İkizden ikize transfüzyon sendromu nedir

Canım mesajını yeni gördüm..Bu İkizden ikize kan transfüzyonu benim başıma gelmiş hamileliğimi burnumdan getirmiş ve hala çektiren bir sendrom..

Tek yumurta ikizlerinde tek plesantaya sahip bebeklerde görülen , tek plesanta yani tek eş üzerine bebekler rahime yerleşirken, bu plesantaya damarlarla bağlanan kordonları bulunur (her bebekte olduğu gib). Ancak bu bebeklerin kordonlarının plesantaya bağlandığı yerdeki bazı damarlar plesantayla değil kendi aralarında bağlanma yapar..yani kısaca birbirlerini bağlayan damarlar olur.Bazen bu durum sorun yaratmazken bazende damarlanma cok olur ve hele hele aralarında benım bebeklerımde oldugu gıbı bır zar varsa bır sure sonra bırının suyu bıter ve bırının suyu ınanılmaz cok olurki bu cok su erken doguma neden olur.Zaten bu sekıldede teshıs edılıo..Bebeklerden bırının mesanesı ve kesesınde cok su oluyor kı bunun nedenı ortak damarlar yuzunden bırının kalbı cok calısıo bırının kalbı nıspeten daha az, diğerinin de suyu bitmiş köşede sıkışmıs bir görüntüye sahip oluyor..
Gelelim tedavisi var mı? Evet var ancak riskleri de var örneğin işlem sonrası doğum ki bu operasyonların başarısı %75 ..2 secenek var Lazerle ya bebeklerin arasındakı ortak damarları yaktırcaksınız ya da bebeklerden birini gözden çıkarıp kordonunu yaktırcaksınız.. Eger hıc bır sey yapılmazsa bu bebeklerın yasama sansı yuzde 10 diye bilgi verilmişti bana..
Bu işlemi yapan ülkede bildiğim 3 yer var.Bunlar çapa,Cerrahpaşa ve hacettepe..Bu işlemi yapan perinatolog sayısı da haliyle sınırlı.
Ben bu işlem için iki doktorla görüştüm.
1-cihat şen ki hiç önermem 5 aylık hamileyken asistanını yanına çağırıp onun önünde bak hasta böyle azarlanır tavrıyla bizi azarlayarak göndermişti.Sebep 10 dakika içinde ameliyat kararı verememiş olmamızdı..Çok yazık...
2-Hayri ermiş ki bu hoca benim bebeklerimden birinin kordonunu yakma işlemini yapmıştı.Tabi elinden geleni yaptı saolsun ve 3 gün operasyondan sonra çapa da yattım.Ancak sağ kalan bebeğim doğduktan sonra Amniyotik bant sendromu ile doğdu ki bunun sebebi bu operasyon mu değil mi henüz bilemiyorum.

Bu bebekler için yapılcak en güzel şey doğanın kendi haline bırakmak mı bilmiyorum.Kendi haline bıraksanız erken doğum gerçekleşceği kesin ancak buda ayrı bi sorun ya bebeğiniz ölecek ya da erken doğum nedeniyle oluşacak sorunlarla bir ömür başetmek zorunda kalabilirsiniz...

şimdilik aklıma gelenler bunlar:)

Pek iç açıcı değil yani..
Merhaba Şuan bende tek yumurta ikizlerine hamileyim ve biri geriden gelip ve suyu az dedi doktorlar 18. Haftaya kadar bekleyeceğiz dedi . Sizce ne yapmam gerekli ?

X