İbadet Günlüğüm

Ayy canım hadi inşallah. Güzel haberini merakla bekleyeceğim.
Bu arada dün camiye gittim Allah senden razı olsun camiye gitmek cidden aklıma gelmemişti.

Ayy canım hadi inşallah. Güzel haberini merakla bekleyeceğim.
Bu arada dün camiye gittim Allah senden razı olsun camiye gitmek cidden aklıma gelmemişti.
Hayra vesile olmak hayri yapmak gibidir ne güzel işte . Rabbim daim eder inşallah . Rabbim nasip ederse güzel haberler vereceğim biraz zaman geçtiğinde .

Bu hafta evin tadilatı dolayısıyla çok yoğun ve yorucu bir hafta oldu. Sonra da zaten adet oldum. Ama yine de ite kaka giden ibadet hayatıma mazeret olamaz bunlar. Ya da olmamalı. Çok uzun süredir hayatı kovalayarak yaşadığımı ve an’ı yakalayamadığımı fark ediyorum. Bir de öyle bir gaflet ki...

Regl dolayısıyla Ramazan’dan koptum.
Belki de regl bahanedir.
İbadet hayatım ve aslında tüm hayatım istikrar yakalamak ve intibak sorunuyla geçti.
Şöyle diyordu Necip Fazıl Bir Adam Yaratmak’ta:
-Arzu ölür mü?
-Onu can sıkıntısından bunalanlar bilir. Hayatla aralarında cama benzer şeffaf bir engel vardır. Sinekler gibi çırpınırlar, bu cam delinmez...

~~~~~~~~~~~
28 sayfa kuran
1 teravih
Sadaka
~~~~~~~~~~~

Bu hafta da zoraki geçti.
Bugün çifte bayram. Ama ruhum bayramı hissedemeyecek kadar yorgun...

Bu topiği yaklaşık 1 yıl önce açtım.
Görüyorum ki 5 ay kadar devam etmişim, son zamanlarım ite kaka ilerlemiş.

Kronikleşen ve yaşam tarzım haline gelen depresif ruh halimin ibadet dünyama yansımaları bunlar.
Eskiden (bana göre “gençken”) ne olursa olsun tutunduğum tek dal ibadetlerimdi.
Ankara’nın karanlık günlerinde, fakülte hayatım okuldan çok camilerde, yurt mescitlerinde geçti.
Baba evinde babamla kavgalı dönemlerimizde yine ibadetlerim, dualarım ve çok sevdiğim kitaplarımla ayakta durdum.

Sonra ne olduysa bilmiyorum, hiçbir şeyden zevk almadığım gibi ibadetlerimden de lezzet alamaz oldum. Bunu tabii ki marifetmiş gibi yazmıyorum ama acı gerçek de bu maalesef biliyorum.

Bu topiği biraz da bu yüzden açmıştım. İbadet demek tabii ki sadece kuran, namaz, oruç demek değil. Aslında geniş anlamda ibadetten yani kulluğumdan da notlar bırakmaktı hedefim ama o hiç olmadı.
Aslında manevi hayatımda ilerlediğimi düşünmediğim için belki ona değinmek istemedim. Bilmiyorum.

Bildiğim bir şey var ayağa kalkmak istiyorum. Tabir garip gelebilir ama Allah’la barışmak istiyorum. İçimde özlem duyduğum bazı hisler var onları yeniden yakalamak istiyorum.
Buraya yazıp yazmamak da çok önemli değil, o öyle bir duygu ki insana sadece hissetmesi yeter.

Okuyan birileri olursa tavsiye alabilirim. Dua alabilirim (seve seve).

Şu anda yaptığım şey 5 vakit namazımı hiç aksatmadan kılmaya çalışmak. Son 6 ayda hiç bırakmadığım kadar kazaya kaldı namazlarım. Hepsini tek tek not ettim, onun dışında var olan Kaza borçlarımla birlikte 11 ay kadar kaza borcum var.
Oruç borçlarım bir hafta kadar, biriktirmeden tuttum çok şükür.
Kurandan çok uzaklaştım, buna çok üzülüyorum.
Dua etme kabiliyetimi iki küçük çocuğumu büyütürken yitirdim maalesef. Namaz sonrası dua etmiyorum artık.
Yeniden okumaya başladım. 4 aydır yeniden kitaplarımı aldım elime. Dini içerikliler de var diğer türlerden de. Genel olarak okumak ruhuma iyi geliyor.
Bir de diyete başladım. Ne alaka gibi ama az yemek ruhuma asıl iyi gelen şey...

Şimdilik nokta

mükemmelsin az kaldı katılacağım sana kuzumm rabbim yolunu açık eylesin inşaallah :)

Onlara öyle yoksulluk ve sıkıntı dokunmuş ve öyle sarsılmışlardı ki, nihayet Resul ve onun yanında iman edenler yalvarmışlardı: “Allah’ın yardımı ne zaman?”
Muhakkak ki Allah’ın yardımı yakındır.
(Bakara 214’ten)

İnsan bazen boşluyor herşeyi aman diyor bugünde yapmasam olmaz mı diye belki sana da bı dönem böyle olmuştur örneğin evini her gün sil süpür yaparsın bazen canın öyle sıkkın öyle bezgin olursun ki aman hergun yapıyorum da noluuor dersin seninkide bunun gibi bişi bence. İki çocuk büyütürken bunları düşünmen bile çok güzel evet belki sana basit geliyor ama çocuk büyük sorumluluk hemde iki tane bunun yorgunluğu senin üstündeki ibadet eksikliği değil bence . Çocuklarla uğraşırken belki namazın vakti ilerliyor buda isteksizlik oluşturuyor sende . Aciziz gerçekten bu yüzden kendimizi toparlayamiyoruz hayatımızda yaptığımız işleri kucumsuyoruz halbuki iki çocuğumla 5 vakit namaz kılıyorum bugünlük hiç kaza namazım olmadı üstüne bide bı vakit kaza namazı kıldım aferim bana gibi kendimizi motive etmemiz gerekli bence . Sana basit bişi söyleyeceğim Rabbi yessir vela tuassir rabbi temmim bil hayr bu duayı hep oku olur mu Rabbim sana bol verimli istekli bir ömür nasip eder inşallah

Evet Cansucum, değindiğin noktalar çok doğru.
Müslüman orta yolda olan insandır, havf ve reca dengesinde durabilmelidir. Ben denge kurmakta güçlük çekiyorum maalesef. İnşallah sonumuz önümüzden hep daha hayırlı olur. Bahsettiğin zikir çok kıymetli gerçekten, zikirler dualar ruha her daim şifa. Bazan onu bile yapmaya üşeniyorum nasıl bir gaflet halinde olduğume sen anla. Duanı eksik etme canım, cuman mübarek olsun...

Sağolasın canım benim . Bende anne olabilmek için doktora koşturup duruyorum bazen yorgunluktan namazı kazaya bıraktığım oluyor ama şimdi eşimde namaza başladığı için benim için daha teşvik edici oluyor . Bide ben kadın doğuma her gittiğimde doktor alttan muayene ediyor bende her geldiğimde gusül abdesti alıyorum tamam doktor bayan ama içim rahat etmiyor de bazen vakit namazlarını bu sebepten kilamiuorum . Rabbim hepimizin ibadetlerini kolaylastirsin insallah

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…