İİBF okuyup hayallerimin peşinden gideceğim. İşsiz kalır mıyım?

Yeni üniversite sınav sistemi berbat bir sistem. Ve her sene gittikçe kotulesiyor. Özel okullar parayla not basiyorlar o yüzden de devlet okulunda okuyanlarin sıralamalari düşük geliyor. Obpsi 100 olan bile gordum benim 68 oldugu icin cok geriye atiyor. Siralamalar gecen seneden kotu geldi. Kaymakamlığı ya da diğer bakanlıkları iibf okumayı 9.sınıftan beri istiyorum. Mezuna kalmak çok zorlu bir surec ki gideceğim üniversite kaymakamlık sınavında en başarılı 3 üniden birisi. Ankara Siyasal ve gazi iibf yazdım baslara. Çoğu kaymakam oralardan mezun. Gerçekten çabalayan bir insan her şeyi başarabilir ben buna inanıyorum.
E madem inanıyorsun buraya sormandaki maksat nedir :) Geçmişten değil şu an ve sonrasından bahsediyoruz zaten saydığın okullar eskiden kaliteli okullardı şu an değil. Inşallah biz yanılırız sen haklı çıkarsın kötülüğün için demedim ben dediklerimi. Başarılar

İstemek, azmetmek güzel şeyler elbette ama bir de gerçeklikler var ki o istekleri, o azmi öyle bir yerle bir eder ki size kala kala hayal kırıklığı kalır.

@petrapuella'nın yazdığı her cümleyi dikkate alın derim.

E madem inanıyorsun buraya sormandaki maksat nedir :) Geçmişten değil şu an ve sonrasından bahsediyoruz zaten saydığın okullar eskiden kaliteli okullardı şu an değil. Inşallah biz yanılırız sen haklı çıkarsın kötülüğün için demedim ben dediklerimi. Başarılar
Orada okuyan kişilerle tanıştım kamu kuruluşlarında genellikle o okulların adı geçiyormuş :) Zaten yabancı dilim iyi olduğu için kendime de güveniyorum MS Office gibi programlari da az çok biliyorum. Geçen gün bir is ilanına baktım aranan nitelikler hemen hemen var bende

3710A246-B350-4E56-BB54-B575E40A2F57.jpeg

Konuyu görünce dayanamadım valla aklıma bu twit geldi. Konuya hakim değilim ama bol şans demeye geldim

İibf mezunları kendilerini geliştirmedikleri için işsiz. Ben de iibf mezunuyum kamudayım ama tamamen azim ve kararlılık. Belki kaymakam olamazsın ama çabalarsan bir yerlere gelirsin başarılar diliyorum.

devlet kadrolarına girmeye şartlanıp hayal kırıklığına uğrayabilirsin. 400bin mezun 1000 kadro için yarışıyor şu aralar.

ama tabi ki bu giren 1000 kişi de uzaydan gelmiyor. azimli olan yapabilir.

sadece devlete odaklanmayıp mali müşavirlik sınavına da hazırlan derim. devlet biraz da kısmet işi.

devlet kadrolarına girmeye şartlanıp hayal kırıklığına uğrayabilirsin. 400bin mezun 1000 kadro için yarışıyor şu aralar.

ama tabi ki bu giren 1000 kişi de uzaydan gelmiyor. azimli olan yapabilir.

sadece devlete odaklanmayıp mali müşavirlik sınavına da hazırlan derim. devlet biraz da kısmet işi.
Tabi yabancı dilim var 2 tane. Zaten devlete girene kadar özelde çalışmayı düşünüyorum.

Merhaba, bu sene mezuna kalıp sınava girdim. Gazi, Ankara Siyasal, Anadolu, Başkent gibi ünilerin İktisat İşletme Maliye Uluslararası Ticaret gibi bölümlerini yazdım. Gazi tutacak büyük bir ihtimalle. Açıktan da Adalet okuyacağım annem çok istiyor. İmam hatip mezunu olduğum için biraz Arapça var ama temelim sağlam değil. İngilizcem de iyidir ama hangi seviyede olduğumu bilmiyorum. Üniversitede çap yapıp iki bölümden mezun olmak istiyorum. Hedefim Maliye Bakanlığı ya da Kaymakam olmak. Devlete atanana kadar özel sektörde çalışacağım. Ama İİBF okuyunca herkes işsiz kalacağımı söylüyor. Ben ünide kendimi geliştireceğimi düşünüyorum. Sizce neler yapmalıyım? Hangi kurslara katılmalıyım? Yazdığım yerler köklü üniversiteler.
Herkes ııbf li bu arada. Mezun sayısına bir bak. Acık ogretım orgun ogretım derken o kadar cok mezun var ki. Okumanı gectım okur bitirirsin. Kaymakamlık sınavına bir bak. Maliye sınavlarına da. Hem kpss hem ekstra sınavlar. Zor yanı. Tabı tercih meselesi. Ne olursa olsun tercih edecegın bolumun önü acık bir bolum olması lazımm ortak dert kpss cunku.

Herkes ııbf li bu arada. Mezun sayısına bir bak. Acık ogretım orgun ogretım derken o kadar cok mezun var ki. Okumanı gectım okur bitirirsin. Kaymakamlık sınavına bir bak. Maliye sınavlarına da. Hem kpss hem ekstra sınavlar. Zor yanı. Tabı tercih meselesi. Ne olursa olsun tercih edecegın bolumun önü acık bir bolum olması lazımm ortak dert kpss cunku.
Özel sektör cokk yıpratıcı bu arada. Tabı ıyı bir ıse girersen devletten cok daha fazla kazanırsın. Ama arkan olcak tecrube olcak. Vs vs.
Kaymakamlık için KPSS şartı kaldırıldı. Okurken yazları staj yapmayı düşünüyorum tecrübe için. Zaten üniversite de isteyenleri Sayıştaya falan staja goturuyormus

X