Ikili tarama testi sonucum lütfen yardim???

Bir de benim devlette ki doktorum şöyle açıkladı durumu.
Bu testte risk yok diye bir şey yok. Ya yüksek risk ya da düşük risk çıkarsınız. (İlk çocuğuma göre kan değerlerim falan daha riskli ve bebek her gittiğim de olması gerekenden çok farklı bir hafta da cikiyor). Ama ona rağmen doktor risk seviyen endişe edilecek kadar yüksek değil, ha çok istersen illa ki ben bilmek istiyorum dersen o zaman sivini alırız demişti.
Yüksek risk çıkan biri vardı önümde ve o sıvı aldırmak istemedi. Ona o an kağıt imzalattılar. İş o hale gelmemiş sizin herhalde?

Yok hayir oyle bişey demediler

Bana imzalattı o kağıttan çıkan riskte sadece yaş dolayısıyla ..36 yaşında olduğum için

Yok hayir oyle bişey demediler
O zaman o kadar endişe etme tatlım sana da bebeğine de yazık. Hele aldırmayı falan da dusunmuyorsan hiçden endişe etme çünkü burasi hariç benim çok tanıdığım yaştan ya da kan değerinden hatta burun ense kalınlığından yüksek risk almasına rağmen normal dogurdular çok şükür, ki senin o kadar yüksek bile değil.

Bana imzalattı o kağıttan çıkan riskte sadece yaş dolayısıyla ..36 yaşında olduğum için
Halbu ki bana çok saçma geliyor aynısını benim komşuma da yaptılar o da 37 yastı ve o kadar yüksek risk çıkmıştı ki. Ama tabii biz durumu önceden bildiğimiz için kadın da hiç endişe bile etmedi.

Teşekkür ederim güzel yorumlariniz için

Ne güzel ben ömrümde ilk defa duymuştum ,iki hafta ömrümden ömür gitti. Renkli ulturosona girene kadar..

En korkunç örneklerden biriyim. Ense kalınlığı 4.1 mm, burun kemiği küçüklüğü ve barsak parlaklığı olan gebeliğimde ikili tarama testim 1/184 çıktı. Biyopsiyle kromozomlarına bakıldı normal dendi. Sağlıklı bir bebeğim oldu demek isterdim ama hala gebeyim doğunca görcez. Eğer içinizin rahat etmesini istiyorsanız NIFTY testi öneririm anne kanından bebeğin DNAsına bakıyorlar biraz pahalı ama oldukça güvenilir.

Sonucunuz gayet normal, yıkılacak bir şey yok İçim rahat etmez derseniz be bütçeniz de uygunsa fetal dna testi yaptırabilirsiniz tabi.

Doktorlar güzelce aciklasalar insanlar bu kadar endişe etmezler.
Hiç olmayan bir şey değil ama risk durumunu güzel açıklayıp insanları aydinlatmiyorlar
Benim doktorumun ağzı vardı ama kullanmiyordu kadın . 20 hastadan sonra değiştirdim de bilgi alabildim bebeğim hakkında

Test sonucum bu şekilde. Şehir dışındayım. Doktorum aramadı. Önemli birşey var mı? Sonuçları anlamıyorum. Ultrasonda ense ölçüsü aldığında ense kalınlığına göre risk yok demişti.

Eklentiler

• IMG_20210121_214809.jpg
    41,3 KB · Görüntüleme: 632
Evet 1/705 çıktı ama doktor biraz korkuttu beni genetik test yaptirmam gerektirdiğini söyledi moralim bozuldu işte
Hangi şehirdesiniz? En yakın üniversite hastanesinin genetik bölümünü arayın, doktorum böyle böyle dedi, ikili testim riskli çıktı diye söyleyin. Bu tarz riskli çıkan durumlarda anne kanından yapılan genetik testi (nipt/nifty) ücretsiz olarak yapıyor üniversite hastaneleri. Ücretli yaptırırım derseniz de özel laboratuarlar veya hastaneler de yapıyor.
Sadece kan vereceksiniz ve sizin kanınızdan bebeğin hücrelerini ayırıp o hücrelere test yapacaklar. 3lü testten daha güvenilir olduğu için doktorunuz genetiğe yönlendirmiştir. Burda herkes hepimiz kulaktan dolma bilgilerle, yakınlarımızın başına gelenlerle yorum yapıyoruz. Riskli gebelik uzmanından iyi bilecek değiliz ki. Doktorunuza güvenin.

1\10 ve 1\250 arası yüksek riskli hatta ciddi bakılması bir sonuç olarak değerlendiriyorlar..Bence Sizin sonucunuz riskli değil.. Boşuna canınızı sıkmayın..Tabi ense kalınlığı burun ölçüsü de normalse.

Son düzenleme:
Bu testi yani anne kanından yapılan fetal dna testini ücretsiz yapıyorlar mı? Sanırım sadece bir yerden okumuştum İzmir de yapan ama başka bir yerde olduğunu bilmiyordum.. Benimde riskli çıkmıştı kaybettiğim bebeğimde çok araştırdım zamanında ama biz ücretsiz bir yer bulamayınca mecbur verdik ücreti. Belki şimdi mi böyle uygulama yapılıyor?

Eskişehirde osmangazi üniversitesinde yaptırdı bi arkadaşım çok yakın zamanda.

Hayır 3lu test falan demedi sadece genetik bölümüne gidip kan vermemi söyledi anne kanından bebeğin hücrelerine bakiliyomus onu yaptir dedi
Size fetal dna önermiştir bence 1/750 yüksek bi risk oranı değil tabi kişiden kişiye değişir bu durum. Yaşınız gençse hemen gebe kaldıysanız 1/750 yüksek gelebilir ama 40 yaşında tedaviyle elde edilmiş bir gebelik için düşük gelebilir.
Ense kalınlığı da gayet iyi bence zaten 3 üstü riskli kabul ediliyor 2.5 üstü olunca tedbir amaclı fetal dna isteyebiliyorlar.
Bence bu sonuç kağıdıyla önce farklı bir doktora görünün o da risk yüksek derse ona göre bir yol çizersiniz.

Benim doktorumun ağzı vardı ama kullanmiyordu kadın . 20 hastadan sonra değiştirdim de bilgi alabildim bebeğim hakkında
Vallaha benim gittiğim doktor o kadar tane ve güzel açıkladı ki .. ilkinde de devlette yaptırdım tüm testlerimi ama onlar senin dediğin gibi ağızları var dilleri yok . İyi diyip geçtiler.
Bu hangisi ne çıkarsa gerçek riskin yüksek olmasindan hangi riskin onemsenmemesine kadar söyledi vallaha.

Şanslıymissiniz ne güzel. benimki faciaydi devletteki üçlü tarama riskli çıkınca riskli gebeliğe yönlendirdi başka hastaneye detayli urturoson istedi gittim 15 haftadan sonra çekmiyoruz dedi doktorunuz bilmiyormu bunu dedi gittim tekrar gıcikligina kendisine dedim yapmıyorlar özelde yaptır dedi umussamaz bir tavırla.saka gibiydi kadın.

Benim doktorum ayrıntılı çekmedi ilkinde, ikincisinde de çekeceğini hiç sanmam. Ben her muayene de zaten bütün gerekli incelemeyi yapıyorum dedi.
Senin doktorlar cidden şaka gibiymis

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…