İİBF okuyup hayallerimin peşinden gideceğim. İşsiz kalır mıyım?

pozitifkiz59

Geçici Olarak Hesap Pasiftir !
tek ayak cezası
Kayıtlı Üye
22 Aralık 2017
377
121
Merhaba, bu sene mezuna kalıp sınava girdim. Gazi, Ankara Siyasal, Anadolu, Başkent gibi ünilerin İktisat İşletme Maliye Uluslararası Ticaret gibi bölümlerini yazdım. Gazi tutacak büyük bir ihtimalle. Açıktan da Adalet okuyacağım annem çok istiyor. İmam hatip mezunu olduğum için biraz Arapça var ama temelim sağlam değil. İngilizcem de iyidir ama hangi seviyede olduğumu bilmiyorum. Üniversitede çap yapıp iki bölümden mezun olmak istiyorum. Hedefim Maliye Bakanlığı ya da Kaymakam olmak. Devlete atanana kadar özel sektörde çalışacağım. Ama İİBF okuyunca herkes işsiz kalacağımı söylüyor. Ben ünide kendimi geliştireceğimi düşünüyorum. Sizce neler yapmalıyım? Hangi kurslara katılmalıyım? Yazdığım yerler köklü üniversiteler.

Gazi maliyeden mezun olan arkadaşım şimdi bakanlıkta çalışıyor. İşsiz kalmazsın, kpss çalış. Kursa gitmeni tavsiye etmem kurs tamamen vakit kaybı. internette her şeye ulaşabiliyorsun. alanınla alakalı kurslar varsa udemy gibi sitelerde onları belki alabilirsin. hayalin bu bölümlerse kesinlikle vazgeçme.

Gazi İktisat ya da Gazi Uluslararası Ticaret tutacak. Uluslararası T. tutarsa çap yapıp iki bölümü aynı anda okumayı düşünüyorum :) Hangi bakanlık?

Gazi İktisat ya da Gazi Uluslararası Ticaret tutacak. Uluslararası T. tutarsa çap yapıp iki bölümü aynı anda okumayı düşünüyorum :) Hangi bakanlık?
Gelir idaresinde de çap olayı zor, üniversitede herkes şöyle çap yapıcam böyle ortalama kasıcam der ve genelde yapamaz. çap düşünerek gitmeyin. bir arkadaşım da çap yapacağını düşünüp şehir bölge planlama yazmıştı. mimar oluyordu şimdi işsiz planlamacı oldu. daha mantıklı kararlar vermek lazım.

çalışıp çabalarım yılmam bıkmam diyorsan hayallerinin peşinden git ama kpss zorlu bir mücadele hele de iibf mezunuysan . bu biraz sana bağlı hırslı olan her zaman kazanır

Universite tercihleriniz iyi , ankara siyasaldan mezun olup da issiz kalan gormedim hic
Kpss ye calisip devlete girebilirsiniz
Kendinizi uluslararasi ticaret konusunda gelistirirseniz , yabanci dilinizi mukemmel seviyeye getirirseniz konsolosluklarda ticari ateselik bolumunde bile calisabilirsiniz

Çap yapamasam bile Uluslararası Ticaret severek okuyacağım bir bölüm

çalışıp çabalarım yılmam bıkmam diyorsan hayallerinin peşinden git ama kpss zorlu bir mücadele hele de iibf mezunuysan . bu biraz sana bağlı hırslı olan her zaman kazanır
Bütün bölümler KPSS istiyor artık. Tıp hariç hiçbir bölümün garantisi yok

Ankara Siyasal olmasa bile Gazi garanti

Anadoluda siradan bir üniversitenin maliye bölümünden mezun 3 müfettis taniyorum calisma ve sosyal güvenlik bakanlıgı ve maliye bakanlıgında. En kötü ihtimalle gelir uzmani falan olursun. Bence hayallerinin pesinden git.

Üniversiteyi yüksek bir ortalamayla bitirmenin bana ne gibi bir katkısı olur sizce?

Kpss için faydası olur.
Onun dışında zaten her şey bir etiket.
Bana bir etkisi olmadı mesela. İşe girdikten sonraki süreç ve çalışma en önemlisi.
Bu arada iyi bir torpili de şimdi ayarlayın; malum devlete bu olmadan almıyorlar.
Özel sektördeyim ben.

Calisma alani gayet genis olan bolumlerden. Bizim ulkemizde issizi cok cunku hemen hemen her okulda var. Ustune dil bilen yok,okulu yatarak bitirmis, staj vs. yapmamis insanlar dolu. Sonra da bolume, fakulteye yuklerler tum sucu. Idealist olmak iyidir. Okurken derslerine odaklanirsan, yaz tatillerinde bos durmayip gelismek istedigin alanlarda staj kovalarsan, dilini gelistirirsen gayet de is bulursun da buldugun islerde yukselirsin de. Maalesef insanlarimiz oz elestiri de bulunamadigi icin hemen bolum/okul kotulemeyi cok seviyorlar.

Dediğiniz üniversitelerin süksesi eskidendi, yüzbin sıralama yapıp giriyorsunuz o okullara artık, öyle eski kalitesi yok benim gözümde. Devlet şu an bile alım yapmıyor ayrıca 4 5 seneye nolur bilinmez ama daha da azaltacaklar ve sistemi zorlaştırcaklar büyük ihtimalle. Kş torpil olayı da cabası. Herkes sizin gibi çift anadal hayalleriyle dil öğrenirim hayalleriyle başlar ama hikayenin sonunda asgari ücrete tav olunuyor malesef. Eğer bu kadar çabalayacak gücü kendinizde buluyorsanız bi yıl daha hazırlanın daha iyi bir meslek tercih edin ya da daha iyi bir üniversite. Hayat sizin kafanızdaki gibi işlemiyor çünkü ne yazık ki :)

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…