak bir doktora gitmen daha mantıklı. Ama tabi ikiz gebeliğin de çok riski var göz ardı etmemek lazım.Ben de 26 yaşındayım ve mayıs ayında 2 embriyo transferi oldum ilk denememdi ikisi de tuttu. 7. Haftamda çok ciddi bir kanama geçirdim 4 gün hastanede yattım 8 ya da 9.haftada bir bebeğimin kalbinin durduğunu öğrendim kanamadan dolayı vücut birinin gelişimini durdurmuş dedi doktor ama devam etse çok daha riskli bir gebeliğim olabilirmiş dedi. Ama tek transfer olsaydı ve kalbi dursaydı çok daha kötü olurdum bence en azından ihtimal artsın diye tek gebelik de olsa devam etmesi adına iki embriyo bana daha mantıklı geliyor yaşadığım her şeye rağmen. Tabi iki bebeğimin de yaşamasını çok isterdim çok hevesliydik eşimle ama tutunacak bir dalımız kaldı en azından umarım onu sağlıkla kucağımıza alabiliriz 🤷🏼‍♀️ bir de imkan varsa mutlaka dondur kalanları en azından kötü bir şey yaşarsan süreci 0 dan başlamak zorunda kalmazsın bir tık daha kolay olur

ikiz bebek büyütmek hem maddi hem de manevi olarak çok yıpratıcı bir şey. Tek seferde çocuk olayını bitireyim derken kendinizi bitirebilirsiniz :) ve riskleri çok fazla. Hem gebelik süresince risk fazla hem de bebeklerden birinin sağlık problemleri ile doğma ihtimali yüksek. Tabiki hiçbir problem olmayabilir mis gibi bir gebelik geçirip tosun gibi bebeler de doğurabilirsiniz ama benim çift embriyo hakkım olmasına rağmen açıkçası cesaret edemedim.
Bebeklerden birinin sağlık problemi ile dünyaya gelmesi korkutucu.. sanırım tek embriyo ile deneyeceğim.. teşekkür ederim

35 yaşında çift embriyo transferi ile ikiz bebişler annesiyim :) 1,5 yaşındalar şuan. Harika bir şey ikiz annesi olmak. Ancak gebelik süreci riskli. Erken doğum bir ihtimalden çok daha fazlası. 8 ay yüreğim ağzımdaydı. (tabiki erken doğdular.) Eğer yaşım daha genç olsaydı. tek tek tadını çıkararak doğurmayı ve öyle büyütmeyi tercih ederdim. Şuan birini kucağıma alsam diğerini alamamanın vicdan azabı, yetememe duygusu, uykusuz geceler çok yoruyor. evet herkesin dediği gibi tek seferde 2 tane şahane bebeğim var. Ama bizim doğamız tekli gebeliğe uygun. Yaşın gençmiş. Yap, biraz büyüsün bir daha yap. Tabi herkesin şartları farklı. Bu benim kendi şartlarıma göre değerlendirmem.

sakin olun ya sadece arkadasca sohbet edip soru sormak ıstedim :) illa bu olsun demiyorum.. öyle bir iddaamda yok nedir ne degildir konusmak fikir almak istedim çünkü yapanlar var yapan arkadaslar bizzat fikir istedim zaten sizden değil
Herkes ne kadar sert ve acımasız yorumlar yapmış. Kadın tüp bebek yapmak zorunda olduğuna göre demek sorunları var kendiliğinden gebe kalamıyor. Maddi manevi çok çok zor bir süreç. İmkan varken ikiz yapmak istemesi herkese neden bu kadar tuhaf gelmiş ? Kaderine kafa tutma felan ne alaka arkadaşlar? Yapan var tutan var . Çevremde sadece benim bildiğim 4 tana tüp bebek ikiz gebelik var . Bunların 3ü cinsiyet bile seçti . Ve hepsi de sağlıklı dünyaya geldiler. Tüp bebek sürecini iki kere yaşamak istemiyor olabilir . İlk tüp bebeği tutup sonra 6,7 kez deneyip tutmayanlar var . Yaş ilerliyor. Ayrıca bayanın yaşı da çok genç deyip kestirip atmak ne saçma. Şuan gebe kalsa 27 yaşında anne olacak çocuk gelecek 2 yaşına kadın oldu 29 tüp bebek süreci tuttu tutmadı kaygısı etti 30-31-32:) malesef eski insanlar gibi 45,50 yaşına kadar doğuramıyoruz artık 30 üstü risk artık. 1 yıl bile farkediyor kadınlarda. Hele ki problemleri varsa sağlık anlamında.
Bence kimseyi dinlemeyin milyonlarca örnek var iyi. O yüzden kalbiniz neyi istiyorsa öyle yapın. Gerekirse doktor değiştirin .

Son düzenleme:
Yasal olmayan bir seyi bak X yapiyor siz de yapin diye kimseye kabul ettiremezsiniz arkadaslar… Tup bebek yonetmeligi internette var yapan yerler yasa disi hareket ediyor merdiven alti yerlere guvenmeyin nolur

İkiz gebelik çok güzel ama çok riskli bence yasınız genç ben 33 yaşındayım geçen sene ıkı embryo koyuldu malesef erken doğumda kaybettim suan tek hamıleyım

X