İİBF okuyup hayallerimin peşinden gideceğim. İşsiz kalır mıyım?

Bu kadar hevesli olan birinin motivasyonunu kıracak yorumlar yapınca elinize ne geçecek merak ediyorum.
Artık ne okuduğunuzdan çok kendinize ne kattığınız önemli. Iki kardeşim de bu alanda üniversite öğrencisi. Ingilizce okuyorlar ve ortalamaları iyi. Ikisi de bir kuruma zorunlu stajlari olmadığı halde kabul edildi. Herkes torpil vs diye düşündü ama tamamen kendi emekleriydi. Birisi şuan halen o kurumda, diğeri ise mezun oldu. Birçok iş teklifi aldı fakat devlet ve yüksek lisans istediği için reddetti.
Çap konusuna gelirsek ise birbirine yakın iki bölüm olduğunda o kadar da zor olmuyor. Kendinizi en çok dil konusunda gelistirin. Ingılzce'nin yanina bir dil daha ekleyin.

Merhaba,
İİBF mezunuyum ve nasip olursa Mali müşavir olacağım.
Okul önemli ama okurken kendini geliştirmen ve sonrasında hedefin varsa asla işsiz kalmazsın.
Hayallerinin peşinden git, asla vazgeçme

Konuyla alakasız olacak ama açıktan adalet bölümüne seneye mi başlayacaksınız
Üniversiteye alıştıktan sonra

Zaten mezunum panik atağım var ilaç kullanıyorum. Bir seneyi daha kaldıramam.

Ben Türkçe okuyacağım ama İngilizcem iyidir ve Arapça biliyorum biraz :) İspanyolca da öğreneceğim

Işsiz kalırsın deriz gider maliyede uzmanlik kazanırsın bilinçli olup ...kalmazsin deriz milyonlarca iibf mezzunu gibi kapikapi iş ararsin nediiiim

Ah canım çok seviyorsan bilmem de sen o bölümlerin ders programlarına bi bak istersen. Ben hiç sevmeden okudum. İş imkanları iyi diye. Simdiki hedeflerin gibi olmuyor hiç.

Geçen bir arkadaş liseye giden oğlu için sordu

Ben de size sorayım nedir bu daha iyi meslek

Çünkü arkadaş bana hukuk sordu iyi mi tavsiye eder misin diye ben de ona kimi köşe oluyor kimi köle dedim

5 yıla kadar ne olacağını da kestirmek çok zor

İİBF bölümlerini bence Boğaziçi, ODTÜ, Galatasaray gibi önde gelen devlet üniversiteleri ya da Koç, Sabancı gibi kaliteli vakıf üniversitelerinde okursan tatmin edici bir eğitim alırsın ve iyi pozisyonlarda çalışırsın. Gelir uzmanlığı, Vergi Müfettişliği vs için KPSS A ya girmen gerekiyor ve cidden çok ağır bir sınav iki sene çok sağlam çalışman lazım. Ondan sonra KPSS A puanına göre kurum sınavlarları ve mülakata çağırılıyorsun. Gerçekten çok zor ve yıpratıcı bir süreç. Atamalar da az, iibf bölümlerinden herhangi birini okumanı tavsiye etmem. Aşırı mezun ve bununla orantılı olarak işsiz var.

Üniversite için bi seneyi daha kaldıramazsın ama kaymakam olmayı düşünüyorsun :) Konudan bağımsız sadece hayal kurduğun burdan belli işte. Onu yaparım bunu öğrenirim şunu okurum diye girdiğin yolda en fazla yarısını yapacaksın söylediklerinin. Şu an bana kızıyor olabilirsin ama senin geçtiğin yollardan geçtiğim için diyorum bunları. Kpss süreci bin kat daha stresli hele ki iibf mezunu isen. Yoldan 10 adam çevirsem 7si dediğin okullardan mezun çıkar zaten ayırt edici bi özellikleri yok. Sen burda benim bi tanıdık atanmıştı diyenlere bakma daha geçen sene sınava girip puan alan arkadaşlarım öyle bekliyor benim açılan sınav yok çünkü nereye atanıyorsun:) Sen mezun olana kadar daha da kötüye gidecek büyük ihtimalle. Kaymakamlık diyosun yılda 2 3 kadın kaymakam alıyorlar bu kadar çabalayacak kadar güçlü müsün sence daha üniversite sınavını kaldıramam diyosun. Pozitiflikte bi yere kadar konum Türkiye çünkü :)

Vergi müfettişi gelir uzmanı olabilirsin. Tabi kpssyi kasarsan. Ama kaymakamlık biraz zor saglam bir torpilin yoksa. Ben Dokuz Eylül Maliye mezunuyum. Aklım olsa saglık okurdum ya da öğretmenlik yazardım cok pişmanım

Sürec zorlu bir surec.

Bir dolu mezun bekliyor bu pozisyonlari

Bir seneyi bile bekleyemem kaldiramam diyen birine göre asla degil.

Esim galatasaraydan benzer bolum mezunu. Onun arkadaslarindan da biliyorum ki hic bir sey tozpembe degil.

Yabancı dile çok önem ver, İngilizce dışında Japonca, Rusça gibi gerçekten ihtiyaç duyulan dillere yönelmelisin. Artık hangi alanda olursan ol muhakkak dil geliştirmeni istiyorlar. Aynı zamanda ilk senende ortalamanı yüksek tutup mutlaka Erasmus yapmalısın. Bölüme geçince aklında daha da çok şekillenir kendini nasıl geliştireceğin. Kimseyi takma, önemli olan senin ne istediğin. Hayat senin hayatın unutma

Sürec zorlu bir surec.

Bir dolu mezun bekliyor bu pozisyonlari

Bir seneyi bile bekleyemem kaldiramam diyen birine göre asla degil.

Esim galatasaraydan benzer bolum mezunu. Onun arkadaslarindan da biliyorum ki hic bir sey tozpembe degil.

Yeni üniversite sınav sistemi berbat bir sistem. Ve her sene gittikçe kotulesiyor. Özel okullar parayla not basiyorlar o yüzden de devlet okulunda okuyanlarin sıralamalari düşük geliyor. Obpsi 100 olan bile gordum benim 68 oldugu icin cok geriye atiyor. Siralamalar gecen seneden kotu geldi. Kaymakamlığı ya da diğer bakanlıkları iibf okumayı 9.sınıftan beri istiyorum. Mezuna kalmak çok zorlu bir surec ki gideceğim üniversite kaymakamlık sınavında en başarılı 3 üniden birisi. Ankara Siyasal ve gazi iibf yazdım baslara. Çoğu kaymakam oralardan mezun. Gerçekten çabalayan bir insan her şeyi başarabilir ben buna inanıyorum.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…